III. MANDAT
  • Pretekli mandati
Objavljeno14.12.2020 Posodobljeno05.07.2023

Kronologija

Obdobje mandata27.10.200022.10.2004

Kronologija dogodkov za tretje mandatno obdobje 2000-2004

Poslanke in poslanci III. mandata

Oktober 2004

3. 10.
Potekale so četrte volitve poslancev v Državni zbor. Največ sedežev (29) je v Državnem zboru prejela Slovenska demokratska stranka - SDS, za to listo je glasovalo 29,08 % volivcev.

 

September 2004

1. 9.
Državni zbor je brez sklepa končal razpravo o interpelaciji vlade.

Državni zbor je zavrnil razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o izbrisanih. Proti referendumu je glasovalo 46 poslancev.

 

Julij 2004

30. 7.
Vložena je bila interpelacija o delu in odgovornosti Vlade.

12. 7.
Državni zbor je potrdil Franca (Ferija) Horvata za predsednika parlamenta in zavrnil kandidaturo dr. Dimitrija Rupla za mesto podpredsednika.

7. in 8. 7.
Predsednik Državnega zbora Borut Pahor in podpredsednik Državnega zbora dr. Mihael Brejc sta zaradi izvolitve v Evropski parlament odstopila z mesta predsednika oziroma podpredsednika Državnega zbora.

5. 7.
Poslanci so s 50 glasovi za in 22 proti podprli predlog za odstavitev zunanjega ministra dr. Dimitrija Rupla. Ta se je po razpravi v Državnem zboru odločil, da bo izstopil iz stranke LDS.

 

Junij 2004

15. 6.
Državni zbor je sprejel ustavne zakone, s katerimi se je v ustavo zapisala pravica do pokojnine, pravica do enakopravne zastopanosti moških in žensk na volitvah ter pravica do enakosti človekovih pravic ne glede na invalidnost.

13. 6.
Potekale so prve volitve slovenskih poslancev v Evropski parlament. Izvoljeni so bili: dr. Mihael Brejc, Mojca Drčar Murko, dr. Romana Jordan Cizelj, Jelko Kacin, Ljudmila Novak, Borut Pahor in Alojz Peterle.

 

Maj 2004

25. 5.
Državni zbor je zavrnil pobudo za predhodni zakonodajni referendum o sistemskem zakonu o izbrisanih.

1. 5.
Slovenija je skupaj še z devetimi drugimi državami postala članica Evropske unije.

 

April 2004

29. 4.
V Državnem zboru je potekala slavnostna seja ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo. Slavnostni govornik je bil predsednik Državnega zbora Borut Pahor.

20. 4.
Državni zbor je z 51 glasovi za in s 25 glasovi proti imenoval pet novih ministrov: za pravosodje Zdenko Cerar, za promet dr. Marka Pavliho, za kmetijstvo dr. Milana Pogačnika, za gospodarstvo dr. Mateja Lahovnika in za evropske zadeve mag. Milana M. Cvikla.

7. 4.
Ministri iz vrst Slovenske ljudske stranke: minister za pravosodje (Ivan Bizjak), minister za kmetijstvo (mag. Franc But) in minister za promet (Jakob Presečnik) so predsedniku Vlade mag. Antonu Ropu podali odstopne izjave.

 

Marec 2004

30. 3.
Državni zbor je glasoval o vloženih interpelacijah zoper ministra za notranje zadeve dr. Rada Bohinca (za je glasovalo 30 poslancev, 46 jih je glasovalo proti) in zoper ministra za zdravje dr. Dušana Kebra (za je glasovalo 28 poslancev, 47 jih je bilo proti).

17. 3.
Koalicija Slovenija je v Državni zbor vložila pobudo za predhodni referendum o sistemskem zakonu o izbrisanih.

1. 3.
Nacionalni otroški parlament je v veliki dvorani Državnega zbora na 14. zasedanju razpravljal o temi: Humani medosebni odnosi in zdrava spolnost.

 

Februar 2004

27. 2.
Vložena je bila interpelacija zoper ministra za notranje zadeve dr. Rada Bohinca in zoper ministra za zdravje dr. Dušana Kebra.

25. 2.
Državni zbor je odločal o predlogu zakona o obratovalnem času trgovin. ZA zakon je glasovalo 63 poslancev, PROTI pa ni bil nihče. S tem zakonom je uveljavil referendumsko voljo volivcev.

