Popravki in pojasnila
ARHIV: 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012
2. 7. 2019 Popravek časopis Delo: Poslanci bi skrili kazniva dejanja
Prosimo vas, da v skladu z Zakonom o medijih objavite odgovor na prispevek novinarke Suzane Kos, z naslovom Poslanci bi skrili kazniva dejanja, objavljen v časniku Delo v torek, 2. julija 2019, na 2. strani.
V članku z naslovom Poslanci bi skrili kazniva dejanja ne le, da je naslov zavajajoč v odnosu do vsebine članka, temveč gre tudi sicer za vsebinsko zavajanje bralk in bralcev: podana pobuda za spremembo Poslovnika Državnega zbora se bo namreč, v primeru, da bo sprejeta, odrazila v pospešenem kazenskem postopku in ne njegovem skrivanju. V članku pravilno navajate, da je namen pobude poenostavitev postopka, če bi se poslanec imuniteti odpovedal. Takrat o njej Državni zbor ne bi odločal in kazenski postopek zoper poslanca bi se lahko začel takoj.
25. 7. 2018 Popravek agencija Morel: Tonin se zavzema za sprejem kodeksa etike za poslance
Prosimo vas, da v skladu z Zakonom o medijih objavite popravek naslova prispevka »Tonin ni naklonjen sprejetju kodeksa etike za poslance«, ki ste ga objavili v torek, 24. 7. 2018.
Nov naslov: Tonin se zavzema za sprejem kodeksa etike za poslance
V prispevku »Tonin ni naklonjen sprejetju kodeksa etike za poslance« ste objavili zavajajoč in neresničen naslov, saj predsednik Državnega zbora mag. Matej Tonin ni nenaklonjen sprejetju kodeksa etike za poslance, temveč prav nasprotno. Sam je namreč v začetku tega meseca na posvetu z vodji poslanskih skupin podal pobudo, da se pristopi k pripravi in sprejetju etičnega kodeksa, a njegov predlog ni prejel večinske podpore vodij poslanskih skupin.
Še več, upoštevaje, da so poslanske skupine očitno, tudi na podlagi poziva Transparency International Slovenia, opravile dodaten razmislek in sedaj sprejemajo predlog predsednika Državnega zbora, bo predsednik nanje naslovil dodatno pobudo, in sicer za oblikovanje delovne skupine za pripravo predloga etičnega kodeksa, saj očitno interes zanj obstaja.
Tako iz zapisanega kot tudi sicer iz telesa besedila vašega prispevka izhaja, da se je predsednik Državnega zbora mag. Tonin od samega prevzema predsedniške funkcije zavzemal za sprejem etičnega kodeksa, naslov vašega prispevka pa to dejstvo prikazuje v popolnoma nasprotni in s tem tudi zavajajoči luči.
28. 5. 2018 Popravek Dnevnik: Vojska talec pomanjkanja politične zrelosti
Zavračamo napačne trditve novinarja zapisane v članku z naslovom Vojska talec pomanjkanja politične zrelosti. Novinar v omenjenem članku navaja napačno in neverodostojno informacijo vezano na sprejemanje zakona o obrambi. Iz Državnega zbora namreč nikoli nismo sporočili, da je bila javna predstavitev mnenj o zakonu o obrambi, ki je bila opravljena aprila, slabo obiskana. Prav tako nikoli nismo dajali nobenih podatkov o kakršnem koli poročilu o javni predstavitvi, ki naj bi bilo, kot je novinar zavajajoče zapisal "skopo" in "poslano obrambnemu ministrstvu šele po njegovem poizvedovanju".
Poleg tega novinar javnost zavaja s trditvijo, da je »obrambni zakon zaradi manevrov Mahniča preteklost«. Poudariti moramo, da je obravnava in sprejemanje zakonov v času razpusta Državnega zbora in sklica predčasnih volitev možna le na izrednih sejah Državnega zbora. Žan Mahnič pa, tudi kot predsednik odbora, takšne zahteve za sejo, sam ne more vložiti.
