Šolska ura s predsednikom Državnega zbora

16. 3. 2022

Zorčič v »Šolski uri s predsednikom parlamenta« z osnovnošolci več osnovnih šol iz različnih delov Slovenije

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič se je v sredo, 16. marca 2022, v okviru izobraževalnega projekta »Šolska ura s predsednikom parlamenta«, ki ga Državni zbor izvaja v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenija, virtualno sestal z učenci štirih osnovnih šol iz različnih delov Slovenije. V šolski uri z Zorčičem so tako sodelovali šolarji OŠ Raka, OŠ Cvetka Golarja Škofja Loka, OŠ Venclja Perka Domžale in OŠ Stročja vas (pri Lenartu).

Uvodoma je predsednik parlamenta predstavil delovanje Državnega zbora, najvišje predstavniške in zakonodajne institucije v državi, ki, kot je dodal, s svojim delom, predvsem s sprejemanjem zakonodaje, bistveno vpliva na življenje prebivalcev. 

V sklopu šolske ure je Zorčič odgovarjal na vrsto aktualnih vprašanj osnovnošolcev, med drugim tudi o pomembnosti politične participacije mladih. Poudaril je, da je treba mlade že zgodaj spodbujati, da se politično angažirajo, saj tako po njegovih besedah pridobivajo izkušnje in lažje oblikujejo mnenje o različnih družbenih vprašanjih in problemih. Dodal je, da je zagovornik znižanja starostne meje za aktivno volilno pravico na 16 let, saj bi s tem, tako Zorčič, v politiko vnesli svež način razmišljanja.

Učence so med drugim zanimale tudi osebnostne lastnosti, ki bi jih po mnenju Zorčiča moral imeti posameznik, da bi bil v politiki uspešen. Zorčič je kot pomembne vrednote politika izpostavil komunikativnost, razgledanost in odločnost, pri tem pa posebej poudaril, da pa le to ni dovolj: »Politika je odvisna predvsem od uspešnosti skupnega sodelovanja«.

Učenci so s predsednikom Državnega zbora spregovorili tudi o migracijski politiki in reševanju humanitarnih kriz, tudi v povezavi s trenutnimi razmerami v Ukrajini. Zorčič je izrazil zavedanje, da Slovenija kot majhna država ne more odločilno vplivati na dogodke v svetu, lahko pa pripomore k njihovemu reševanju. Predvsem pa je treba, tako Zorčič, delati na tem, da do humanitarnih kriz ne pride. »Podpirati je treba politiko miru«, je še dejal predsednik Državnega zbora. 

V razpravi so učenci s predsednikom Državnega zbora spregovorili tudi o vplivu epidemije covid-19 na njihovo življenje in šolanje, pri čemer so izpostavili predvsem pomanjkanje druženja, čustvene stiske in slabšo motivacijo za učenje. Predsednik Državnega zbora je dejal, da se je epidemiji covid-19 moral prilagoditi tudi parlament, ki je s spremembo poslovnika in ob posebnih pogojih omogočil poslankam in poslancem možnost sodelovanja in glasovanja na daljavo preko avdio-videokonferenčnega sistema. 

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je ob koncu šolske ure učencem svetoval, naj bodo čim bolj aktivni in zvedavi, naj čim več berejo in si čim prej ustvarijo mnenje o tem, kaj jih zanima. To je pot k uspešnosti posameznika, je prepričan Zorčič.

Projekt »Šolska ura s predsednikom parlamenta« je namenjen seznanjanju osnovnošolcev s parlamentarizmom in spodbujanju njihovega sodelovanja v procesih družbenega, tudi političnega, soodločanja. Načrtovano je, da bo »Šolska ura s predsednikom parlamenta« s podpisom pisma o nameri med Državnim zborom in Zvezo prijateljev mladine Slovenija postala  redna izobraževalna, nepolitična dejavnost Državnega zbora za otroke in mlade

 

21. 6. 2021

Šolska ura s predsednikom parlamenta

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič se je v okviru projekta »Šolska ura s predsednikom parlamenta« že drugič virtualno srečal z osnovnošolci, tokrat iz krških in kostanjeviških osnovnih šol. 

Zorčič je v »Šolski uri s predsednikom parlamenta« z osnovnošolci razpravljal o participaciji mladih v procesih odločanja  

Maja letos vzpostavljeni projekt virtualna »Šolska ura s predsednikom parlamenta«, ki je namenjen seznanjanju osnovnošolcev s parlamentarizmom in spodbujanju njihove aktivne udeležbe v procesih družbenega odločanja tako na ravni šole in lokalnega okolja kot na nacionalni ravni, je danes potekal v šestih osnovnih šolah iz občin Krško in Kostanjevica na Krki. Pri izvedbi šolske ure je tudi tokrat sodelovala Zveza prijateljev mladine Krško.

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je udeležencem uvodoma predstavil delovanje Državnega zbora Republike Slovenije, najvišje predstavniške in zakonodajne institucije v državi, ter jih pozval, da tudi sami spremljajo delo Državnega zbora bodisi prek spleta bodisi prek parlamentarnega TV programa ter se oglasijo s svojimi predlogi. 

