DZ - Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami

Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami

Datum objave: 25. 11. 2020

Tudi predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar sta si ob svetovnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami nadela beli pentlji.



Generalna skupščina OZN je 17. decembra leta 1999 razglasila 25. november za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. S tem dnem se tako vsako leto začenjajo dnevi akcij proti nasilju nad ženskami, ki se končajo z 10. decembrom, svetovnim dnevom človekovih pravic.

Nasilje nad ženskami je eno od najbolj razširjenih in skritih oblik kršitev človekovih pravic. Temelji na neenakovrednih družbenih odnosih med spoloma, izvira iz neenakomerne porazdelitve zasebne in družbene moči med spoloma, iz kulturnega okolja in sistema vzgoje. Nasilno vedenje je največkrat naučeno in se prenaša iz generacije v generacijo.

Nasilje nad ženskami vključuje več vrst nasilja, od nasilja v partnerski zvezi, do spolnega nadlegovanja in nasilja na delovnem mestu. Slovenske nevladne organizacije ocenjujejo, da je v Sloveniji nasilje prisotno v vsaki peti družini, do petnajstega leta vsaka druga deklica izkusi eno od vrst nasilja, da je posiljena vsaka sedma ženska in da samo pet odstotkov vseh žensk z izkušnjo nasilja to nasilje tudi prijavi. 

Na svetovni ravni pa je statistika glede nasilja nad ženskami in deklicami še bolj zaskrbljujoča. Različne oblike nasilja namreč prizadenejo na milijone žensk in otrok po svetu. Po nekaterih podatkih je med mladimi ženskami in ženskami v srednjih letih nasilje nad njimi tako večji vzrok smrti, kot rak, prometne nesreče in malarija skupaj.

V času pandemije, ko več ljudi ostaja doma, se povečuje tudi nasilje nad ženskami in otroki v družini. Žrtve se ne morejo umakniti in so še bolj izpostavljene nasilnim dejanjem. Nasilje nad svojimi materami pa opazujejo tudi otroci – posledice takšnega, čeprav posrednega, nasilja so dolgoročne.

Nasilja nad ženskami in deklicami v vseh oblikah ne smemo dopustiti. O nasilju je treba govoriti in se mu odločno upreti. V dneh akcij proti nasilju nad ženskami si tako pripnite belo pentljo in skupaj z nami izrazite ničelno toleranco do nasilja in zavezo k spoštovanju človekovih pravic žensk!