Leto 2021
Januar 2021
30. 1. Umrl je poslanec Franc Kramar, član poslanske skupine Stranke Alenke Bratušek (SAB). Poslanec Državnega zbora je bil od leta 2018. Bil je član več delovnih teles, v letih 1994 - 1998 in 2002 - 2018 je bil župan občine Bohinj.
28. 1. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predsednika Društva poslancev 90 Marjana Podobnika.
27. 1. Državni zbor je sprejel Sklep o imenovanju namestnika varuha človekovih pravic Ivana Šeliha.
27. 1. Državni zbor je sprejel sklep o izvolitvi kandidatke za sodnico na Splošnem sodišču Evropske unije v Luksemburgu, in sicer dr. Majo Brkan.
27. 1. Ob začetku nadaljevanja redne seje, je predsednik Državnega zbora imel nagovor ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta.
27. 1. Državni zbor je ponovno odločal o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na tonažo in zakon ni bil sprejet. Veto na zakon je Državni svet sprejel konec leta 2020.
25. 1. S poslanskimi vprašanji in pobudami se je začela 22. redna seja Državnega zbora.
25. 1. Predsednik Državnega zbora je sprejel predstavnika Zveze hrvaških društev v Sloveniji.
15. 1. Na predlog skupine poslank in poslancev je bil vložen Predlog za izvolitev novega predsednika Vlade Republike Slovenije. Kandidat za novega predsednika vlade Karl Viktor Erjavec je 19. 1. umaknil soglasje h kandidaturi.
14. 1. Predsednik Državnega zbora je sprejel v. d. vodje Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Natašo Goršek Mencin.
12. 1. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predstavnike Študentske organizacije Slovenije.
Tudi v mesecu januarju so se poslanci udeležili več virtualnih srečanj, sestankov, pogovorov ipd. dogodkov.
Leto 2020
December 2020
30. 12. Poslanci so na 56. izredni seji sprejeli Sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19 (PKP7).
29. 12. Na 55. izredni seji so poslanci med drugim obravnavali in sprejeli t. i. sedmi proti koronski zakon - Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19 (PKP7) (ZIUPOPDVE).
23. 12. Poslanci so se zbrali na slavnostni seji v počastitev dneva samostojnosti in enotnosti. Na praznični dan (26. 12.) je državljane nagovoril tudi predsednik Državnega zbora s poslanico.
23. 12. Ob 30. obletnici plebiscita je potekala otvoritev interaktivnega zaslona, v preddverju velike dvorane Državnega zbora, in sicer o najpomembnejših dogodkih na osamosvojitveni poti Republike Slovenije. Otvorili so ga: predsednik Državnega zbora Igor Zorčič, predsednik Društva poslancev 90 Marjan Podobnik in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar.
21. 12. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič se je v Predsedniški palači udeležil tradicionalnega vsakoletnega srečanja predsednikov (Republike, Državnega zbora, Vlade in Državnega sveta.
18. 12. Poslanci so se sestali na 54. izredni seji, kjer so obravnavali Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o volitvah v državni zbor. Predlog zakona je v obravnavo predložila skupina poslank in poslancev. Zakon ni bil sprejet.
17. 12. Poslanci so v sklopu glasovanj izredne seje sprejeli več zakonov oziroma dopolnitev; med drugim tudi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na tonažo na katerega je (23. 12. 2020) Državni svet izglasoval veto. Državni zbor o zakonu še ni ponovno odločal.
14. 12. S poslanskimi vprašanji in pobudami se je začela 53. izredna seja Državnega zbora.
14. 12. Predsednik Državnega zbora je sprejel predstavnike slovenskih skavtov, ki so (tradicionalno) prinesli Luč miru iz Betlehema.
10. 12. Predsednik Državnega zbora je s poslanico obeležil dan človekovih pravic.
