Posvet Za boljšo prihodnost živali

Za boljšo prihodnost živali – Posvet za izboljšanje področja varstva in zaščite živali

Ponedeljek, 16. januar 2023, Državni zbor, velika dvorana

Grafika Posvet za izboljšanje področja varstva in zaščite živali

V Državnem zboru je v ponedeljek, 16. januarja 2023, potekal posvet Za boljšo prihodnost živali, ki ga je Državni zbor organiziral na pobudo predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič. 

Na posvetu so sodelovali predstavniki nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s področjem varstva in zaščite živali, ter najvišji predstavniki državnih organov, združenj občin v Sloveniji in drugih organov ter izobraževalnih institucij, ki so zadolženi (tudi) za to področje. 

Zbrane je uvodoma nagovorila predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič, ki je med drugim dejala: »Današnji posvet je priložnost za izmenjavo predlogov, mnenj in izkušenj iz prakse. Je priložnost za naslovitev težav in izzivov in skozi strokovno utemeljen dialog vseh deležnikov, ki se ukvarjajo s področjem varstva in zaščite živali, tudi učinkovitega reševanja teh težav. Danes razmišljamo o prihodnosti za gradnjo boljšega sveta. Sveta, ki bo bolj prijazen in pravičen in ki bo bolj razumevajoč in vključujoč. Boljšo prihodnost za živali pa lahko dosežemo le z razumevanjem problematik, kreiranjem rešitev in povezovanjem tako državnih organov, civilne družbe, strokovne javnosti in drugih deležnikov, predvsem pa tudi z ozaveščanjem mladih generacij, da z živalmi ravnajo sočutno, odgovorno in ljubeznivo.«

Preberite govor v celoti.

Udeležence posveta je nato nagovorila predsednica Republike Slovenija Nataša Pirc Musar, za tem pa tudi predsednik Vlade dr. Robert Golob. Sledila je predstavitev vabljenih nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s področjem varstva in zaščite živali. Predstavili so svoje izkušnje, težave in izzive, ter podali predloge rešitev, s katerimi ocenjujejo, da bi lahko pripomogli k izboljšanju stanja na področju varstva in zaščite živali. Sledila je razprava udeležencev posveta, ki jo je moderirala predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič. 

Ker si želimo izboljšati varstvo in zaščito živali v Republiki Sloveniji, izboljšati dobrobit živali, bo zakon o varstvu in zaščiti živali najverjetneje noveliran, je v zaključnem delu posveta med drugim dejala predsednica Državnega zbora ter se vprašala: »Kaj si želimo, da se v zakonu spremeni?« V odgovoru je dejala, da si želimo delovanja zavetišč za male živali, sprejema ustreznega pravilnika glede financiranja ob ustrezni zakonski podlagi, ker si želimo spodbujati posvajanje, ne pa morebiti kovanja dobička, zato ker ima morda nekdo zavetišče. Želimo si ustanovitev in delovanje zavetišča ali več zavetišč za rejne živali, je nadaljevala predsednica in dodala, da bi bila s tem Slovenija lahko ena od prvih evropskih držav, ki bi imela takšno zavetišče. Druge evropske države namreč to po njenih besedah različno rešujejo. Želimo si čipiranja mačk in register mačk, da bi omejevali njihovo populacijo. Želimo spraviti pse z verig oziroma jim omogočiti življenjski prostor, ki jim bo omogočal zadostno gibanje. Želimo si ustreznih in učinkovitih nadzorov v klavnicah, je nadaljevala predsednica in dodala, da bi morali biti veterinarji obvezno prisotni pred, med in po klanju. Da je trpinčenje živali pred zakolom norma, to si ne želimo, je še dejala, prav tako si ne želimo, da je eksces. Predsednica Državnega zbora je izrazila prepričanje, da bo zakon doživel dopolnitve tudi glede poskusov na živalih. Ne želimo si prepovedati skrbništva eksotičnih živali, ob vsem zavedanju, da so lahko te živali tudi zelo strupene in moramo poskrbeti za zdravje in življenje ljudi in tudi drugih živali ob sobivanju z eksotičnimi živalmi. Želimo si urediti stanje na področju terapevtskih živali,  je dejala in dodala, da te živali niso le sopotniki, temveč omogočajo izboljšanje npr. bolezenskega stanja pri človeku, živali pomočniki pa ljudem z določenimi težavami ali motnjami omogočajo, da normalno živijo. Nadaljevala je, da si želimo tudi ustrezen in učinkovit inšpekcijski nadzor, morebiti uvedbo zaščitnika živali, oziroma ustrezno organizacijo, ustrezno sankcioniranje in takojšen odziv inšpekcije ob prijavi. Eno najbolj pomembnih stvari pa je po besedah predsednice Državnega zbora osveščanje in izobraževanje: »Pokažimo našim otrokom, da so živali čuteča bitja, da je zanje treba skrbeti odgovorno, da lastništvo živali pomeni odgovornost, žival ni darilo, ni stvar, žival je bitje«. 