24. 2.
Državni zbor je sprejel Zakon o ratifikaciji Severnoatlantske pogodbe, na podlagi katere je 29. 3. Slovenija postala članica zveze NATO. Od 73 navzočih poslancev jih je 68 glasovalo za, 3 pa so bili proti.

December 2003

30. 12.
Državni zbor je sprejel Odlok o razpisu naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o izvršitvi 8. točke odločbe Ustavnega sodišča Republike Slovenije U-I-246/02-28 (o tehničnem zakonu o izbrisanih).

24. 12.
Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo Državnega zbora o presoji neustavnih posledic referenduma o tehničnem zakonu o izbrisanih, saj naj bi bila zahteva vložena po izteku zakonsko določenega roka.

9. 12.
Državni zbor je z 48 glasovi za in 17 proti, odločil, da bo o protiustavnosti zahteve 30 poslancev za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o tehničnem zakonu o izbrisanih odločalo Ustavno sodišče.

2. 12.
Slovenska demokratska stranka (SDS) je na osnovi 30-ih podpisov poslancev v Državni zbor vložila zahtevo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o izbrisanih.

 

November 2003

26. 11.
Državni zbor je z 51 glasovi za, in 27 glasovi proti ponovno potrdil t. i. tehnični zakon o izvršitvi 8. točke odločbe ustavnega sodišča o izbrisanih in tako preglasoval odložilni veto Državnega sveta.

17. 11.
Državni zbor je začel postopek za spremembo 121., 140. in 143. člena ustave, s katerimi naj bi omogočili zakonsko uvedbo pokrajin.

 

Oktober 2003

29. 10.
Državni zbor je s 45 glasovi za in 19 proti sprejel t. i. tehnični zakon o izbrisanih.

17. 10.
Kolegij predsednika Državnega zbora je odločil, da bodo televizije in kabelski operaterji, ki bodo z Državnim zborom podpisali poseben dogovor, lahko posnetke s plenarnih zasedanj uporabljali tudi v strankarske namene, za politično satiro, ne pa v oglaševalske namene.

 

Julij 2003

15. 7.
Državni zbor je sprejel Odlok o razpisu predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom zakona o spremembi zakona o trgovini, ki je potekal 21. 9. in dobil večinsko podporo volivcev - 57,53 %.

 

Maj 2003

5. 5.
Sedem predstavnikov iz slovenskega parlamenta se je v Evropskem parlamentu v Bruslju prvič srečalo s političnimi skupinami Evropskega parlamenta, s čemer se je pričela njihova funkcija opazovalcev.

 

April 2003

9. 4.
Državni zbor je z 41 glasovi poslancev za in 7 proti odločil, da pošlje referendumsko pobudo Sindikata delavcev trgovine o odpiralnem času v presojo Ustavnemu sodišču.

 

Marec 2003

24. 3.
Za opazovalce v Evropskem parlamentu, ki so nato od maja 2003 v Bruslju zastopali Slovenijo, so bili določeni: Roman Jakič, Jelko Kacin, Ljubo Germič, Alojz Peterle, Mihael Brejc, Feri Horvat in Janez Podobnik.

23. 3.
Potekal je posvetovalni referendum o vstopu Slovenije v Evropsko unijo in v zvezo NATO. Oba referenduma sta dobila ustrezno podporo. Za vstop v EU je glasovalo 89,64 % volivcev, za vstop v NATO pa 66,08 % volivcev.

 

Februar 2003

28. 2.
Sindikat delavcev trgovine je v Državni zbor vložil ustrezno število podpisov za izvedbo predhodnega zakonodajnega referenduma glede sprememb in dopolnitev zakona o trgovini.

27. 2.
Državni zbor je na izredni seji sprejel ustavni zakon, s katerim je dana ustavna podlaga za vstop v EU in druge mednarodne organizacije, na katere bi Slovenija želela prenesti izvrševanje dela svojih suverenih pravic - novi 3.a člen. Spremembi 47. in 68. člena ustave pa omogočata izročanje slovenskih državljanov drugim članicam in zagotavljata možnost neoviranega nakupa nepremičnin v Sloveniji.

4. 2.
Predstavniki Romov so na srečanju s predsednikom Državnega zbora Borutom Pahorjem predstavili predloge za bolj učinkovito reševanje romske problematike.

