Druge dejavnosti   Državni zbor in EU   Sodelovanje z Evropskim parlamentom
Sodelovanje z Evropskim parlamentom

Evropski parlament mora v skladu z lastnim poslovnikom o svojem delovanju redno obveščati nacionalne parlamente držav članic. Upravno sodelovanje poteka na več nivojih, in sicer predvsem preko Direktorata za odnose z nacionalnimi parlamenti in stalnih predstavnikov nacionalnih parlamentov držav članic, ki spremljajo delo Evropskega parlamenta in o tem obveščajo svoje parlamente. 

Vzajemno informiranje o parlamentarnem delu, zlasti na področju zakonodaje, poteka s pomočjo spletne podatkovne in komunikacijske mreže IPEX, ki je podprta z elektronsko platformo za izmenjavo podatkov in komunikacijo.

Predsednik Evropskega parlamenta lahko na podlagi vzajemnosti sprejema tudi ukrepe za poglobljeno sodelovanje z nacionalnimi parlamenti.

Poslanci iz Republike Slovenije v Evropskem parlamentu se v skladu s Poslovnikom Državnega zbora lahko udeležujejo sej Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za zunanjo politiko, kadar ta odloča o zadevah EU1.  Na sejah, ki obravnavajo zadeve EU, lahko razpravljajo, nimajo pa pravice glasovanja.

1Poslanke in poslanci iz držav članic v Evropskem parlamentu zastopajo državljane EU. Delo Evropskega parlamenta in njegovih poslancev lahko spremljate na spletu.

Stalni predstavnik, ki ga ima Državni zbor pri Evropskem parlamentu, spremlja plenarna zasedanja in delo odborov v Evropskem parlamentu ter o tem redno in neposredno obvešča Državni zbor. Pravico do lastnega stalnega predstavnika imajo vsi nacionalni parlamenti držav članic Evropske unije.

Stalni predstavnik Državnega zbora v Evropskem parlamentu

Luka Kavčič 
Evropski parlament, MTY 03R028
Rue Montoyer 70
B-1047 Bruselj, Belgija
Telefon: +32 228 413 59
Mobitel: +32 499 832 511
E-pošta: luka.kavcic@natparl.ep.europa.eu