Predlogi zakonov - konec postopka - Izbran dokument

1638-VIII Amandma (K 27.. členu) 1. 2. 2021 [SD - Poslanska skupina Socialnih demokratov, SAB - Poslanska skupina Stranke Alenke Bratušek, brezpredmeten]

Evidenčni podatki

Vrsta dokumenta: Amandma
Naslov zadeve: Zakon o dodatnih ukrepih za omilitev posledic COVID-19
Datum vložitve: 1. 2. 2021
EPA: 1638 - VIII
Kratica: ZDUOP
Faza: druga obravnava MDT - nujni postopek
Vrsta postopka: nujni
Predlagatelj: Poslanska skupina Socialnih demokratov
Odločitev: brezpredmeten
Zveza: K 27.. členu
Obrazložitev: Predlagano subvencioniranje dviga minimalne plače je brez vsakršnih kriterijev, zato so do njega upravičeni vsi delodajalci, ne glede na poslovne rezultate ali prizadetost zaradi epidemije. To pomeni, da bi to subvencijo lahko koristila tudi podjetja, ki bi dvig minimalne plače lahko pokrile iz lastnih sredstev. Še več, brez dodatnih omejitev bi lahko prišlo do neposrednega subvencioniranja delodajalcev, ki svoj dobiček gradijo na nizkih plačah zaposlenih. Ob zadnjem večjem dvigu minimalne plače leta 2009, ki je potekalo v času velike gospodarske negotovosti, je bilo uvedeno prehodno obdobje, ki pa ni bilo splošno in so ga lahko uveljavljali le delodajalci s težavami v poslovanju. Menimo, da je - glede na vse ostale ukrepe pomoči - ta ukrep smiselno usmeriti tja, kjer bi lahko povzročil opuščanje dejavnosti. Zato predlagamo, da se subvencija omogoči le podjetjem, ki trenutno ustvarjajo nizko dodano vrednost na zaposlenega in torej razlog za težave pri izplačevanju minimalne plače tiči v njihovem poslovnem modelu, ki ustvarja nižjo dodano vrednost. Podjetja, ki visoko dodano vrednost dosegajo z izplačevanjem (pre)nizkih plač, pa po našem mnenju ne bi smela biti upravičena do tovrstne pomoči. Po podatkih AJPES je bila v letu 2019 povprečna neto dodana vrednost na zaposlenega 46.752 EUR. Zato predlagamo, da se meja za pridobitev te subvencije postavi pri 30.000 EUR in tako zajame le tista podjetja, pri katerih je poslovni model dejansko tak, da bi dvig minimalne plače lahko pomenil oteženo poslovanje.
Vsebina
V prvem odstavku 27. člena se za besedo »delodajalec« doda vejica in besedilo »katerega dodana vrednost na zaposlenega na leto ne presega 30.000 eurov, «.