 

Januar 2003

30. 1.
Sprejet je bil Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pristopu Slovenije k Evropski uniji in o pristopu Slovenije k Organizaciji Severnoatlantske pogodbe (NATO).

22. 1.
Komisija za evropske zadeve je podprla pobudo za razpis posvetovalnega referenduma o vstopu Slovenije v Evropsko unijo, Državni zbor pa pozvala, naj izide referenduma spoštuje.

December 2002

23. 12.
V Državnem zboru so na slavnostni seji obeležili dvanajsto obletnico samostojnosti Slovenije in deseto obletnico Državnega zbora.

22. 12.
V Državnem zboru je prisegel novi predsednik države dr. Janez Drnovšek. Dosedanji predsednik Milan Kučan se je po desetih letih poslovil od te funkcije; predsednik Državnega zbora se mu je zahvalil za njegovo dosedanje delo.

19. 12.
Državni zbor je s 54 glasovi za in 25 proti na predlog predsednika vlade imenoval 16-člansko vlado.

11. 12.
Državni zbor je za mandatarja za sestavo nove vlade na tajnem glasovanju izvolil dotedanjega ministra za finance mag. Antona Ropa; za je glasovalo 63 poslancev, proti pa 24 poslancev.

Komisija za evropske zadeve je potrdila predlog izhodišč za spremembo organizacije dela Državnega zbora z vidika njegovega delovanja v pogojih članstva Slovenije v Evropski uniji.

Državni zbor je sprejel Odlok o razpisu predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.

6. 12.
Vseslovensko združenje upravičencev do vračila vlaganj v telekomunikacijsko omrežje je predsedniku Državnega zbora Borutu Pahorju predložilo 62000 podpisov podpore k zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma v zvezi s predlogom novele zakona o vračanju vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje.

4. 12.
Državni zbor se je na izredni seji seznanil z odstopom dr. Janeza Drnovška s funkcije predsednika vlade. Sprejel je tudi Odlok o razpisu predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o preoblikovanju in privatizaciji javnega podjetja Slovenske železnice, d.d.

1. 12.
V drugem krogu volitev za predsednika republike je bil s 56,52 % veljavnih glasov izvoljen dotedanji predsednik vlade dr. Janez Drnovšek. Novoizvoljeni predsednik države je 2. 12. predsednika Državnega zbora obvestil, da odstopa s funkcije predsednika vlade.

 

November 2002

21. 11.
Skupina 195 državljanov s prvopodpisanim Tonetom Peršakom je Državnemu zboru posredovala deklaracijo, v kateri so zahtevali, naj Državni zbor razpiše referendum o vključitvi v NATO, vlada pa naj pripravi vse potrebno za izvedbo, vključno z najširšo in temeljito pripravljeno razpravo o vključitvi in vseh vprašanjih, povezanih s to odločitvijo.

 

Oktober 2002

25. 10.
Državni zbor je sprejel Zakon o volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, ki je omogočil izvedbo volitev v Evropski parlament po vstopu Slovenije v Evropsko unijo leta 2004.

 

September 2002

23. 9.
Začela se je 18. redna seja Državnega zbora. Skladno z novim poslovnikom je kolegij določil podroben terminski načrt seje z natančnim razporedom časa, ki je bil na voljo za predstavitve predlogov zakonov, za razprave in morebitne replike. Seja je potekala brez zapletov in v okvirih načrtovanega poteka točk dnevnega reda.

23. 9.
Predstavniki dveh tretjin zaposlenih na slovenskih železnicah so pri predsedniku Državnega zbora vložili pobudo za vložitev zahteve za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o preoblikovanju in privatizaciji Slovenskih železnic - priložili so 5677 podpisov.

 

Julij 2002

23. 7.
Predsednik Državnega zbora Republike Slovenije Borut Pahor je podpisal odlok o razpisu volitev predsednika republike, odlok o razpisu volitev v Državni svet ter odlok o razpisu rednih volitev v občinske svete in rednih volitev županov.

15. 7.
Veljati je začel nov poslovnik Državnega zbora. Čeprav so se začele parlamentarne počitnice, so v Državnem zboru vse do konca julija potekale zelo intenzivne priprave za nemoten prehod na uporabo poslovniških določil v praksi. To se je izkazalo neprecenljive vrednosti v začetnih dneh septembra, ko je brez posebnih zapletov steklo delo skladno z novim poslovnikom.