7. 12. Poslanci so se sestali na 52. izredni seji, kjer so sprejeli Zakon o finančni razbremenitvi občin. Zakon je bil sprejet z 81 glasovi »za« in nobenim »proti.«
3. 12. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič se je v predsedniški palači udeležil tradicionalnega sprejema ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga je gostil s predsednikom republike Borutom Pahorjem in predsednikom vlade Janezom Janšo.
Poslanci so se tudi v mesecu decembru udeležili več virtualnih videokonferenc, srečanj in sestankov.
November 2020
27. 11. Poslanci so na 50. izredni seji sprejeli Sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19, na 51. izredni pa Sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026.
25. 11. Državni zbor se je sestal na 49. izredni seji. Tudi na tej seji je del poslancev sodeloval na daljavo. Poslanci so sprejeli Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19.
25. 11. Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami sta si tudi predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar nadela beli pentlji.
23. 11. Predsednik Državnega zbora je s čestitko obeležil dan Rudolfa Maistra.
20. 11. V zaključnem delu 48. izredne seje so poslanci med drugim sprejeli Zaključni račun proračuna Republike Slovenije za leto 2019, Zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenski vojski v letih 2021 do 2026, Sklep o sestavi Preiskovalne komisije o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo nalezljive bolezni COVID-19 in Sklep o imenovanju predsednika in članov Državne volilne komisije ter njihovih namestnikov.
18. 11. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel izvršilnega direktorja Unicefa Slovenije Tomaža Bergoča.
18. 11. Na nadaljevanju 48. izredne seje so poslanci sprejeli na Spremembe proračuna Republike Slovenije za leto 2021, Proračun Republike Slovenije za leto 2022, Zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2021 in 2022.
17. 11. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel člana Evropskega računskega sodišča Sama Jereba. G. Jereba sta sprejela tudi predsednik Komisije za nadzor javnih financ Igor Peček in predsednik Odbora za zadeve EU mag. Marko Pogačnik.
16. 11. V Državnem zboru se je začela 48. izredna seja. Izven sedeža Državnega zbora so na seji sodelovali poslanci, ki jim je bila odrejena karantena ali bi njihova osebna udeležba na seji iz epidemioloških razlogov predstavljala tveganje za zdravje in varnost poslancev. Poslanci so sejo začeli s poslanskimi vprašanji in pobudami.
14. 11. Državni zbor se je pridružil obeleženju dneva slovenskega znakovnega jezika s spletnim ogledom dokumentarnega filma Jezik enakopravnosti.
10. 11. V Državnem zboru je potekalo delovno srečanje predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča in generalne sekretarke Uršule Zore Tavčar s predsedniki nekaterih delovnih teles Državnega zbora v okviru priprav na parlamentarno dimenzijo predsedovanja Svetu EU.
2. 11. V Državnem zboru je potekala prva izredna seja na daljavo. Na njej je del poslancev sodeloval izven sedeža Državnega zbora, na daljavo, s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije. Pred tem (27. 10.) je Kolegij predsednika Državnega zbora sprejel Sklep o obstoju izrednih okoliščin ter sklicu in izvedbi 47. izredne seje Državnega zbora zaradi nezmožnost osebne navzočnosti nekaterih poslancev zaradi odrejene karantene. Poslanci so obravnavali Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi s kadrovanjem v državne institucije in gospodarske družbe, ki ga je v obravnavo predložila skupina poslancev.
Tudi v tem mesecu so poslanci sodelovali na več videokonferencah in sestankih v okviru mednarodne dejavnosti.
V času od 23. oktobra do 1. novembra so poslanci tradicionalno polagali vence ob dnevu spomina na mrtve.
Oktober 2020
Poslanci so sodelovali na številnih videokonferencah/sestankih in srečanjih v okviru mednarodne dejavnosti Državnega zbora.
V počastitev dnevu spomina na mrtve so predstavniki Državnega zbora polagali vence na spominskih krajih v Sloveniji.
