DZ - V radijski oddaji Gymnasium o 30-letnici ustave

V radijski oddaji Gymnasium o 30-letnici ustave

Datum objave: 5. 1. 2022



V radijski oddaji Gymnasium, ki je na prvem programu nacionalnega radija namenjena srednješolcem, so na pobudo Državnega zbora raziskali nastajanja slovenske ustave.

Tokrat sta "obvezno smer za mlade", kar je drugo ime za priljubljeno dijaško oddajo, z mikrofonom v roki iskala in poiskala gimnazijca Tinkara Matičič in Mark Djuraševič. V petek, 17. decembra 2021 sta Državni zbor obiskala Mark Djuraševič in novinarka Špela Šebenik, kot sogovorniki pa so se jima pridružili dr. Miro Cerar, Darja Lavtižar Bebler, mag. Dejan Židan, Karmen Uglešić in mag. Borut Peršolja.

Izhodišče oddaje, ki je bila na sporedu prvega programa Radia Slovenije v sredo, 29. decembra 2021 ob 20. uri, je bila obeležitev 30-letnice razglasitve nove ustave Republike Slovenije. Mlada radijska sodelavca sta povezala radijski časovni trak in sovrstnikom predstavila tedanje zgodovinske okoliščine (sogovornik dr. Jure Gašparič z Inštituta za novejšo zgodovino), delo tedanje Komisije za ustavna vprašanja (sogovorniki nekdanja poslanka Darja Lavtižar Bebler, dr. Miro Cerar in dr. Franc Grad s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani) ter kasnejše spremembe in sodobne vidike ustavnosti (sogovornika poslanec mag. Dejan Židan in dr. Igor Kaučič s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani). Sodelavca Državnega zbora (Karmen Uglešić in mag. Borut Peršolja) sta predstavila različne oblike ustave in dokumentacijsko gradivo iz tedanjega obdobja, ki je predstavljeno v digitalizirani kronološki zbirki gradiv: Nastajanje Ustave Republike Slovenije 1990–1991, ki je dostopna na https://nastajanje-ustave.si.

Sodelovanje v radijski oddaji je bila za Državni zbor med drugim tudi priložnost za predstavitev prizadevanj za razvoj Izobraževalnega programa Državnega zbora za otroke, mladostnike in mlade. Ta naj bi odgovoril na izzive demokratičnega deficita, ki se kaže v nezadostnem poznavanju ureditve in delovanja državnih organov, volilni abstinenci, upadanju interesa za politično delovanje ter nezaupanju v politične stranke in predstavniško demokracijo.

Povezava do radijske oddaje:
https://radioprvi.rtvslo.si/2021/12/gymnasium-290/