DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel sodelavce Državnega zbora: tedanje pripadnike Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite Skupščine Republike Slovenije

Predsednik Državnega zbora sprejel sodelavce Državnega zbora: tedanje pripadnike Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite Skupščine Republike Slovenije

Datum objave: 29. 6. 2016

Sprejem je bil ob 15. uri v preddverju balkona velike dvorane.



Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je ob 25. obletnici razglasitve samostojne in neodvisne Republike Slovenije v sredo, 29. junija 2016, v preddverju balkona velike dvorane sprejel sodelavko in sodelavce Državnega zbora, ki so v osamosvojitvenem obdobju delovali kot pripadniki Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite Skupščine Republike Slovenije.

Dr. Brglez je uvodoma pozdravil udeležence in izrazil veselje, da se ima ob 25. obletnici slovenske samostojnosti in neodvisnosti priložnost zahvaliti tistim, ki so s svojim pogumom pomembno prispevali k ubranitvi procesa osamosvajanja in varovanju hiše demokracije, ki je v tistem prelomnem obdobju igrala sicer ključno, a žal precej spregledano vlogo.

Čeprav ostaja prenekatera zgodba nepoznana, pa nekatere še danes pričajo o njihovih zaslugah v ključnih trenutkih osamosvajanja, je dejal dr. Brglez. Ena takšnih zgodb je po njegovih besedah nedeljski večer z 29. na 30. junij 1991, ko je potekalo tajno nočno zasedanje skupščine, saj je JLA s pisnim ultimatom zahtevala kapitulacijo Slovenije. Poudaril je, da brez pomoči pripadnikov Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite Skupščine Republike Slovenije tega zasedanja ne bi bilo. Ker pa marsikateri spomin še danes ostaja nezapisan, je dr. Brglez obenem podprl pobudo že pred leti dano pobudo, da se pripravi poseben zbornik o takratnih dogodkih in vlogi predstavnikov in predstavnic Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite v Skupščini Republike Slovenije. Za njihovo požrtvovalnost, domoljubje in vestnost jim je izrekel posebno zahvalo, saj so njihova dejanja izredno cenjena in ne smejo biti nikoli pozabljena – tako zaradi izjemnosti dejanj samih kot tudi zaradi popotnice, ki jo predstavljajo za nas in za naslednje rodove, je še zaključil dr. Brglez.

Predsedniku Državnega zbora se je v imenu vseh udeležencev zahvalil mag. Drago Bitenc, v času vojne načelnik oborožene Narodne zaščite v Skupščini, ki je izpostavil, da so vsi pripadniki Manevrske strukture Narodne zaščite in Narodne zaščite Skupščine Republike Slovenije procese osamosvajanja omogočali s svojim življenjem, saj so osamosvojitev, vojna za Slovenijo in priznanje državnosti trojček, ki ga ne gre deliti. Prav zato se je tudi sam strinjal s predsednikovo pobudo za oživitev ideje o zborniku, ki bi ovekovečil vse spomine, izkušnje in zgodbe.