8. 7.
Komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je pripravila vseslovensko srečanje Slovencev z vsega sveta. Udeležilo se ga je več kot sto petdeset Slovencev iz Avstrije, Argentine, Avstralije, BiH, Francije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Makedonije, Nemčije, Švice in Švedske.

 

April 2002

23. 4.
Za podpredsednika Državnega zbora je bil izvoljen Valentin Pohorec (DeSUS).

11. 4.
V Državnem zboru je potekalo ustanovno zasedanje slovenskega Foruma o prihodnosti Evrope, organiziranega po vzoru evropskega, ki ga je spodbudila Laekenska deklaracija. K sodelovanju so bili povabljeni predstavniki zbornic, sindikatov, univerz, študentskih organizacij, srednješolske mladine, nevladnih organizacij, lokalnih interesov, manjšin in etničnih skupin, Slovenske akademije znanosti in umetnosti, verskih skupnosti in Svetovnega slovenskega kongresa.

2. 4.
Po dolgotrajnih razpravah in intenzivnih usklajevanjih je Državni zbor sprejel nov poslovnik, ki je prinesel pomembne spremembe v zakonodajnem postopku, glede pristojnosti kolegija predsednika, pri poteku sej zbora, določanju sestave delovnih teles, nekaterih imenovanjih ipd.

 

Januar 2002

25. 1.
Predlog za dopolnitev preambule ustave, ki ga je v postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Aureliem Jurijem (ZLSD) - med temelji samostojnosti in neodvisnosti države ter slovenske državnosti naj se izrecno zapišejo tudi boj zoper fašizem in nacizem ter narodnoosvobodilni in osamosvojitveni boj.

23. 1.
Državni zbor je sprejel Resolucijo o odnosih s Slovenci po svetu. V njej je med drugim izpostavil, da je Republika Slovenija zainteresirana za vračanje Slovencev po svetu v Slovenijo, ravno tako pa tudi za naselitev njihovih potomcev v Sloveniji.

18. 1.
V veliki dvorani Državnega zbora je potekala javna predstavitev mnenj o predlaganih spremembah ustave, prva v nizu javnih predstavitev predlogov za spremembo posameznih ustavnih členov, ki jih je Ustavna komisija Državnega zbora organizirala tekom pomladi in jeseni leta 2002. Z javnimi predstavitvami je Državni zbor kot ustavodajalec dal možnost strokovnim in drugim javnostim ter tudi vsem slovenskim državljanom, da izrazijo svoje mnenje o predlaganih spremembah ustave.

16. 1.
Javna predstavitev mnenj o vključevanju Slovenije v Nato, na kateri so v uvodnem delu nastopili vsi najpomembnejši predstavniki slovenske politike – od predsednika države, predsednika Državnega zbora, Vlade, zunanjega ministra in ministra za obrambo, predsednikov odborov Državnega zbora za zunanjo politiko in za obrambo, vodij poslanskih skupin idr.

December 2001

27. 12.
Predlog za začetek postopka za spremembo 6. člena ustave, ki ga je v proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Jožefom Školčem (LDS) - sprememba določbe o zastavi in grbu.

23. 12.
Ob 10. obletnici slovenske ustave je Državni zbor izdal izbor gradiv Komisije za ustavna vprašanja (1990-1991) v treh zvezkih pod naslovom Nastajanje slovenske ustave.

21. 12.
Skupina poslancev s prvopodpisano poslanko Danico Simšič (ZLSD) je v obravnavo vložila predlog za spremembo 14. člena ustave (invalidnost kot dodatni razlog za zagotavljanje enakosti pred zakonom).

Istega dne je bil vložen tudi predlog za začetek postopka za spremembo 50. člena ustave (izrecno zapisana pravica do pokojnine; predlog je vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Valentinom Pohorcem (DeSUS). Prav tako je bil tega dne v postopek vložen tudi predlog skupine poslancev s prvopodpisanim mag. Andrejem Vizjakom (SDS) za spremembo 103., 111., 112., 116., in 117. člena ustave (volitve, predsednik republike, vlada) in pa predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Petrom Levičem (SMS) za spremembo 43. člena ustave (znižanje starostne meje za volilno pravico).

17. 12.
V Državnem zboru je potekalo srečanje predsednikov delovnih teles za evropske zadeve Češke, Cipra, Estonije, Poljske in Slovenije.

