Predlogi zakonov - konec postopka - Izbran dokument

1638-VIII Amandma (K 56. členu) 2. 2. 2021 [LMŠ - Poslanska skupina Liste Marjana Šarca; SD - Poslanska skupina Socialnih demokratov; Levica - Poslanska skupina Levica; SAB - Poslanska skupina Stranke Alenke Bratušek, nesprejet]

Evidenčni podatki

Vrsta dokumenta: Amandma
Naslov zadeve: Zakon o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19
Datum vložitve: 2. 2. 2021
EPA: 1638 - VIII
Kratica: ZDUOP
Faza: druga obravnava DZ - nujni postopek
Vrsta postopka: nujni
Predlagatelj: Poslanska skupina Liste Marjana Šarca; SD - Poslanska skupina Socialnih demokratov; Levica - Poslanska skupina Levica; SAB - Poslanska skupina Stranke Alenke Bratušek
Odločitev: nesprejet
Rezultat glasovanja: Kvorum 86 Za 36 Proti 50
Datum in čas glasovanja: 3. 2. 2021 01:13:09
Seja DZ: 57. Izredna
Zveza: K 56. členu
Obrazložitev: Z amandmajem predlagamo nadomestilo za izpad dohodka iz začasnega in občasnega dela za čas trajanja drugega vala epidemije za dijake in študente, ki so ostali brez prihodkov za pokrivanje nujnih življenjskih in študijskih stroškov (plačevanja šolnin, bivanja v najemniškem stanovanju, preživljanja drugih članov družine…). Nadomestilo za upravičence, ki v času epidemije ne morejo opravljati študentskega oz. dijaškega dela, znaša 1/12 letnega dohodka iz naslova študentskega oz. dijaškega dela upravičenca v letu 2019, in je navzgor omejeno z višino minimalne plače v letu 2020. Podatki Študentske organizacije Slovenije kažejo, da se je obseg študentskega dela na mesečni ravni zmanjšal tudi za polovico za posamezne mesece napram mesecem v lanskem letu. Precejšen upad študentskega dela v letošnjem letu je rezultat epidemije in s tem povezanih omejitev in ukrepov, mladim pa se je s tem občutno zmanjšala možnost lastnega zaslužka, ki jim je omogočal lažje preživetje v času študija. Same štipendije pa, po znanih podatkih, v povprečju niso dovolj visoke, da bi pokrile povprečne stroške študenta, hkrati pa jih prejema še premajhen delež mladih, da bi reševale omenjeno stisko dijakov in študentov. 16.11.2020 je začel veljati tudi odlok Vlade RS o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v RS, s katerim se je zaprlo večino trgovin, omejilo izvajanje večine storitev, in s tem še bolj omejilo izvajanje študentskega ter dijaškega dela. Socialni položaj mnogih študentov in dijakov se tako iz dneva v dan poslabšuje, zato je nujno, da se v predlog zakona doda ukrep nadomestila za izpad dohodka tudi za to ranljivo skupino oz. se zagotovijo sredstva, ki bodo študentom in dijakom zagotavljala dostojno socialno varnost v času epidemije. Na potrebo po sprejetju takšnega ukrepa je ponovno opozorila tudi Študentska organizacija Slovenije. Kot so zapisali je zaradi tega, ker »Vlada RS ni predlagala kakršnihkoli ukrepov, ki bi zmanjšali življenjske stroške študentov (plačilo stanarin pri zasebnih najemodajalcih; plačilo šolnin ter drugih s študijem povezanih stroškov itd.), je nujno potrebno zagotoviti nadomestilo za izpad dohodkov dijakov in študentov, tudi če ti prihodki v povprečju niso visoki.
Vsebina
Člen se spremeni tako, da se glasi:
»56. člen
(enkratni solidarnostni dodatek za brezposelne osebe in nadomestilo za izpad dohodka iz začasnega in občasnega dela dijakov in študentov)


(1) S tem členom se za izboljšanje socialnega položaja brezposelnih oseb in oseb s statusom študenta oziroma dijaka, ki so v letu 2020 opravljali občasno in začasno delo in so zaradi razglašene epidemije 19. oktobra 2020 izgubili možnost opravljanja občasnega in začasnega dela, ureja enkratni solidarnostni dodatek za brezposelne osebe in nadomestilo za izpad dohodka iz začasnega in občasnega dela dijakov in študentov.

(2) Upravičenci do enkratnega solidarnostnega dodatka so vse brezposelne osebe, kot jih določa 8. člen Zakona o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 80/10, 40/12 – ZUJF, 21/13, 63/13, 100/13, 32/14 – ZPDZC-1, 47/15 – ZZSDT, 55/17, 75/19, 11/20 – odl. US in 189/20 – ZFRO; v nadaljnjem besedilu: ZUTD), ki so na dan uveljavitve tega zakona vpisane v evidenco brezposelnih oseb in:
- so od dne 12. marca 2020 do uveljavitve tega zakona izgubile zaposlitev, pri čemer jim delovno razmerje ni prenehalo po njihovi krivdi ali volji, kot to določa 63. člena ZUTD, in
- na dan uveljavitve tega zakona še niso sklenile pogodbe o zaposlitvi ali pričele opravljati dela na podlagi drugega pravnega razmerja, ki je podlaga za vključitev v obvezno zavarovanje za primer brezposelnosti ali se vpisale v register kot samozaposlena oseba.

