DZ - XVIII. Vseslovensko srečanje v Državnem zboru

XVIII. Vseslovensko srečanje v Državnem zboru

Datum objave: 4. 7. 2019

Srečanje se je začelo ob 10. uri v veliki dvorani Državnega zbora.


TV prenos

V Državnem zboru poteka XVIII. tradicionalno Vseslovensko srečanje z naslovom "Sloven'c, tvoja zemlja je zdrava..., pa vendar mladi odhajajo".

Uvodoma so udeležence srečanja pozdravili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, minister brez resorja, odgovoren za področje odnosov med Republiko Slovenijo in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med Republiko Slovenijo in Slovenci po svetu Peter Jožef Česnik ter podpredsednica Komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Karla Urh.

Predsednik Državnega zbora mag. Židan je uvodoma izrazil veselje, da Državni zbor po lanskoletnem premoru, ko je bil parlament priča pestremu povolilnemu dogajanju, letos ponovno gosti tradicionalno Vseslovensko srečanje. Povedal je, da letos svet obeležuje pomembne obletnice, med katerimi sta tudi 105. obletnica začetka I. svetovne vojne in 80. obletnica začetka II. svetovne vojne, ki bi morala biti človeštvu v opomin oz priložnost, da se zavemo svoje človečnosti. Slovenija pa letos praznuje tudi 100. obletnico priključitve Prekmurja matični domovini.

"Naroda ne definira genetski zapis, pač pa jezik in kultura ter pripadnost narodni skupnosti", je poudaril predsednik mag. Židan in menil, da Slovenci imamo ljubezen do svojega jezika in kulture, ki jo moramo ohranjati tudi v prihodnje, še vedno pa nam manjka samozavesti. Predsednik Židan je izrazil skrb, da Slovence kot narod, danes ne ogrožajo enake stvari kot še pred nekaj leti, pač pa se soočamo z globalizacijo in s pretirano uporabo tujk, predvsem angleških, v vsakodnevnem življenju. Od 7000 jezikov, ki jih govorijo po svetu, strokovnjaki menijo, da jih bo 'preživelo' le 5 % in med njimi tudi slovenščina. Menil je tudi, da je malo narodov, ki bi posvečali tolikšno skrb razvoju kulture ter organizaciji in obisku številnih kulturnih dogodkov, kot prav v Sloveniji. Obenem je izrazil prepričanje, da je naša vključenost v Evropsko unijo in da mladi pridobivajo nova znanja v tujini, velika prednost Slovenije, vendar moramo poskrbeti za to, da se ti vrnejo v domovino.

Mag. Židan je ob koncu nagovora poudaril, da Slovenci nismo velik narod, zato se moramo tem bolj naučiti spoštovati svojo družbo, njene dosežke in znati priznati uspehe. Medsebojno poslušanje in spoštovanje sta ključ uspeha, in ko bomo Slovenci to veščino boje razvili, je dejal, bomo nedvomno napredovali. Prav v Državnem zboru se sprejemajo najpomembnejše odločitve, zato je velikokrat potreben kompromis, je zaključil predsednik Državnega zbora in vsem udeležencem zaželel dobrodošlico ter uspešno razpravo.

***
                                                                                                                           
Minister brez resorja, Peter Jožef Česnik, je v kratkem pozdravu izpostavil težko in bridko življensko pot, ki jo je imel tako on sam kot večina Slovencev v tujini. "Pa vendar", je poudaril, "je vse združevala slovenska kultura in slovenski jezik, ki se je ohranjal vsa leta in ostal živ."  Prav v tem prostoru, v parlamentu, se sprejemajo slovenski zakoni, vendar je še vse preveč administrativnih ovir, ki preprečujejo, da bi se Slovenci bolj odločali za povratek v svojo domovino, je povedal Česnik in se ob tem zavzel za poenotene ter bolj učinkovite standarde, tudi znotraj EU.
"Slovenskim lastovkam", ki se vračajo v domovino, je minister Česnik izrazil iskreno dobrodošlico.

***

Podpredsednica Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Karla Urh je med drugim dejala:

"Drage rojakinje, dragi rojaki, prihodnost vsake države in naroda temelji na mladih. Da na mladih svet stoji, potrjuje že znani rek. Trdna tla, na katerih ti mladi stojijo, pa moramo različne generacije z dialogom, prek medgeneracijskega povezovanja in oblikovanja sinergij graditi skupaj. Današnje srečanje tako razumem kot še eno priložnost, da si prisluhnemo. Resnično me veseli, da se je vabilu k današnji razpravi odzvalo veliko število mladih, ki bodo svoje izkušnje in poglede o odhajanju in vračanju ter povezovanju z matično domovino Slovenijo danes delili z nami. Izmenjajmo si torej izkušnje, poglede in mnenja ter skupaj oblikujmo usmeritve za perspektivnejšo prihodnost prihajajočih generacij! Morda bomo z današnjo razpravo zasejali seme optimizma in željo po spremembah in sodelovanju, po soustvarjanju naše skupne prihodnosti in morda tudi obudili željo po vračanju v Slovenijo. V današnjem globalno povezanem svetu, se je potrebno zavedati, da toka preseljevanja ne moremo ustaviti. Vsekakor pa se moramo soočiti z dejstvom, da je v določenih pogledih ta dinamika selitev lahko celo dobrodošla, na nas pa je odgovornost, da ob tem medkulturnem srečevanju poskrbimo za ohranitev in krepitev slovenske besede, kulture ter narodne zavesti."

Preberite govor v celoti.

***

Zbrane udeležence je preko videoposnetka nagovorila tudi dosedanja predsednica Komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak.Povedala je, da je z velikim veseljem opravljala svojo nalogo kot predsednica komisije in pripravljala letošnje, XVIII. Vseslovensko srečanje v Državnem zboru, zaradi izvolitve v Evropski parlament pa opravičila svojo odsotnost. Znanje je eden temeljnih pogojev za napredek naroda, česar se je zavedal že Valentin Vodnik, slovenski razsvetljenec, pesnik, časnikar, jezikoslovec in duhovnik, čigar 200. obletnico smrti obeležujemo letos. Zato tudi naslov letošnjega vseslovenskega srečanja zaznamujejo njegovi verzi.  Evropska poslanka Ljudmila Novak je izrazila prepričanje, da Vodnikovo razmišljanje in njegovi verzi veljajo tudi za današnji rod Slovencev. Menila je, da je pridobivanje izkušenj vedno dobrodošlo, vendar izguba mladih prehud udarec za Slovenijo, ki se srečuje z demografskim izzivi. Zato si želimo stvarno politiko, je poudarila, in da bi čim več Slovencev našlo svojo priložnost za delo doma.

***

Kot uvodni razpravljalci so nastopili ustavni sodnik prof. ddr. Klemen Jaklič, izredni profesor računalništva na Univerzi Stanford v Kaliforniji, raziskovalec in soustanovitelj fundacije ASEF dr. Jure Leskovec, parlamentarna asistentka v Evropskem parlamentu mag. Nežka Figelj in sekretar na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu doc. dr. Dejan Valentinčič, v nadaljevanju razprave pa drugi vabljeni govorci.

Srečanje je obogatil glasbeni program pevske skupine Dekleta Smrtnik z avstrijske Koroške.

Program srečanja (PDF 679 KB)