DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel podpredsednika Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference

Predsednik Državnega zbora sprejel podpredsednika Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference

Datum objave: 12. 9. 2019

Pogovor se je začel ob 14. uri v velikem salonu.



Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je danes, v četrtek, 12. septembra 2019, v okviru uradnega obiska v Sloveniji, ki ga gosti predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, v Državnem zboru sprejel podpredsednika Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference (CPPCC) Yanga Chuantanga z delegacijo.

 

Uvodoma je predsednik Državnega zbora mag. Židan izrazil zadovoljstvo, da lahko podpredsednika Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference pozdravi v slovenskem parlamentu in kratko predstavil delovanje Državnega zbora. Ob tem je poudaril pomembno obletnico, ki jo bomo v Državnem zboru obeležili 27. septembra, in sicer 30 let od sprejetja ustavnih amandmajev, ki so pomembno pripomogli Sloveniji na njeni poti k samostojnosti. Obenem je tudi čestital podpredsedniku politične posvetovalne konference Chuantangu za 70. obletnico ustanovitve, ki jo letos obeležuje Ljudska republika Kitajska. Omenil je, da se tudi sam, in se je še posebej v preteklosti kot minister za kmetijstvo, osebno zavzemal za tesno sodelovanje med Republiko Slovenijo in LR Kitajsko. Mag. Židan je tudi menil, da so tovrstni obiski odlična priložnost za poglobitev stikov med državama.


Predsednik mag. Židan in podpredsednik politične posvetovalne konference Yang Chuantang sta izpostavila tradicionalno dobre odnose med obema narodoma, ki so se v zadnjih letih, tudi zaradi pogostejših obiskov na najvišji ravni, še okrepili. Oba sta izpostavila izjemno gospodarsko sodelovanje med državama, konkrektno tudi sodelovanje obeh ministrstev za kmetijstvo na področju čebelarstva in zaščite čebel v zadnjem desetletju, ki je iz dvostranskega sodelovanja pomembno preraslo v zgledno multilateralno sodelovanje. Zavzela sta se za podobno poglobljeno sodelovanje obeh držav tudi na drugih področjih, še posebej na področju izobraževanja in kulture, pa tudi za poglobljeno sodelovanje na ravni obeh parlamentov.


V pogovoru je Yang Chuantang predstavil vlogo Kitajske ljudske politične posvetovalne konference kot most med številčnim kitajskim narodom in vlado Ljudske republike Kitajske. Orisal je tudi nove smernice kitajske razvojne politike; hiter napredek Kitajske je namreč prinesel vrsto novih razvojnih izzivov, zato bodo v prihodnje razvojna prizadevanja Kitajske bolj usmerjena v kakovost življenja, varovanje okolja  in pravičnejšo porazdelitev družbenega dohodka, medtem, ko je bila doslej pozornost bolj osredotočena na zagotavljanje gospodarske rasti. Po besedah Chuantanga je za Kitajsko zelo pomembno poglobljeno in partnersko sodelovanje z Evropsko unijo, Slovenijo pa Kitajska vidi kot izjemno članico Evropske unije in pomembno partnerico na trgih Zahodnega Balkana. Slovenija po besedah Chuantanga igra tudi pomembno vlogo pri kitajskem projektu En pas ena cesta. Podpredsednik Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference Yang Chuantang je poudaril tesne politične vezi med Slovenijo in Kitajsko, izpostavil pa je tudi obojestranska vlaganja in zadovoljstvo ob znatno povečani rasti blagovne menjave med državama.
 
Ob koncu srečanja sta sogovornika menila, da je svet čedalje bolj soodvisen, zato sta izmenjava izkušenj ter dvostransko povezovanje koristna in nujna, ter poudarila prednosti sinergije in iskanja dolgoročnih skupnih priložnosti.