31. 10. Predsednik Državnega zbora je s poslanico počastil državni praznik dan reformacije.
27. 10. Kolegij predsednika Državnega zbora je sprejel Sklep o obstoju izrednih okoliščin ter o sklicu in izvedbi 47. izredne seje Državnega zbora za 2. 11. 2020. Odločil je, da se navedena seja izvede na daljavo zaradi nezmožnosti osebne navzočnosti nekaterih poslancev (karantena zaradi epidemije covida-19).
27. 10. Na nadaljevanju 21. redne seje so poslanci sprejeli Predlog priporočila k Petindvajsetemu rednemu letnemu poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2019 in Predlog priporočila k Poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije o izvajanju nalog državnega preventivnega mehanizma po Opcijskem protokolu h Konvenciji OZN proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju za leto 2019.
Državni zbor je tudi odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo COVID-19 in z blaženjem njenih posledic, zaradi suma nesmotrne porabe javnih sredstev ter kršenja človekovih pravic in temeljnih svoboščin za obdobje od 13. marca 2020 do odreditve predmetne parlamentarne preiskave in za morebitno spremembo veljavne zakonodaje, ki ureja ukrepanje države pri spopadanju z epidemijo nalezljive bolezni oziroma z njenimi posledicami. Zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave je predložila skupina 39 poslank in poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem.
25. 10. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je s poslanico počastil državni praznik dan suverenosti.
21. 10. Na nadaljevanju 21. redne seje so poslanci obravnavali Predlog za izvolitev sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije. Kandidat dr. Anže Erbežnik ni prejel večine glasov vseh poslank in poslancev, zato ni bil izvoljen za sodnika Ustavnega sodišča. Za izvolitev je glasovalo 44 poslancev, proti pa 35 poslancev.
Poslanci so glasovali tudi o Predlogu za imenovanje članice Sveta Banke Slovenije, viceguvernerke dr. Arjane Brezigar Masten. Za njeno imenovanje je glasovalo 44 poslancev, proti pa 35 poslancev. Ker kandidatka ni prejela večine glasov vseh poslancev, ni bila imenovana za viceguvernerko.
19. 10. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel ministra za zunanje zadeve Republike Severne Makedonije Bujarja Osmanija.
19. 10. V Državnem zboru se je s poslanskimi vprašanji in pobudami začela 21. redna seja.
15. 10. Poslanci so se sestali na 46. izredni seji, kjer so sprejeli Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP), t. i. 5. protikorona paket. Namen zakona je preprečiti oziroma omiliti posledice covida-19. Prav tako so odločali o novem ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Minister je z 48 glasovi za in 7 proti postal dr. Jože Podgoršek.
15. 10. Predsednica in člani Odbora za zunanjo politiko ter predsednik in člani Odbora za zadeve Evropske unije so sprejeli glavnega pogajalca Albanije za pristop k EU Zefa Mazija.
14. 10. Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predstavnike slovenske narodne skupnosti v Italiji.
9. 10. V preddverju Državnega zbora je bila otvoritev razstave Kärnten/Koroška (ne)deljena dežela – 100 let po plebiscitu. Organizatorje razstave je sprejel predsednik Državnega zbora Igor Zorčič.
8. 10. Pred predsednikom Državnega zbora so zaprisegli novi sodniki.
5. 10. Državni zbor je na 45. izredni seji obravnaval Predstavitev proračunskega memoranduma 2021–2022, Predloga sprememb Proračuna Republike Slovenije za leto 2021 in Predloga proračuna Republike Slovenije za leto 2022. V nadaljevanju seje so poslanci obravnavali predlog za razrešitev dr. Aleksandre Pivec, ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Ministrica je med sejo podala odstopno izjavo, s katero so se poslanci seznanili na isti seji.