13. 12.
Skupina poslancev s prvopodpisano poslanko Sonjo Areh Lavrič (SNS) je v obravnavo vložila predlog za začetek postopka za spremembo ustave. Predlagana je bila sprememba 83.člena, in sicer razširitev imunitete poslancev.

 

November 2001

30. 11.
V parlamentarno proceduro je bila vložena pobuda 75 poslank in poslancev iz vseh parlamentarnih strank s prvopodpisanim Borutom Pahorjem, predsednikom Državnega zbora, za začetek postopka za spremembo 44. člena ustave, s katero bi postavili temelje za enake možnosti sodelovanja moških in žensk v postopkih kandidiranja za voljene organe predstavniških oblasti na državni in lokalni ravni.

15. in 16. 11.
V Državnem zboru je potekala Druga mednarodna parlamentarna konferenca z naslovom Projekt 21. stoletja- parlamenti v procesu širitve Evropske unije, ki so se jo udeležili predstavniki parlamentov iz nekaterih držav članic EU, iz držav kandidatk za članstvo v EU in predstavniki parlamentov iz držav jugovzhodne Evrope.

14. 11.
Državni zbor je zavrnil predlog novega poslovnika. Predloga poslovnika ni podprla opozicija, proti njemu pa je glasovalo ali se vzdržalo tudi precej koalicijskih poslancev. Najbolj sporna je bila določba o vlogi kolegija predsednika Državnega zbora.

12. 11.
Posvet predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja z vodji poslanskih skupin o vprašanju, kaj in kako naj v prihodnje ravna Državni zbor na zakonodajni in simbolni ravni glede vprašanja odnosa do polpretekle zgodovine.

Na naslove vodij poslanskih skupin ZLSD in LDS (Mirana Potrča in Antona Anderliča) ter poslanca LDS Jelka Kacina je prišla pošta, za katero je obstajal sum, da je v njej neznana vsebina. Policija je začasno zapečatila pisarniške prostore teh poslancev in poslala vzorce na preiskavo. Rezultati preiskave so pokazali, da ni šlo za nevarne substance.

 

Oktober 2001

25. 10.
Državni zbor je ustanovil 24-člansko ustavno komisijo pod vodstvom predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja.

12. 10
Sprejeta je bila deklaracija o skupnem boju proti terorizmu.

9. 10.
Skupina poslancev (39 poslank in poslancev) s prvopodpisanim Mirkom Zamernikom (SDS) je vložila zahtevo za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije ugotovitev ozadja in vzrokov napada na novinarja Mira Petka. Parlamentarna preiskava je bila odrejena 24. 9.

3. 10.
Poslanci SDS in NSi so vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za okolje in prostor mag. Janeza Kopača.

 

September 2001

14. 9.
Žalna seja za žrtve terorističnih napadov v Združenih državah Amerike.

 

Julij 2001

30. 7.
Vlada je v proceduro vložila predlog za začetek postopka za spremembe ustave z osnutkom ustavnega zakona. Predlagane so bile spremembe naslednjih členov ustave: 3, 8, 47, 68, 90, 97, 112, 114, 118, 121, 129, 130, 131, 132, 134, 140, 143, 170.

25. 7.
Ustanovljena je bila preiskovalna komisija za ugotovitev odgovornosti odgovornih oseb in nosilcev javnih pooblastil glede nakupa in prodaje električne energije; za njenega predsednika je bil imenovan Branko Kelemina (SDS).

5. 7.
Komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je pripravila vseslovensko srečanje Slovencev z vsega sveta, tako slovenskih zamejcev kot zdomcev in izseljencev. Srečanje naj bi postalo tradicionalno.

Vložena je bila zahteva za ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi ugotavljala odgovornost za domnevno oškodovanje slovenskega elektrogospodarstva od leta 1997.

 

Junij 2001

25. 6.
Ob deseti obletnici samostojnosti slovenske države so se na slavnostni seji zbrali poslanke in poslanci Državnega zbora. Na seji je bil poleg najvišjih predstavnikov slovenske države, diplomatskega zbora in drugih visokih gostov kot posebni gost prisoten tudi nemški zvezni kancler Gerhard Schröder.

21. 6.
Sprejeta je bila resolucija o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije.

