DZ - Uradni obisk predsednice Narodne skupščine Republike Srbije v Republiki Sloveniji

Uradni obisk predsednice Narodne skupščine Republike Srbije v Republiki Sloveniji

Datum objave: 2. 7. 2019

Danes se uradni obisk nadaljuje v Prekmurju.


Foto: Nebojša Tejić/STA (arhiv Državnega zbora)

Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana je 2. in 3. julija 2019 na uradnem obisku v Republiki Sloveniji predsednica Narodne skupščine Republike Srbije Maja Gojković.

V torek, 2. julija 2019, je predsednico Narodne skupščine Republike Srbije sprejel gostitelj, predsednik Državnega zbora mag. Dejana Židan. Pred pogovorom je v preddverju velike dvorane Državnega zbora potekal vpis predsednice Narodne skupščine v Zlato knjigo gostov in uradni fototermin.

Predsednik Državnega zbora je visoki gostji uvodoma izrazil dobrodošlico v prostorih slovenskega parlamenta in dejal, da so odnosi med državama zelo dobri, naloga parlamentov pa je, da to sodelovanje še krepijo. Predsednica Narodne skupščine se je strinjala, da so tesni stiki na najvišjih ravneh politično sporočilo obema narodoma o kvaliteti odnosov med državama, za kar pa so po njenem mnenju zaslužni predvsem osebni odnosi. Pri tem je poudarila pomen dobre komunikacije ter dialoga, saj se lahko po njenem mnenju na parlamentarni ravni bolj odprto razpravlja o skupnih interesih.  

Predsednik Državnega zbora je predsednici Narodne skupščine predstavil aktualne zakonodajne aktivnosti, vezane predvsem na interno delovanje Državnega zbora; povedal je, da se prenavlja Zakon o poslancih, končuje se priprava Zakona o Državnem zboru, v pripravi pa je tudi Etični kodeks poslancev. S sogovornico sta potrdila, da si državi delita mnoge izzive, kot je na primer soočanje s starajočo se družbo. Strinjala sta se, da je bilateralno sodelovanje razvejano, še posebej pa izstopa gospodarsko sodelovanje. Predsednik mag. Židan je še posebej pozdravil povečanje izvoza Srbije, saj mora biti blagovna menjava med dolgoročnimi partnerji čimbolj izenačena.  

Predsednik Državnega zbora je nadalje pozdravil nedavno ustanovitev Zveze Srbov v Sloveniji, ki predstavlja podlago za sklic Sveta Vlade Republike Slovenije za vprašanja narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ, saj se po njegovih besedah na ta način vzpostavljajo možnosti sodelovanja in financiranja delovanja narodnih skupnosti. To potezo je označil kot velik premik pri delovanju srbske narodne skupnosti v Sloveniji, saj omogoča ohranjanje jezika, kulture in narodne identitete. 

Predsednik mag. Židan je nadalje poudaril, da si bomo tudi v prihodnje prizadevali, da bo srbska pot v evropske integracije potekala čimbolj tekoče. Slovenija izrazito zagovarja širitev Evropske unije na Zahodni Balkan, je dejal, saj regija potrebuje skupno pot v prihodnost. Predsednica Gojković je izrazila upanje, da bodo priporočila Evropske komisije o napredku v prihodnje pozitivnejša ter da bo do predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije v letu 2021 odprtih še več pogajalskih poglavij. Predsednik Državnega zbora je ob tem izrazil željo, da bo novo vodstvo Evropske komisije omogočilo transparenten širitveni proces.

Po pogovoru sta predsednik in predsednica podala izjavi za javnost, nato pa si je delegacija iz Narodne skupščine ogledala veliko dvorano Državnega zbora in fresko Slavka Pengova.

 

Obisk se je nadaljeval v Predsedniški palači, kjer je predsednico Narodne skupščine sprejel predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Predsednica Narodne skupščine je prvi dan uradnega obiska zaključila v Državnem svetu, kjer jo je sprejel predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca.

***

V sredo, 3. julija 2019, je predsednica Narodne skupščine obisk nadaljevala v Prekmurju, kjer si je ogledala tri uspešna slovenska podjetja. Delegaciji sta najprej obiskali podjetje Paradajz d.o.o., sledil je ogled podjetja Ocean Orchids d.o.o., obisk pa je srbska delegacija sklenila z ogledom soboškega Paviljona Expano.

Obisk je bil priložnost za pogovor o nadaljnjem razvoju medparlamentarnega sodelovanja ter bilateralnih odnosov, vključno s spodbujanjem gospodarskega sodelovanja. Delegaciji sta si izmenjali poglede glede ključnih notranjepolitičnih tem, aktualnih razmer v regiji Zahodnega Balkana ter globalne politične in varnostne situacije ter migracij. Izpostavljeno je bilo tudi sodelovanje v okviru regionalnih pobud.