V Državnem zboru zaključna prireditev razstave »Nič drugačne mame«
Datum objave: 24.03.2017
Prireditev se je začela ob 9. uri v preddverju velike dvorane.
V luči bližajočega se mednarodnega materinskega dne je bila v Državnem zboru od 20. do 24. marca 2017 na ogled razstava »Nič drugačne mame« fotografa Primoža Lavreta, ki jo je v sklopu vsebin Družinskega centra Sonček pripravila Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije – Sonček.
Razstava obsega 20 fotografij "nič drugačnih mam" otrok s posebnimi potrebami, ki se vsaka s svojo zgodbo zavzemajo za odprto in vključujočo se družbo, ki ne odvrača pogledov. Tako kot vse mame so »srečne, zaskrbljene, razigrane in otožne, glasne in tihe, hude in ponosne ter si za svoje otroke, tako kot vse mame, želijo najboljše«. Razstava pa ne opozarja le na potrebo po širšem družbenem sprejemanju drugačnosti, ampak tudi konkretnejših sistemskih rešitvah, kot so zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami, podpora družinam v vseh življenjskih obdobjih in zagotavljanje boljše dolgotrajne oskrbe odraslih invalidnih oseb.
Avtor razstave je priznani fotograf Primož Lavre, ki se je najprej kalil kot fotograf in urednik fotografije pri različnih revijah, nato pa kot sodelavec UNICEF-a na misijah v Albaniji, Burkini Faso in Centralno Afriški Republiki. Med drugim je deloval kot uradni fotograf nekdanjega predsednika republike Janeza Drnovška in Vlade RS v okviru predsedovanja Svetu EU. Leta 2012 je prejel častno priznanja Boruta Meška, ki jo podeljuje Združenje novinarjev in publicistov. Od leta 2008 je Lavre urednik fotografije pri tedniku Reporter in predan oče hčerki Lizi, ki ima cerebralno paralizo.
Zaključna prireditev fotografske razstave je potekala v petek, 24. marca 2017 v preddverju velike dvorane. Zbrane je nagovoril predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, ki je med drugim dejal:
»Strpnost kot spoštovanje drugačnosti je temelj vsake demokratične družbe. Je pa tudi vrednota, bolje rečeno, ogrožena vrednota, ki se znova in znova sooča z manifestacijami nestrpnosti. Če in ko bomo uspeli sprejeti različnost ter se od nje tudi učili, bomo korak bliže vključujoči in za vse sprejemljivi družbi, oziroma, kot je zapisala znanstvena svetnica dr. Duška Meh: »Če bo drugačnost pač samo še del normalne vsakdanjosti, tudi besede vsi različni, vsi enakopravni ne bodo več samo črke na papirju.«
Zato me veseli, da smo imeli te dni v Državnem zboru priložnost gostiti razstavo »Nič drugačne mame«. Fotografije, ki so nas spremljale v tednu, ki se počasi izteka, nas namreč jasno in nedvoumno nagovarjajo in opominjajo. Nagovarjajo nas, da so vsi otroci, ne glede na barvo las in barvo oči, ne glede na njihov izgled in ne glede na njihove takšne in drugačne sposobnosti, enostavno otroci. In da so tudi njihove mame, čeprav morda bolj obremenjene, vendarle popolnoma enake mame, enake vsem ostalim mamam. So torej mame, ki svoje ljubezni ne pogojujejo, temveč imajo svoje otroke preprosto in brezpogojno rade. Mame, ki so, kot je dejala pobudnica projekta gospa Vaupotič, »srečne, zaskrbljene, razigrane in otožne, glasne in tihe, hude in ponosne ter si za svoje otroke, tako kot vse mame, želijo najboljše«.
Sam lahko ob tem le dodam, da ste zgled vsem nam, tako staršem kot tudi ostalim. Ste zgled, da postanemo boljši, da se v popolnosti zavemo in dojamemo, da je etiketiranje drugačnosti z negativnim predznakom narobe, saj globoko rani ne le srce, ampak tudi dušo«.
Preberite govor v celoti.
Udeležence prireditve je nato nagovorila tudi podpredsednica Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide dr. Jasna Murgel, ki je tudi sama mati otroka s posebnimi potrebami. Uvodoma se je zahvalila pobudnikom in avtorju razstave, saj prav takšni projekti spodbujajo družbeno razpravo o potrebi po sprejemanju drugačnosti. Izrazila je prepričanje, da bodo v kratkem sprejete tudi zakonske rešitve o zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami, ki pa morajo biti po njenem mnenju podprte tudi z odprtostjo in strpnostjo vsakega posameznika. Ob koncu svojega nagovora je dr. Murgel podčrtala, kako pomembno se je postaviti za pravice tistih, ki se sami težko postavijo zase, torej ne samo otrok s posebnimi potrebami, ampak vseh ljudi, ki so v deprivilegiranem položaju v družbi.
Na dogodku sta nastopila Nina Pušlar in Matjaž Robavs, povezoval pa ga je Damjan Kolovrat.
|