Poletna muzejska noč 2022

Državni zbor  je v soboto, 18. junija 2022, sodeloval pri projektu Poletna muzejska noč enajstič, letošnja posebna razstava pa je bila posvečena 30. obletnici Državnega zbora.

Obiskovalcem Poletne muzejske noči v Državnem zboru je vsako leto poleg freske Slavka Pengova Zgodovina Slovencev od naselitve do obdobja po koncu II. svetovne vojne ter razstave dr. Joška Šavlija in dr. Janka Prunka Slovenija v luči parlamentarnega izročila na ogled posebna razstava, rdeča nit letošnje razstave bo 30 let Državnega zbora.

23. decembra 2022 bomo praznovali 30. rojstni dan naše inštitucije. Iz osamosvojitvene skupščine, Skupščine Republike Slovenije, ki je imela osrednjo vlogo v procesu osamosvajanja Slovenije, sta na osnovi Ustave Republike Slovenije, sprejete 23. decembra 1991, nastala Državni zbor in Državni svet. Državni zbor se je prvič konstituiral 23. decembra 1992.

Od ustanovitve Državnega zbora je v VIII. mandatih njegovo delo vodilo štirinajst predsednikov: mag. Herman Rigelnik, Jožef Školč, Janez Podobnik, Borut Pahor, Franc (Feri) Horvat, France Cukjati, dr. Pavel Gantar, Ljubo Germič, dr. Gregor Virant, Janko Veber, dr. Milan Brglez, mag. Matej Tonin, mag. Dejan Židan in Igor Zorčič. V tokratnem IX. sklicu Državnega zbora je njegovo vodenje prvič prevzela predsednica, mag. Urška Klakočar Zupančič.

V preddverju velike dvorane je bila obiskovalcem na ogled fotografska razstava 30 let Državnega zbora. Izbor dogodkov in fotografij na pregleden način predstavlja dosedanji razvoj Državnega zbora in uresničevanje njegove ustavne funkcije v posameznih mandatnih obdobjih. Dogodki opozarjajo na vpetost Slovenije in Državnega zbora v mednarodni prostor. Obenem bo v preddverju velike dvorane razstavljen izbor publikacij, ki jih je Državni zbor izdal, ter pomembnih aktov, ki jih je sprejel v 30. letih. V preddverju male dvorane sta na ogled tehnična dediščina Državnega zbora, ki jo je Državni zbor uporabljal pri svojem delu, pa tudi vzorci štirinajstih različnih kamnov, ki krasijo notranjost parlamentarne stavbe. Z vhoda so si lahko obiskovalci ogledali veliko dvorano, v kateri zaseda Državni zbor in malo dvorano, v kateri zaseda Državni svet, v pritličju stavbe pa tudi maketo Igorja Grabnarja Slovesne razglasitve samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, ki je potekala 26. junija 1991 na trgu pred parlamentarnim poslopjem.

V okviru razstavnega dogajanja v Državnem zboru so si obiskovalke in obiskovalci v soboto, 18. junija 2022, med 18. in 24. uro lahko sami ogledali:
1. Fresko Slavka Pengova Zgodovina Slovencev od naselitve do obdobja po koncu II. svetovne vojne in razstavo na steklu dr. Joška Šavlija in dr. Janka Prunka Zgodovina slovenskega parlamentarizma
2. Veliko dvorano Državnega zbora
3. Fotografsko razstavo 30 let Državnega zbora
4. Izbor publikacij, ki jih je Državni zbor izdal v 30. letih 
5. Izbor aktov, ki jih je Državni zbor sprejel v 30. letih 
6. Tehnično opremo, ki jo je Državni zbor uporabljal pri svojem delu 
7. Vzorce kamnov, ki krasijo parlamentarno stavbo 
8. Malo dvorano Državnega zbora, z vhoda 
9. Maketo Igorja Grabnarja Slovesna razglasitev samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, 26. junij 1991 

Ob 18.30, 20.00, 21.30 in ob 23.00 so bili organizirani vodeni ogledi freske Slavka Pengova "Zgodovina Slovencev od naselitve do danes" ter razstave na steklu dr. Joška Šavlija in dr. Janka Prunka "Zgodovina slovenskega parlamentarizma" v slovenskem jeziku, poskrbeli pa smo tudi za vodenje v angleščini. 

Ob 20. uri sta zbrane obiskovalce v preddverju velike dvorane pozdravili predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar.

Pri organizaciji dogodka so sodelovale strokovne službe Državnega zbora.