4. 10. Na današnji dan pred 30 leti je bil na skupni seji vseh treh zborov Skupščine Republike Slovenije razglašen Ustavni zakon za izvedbo ustavnega amandmaja XCVI k Ustavi Republike Slovenije. Ustavni zakon je določil postopen izstop iz pravnega sistema Socialistične federativne republike Jugoslavije in odmik od zveznih zakonov, ki v Republiki Sloveniji niso bili sprejemljivi in ki niso bili v skladu z Ustavo Republike Slovenije.
September 2020
30. 9.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predsednika Sodnega sveta dr. Erika Kerševana.
29. 9.
Na nadaljevanju redne seje so poslanci sprejeli Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o trgovini, po katerem bodo trgovine ob nedeljah večinoma zaprte. Za je glasovalo 72 poslancev, 13 pa proti.
29. 9.
Vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini NATO mag. Branko Grims se je udeležil videosestanka Stalnega odbora PS NATO.
28.–29. 9.
Poslanec Nik Prebil – vodja delegacije v Skupini za parlamentarni nadzor Europola se je udeležil virtualnega srečanja Skupine za skupni parlamentarni nadzor Europola.
28. 9.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji dr. Zorana Stančiča.
25. 9.
Članica Odbora za kulturo, znanost, izobraževanje in medije PS SE Tadeja Šuštar se je udeležila virtualnega sestanka omenjenega odbora.
24. 9.
Zasedal je Klub parlamentark Državnega zbora. Na 16. seji so razpravljale o Istanbulski konvenciji.
23. 9.
Poslanka Suzana Lep Šimenko – vodja delegacije Državnega zbora v PS SE se je udeležila videosestanka Odbora za politične zadeve in demokracijo.
23. 9.
Na nadaljevanju redne seje so poslanci sprejeli Rebalans proračuna Republike Slovenije za leto 2020 in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021.
22. 9.
Poslanka Tadeja Šuštar – predsednica Skupine prijateljstva z Državo Izrael je opravila videosestanek s predsednico Skupine prijateljstva s Slovenijo v Knessetu Hilo Shay Vazan.
22. 9.
Glede na spremenjeno situacijo v zvezi s koronavirusom so bili tudi novinarji obveščeni o spremenjenih pogojih za njihovo delo v Državnem zboru. Že pred tem pa je predsednik Državnega zbora v pisnem sporočilu apeliral na vse, ki se nahajajo v prostorih Državnega zbora, naj dosledno upoštevajo navodila za preprečevanje širjenja covida-19.
22. 9.
Predsednik Državnega zbora se je srečal z zagovornikom načela enakosti Mihom Lobnikom, ki mu je predstavil Redno letno poročilo Zagovornika načela enakosti za leto 2019.
21. 9.
September je mesec ozaveščanja o obolelih otrocih za rakom, zato so si zlato pentljico, ki je mednarodni simbol boja proti otroškemu raku, pripeli tudi poslanci.
21. 9.
S poslanskimi vprašanji in pobudami se je začela 20. seja Državnega zbora.
19. 9.
Ob mednarodnem dnevu gluhih je Svetovna zveza gluhih pozvala voditelje držav po svetu, da se letošnji slogan Znakovni jeziki so za vsakogar naučijo v svojem nacionalnem znakovnem jeziku. Izziv je sprejel tudi predsednik Državnega zbora Igor Zorčič.
18. 9.
Poslanci so se sestali na 44. izredni seji, kjer so obravnavali interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa. Za interpelacijo je glasovalo 38 poslancev, proti pa 43, Aleš Hojs je ostal minister za notranje zadeve.
Poslanci so se na začetku seje z minuto molka poklonili nedavno preminulemu poslancu Bojanu Kontiču.
18. 9.
Predsednica in člani Odbora za zunanjo politiko ter predsednik in člani Odbora za zadeve Evropske unije so sprejeli ministra za zunanje zadeve Helenske republike Nikosa Dendiasa.
17. 9.
Predsednik Državnega zbora je podal sporočilo ob dnevu brez smrtnih žrtev v prometnih nesrečah.