V osrednjem delu virtualne šolske ure je predsednik z učenci tretje triade razpravljal na temo »Glas otrok v politiki«. Štiri dni pred dnevom državnosti, ko bo naša Slovenija praznovala 30 let samostojnosti in neodvisnosti, so se v razpravi dotaknili predvsem pogledov in pričakovanj mladostnikov glede prihodnjega razvoja Slovenije. 

»V Državnem zboru sprejemamo najpomembnejše odločitve, ki neposredno zadevajo naša življenja, zato je bistvenega pomena, da prisluhnemo potrebam in pričakovanjem tistih, v imenu katerih in namesto katerih odrasli, politiki, odločamo. In pričujoči projekt »Šolska ura s predsednikom parlamenta«, je nekakšen neposreden komunikacijski kanal, v katerem lahko mladi sporočajo svoje videnje politike in izražajo svoje pobude«, je drugo »šolsko uro« pospremil predsednik Državnega zbora Igor Zorčič. Predsednik je odgovarjal na vrsto aktualnih vprašanj osnovnošolcev, med drugim jih je zanimal zakonodajni postopek, vloga Državnega zbora in Državnega sveta pri sprejemanju zakonov ter tudi možnosti za participacijo mladih v političnem življenju. 

Ob koncu šolskega leta je predsednik Zorčič sodelujočim in vsem učencem čestital za pridobljena znanja in jim zaželel sproščujoče poletne počitnice. Ob tem je izrazil upanje, da bo prihodnje šolsko leto ponovno »običajno«, da bo potekalo nemoteno in predvsem v živo v šolskih klopeh. Udeležence pa je pozval, da se jeseni znova srečajo in ponovijo virtualno srečanje v »šolski uri«, povabil pa jih je tudi na obisk Državnega zbora. 

Projekt »Šolska ura s predsednikom parlamenta« je zastavljen nacionalno. Predvideva vzpostavitev spletne platforme za prijavljanje šol oziroma razredov na »šolsko uro«. Načrtovano je, da »Šolska ura s predsednikom parlamenta« postane redna komunikacijska praksa predsednika Državnega zbora s šolarji po vsej državi.

 

5. 5. 2021

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je zagnal projekt »Šolska ura s predsednikom parlamenta«

Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je zagnal projekt virtualna »Šolska ura s predsednikom parlamenta«, ki je namenjen seznanjanju osnovnošolcev s parlamentarizmom in spodbujanju njihove aktivne udeležbe v procesih družbenega odločanja.

Pri izvedbi prve šolske ure je sodelovala Zveza prijateljev mladine Krško in osem šol iz Občine Brežice. Predsednik Zorčič je otrokom med drugim predstavil delovanje Državnega zbora Republike Slovenije, najvišje predstavniške in zakonodajne institucije v državi. V osrednjem delu druženja je predsednik z učenci tretje triade razpravljal na temo »Glas otrok v politiki«, v kateri so iskali možnosti za njihovo vključevanje v procese odločanja tako na ravni šole in lokalnega okolja kot na nacionalni ravni. Razpravljali so tudi o znižanju starostne meje za pridobitev volilne pravice na 16 let in o tem, kako mladi vidijo prihodnost Slovenije.  

»Projekt smo zasnovali z zavedanjem, da je za nadaljnji razvoj demokratičnih procesov odločanja in legitimnost politike v Sloveniji pomembno zgodnje seznanjanje otrok in mladostnikov s parlamentarizmom ter njihovo vključevanje v procese odločanja«, je ob prvem druženju z osnovnošolci dejal predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in jih pozval: »Če želite, da se nekatere vaše ideje uresničijo, včasih ni druge poti, kot da se udejstvujete. Začnete lahko že v svoji razredni skupnosti in lokalnem okolju. Ko odrastete, pa se morda odločite tudi za to, da kandidirate v občinski svet ali celo v nacionalni parlament«.  

Predsednik je odgovoril tudi na vrsto zanimivih in aktualnih vprašanj osnovnošolcev, iz katerih je bilo moč zaznati, tako Zorčič, da otroke in mladostnike politika in soodločanje precej zanimata, vendar se počutijo izključene in neupoštevane in počasi obupujejo nad neodzivnostjo politike. V tej luči je po oceni Zorčiča tudi razumeti zaskrbljujoči trend naraščajoče volilne abstinence med mladimi. »Trudili se bomo, da s »Šolsko uro s predsednikom parlamenta« in tudi z drugimi projekti Državnega zbora, kot je Aktivno državljanstvo, ta trend obrnemo«. 

Projekt »Šolska ura s predsednikom parlamenta« je zastavljen nacionalno. Predvideva vzpostavitev spletne platforme za prijavljanje šol oziroma razredov na »šolsko uro«. Načrtovano je tudi, da »Šolska ura s predsednikom parlamenta« postane redna komunikacijska praksa predsednika Državnega zbora s šolarji po vsej državi.