DZ - Uradni obisk predsednika Državnega zbora v Republiki Litvi

Uradni obisk predsednika Državnega zbora v Republiki Litvi

Datum objave: 16. 5. 2017

Uradni obisk poteka 16. in 17. maja v Vilni.



Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je 16. in 17. maja 2017 na uradnem obisku v Republiki Litvi. V delegaciji predsednika Državnega zbora bosta tudi poslanca Danijel Krivec (SDS) in Peter Vilfan (DeSUS).

Predsednik Državnega zbora dr. Brglez se je danes, 16. maja 2017, z  delegacijo najprej srečal s predsednikom Parlamenta Republike Litve Viktorasom Pranckietisem.  Uvodoma je izpostavil prijateljske in zelo dobre dvostranske odnose, pa tudi, da med državama ni odprtih vprašanj. Republika Litva je sicer druga država, ki je priznala našo neodvisnost, v minulem letu pa smo obeležili tudi 25-letnico vzpostavitve diplomatskih odnosov. Obisk sicer poteka prav na dan, ko je neodvisnost Republike Litve leta 1990 priznala Slovenija, pri čemer pa velja tudi spomniti, da je bil zadnji obisk na najvišji parlamentarni ravni izveden 1996, ko je Slovenijo obiskal takratni predsednik Seimasa Česlovas Juršėnas.

Sogovornika sta se strinjala o možnostih za razvoj odnosov in izmenjavo mnenj, ki jih ponuja parlamentarna diplomacija, tudi, na primer prek skupin prijateljstva, ki je v Državnem zboru oblikovana tudi v sedanjem mandatu. Med državama je sicer še veliko možnosti na področju gospodarske menjave, prav tako pa tudi na primer na področju kulture.

Predsednik Seimasa Republike Litve Viktoras Pranckietis je med ključnimi temami pogovora predstavil litovski pogled na razmere v soseščini, pri čemer je podrobneje izpostavil Rusijo. V tem oziru je tudi pojasnil naklonjenost litovske družbe in politike povečanju obrambnega proračuna ter predstavil pomen prisotnosti enot Nata v Baltskih državah. Dejal je, da zelo cenijo napotitev skupine vojakov iz Slovenije, ki bo nameščena v Latviji, saj to ne prispeva le k večji varnosti regije, ampak odraža tudi našo solidarnost. Nadalje je predstavil tudi njihovo podporo državam v okviru Vzhodnega partnerstva, ki je za Litvo praktično takšnega pomena kot za Slovenijo države Zahodnega Balkana. Izrazil je trdno podporo njihovim nadaljnjim prizadevanjem v reformnih in integracijskih procesih. Glede razmer med Rusijo in Ukrajino je podčrtal pomen spoštovanja mednarodnega prava, kar pa, je dodal dr. Brglez, mora veljati za vse, sicer pri zahtevah po njegovem spoštovanju le za nekatere postanemo nekredibilni.

V pogovoru sta sogovornika izpostavila tudi razmere v državah Zahodnega Balkana, vprašanje prihodnosti Evropske unije, podčrtala pomen enotne EU ter v tem okviru tudi potrebo po večjem sodelovanju manjših in obrobnih, še posebej pa novih članic. Glede obvladovanja migracijskih tokov se je dr. Brglez predsedniku Seimasa posebej zahvalil tudi za napotitev litovskih policistov v Slovenijo, ko smo se soočali z velikim tokom beguncev in migrantov, a danes, ko je balkanska pot skorajda zaprta, po oceni Slovenije ni potrebe, da ostajajo notranje meje EU zaprte.

Ob zaključku pogovora je predsednik Državnega zbora gostitelju predal uokvirjen natis izseka fragmenta srednjeveškega rokopisnega zemljevida z eno najstarejših upodobitev litovske prestolnice Vilne, ki je nastal med letoma 1380 in 1390 ter ga hrani Arhiv Republike Slovenije.

Delegacija se je v nadaljevanju srečala tudi s predstavniki največje opozicijske stranke Domovinska unija - Litovski krščanski demokrati.

