DZ - Prispevek Zorana Mojškerca na Odboru za demokracijo in človekove pravice, 145. zasedanje Interparlamentarne unije, Kigali v Ruandi

Prispevek Zorana Mojškerca na Odboru za demokracijo in človekove pravice, 145. zasedanje Interparlamentarne unije, Kigali v Ruandi

Objavljeno: 12. 10. 2022

Spoštovani predsedujoči, spoštovani kolegi,

Migracije so pojav, ki predstavlja eno od ključnih vprašanj na različnih področjih. Ko govorimo o migracijah je potrebno razlikovati med begunci, migranti, prebežniki, razseljenimi osebami. Beguncem moramo pomagati. Danes se zaradi vojne v Ukrajini žal soočamo z begunci iz Ukrajine, ki jim je potrebno pomagati. V zadnjih letih so migracije, predvsem nezakonite, postale izziv, s katerimi se sooča celotna mednarodna skupnost in terja tako ustrezno upravljanje migracijskih tokov kot predvsem celovito in enotno preprečevanje nelegalnih migracij. Zato so poskusi izenačevanja beguncev iz Ukrajine z nelegalnimi migranti, kar počenjajo tudi nekateri svetovni politiki, do Ukrajincev nerazumni in krivični. 

Varnost je največja dobrina in predstavlja pogoj za celosten razvoj posameznika, države in družbe kot take. Nezakonito prehajanje meje predvsem v Evropi predstavlja največji varnostni izziv za države in mednarodno skupnosti. Zato je potrebno sprejeti učinkovite ukrepe za preprečitev nezakonitega prehajanja meje. 

Za učinkovito obvladovanje migracijskih tokov je potreben enoten pristop in okrepljeno sodelovanje z našimi regionalnimi partnerji. Pri tem velja spomniti na dogovor ministrov z zasedanja EU-Zahodni Balkan, ki ga je Slovenija decembra 2021 organizirala med predsedovanjem Svetu EU. 

Sestavni del uspešne in pravične migracijske politike je učinkovito in hitro vračanje oseb, ki niso zaprosile za mednarodno zaščito ali do nje niso upravičene. Potrebno je vzpostaviti delujoč in trajnostni sistem na regionalni ravni, ki bo temeljil na solidarnosti in medsebojni pomoči. Velja razmisliti o pomoči v obliki finančnih sredstev EU za izgradnjo zmogljivosti, operativnega sodelovanja in izmenjavi informacij, pa tudi strokovne podpore pri pripravi zakonodajnih podlag, ki bodo zmanjševale možnosti zlorab (predvsem azilnih postopkov) in bodo skladne z evropskimi standardi.

Za celovit pristop k preprečevanju nezakonitih migracij je potrebno izboljšati sodelovanje s tretjimi državami in doseči pripravljenost držav izvora za ponovni sprejem in reintegracijo lastnih državljanov. 

Slovenija podpira takšen pristop k migracijam, ki bi okrepil varnost. Pri tem podpira okrepljeno sodelovanje s partnerji tako na regionalni kot tudi na  globalni ravni pri iskanju skupnih in trajnostnih rešitev pri iskanju takšnih rešitev, ki bo v prihodnje preprečevala zlorabe zakonodaje na področju azila oziroma mednarodne zaščite. Menimo, da je potrebno tudi učinkovito upravljanje z nelegalnimi migracijami na vzhodnosredozemski migrantski poti. Prav tako je potrebno izboljšati sodelovanje že obstoječih mehanizmov pomoči državam Zahodnega Balkana, še zlasti pri vračanju, upravljanju meja in azilnih sistemov ter boju proti tihotapljenju migrantov.

Spoštovani,

Kljub želji po ureditvi vprašanja migracij na globalni ravni, pa je vprašanje nacionalne varnosti in zaščite meja v varnostno vse bolj nestabilnih razmerah, naša prva skrb.  Parlamenti, kot zakonodajalci imamo v tem procesu pomembno vlogo. Zato podpiram današnjo razpravo, ki jo vidim kot priložnost, da bomo parlamentarci naredili pomemben korak naprej tudi na tem področju. 

Hvala.