(3) Enkratni solidarnostni dodatek iz prejšnjega odstavka se uveljavlja pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje z vlogo, oddano najpozneje v 30 dneh od uveljavitve tega zakona, ki se ji priloži odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali pogodba o zaposlitvi, sklenjena za določen čas oz. druga ustrezna dokazila v primeru prenehanja delovnega razmerja iz drugega razloga. O enkratnem solidarnostnem dodatku Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje odloči z izdajo odločbe v 30 dneh od prejema vloge. Zoper odločbo ni pritožbe, možen pa je upravni spor.

(4) Enkratni solidarnostni dodatek se prizna v višini 150 eurov neto.

(5) Enkratni solidarnostni dodatek iz prvega odstavka tega člena se ne šteje v dohodek pri uveljavljanju pravic po predpisih, ki urejajo pravice iz javnih sredstev, razen pri izredni denarni socialni pomoči.

(6) Ne glede na zakon, ki ureja dohodnino, se od enkratnega solidarnostnega dodatka za brezposelne ne plača dohodnina.

(7) Enkratni solidarnostni dodatek iz tega člena se brezposelni osebi izplača ne glede na morebitno upravičenost brezposelne osebe do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, priznanega po določbah ZUTD ali začasnega denarnega nadomestila, priznanega po določbah ZIUPOPDVE.

(8) Tujcu z državljanstvom države, ki ni članica Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije, se enkratni solidarnostni dodatek iz prvega odstavka tega člena prizna, če se po zakonu, ki ureja trg dela, šteje za brezposelno osebo in ne izpolnjuje pogojev za pridobitev pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti.

(9) Odločba o enkratnem solidarnostnem dodatku iz prvega odstavka tega člena se osebi vroča z dostavo v hišni predalčnik v skladu z zakonom, ki ureja poštne storitve. Vročitev je opravljena petnajsti dan od dneva odpreme, ki se označi na odločbi. Če oseba po odpremi odločbe Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje v enem mesecu sporoči, da odločbe v hišni predalčnik ni prejela, je domneva vročitve odpravljena in se vročitev opravi po določbah zakona, ki ureja splošni upravni postopek.

(10) Posameznikom s statusom študenta oz. dijaka, ki so v skladu s področno zakonodajo v letu 2020 že opravljali začasno in občasno delo (v nadaljevanju: upravičenci) in so zaradi ponovno razglašene epidemije od 19. oktobra 2020 izgubili možnost opravljanja začasnega in občasnega dela (v nadaljevanju: študentsko oz. dijaško delo), se za čas trajanja epidemije dodeli mesečno nadomestilo za izpad dohodka iz študentskega oz. dijaškega dela (v nadaljevanju: nadomestilo).

(11) Do mesečnega nadomestila niso upravičeni posamezniki, ki so v delovnem razmerju, opravljajo samostojno registrirano dejavnost ali so vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri pristojnem organu.

(12) Za izplačilo denarnega nadomestila mora upravičenec preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije predložiti izjavo, s katero izjavlja, da je v letu 2020 opravljal študentsko oz. dijaško delo in da je zaradi ponovne razglasitve epidemije COVID-19 izgubil možnost za opravljanje študentskega oz. dijaškega dela ter dokazila (potrdilo o prejemu plačil iz naslova študentskega oz. dijaškega dela v letu 2020 ter izjavo ali dokazilo delodajalca, da bi študent oz. dijak pri njem še vedno opravljal študentsko oz. dijaško delo, v kolikor ne bi bila ponovno razglašena epidemija in s tem uvedeni določeni ukrepi in omejitve).

(13) Upravičenec predloži izjavo ter dokazila preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije v elektronski obliki do 31. januarja 2021. Predlog izjave je objavljen na portalu eDavki.

(14) Upravičencu, ki vloži izjavo iz prejšnjega odstavka, nakaže Finančna uprava za vsak mesec trajanja epidemije mesečno nadomestilo zaradi izpada dohodkov iz naslova študentskega oz. dijaškega dela.

(15) Mesečno nadomestilo za upravičence, ki v času epidemije ne morejo opravljati študentskega oz. dijaškega dela, znaša 1/12 letnega dohodka iz naslova študentskega oz. dijaškega dela upravičenca v letu 2019, vendar največ do višine minimalne plače za leto 2020 v Republiki Sloveniji.

(16) Nadomestilo iz tega člena po izpolnitvi pogojev iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka tega člena izplača Finančna uprava Republike Slovenije.«.