V ločenih pogovorih s predsednikom Vlade Republike Litve Sauliusom Skvernelisom, ministrom za zunanje zadeve Republike Litve Linasom Linkevičiusom in z ministrom za obrambo Republike Litve Raimundasom Karoblisom so sogovorniki, poleg možnosti za poglobitev sodelovanja med Slovenijo in Litvo, aktualnih izzivov, s katerimi se sooča EU, ter oceni razmer in potrebi po nadaljnji podpori integracijskim procesom v državah na Zahodnem Balkanu in v okviru Vzhodnega partnerstva, osrednjo pozornost prav tako namenili odnosom z Rusijo. Pri tem je minister za obrambo predstavil tudi predlog za ponovno vzpostavitev obveznega služenja vojaškega roka ter načrt za povečanje obrambnih izdatkov. Enotno so izrazili zahvalo solidarnostni gesti Slovenije, da v Latvijo v okviru Nata napoti vojake, kar izjemno cenijo. Ob tem je dr. Brglez pojasnil, da ima Slovenija zgodovinsko drugačen odnos do Rusije, a razumemo pogled in bojazni Baltskih držav. Kot članica EU in Nato smo zavezani skupnim vrednotam, v katere je in mora nedvomno biti vključena tudi solidarnost med državami članicami. Tako v tem oziru kot tudi z vidika stabilnosti pa je za Zahodni Balkan izjemnega pomena tudi skorajšnje članstvo Črne gore v Natu.

Pogovor pri predsedniku vlade se je dodatno osredotočil tudi na problematiko emigracij, saj se je iz Litve izselilo že več sto tisoč ljudi. Vlada se zato sooča z oblikovanjem rešitev - od strukturnih reform v zdravstvu in šolstvu ter ukrepi socialne politike -, ki bi vsaj zadržale prebivalstvo ali ga privabile nazaj.


***

V sredo, 17. maja 2017, je predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez z delegacijo obiskal Univerzo v Vilni, kjer je bilo v srečanju z rektorjem Univerze v Vilni prof. dr. Artūrasom Žukauskasom predstavljeno dosedanje delovanje in razvoj univerze, ki deluje že več stoletij.

Predsednik dr. Brglez se je nato srečal s študenti slovenskega jezika in profesorico dr. Jeleno Konickajo, ki je že več kot 20 let aktivna pri uveljavljanju in poučevanju slovenščine na Filološki fakulteti Univerzi v Vilni. Predsednik Državnega zbora se je dr. Konickaji iskreno zahvalil za vsa njena prizadevanja pri postavljanju temeljev slovenskega jezika v Litvi. Poudaril je, da njeno delovanje pa sega tudi izven univerzitetnih obveznosti - litovski študentje pod njenim mentorstvom pripravljajo različne kulturne prireditve, izdala pa je tudi prvi slovensko-litovski slovar Skaitykime slovëniškai, ki vsebuje preko 4000 gesel. Predsednik dr. Brglez je ob tem izrazil zadovoljstvo, da je nekdanji predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk dr. Konickajo leta 2010 odlikoval z Redom za zasluge pri uveljavljanju in poučevanju slovenščine ter slovenske književnosti in kulture v Litvi, krepitev slovensko-litovskih odnosov na področju kulture ter prepoznavnosti Slovenije.

Delegacija si je imela priložnost tudi kratko ogledati univerzitetno knjižnico, ki je najstarejša v Litvi in hrani tudi Vodnikove Kuharske bukve iz leta 1799, zemljevide današnjega slovenskega ozemlja iz 16. in 17. stoletja, pa tudi na primer faksimile Trubarjevega Katekizma z letnico 1935.

Ob zaključku obiska je delegacija obiskala še Univerzitetni botanični vrt, v katerem je bil ob priložnosti Evropske konference predsednikov parlamentov, ki jo je 2014 gostila Litva, zasajen »European Union Ring«, in sicer je bila za vsako državo članico EU zasajena lipa.

V okviru obiska je predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez podal tudi intervjuja za dnevnik Lietuvos Rytas (Litvansko jutro) in Litvansko nacionalno radiotelevizijo LRT.

Obisk v Litvi je bil priložnost za pogovor o krepitvi odnosov med državama na področjih skupnega interesa, možnostih regionalnega sodelovanja, izmenjavo izkušenj s področja parlamentarnega delovanja in oceno parlamentarnih dimenzij multilateralnih organizacij. Med temami pogovorov bodo tudi razmere na Zahodnem Balkanu in v državah Vzhodnega partnerstva, aktualni izzivi Evropske unije, vloga NATO in transatlantski odnosi ter druge aktualne zunanjepolitične teme.