DZ - Delegacija Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope na spomladanskem zasedanju PSSE

Delegacija Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope na spomladanskem zasedanju PSSE

Datum objave: 8. 4. 2019

Spomladansko zasedanje PSSE poteka od 8. do 12. aprila 2019, v Strasbourgu v Franciji.


Foto: Sandro Weltin/Svet Evrope

Vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PSSE) mag. Andrej Šircelj in članica Violeta Tomić se udeležujeta spomladanskega zasedanja PSSE, ki poteka od 8. do 12. aprila 2019, v Strasbourgu v Franciji.

V torek, 9. aprila 2019, je bilo na zasedanju PSSE obravnavano poročilo Odbora za poslovnik in imunitete te skupščine o Oblikovanju mehanizmov EU za demokracijo, vladavino prava in temeljnih pravic. Evropski parlament je namreč leta 2016 sprejel resolucijo o oblikovanju mehanizma za nadzor nad omenjenimi tremi področji. Vodja slovenske delegacije mag. Andrej Šircelj je kot poročevalec Nadzornega odbora predstavil mnenje odbora k navedenemu poročilu belgijske poročevalke de Sutterjeve, ki sicer opozarja na nevarnost podvajanja mehanizmov, standardov in s tem nepotrebnega trošenja proračunskih sredstev, ter poziva k razmisleku o tem, kako zagotoviti večjo komplementarnost med EU in Svetom Evrope oz. Evropskim parlamentom ter PSSE z namenom doseganja sinergičnih učinkov. Mag Šircelj je ob predstavitvi mnenja Nadzornega odbora podprl vsebino poročila, ki med drugim poudarja, da je temeljni cilj Sveta Evrope ohranitev primata Sveta Evrope pri določanju standardov na omenjenih treh stebrih. To pa zahteva izpolnitev dveh pogojev:

1.    pristop EU k Evropski konvenciji o človekovih pravicah
2.    parlamentarno razpravo na PSSE na letni ravni na temo demokracije, vladavine prava in temeljnih pravic s predstavniki vseh treh ključnih institucij EU: Evropskega parlamenta, Evropske komisije in Evropskega sveta. PSSE kot medparlamentarni forum ima vso legitimiteto, da to stori, je poudaril.
Predvsem pa je opozoril na nujnost večje prepoznavnosti PSSE in Nadzornega odbora, zato je v imenu Nadzornega odbora predlagal amandma k predlogu resolucije Odbora za poslovnik, imunitete in institucionalne zadeve PSSE, ki je bil tudi sprejet. Amandma posebej opozarja na nadzorne postopke, ki jih PSSE izvaja preko Nadzornega odbora že od leta 1993, s poudarkom, da je delo omenjenega odbora na razpolago tudi EU.

Članica slovenske delegacije Violeta Tomić je v sredo, 10. aprila 2019, ob nastopu predsednika Vlade Gruzije Mamuka Bakhtadzeja na plenarnem zasedanju PSSE, slednjemu, v imenu politične skupine UEL, zastavila vprašanje, katere konkretne ukrepe načrtuje gruzijska vlada za zagotovitev temeljnih pravic LGBTI skupnosti v Gruziji. Organizatorji pohoda ob mednarodnem dnevu proti homofobiji in transfobiji, načrtovanega v Tbilisiju v letu 2018, so bili namreč prisiljeni v odpoved protesta zaradi groženj desnih ekstremističnih skupin in nesposobnosti policije, da zagotovi ustrezno zaščito. Predsednik gruzijske vlade konkretnega odgovora na vprašanje ni podal, v odgovoru je zgolj zatrdil, da so človekove pravice na zakonodajni ravni v Gruziji zaščitene v največji možni meri, kar da jim priznavajo tudi evropski partnerji, glede groženj ekstremističnih desnih skupin pa je dejal, da gre za marginalne skupine, ki jih najdemo v vsaki državi ter da v Gruziji, v kolikor bi se pokazalo, da so potrebne še dodatne spremembe zakonodaje na tem področju, obstaja ustrezna politična volja.

Popoldne pa je Violeta Tomić na Odboru za enakost in nediskriminacijo kot generalna poročevalka za pravice LGBTI oseb podala mnenje k odgovorom Odbora ministrov na priporočilo 2138(2018) glede pregona LGBTI oseb v Čečeniji. V odgovoru Odbor ministrov poudarja univerzalnost in nedeljivost človekovih pravic in pomen zaščite, ki jo zagotavlja Evropska konvencija o človekovih pravicah. Rusko federacijo poziva k preiskavi poročil o pregonu LGBTI oseb in zagotovitvi njihove varnosti. V odgovoru pošilja močan signal o tem, da ne tolerira pregona LGBTI oseb v Čečeniji, zato je poročevalka Tomićeva ob obravnavi odgovor Odbora ministrov izrazila upanje, da bodo pozivu Odbora ministrov sledila tudi konkretna dejanja.

Preko video konference pa je nagovorila tudi udeleženke Evropske konference lezbijk. V nagovoru je čestitala k ustanovitvi konference, v kateri sodeluje 350 aktivistk in ki predstavlja velik korak naprej v prizadevanjih za ustrezno naslovitev vprašanj, povezanih z lezbično skupnostjo. Kljub doseženemu napredku pa skupine, ki ogrožajo pravice žensk povsod po svetu, otežujejo življenje ljudi te skupnosti. Spregovorila je tudi o tem, kako pomembno je, da lezbične skupnosti v vsej svoji različnosti združijo vse sile v boju za to, da bo njihov glas slišan.

Članica Delegacije Državnega zbora v PSSE Violeta Tomić je v četrtek, 11. aprila 2019, ob nastopu predsednika vlade Republike Armenije Nikola Pašinjana na zasedanju Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, slednjemu, zastavila vprašanje glede odpovedi konference LGBTI kristjanov, ki je bila načrtovana novembra 2018. Konferenca je bila odpovedana zaradi groženj s smrtjo, ščuvanju k sovraštvu, tudi s strani javnih osebnosti in javnomnenjskih strategov, ter skrbi zaradi varnosti udeležencev. Poudarila je, da to ilustrira širše probleme, s katerimi se sooča LGBTI skupnost v Armeniji pri izvajanju celo najosnovnejših pravic kot je pravica do združevanja in izražanja. Armenskemu predsedniku vlade je zastavila vprašanje, kakšne ukrepe izvaja armenska vlada za zaščito tovrstnih resnih kršitev človekovih pravic.

Predsednik armenske vlade je v odgovoru pojasnil, da je za primer slišal samo bežno, preko družbenih medijev, vendar ga v detajle ne pozna in ga zato ne more komentirati.

***

Več informacij o spomladanskem zasedanju PSSE na spletni strani PSSE.