20. 6.
Predsednik Državnega zbora Borut Pahor je določil rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis naknadnega referenduma o zakonu o preoblikovanju prosto-carinskih prodajaln.

16. 6.
Srečanje Putin-Bush na Brdu. Na letališču Brnik ju je pozdravil tudi predsednik Državnega zbora.

14. 6.
Ob protestih študentov in dijakov za izboljšanje njihovega statusa in proti morebitnemu uvajanju šolnin so nekateri razgreti posamezniki poškodovali zgradbo parlamenta. Obmetavali so jo ne le z jajci, temveč v nekaj primerih z granitnimi kockami ter z njimi naredili veliko škodo na spomeniško zavarovanem poslopju.

7. 6.
Državni zbor je obiskal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. V okviru obiska se je srečal s predsednikom Državnega zbora Borutom Pahorjem, opravil pogovor z vodji poslanskih skupin ter nagovoril poslanke in poslance.

 

Maj 2001

15. 5.
V Državnem zboru so se sestali predstavniki treh vej oblasti v Republiki Sloveniji - izvršilne, zakonodajne in sodne. Osrednja tema pogovorov je bilo delovanje teh institucij pri izvrševanju njihovih z ustavo določenih nalog.

11. 5.
Na Dnevu odprtih vrat, prvem v novem mandatu, so si lahko obiskovalci ogledali prenovljeno veliko dvorano Državnega zbora in njeno preddverje. Obiskovalce je nagovoril tudi predsednik Državnega zbora Borut Pahor.

 

April 2001

3. 4.
Razpisan je bil naknadni zakonodajni referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, in sicer za 17. junij 2001.

 

Marec 2001

27. 3.
Ponovno so bili potrjeni predsedniki in podpredsedniki delovnih teles iz vrst opozicijskih SDS in Nsi.

Državni zbor je za generalno sekretarko imenoval Jožico Velišček.

21. 3.
Na položaj podpredsednika Državnega zbora je bil ponovno izvoljen dr. Miha Brejc (SDS).

 

Februar 2001

23. 2.
Po opravljenih številnih usklajevalnih pogovorih sta se poslanski skupini SDS in NSi odločili znova kandidirati za vodstvene funkcije v Državnem zboru.

20. 2.
Sprejeta je bila novela poslovnika, ki je vnesla nekaj novosti v postopek obravnave predloga proračuna (npr. skrajšanje rokov, natančno definiranje možnosti vlaganja amandmajev). Bolj podrobno pa sta bila urejena tudi pravica in postopek, po katerem lahko najmanj ena tretjina članov delovnih teles za nadzor nad varnostno-informativnimi in obveščevalnimi službami in za nadzor državnega proračuna in javnih financ pisno zahteva od vlade, državnih organov, javnih zavodov in skladov podatke in posamezne dokumente, ki sodijo v njihovo delovno področje.

14. 2.
Obisk kurentov kot znanilcev pomladi.

1. 2.
Poslanci opozicijskih strank SDS in NSi (dr. Miha Brejc, Jože Jerovšek, Rudolf Petan, Franc Pukšič, mag. Janez Drobnič, Pavel Rupar) so odstopili z vseh vodstvenih funkcij v Državnem zboru, ker se niso strinjali z delitvijo funkcij v Državnem zboru in v delovnih telesih glede na razmerje opozicija : koalicija.

 

Januar 2001

31. 1.
Sprejeta je bila novela poslovnika, s katero je bila »uzakonjena« praksa Državnega zbora, da na prva tri vprašanja opozicijskih poslancev odgovarja predsednik Vlade. Novela je uredila tudi vprašanje rokov, v katerih lahko Državni svet poda svoje mnenje Državnemu zboru. S tem je Državni zbor uresničil odločbo Ustavnega sodišča.

11. 1.
Sprejeta je bila novela poslovnika Državnega zbora, ki je podrobneje uredila, kdaj se šteje, da je Državni zbor konstituiran. Prav tako je tudi določila, da začne teči 20-dnevni rok za sklic prve seje novoizvoljenega Državnega zbora dan po opravljenih volitvah.

December 2000

26. 12.
Državni zbor se je sestal na slavnostni seji.

 

November 2000

30. 11.
Državni zbor je na predlog mandatarja dr. Janeza Drnovška imenoval novo vlado, v kateri so sodelovali predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter DeSUS.