15. 9.
Poslanka Tadeja Šuštar – nadomestna članica Delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope se je udeležila virtualnega sestanka Stalnega odbora PS SE. Kot predsednica Skupine prijateljstva z Državo Izrael se je udeležila še videonagovora predsednika Knesseta ob novem letu po judovskem koledarju.
14. 9.
Predsednik Odbora za zadeve Evropske unije mag. Marko Pogačnik se je udeležil videokonference COSAC.
11. 9.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel apostolskega nuncija Svetega sedeža v Republiki Sloveniji nadškofa msgr. Jeana-Marieja Speicha.
4. 9.
Nemški parlament je organiziral virtualno Medparlamentarno konferenco o skupni zunanji in varnostni politiki ter skupni varnostni in obrambni politiki (SZVP/SVOP). Konference so se udeležili: predsednica Odbora za zunanjo politiko Monika Gregorčič, član Odbora za zunanjo politiko Nik Prebil, predsednik Odbora za obrambo Samo Bevk in podpredsednik Odbora za obrambo Andrej Černigoj.
3. 9.
V Državnem zboru je potekala žalna seja Državnega zbora ob smrti nekdanjega predsednika Državnega zbora Franca (Ferija) Horvata. Na žalno sejo Državnega zbora so bili vabljeni svojci pokojnega, predsednik republike, poslanke in poslanci Državnega zbora, predstavniki Vlade, predstavniki Državnega sveta, drugi najvišji predstavniki Republike Slovenije ter člani Društva poslancev 90.
3. 9.
Predsednik Državnega zbora je sprejel generalnega državnega tožilca Draga Šketo.
Avgust 2020
23. 8.
Ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov je predsednik Državnega zbora Igor Zorčič izdal poslanico.
19.–20. 8.
V okviru Interparlamentarne unije (IPU) je potekala virtualna Svetovna konferenca predsednikov parlamentov. Poleg predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča je na konferenci sodelovala tudi predsednica Odbora za zunanjo politiko Monika Gregorčič.
17. 8.
Ob državnem prazniku združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom in obletnici priključitve Prekmurja je predsednik Državnega zbora Igor Zorčič voščil Prekmurkam in Prekmurcem ter državljankam in državljanom.
2. 8.
Umrl je nekdanji poslanec Državnega zbora Bojan Kontič. V Državni zbor je bil prvič izvoljen v drugem mandatu Državnega zbora (1996–2000) in bil poslanec tri zaporedne mandate. Več let je bil župan Mestne občine Velenje in državni svetnik.
1. 8.
Umrl je nekdanji poslanec in predsednik Državnega zbora Franc (Feri) Horvat. V Državni zbor je bil prvič izvoljen leta 1992, kjer je kot poslanec deloval štiri zaporedne mandate. Leta 2004 je postal predsednik Državnega zbora. V preddverju velike dvorane Državnega zbora je bila od 4. do 8. 8. odprta žalna knjiga v počastitev njegovega spomina.
Julij 2020
16. 7.
V Državnem zboru so se po poslovniku začele parlamentarne počitnice. Poslanci pa so se sestali še na dveh izrednih sejah. Na 42. izredni seji so poslanci razpravljali o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o trgovini. Odločanje o predlogu zakona, po katerem bi bile trgovine ob nedeljah večinoma zaprte, so preložili na jesenski del zasedanja. Zatem so na 43. izredni seji obravnavali vladni Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenski vojski v letih 2021–2026. Na podlagi zahteve skupine poslank in poslancev so opravili splošno razpravo. Sprejeli so sklep, da je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo.
15. 7.
V Državnem zboru je potekal strokovni posvet v zvezi s spremembo volilne zakonodaje. Ustavno sodišče je novembra 2018 ugotovilo, da je 4. člen Zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v Državni zbor v neskladju z Ustavo, zato je treba neskladnost odpraviti v roku dveh let. Državni zbor je sicer na 16. seji Državnega zbora že obravnaval predlog novele Zakona o volitvah v državni zbor, a ta ni prejel zadostne podpore.
