DZ - Dan slovenskega znakovnega jezika

Dan slovenskega znakovnega jezika

Datum objave: 14. 11. 2020

14. novembra praznujemo dan slovenskega znakovnega jezika. Letošnji obeležitvi se Državni zbor pridružuje s spletnim ogledom dokumentarnega filma Jezik enakopravnosti.



Državni zbor se na pobudo ustvarjalcev filma Jezik enakopravnosti z možnostjo spletnega ogleda filma pridružuje letošnji obeležitvi dneva slovenskega znakovnega jezika. Datum projekcije ni izbran naključno: leta 2002 je namreč gluha skupnost po desetletjih prizadevanj dočakala sprejetje Zakona o uporabi slovenskega znakovnega jezika, zakon pa je bil 14. 11. 2002 objavljen v Uradnem listu. Vlada Republike Slovenije je  2. januarja 2014 v Uradnem listu objavila sklep, da se ta dan, 14. november, obeležuje kot dan slovenskega znakovnega jezika.

***

O filmu:

Čeprav smo pred osemnajstimi leti sprejeli Zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika in ga pred tremi leti vpisali v nesnovno kulturno dediščino, ta v Sloveniji še vedno ni priznan kot samostojen in avtohton jezik.

In čeprav se izobraževanje gluhih v naši državi izvaja že 120 let, se ti še vedno ne izobražujejo v svojem jeziku. Znakovni jezik trenutno obsega 18.000 kretenj, kar predstavlja besedni zaklad slišečega sedmošolca.

Jeziki izumirajo vsak dan. Če umre slovenski znakovni jezik, bo skoraj 1500 gluhih ostalo brez jezika, v katerem bi se lahko sporazumevali. Da se to ne bi zgodilo, je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije v Državni zbor vložila pobudo za vpis slovenskega znakovnega jezika v Ustavo.

Dokumentarni film scenaristke Tine Grošelj in režiserja Marka Kumra Murča skozi osebne zgodbe treh karizmatičnih posameznikov razgrinja, kako pomembna je odprava krivic in neenakosti, ki so jih stoletja doživljali gluhi Slovenke in Slovenci.

Napovednik filma je dostopen tukaj.