21. 11.
Ustanovljenih je bilo 11 delovnih teles Državnega zbora, ki so skladno s poslovnikom opravila predstavitev kandidatov za ministre.

Poslanski skupini SDS in NSi sta nadaljevali obstrukcijo.

17. 11.
S spremembo zakona o vladi je Državni zbor zmanjšal število ministrstev na štirinajst. Novost zakona je bil tudi institut ministrskih svetnikov.

Poslanski skupini SDS in NSi sta nadaljevali obstrukcijo.

16. 11.
Na tajnem glasovanju je bil za predsednika vlade izvoljen dr. Janez Drnovšek. Volitve so obstruirali poslanci SDS in NSi.

14. 11.
Predsednik republike Milan Kučan je za mandatarja za sestavo nove vlade predlagal dr. Janeza Drnovška (LDS).

10. 11.
Izvoljeno je bilo novo vodstvo Državnega zbora: predsednik Borut Pahor (ZLSD), podpredsednica Irma Pavlinič-Krebs (LDS), podpredsednika dr. Miha Brejc (SDS) in Anton Delak (DeSUS).

2. 11.
Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve je sprejela načelno odločitev, po kateri naj bi v interesu večje učinkovitosti prihodnjega parlamentarnega dela število delovnih teles znižali z dosedanjih 25 na 18. Poleg tega naj bi sorazmerno z volilnim izidom čim bolj dosledno izpeljali tudi delitev pomembnejših položajev v Državnem zboru.

 

Oktober 2000

27. 10.
Konstitutivna seja Državnega zbora tretjega sklica. Potrjeni so bili mandati vsem 90 novoizvoljenim poslankam in poslancem. Prvo sejo je vodil najstarejši poslanec dr. Jožef Bernik (NSi).

 

 

 

 

Legenda – pomen kratic:

PS DeSUS – Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev Slovenije

PK LDS – Poslanski klub Liberalne demokracije Slovenije

PS NSi – Poslanska skupina Nova Slovenija

PS SDS – Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (do 19. 9. 2003 Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije)

PS SLS – Poslanska skupina Slovenske ljudske stranke (do 15. 3. 2002 PS SLS+SKD – Poslanska skupina SLS+SKD Slovenske ljudske stranke)

PS SMS – Poslanska skupina Stranke mladih Slovenije (do 2. 9. 2004)

PS SNS – Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke

PS NS – Poslanska skupina italijanske in madžarske narodne skupnosti

PS ZLSD – Poslanska skupina Združene liste socialnih demokratov

SP – Samostojni/-a poslanec/-ka

Besedo "poslanec" uporabljamo enakovredno za oba spola.