Predsednica Državnega zbora je ob koncu še dejala, da bo naslednje leto ponovno organiziran tovrsten posvet, da se bo lahko pogledalo, kaj se je v tem času naredilo: »Če bomo naredili le nekaj korakov, bo dobro, če veliko, bo odlično. In če bomo naredili boljši svet, tudi za živali, bomo naredili boljši svet tudi zase.« 

Vsem prisotnim se je predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič še iskreno zahvalila za udeležbo in njihov prispevek k posvetu.  

***
Dogodek je bil odprt za medije ter zvočno in video sneman ter javno predvajan prek neposrednega prenosa na TV Slovenija 3.

SPOROČILO ZA JAVNOST.

Zapis posveta.

***

Pisni prispevki nevladnih organizacij

Prispevek - Društvo čudovite živali in zavetišče Čudežne zverinice Bled

Prispevek - Društvo s hrti za hrte Slovenija

Prispevek - Društvo za dobrobit živali AniMa

Prispevek - Društvo za dobrobit živali Izola

Prispevek - Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice

Prispevek - Društvo za varovanje okolja in pomoč živalim v stiski Reks in Mila

Prispevek - Društvo za zaščito in pomoč živalim sveta in njihovim skrbnikom Animal Angels

Prispevek - Društvo za zaščito konj in ostalih živali

Prispevek - Društvo za zaščito živali Arja

Prispevek - Društvo za zaščito živali Kočevje

Prispevek - Društvo za zaščito živali Ljubljana

Prispevek - Društvo za zaščito živali Pomurja

Prispevek - Nastjina barka, Zavod za zaščito živali, Cerkvenjak

Prispevek - Ribiška zveza Slovenije

Prispevek - Zavetišče Meli Trebnje

Prispevek - Zavod PET pasja enota terapevtov, Zavod za posredovanje s pomočjo psov

Prispevek - Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije

Prispevek - Žverca. društvo za pomoč živalim

Prispevek - Zadružna zveza Slovenije, z.o.o.

Prispevek - Zveza slovenske podeželske mladine

Prispevek -  Slovensko združenje inštruktorjev, Center za šolanje psov vodičev in psov pomočnikov SLO-CANIS

Prispevek - Društvo za zaščito konj in ostalih živali - DODATNO

Prispevek - Društvo za dobrobit živali AniMa -DODATNO

Prispevek - Društvo narava Pohorja

Prispevek - Alion institut

Prispevek - Zveza slovenske podeželske mladine - DODATNO

Prispevek - Društvo proti mučenju živali Ptuj

 

Opozorilo: Prispevki so objavljeni v obliki, kot smo jih prejeli, brez uredniških in lektorskih posegov in ne predstavljajo uradnega mnenja Državnega zbora.