Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike romske skupnosti
Datum objave: 05.04.2017
Sprejem je bil ob 10. uri v sejni sobi 217.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je danes, 5. aprila 2017, ob bližajočem se svetovnem dnevu Romov v Državnem zboru tradicionalno sprejel predstavnike romske skupnosti, in sicer so sodelovali predstavniki Sveta romske skupnosti, Zveze Romov Slovenije, Foruma romskih svetnikov, Romskega integracijskega in raziskovalnega centra Anglunipe, Zveza Romov za Slovenijo ter Romske športne zveze Slovenije
Predsednik Državnega zbora je uvodoma dejal, da se zaveda, da je situacija na področju enakopravnosti in sprejetosti Romov v Sloveniji daleč od idealne. Družbena diskriminacija se sicer lahko izraža na nestrpen ali strpen način, je poudaril - prva kot neposredno ali institucionalno nasilje, druga pa kot odrivanje na družbeni rob, postavljanje v podrejeni položaj ali pa kot pokroviteljski odnos do manjšin. Predstavnike romske skupnosti je ob tem prosil, da mu predstavijo svoje poglede na vprašanja, ki jih pestijo.
Predsednik Sveta romske skupnosti in Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je v uvodnem odzivu na misli predsednika dr. Brgleza izpostavil, da mora biti strpnost izražena tudi s strani romske skupnosti in da je prav, da lahko vsi povedo svoje mnenje. Poudaril je, da je v zadnjem času sicer zaznati določene pozitivne premike na področju družbene integracije Romov, vendar je njihov ustrezen in enakomeren družbeni in politični razvoj še vedno oviran s strani različnih zakonodajnih rešitev, ki ali ne ustrezajo potrebam Romov ali pa jih ne pristojni ne izvajajo. Zaradi nesprejetega nacionalnega programa ukrepov za Rome in tudi manka enotne razvojne strategije Romi že sedaj živijo razvoj »dveh hitrosti«, je dodal predsednik Foruma romskih svetnikov Darko Rudaš, saj se bivanjske razmere med posameznimi romskimi naselji še vedno zelo razlikujejo. Infrastruktura in legalizacija naselij, ki še vedno nista prilagojeni posebnim pravicam Romov, sta glavni vzrok za večino najbolj perečih problemov, kot so izobraževanje, zaposlovanje, zdravstveno varstvo ter socializacija, je še povedal. Ob tem se pozablja, da na posebno varstvo Romom opozarja že Ustava Republike Slovenije in bi ostali ukrepi temu torej morali temu slediti.
Sogovorniki so v nadaljevanju izpostavili nujnost zagotovitve ustreznega sistemskega in neodvisnega financiranja, saj sredstva, namenjena zgolj prek posebnih programov, pogosto ne zadoščajo oziroma tudi ne dosežejo ciljne skupine. Nadalje so pozdravili in podprli napore za spremembo Zakona o romski skupnosti, izražena pa je bila tudi potreba po dopolnitvi Zakona o lokalni samoupravi, s katero bi razširili nabor občin, v katere občinskem svetu mora biti zagotovljeno mesto tudi občinskemu svetniku iz romske skupnosti, prav tako pa bi si želeli, da bi bilo posebno mesto v bodoče zagotovljeno tudi poslancu iz romskih vrst. Poudarili so, da bi jim ustrezno predstavništvo na vseh odločevalskih ravneh omogočilo učinkovitejše prepoznavanje skupnih potreb in uspešnejši skupni nastop. Kot primer je bilo izpostavljeno še, da se družbena diskriminacija Romov, ki se izraža že na predšolski ravni, zaradi slabih zakonskih rešitev, pa tudi pomanjkanja volje za njihovo izvajanje v praksi, prenaša iz generacije v generacijo. Romski otroci zato nimajo enakih možnosti za enakopraven razvoj, na ta način pa ne izgublja le romska skupnost, ampak celotna družba. Poudarili so, da bi moralo biti varovanje otrokovih pravic in vključevanje diskriminiranih skupin skozi izobraževanje, šport in kulturo, prioritetna naloga vseh ključnih ustanov.
Romski predstavniki so izpostavili, da si želijo predvsem več priložnosti za pogovor, pa tudi, da bi si odločevalci večkrat ogledali razmere na terenu. Menili so, da mogoče romsko problematiko postaviti v vzdržne pravne norme le z njihovo participacijo v lokalnem in državnem prostoru. V tem oziru je predsednik Foruma romskih svetnikov Slovenije Rudaš predsedniku dr. Brglezu izročil pobudo, ki vsebuje predloge glede aktualnih razprav o potrebnih spremembah Zakona o romski skupnosti, politični participaciji Romov ter tudi glede potrebe po ustrezni spremembi ustavnega položaja Romov.
Predsednik dr. Brglez se je predstavnikom romske skupnosti zahvalil za izčrpno predstavitev njihovih pogledov na reševanje romske problematike, ki je letos zaradi razprav o tem v okviru napovedanih zakonodajnih predlogih še toliko bolj poudarjena. Izrazil je upanje, da se bo odprtost za spremembe, ki jo čutimo pred svetovnim dnevom Romov, nadaljevala tudi v času, ko se bodo te spremembe sprejemale.
|