Poslanke in poslanci

  Ime Poslanska skupina
1. Anton Anderlič LDS
2. Sonja Areh Lavrič SNS
3. Jože Avšič LDS
4. Dr. Andrej Bajuk NSi
5. Bogdan Barovič SNS
6. Roberto Battelli poslanec italijanske narodne skupnosti
7. Igor Bavčar LDS
8. Dr. Jožef Bernik NSi
9. Richard Beuermann LDS
10. Samo Bevk ZLSD
11. Dr. Rado Bohinc ZLSD
12. Ivan Božič SLS+SKD, SLS
13. Dr. Mihael Brejc SDS
14. Stanislav Brenčič SLS+SKD, SLS
15. Anton Butolen LDS
16. Janez Cimperman SDS
17. France Cukjati SDS
18. Franc Čebulj SDS, samostojni poslanec, SLS
19. Vojko Čeligoj DeSUS
20. Dr. Lucija Čok LDS
21. Silva Črnugelj ZLSD
22. Anton Delak DeSUS
23. Mag. Marko Diaci SMS, samostojni poslanec
24. Dr. Janez Drnovšek LDS
25. Mag. Janez Drobnič NSi
26. Geza Džuban LDS
27. Andrej Fabjan SLS+SKD, SLS
28. Matjaž Falkner NSi
29. Dr. Slavko Gaber LDS
30. Mag. Mitja Gaspari LDS
31. Mario Gasparini LDS
32. Andrej Gerenčer LDS
33. Ljubo Germič LDS
34. Siniša Germovšek SDS
35. Mag. Zoran Gračner LDS
36. Leopold Grošelj ZLSD
37. Franc (Feri) Horvat ZLSD
38. Roman Jakič LDS
39. Branko Janc LDS
40. Ivan (Janez) Janša SDS
41. Zmago Jelinčič Plemeniti SNS
42. Miran Jerič LDS
43. Jožef Jerovšek SDS
44. Aurelio Juri ZLSD
45. Jelko Kacin LDS
46. Franc Kangler SLS+SKD, SLS
47. Blaž Kavčič LDS
48. Jože (Jožef) Kavtičnik LDS
49. Ivan Kebrič DESUS
50. Branko Kelemina SDS
51. Janez Komljanec LDS
52. Bojan Kontič ZLSD
53. Mag. Janez Kopač LDS
54. Milan Kopušar LDS
55. Mag. Janez Kramberger SLS+SKD, SLS
56. Leopold (Leo) Kremžar LDS
57. Maksimiljan Lavrinc LDS
58. Darja Lavtižar Bebler LDS
59. Franc Lenko DeSUS
60. Peter Levič SMS, samostojni poslanec
61. Lidija Majnik LDS
62. Jurij Malovrh SLS+SKD, SLS
63. Ivan Mamić NSi
64. Dorijan Maršič LDS
65. Jerica Mrzel ZLSD
66. Aleksander Merlo LDS
67. Rudolf Moge LDS
68. Borut Pahor ZLSD
69. Anton (Tone) Partljič LDS
70. Irma Pavlinič Krebs LDS
71. Breda Pečan ZLSD
72. Sašo Peče SNS
73. Rudolf Petan SDS
74. Alojz Peterle NSi
75. Janez Podobnik SLS+SKD, SLS
76. Valentin Pohorec DeSUS
77. Mag. Majda Potrata ZLSD
78. Miran Potrč ZLSD
79. Maria Pozsonec poslanka madžarske narodne skupnosti
80. Ciril Pucko LDS
81. Franc Pukšič SDS
82. Franci Rokavec SLS+SKD, SLS
83. Mag. Anton Rop LDS
84. Pavel Rupar SDS
85. Dr. Dimitrij Rupel LDS, samostojni poslanec, SDS
86. Danica Simšič  ZLSD
87. Alojz Sok NSi
88. Stanislava Stopar LDS
89. Franc Sušnik SDS
90. Majda Širca LDS
91. Jožef Školč LDS
92. Jožef Špindler LDS
93. Igor Štemberger SMS, samostojni poslanec
94. Borut Šuklje LDS
95. Matjaž Švagan LDS
96. Jože Tanko SDS
97. Davorin Terčon LDS
98. Marija Ana Tisovic NSi
99. Vili Trofenik SLS+SKD, SLS
100. Janko Veber ZLSD
101. Mag. Andrej Vizjak SDS
102. Bogomir Vnučec SMS, SDS
103. Dušan Vučko LDS
104. Cveta Zalokar Oražem LDS
105. Bogomir Zamernik SDS
106. Jaša Zlobec Lukič LDS
107. Majda Zupan NSi

 

       
 

VODSTVO

DRŽAVNEGA ZBORA

PREDSEDNIK
Borut Pahor od 10. 11. 2000 do 9. 7. 2004
Franc (Feri) Horvat od 12. 7. 2004

PODPREDSEDNIKI
Dr. Mihael Brejc od 10. 11. 2000 do 12. 7. 2004
Anton Delak od 10. 11. 2000 do 6. 3. 2002 (preminil)
Irma Pavlinič Krebs od 10. 11. 2000
Valentin Pohorec od 23. 4. 2002

GENERALNA SEKRETARKA
Jožica Velišček

SEKRETAR SEKRETARIATA ZA ZAKONODAJO IN PRAVNE ZADEVE (od 15. 7. 2002 VODJA ZAKONODAJNO-PRAVNE SLUŽBE)
Tina Bitenc Pengov

 
   

Legenda - pomen kratic (po abecednem vrstnem redu):

LDS – Liberalna demokracija Slovenije
SDS – Socialdemokratska stranka Slovenije, od 19. 3. 2003 Slovenska demokratska stranka
ZLSD – Združena lista socialnih demokratov
SLS+SKD – SLS +SKD Slovenska ljudska stranka
SLS – Slovenska ljudska stranka
NSi – Nova Slovenija
DeSUS – Demokratična stranka upokojencev Slovenije
SMS – Stranka mladih Slovenije
SNS – Slovenska nacionalna stranka

Besedo "poslanec" uporabljamo enakovredno za oba spola.