Predlogi zakonov - konec postopka - Izbran dokument

1974-VIII Prvotno besedilo amandmaja (K 11. členu) 1. 7. 2021 [SDS - Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke, NSi - Poslanska skupina Nova Slovenija - krščanski demokrati, SMC - Poslanska skupina Stranke modernega centra]

Evidenčni podatki

Vrsta dokumenta: Prvotno besedilo amandmaja
Naslov zadeve: Zakon o interventnih ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije COVID-19
Datum vložitve: 1. 7. 2021
EPA: 1974 - VIII
Kratica: ZIUPGT
Faza: druga obravnava MDT - nujni postopek
Vrsta postopka: nujni
Predlagatelj: Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke
Zveza: K 11. členu
Obrazložitev: S predlaganim členom se izjemoma omogoča podaljšanje rudarske pravice in koncesijskega razmerja brez izpolnjevanja pogojev po določbah 50. člena Zakona o rudarstvu (Uradni list RS, št. 14/14 – uradno prečiščeno besedilo in 61/17 – GZ) tistim koncesionarjem, ki so rudarske pravice pridobili po določbah 105. člena Zakona o rudarstvu (Uradni list RS, št. 56/99, 46/04 98/04 – uradno prečiščeno besedilo, 68/08 in 61/10 – ZRud-1) in katerih veljavnost poteče v letu 2021 ali 2022. Tisti koncesionarji, ki želijo izjemno podaljšanje svojih rudarskih pravic, imajo to možnost, vendar morajo vlogo za podaljšanje in sklenitev dodatka h koncesijski pogodbi vložiti v roku enega meseca od uveljavitve predmetnega interventnega zakona, sicer so prekludirani. Ministrstvo, pristojno za rudarstvo bo na podlagi prejetih vlog pripravilo ustrezne dodatke h koncesijskim pogodbam. Rudarska pravica bo v primeru podpisanega dodatka h koncesijski pogodbi podaljšana ipso iure skladno z interventnim zakonom. Tisti koncesionarji, ki podaljšanja rudarske pravice ne bodo želeli, bodo svojo voljo izrazili na način, da predloga za sklenitev aneksa ne bodo vložili. V tem primeru bosta njihova rudarska pravica in koncesijsko razmerje prenehala v skladu z veljavno koncesijsko pogodbo. Enako bo veljalo tudi za tiste koncesionarje, ki bodo sicer vložili vlogo, pa v roku ne bodo vrnili podpisanega dodatka. Oba roka v drugem odstavku sta prekluzivna. Za takšno izjemno podaljšanje bo tako zadoščal izraz koncesionarjeve volje, izražen na način, da v predvidenem roku vloži predlog in v predvidenem roku vrne podpisan dodatek h koncesijski pogodbi. Oba navedena pogoja bota morala biti izpolnjena, da bo rudarska pravica izjemoma podaljšana brez izpolnjevanja vseh ostalih pogojev, ki jih sicer zahteva zakon, ki ureja rudarstvo.
Vsebina
11. člen se spremeni, tako da se glasi:
»11. člen

(1) Ne glede na 50. člen Zakona o rudarstvu (Uradni list RS, št. 14/14 – uradno prečiščeno besedilo in 61/17 – GZ) se veljavnost rudarskih pravic za izkoriščanje mineralnih surovin, ki so bile podeljena na podlagi 105. člena Zakona o rudarstvu (Uradni list RS, št. 56/99, 46/04 98/04 – uradno prečiščeno besedilo, 68/08 in 61/10 – ZRud-1) in za katere koncesijska razmerja potečejo v letu 2021 ali v letu 2022, lahko podaljša na predlog koncesionarja za eno leto.

(2) Koncesionarji iz prejšnjega odstavka morajo predlog za sklenitev dodatka h koncesijski pogodbi vložiti najpozneje v roku enega meseca od uveljavitve tega zakona. S sklenitvijo dodatka h koncesijski pogodbi se za enako obdobje, kot se podaljša koncesijsko razmerje, podaljša tudi veljavnost rudarske pravice po samem zakonu. Koncesionarji morajo podpisani dodatek vrniti ministrstvu, pristojnemu za rudarstvo, najkasneje v roku enega meseca od vročitve.

(3) Koncesionarjem iz prvega odstavka, ki v roku iz prejšnjega odstavka ne vložijo predloga za sklenitev dodatka h koncesijski pogodbi, in koncesionarjem, ki v roku iz prejšnjega odstavka ministrstvu, pristojnemu za rudarstvo, ne vrnejo podpisanega dodatka, se rudarska pravica in koncesijsko razmerje ne podaljšata in prenehata v skladu z veljavno koncesijsko pogodbo.«.