DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel delegacijo Parlamentarne skupščine Mediteranskih držav

Predsednik Državnega zbora sprejel delegacijo Parlamentarne skupščine Mediteranskih držav

Datum objave: 29. 5. 2019

Sprejem se je začel ob 15. uri v sobi 217.



Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je v sredo, 29. maja 2019, sprejel delegacijo Parlamentarne skupščine Mediteranskih držav pod vodstvom predsednice Skupščine Alie Bouran.

Predsednik Državnega izbora je delegaciji uvodoma izrekel prisrčno dobrodošlico v Državnem zboru in jim v nadaljevanju pogovora predstavil trenutno družbeno-politično stanje v Sloveniji. Izpostavil je, da v Sloveniji beležimo gospodarsko rast in tudi napovedi za prihodnjo leto so po besedah mag. Židana zelo ugodne. Gospodarska rast omogoča, da ponovno izboljšujemo standard ljudi. Z zakonom je bila tako zvišana minimalna plača, zvišane so bile plače v javnem sektorju, pripravljamo pa se, tako mag. Židan, na zelo aktualen problem, t.j. staranje prebivalstva. Napovedi po besedah predsednika Državnega zbora namreč kažejo, da naj bi bilo  čez nekaj let kar petindvajset odstotkov populacije v Sloveniji starejših od petinšestdeset let, leta 2050 pa verjetno že tretjina. S tem namenom se pripravlja, tako mag. Dejan Židan, zakon o dolgotrajni oskrbi in oblikovanje demografskega sklada.

Predsednica Parlamentarne skupščine Mediteranskih držav Alie Bouran je v pogovoru poudarila ključno vlogo medparlamentarne organizacije, katere dejavnosti so trdno zasidrane kot instrument parlamentarne diplomacije, ki podpira tudi delo drugih mednarodnih organov, odgovornih za spodbujanje varnosti, stabilnosti in miru v evro-sredozemski regiji. V nadaljevanju pogovora je izpostavila tudi glavne razloge zaradi katerih bi bilo članstvo Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Mediteranskih držav zelo dobrodošlo. Med njimi je navedla dobrobit skupnega sodelovanja, izmenjave mnenj in izkušenj na področju gospodarstva, saj, kot je med drugim dejala, Slovenija beleži navdušujočo gospodarsko rast. Kot pomembno temo sodelovanja je navedla tudi področje okolja in klimatske spremembe, izpostavila pa je tudi vprašanje migracij ter druge politične in socialno-ekonomske teme skupnega interesa.