7. 3. 2018 Popravek STA
Spoštovani,
v vašem včerajšnjem poročilu s seje Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je napačno navedeno, da je Odbor sprejel amandma k Predlogu zakona o spremembi Zakona o divjadi in lovstvu. Odbor je o predlogu za amandma odbora glasoval in ga ni sprejel (6 za, 7 proti). Odbor tudi ni sprejel Predloga zakona (6 za, 7 proti). Prosimo vas, da popravite napačno informacijo.
21. 9. 2017 Popravek Demokracija:
Prosimo vas, da v skladu z Zakonom o medijih objavite popravek predsednika Državnega zbora dr. Milana Brgleza:
»Prikaz nasprotnih dejstev v članku Pranje denarja, Cerar uzakonja krajo in sistemsko korupcijo, ki je bil objavljen v Demokraciji, 21. 9. 2017, str. 11–15.
Trdite: »Čeprav sta tudi Logar in Grims protestirala proti odločitvi koalicije za izjemno pičlo odmerjen čas za predstavitev obeh poročil o tej zadevi, je Brglez vztrajal, da bosta na parlamentarni seji imela za predstavitev na voljo le po 15 minut«.
Popravek: Sam nisem pri ničemur vztrajal, le povedal sem, da je do sedaj bila takšna parlamentarna praksa. Takšna parlamentarna praksa pa se je začela v času mandata t. i. prve Janševe vlade (2004–2008), ko je bil predsednik Državnega zbora France Cukjati.
Trdite: »Nedvomno se Brglez za to ni odločil sam in je to dogovor vladajoče koalicije /…/«.
Popravek: Jaz se nisem o ničemer odločil, jaz sem, glede na prakso, ki izhaja iz časa Franceta Cukjatija – in se vmes ni nikoli spreminjala –, le to predlagal. Odločil je kolegij predsednika Državnega zbora.
Dr. Milan Brglez, Predsednik Državnega zbora«
28. 12. 2016 Popravek agencija Morel - Slovenija: Poslanci imajo več kot 20 dni božičnega in novoletnega dopusta
Prosim vas, da v skladu z Zakonom o medijih objavite popravek prispevka Slovenija: Poslanci imajo več kot 20 dni božičnega in novoletnega dopusta, ki ste ga objavili 28. 12. 2016:
»Informacija, ki ste jo objavili, da imajo namreč poslanci več kot 20 dno božičnega in novoletnega dopusta, ne drži. Poslovnik Državnega zbora določa, da od 20. decembra do 10. januarja ni rednih sej Državnega zbora (ti. parlamentarne počitnice), kar pa nikakor ne pomeni, da so poslanke in poslanci na dopustu. Vsi, ki so spremljali delo Državnega zbora vedo, da so poslanci 20. decembra opravili še zadnji dan redne decembrske seje (seja se je končala ob 17.40 uri), tisti dan je prav tako potekala seja Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji ter seja kolegija predsednika Državnega zbora. 21. decembra sta potekali dve seji delovnih teles: Odbora za kmetijstvo in Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. 22. decembra je Državni zbor zasedal na izredni seji, 23. decembra pa sta bili še seji Odbora za obrambo in Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ter slavnostna seja Državnega zbora.
Prav tako ne drži vaša trditev, da bodo poslanci na dopustu tudi med zimskimi šolskimi počitnicami. Če bi si ogledali koledar dela Državnega zbora za leto 2017 (kolegij predsednika ga je namreč sprejel že novembra) bi lahko videli, da so v obeh tednih, ko so zimske počitnice, načrtovane seje delovnih teles ter rezervni termin za februarsko sejo Državnega zbora. Prav tako je načrtovano delo v poslanskih pisarnah, poslanskih skupinah in mednarodna dejavnost. Zavedati se je treba, da dalo poslancev ne poteka samo na rednih sejah Državnega zbora, ampak poslanke in poslanci delajo tudi na izrednih sejah, sejah delovnih teles, terenu, v poslanskih pisarnah, poslanskih skupinah, tudi ob vikendih in praznikih, opravljajo mednarodno dejavnost, …«