15. 7.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predstavnike Zelenih Slovenije. Ti so mu predali peticijo »Pravica do čiste pitne vode za vse? Dovolj je bilo obljub, čas je za dejanja. Naša voda ne bo nikoli naprodaj!«
14. 7.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel varuha človekovih pravic Petra Svetino, ki mu je izročil Poročilo o delu Varuha človekovih pravic za leto 2019 in Poročilo o izvajanju nalog in pooblastil Državnega preventivnega mehanizma za leto 2019.
10. 7.
Poslanci so se sestali na 41. izredni seji, kjer so razpravljali in sprejeli Predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19.
10. 7.
Na začetku nadaljevanja 19. redne seje Državnega zbora je predsednik Državnega zbora z nagovorom obeležil dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Poslanci so spomin na žrtve počastili z minuto molka.
9. 7.
Začela se je 19. redna seja Državnega zbora. Poslanci so najprej obravnavali Zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val COVID-19, ki je bil tudi sprejet. Zakon določa začasne ukrepe na področju dela in delovnih razmerij, štipendij, zdravstva in socialnovarstvenih zavodov. Obravnavali so tudi Predlog zakona o spremembi Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, ki bi upokojencem zagotovil zaščitne maske. Predlog zakona je predložila skupina poslank in poslancev. Odbor za finance – matično delovno telo je predlog zakona obravnaval, a predloga zakona ni sprejel. Po predstavitvi stališč poslanskih skupin je bil zakonodajni postopek o predlogu zakona končan.
8. 7.
Z ogledom dokumentarnega filma RTV Slovenije z naslovom Požig so v Državnem zboru obeležili 100-letnico požiga Narodnega doma v Trstu.
8. 7.
V veliki dvorani Državnega zbora je potekal redni letni zbor članov Društva poslancev 90. Člane društva je pozdravil tudi predsednik Državnega zbora.
Junij 2020
30. 6.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predstavnike slovenske narodne skupnosti v Republiki Avstriji.
29. 6.
V Državnem zboru je preko videokonference potekal slovesni podpis Izjave parlamentov Zvezne republike Nemčije, Republike Portugalske in Republike Slovenije v zvezi z izvedbo parlamentarne dimenzije tria predsedstev Sveta Evropske unije od 1. julija 2020 do 31. decembra 2021. Dokument so podpisali predsedniki vseh domov parlamentov: predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca v imenu Slovenije, predsednik Bundestaga Wolfgang Schäuble in predsednik Bundesrata Dietmar Woidke v imenu Nemčije ter v imenu Portugalske predsednik Skupščine Eduardo Ferro Rodrigues.
24. 6.
Pred praznikom - dnevom državnosti je v Državnem zboru potekala slavnostna seja s kulturnim programom. Slavnostni govornik na seji je bil predsednik Državnega zbora. Na seji so bili prisotni tudi zastavonoše Slovenske vojske ter praporščaki veteranskih in domoljubnih organizacij.
18. 6.
Poslanci so s sprejetjem Predloga zakona o dopolnitvah Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji na 18. seji določili, da je 23. september dan športa. Praznik ne bo dela prost dan.
18. 6.
Predsednik republike je na lastno pobudo na 18. seji Državnega zbora nagovoril poslanke in poslance o nujnosti sprememb volilne zakonodaje, kot narekuje ustavna odločba (UI 32/2015). Ustavno sodišče je namreč ugotovilo, da območja volilnih okrajev od sprejetja volilne zakonodaje ne ustrezajo več merilom, zapisanim v Zakonu o volitvah v Državni zbor (enako število prebivalcev, geografska zaokroženost, največja mogoča integriteta občine).
17. 6.
Sestal se je Klub parlamentark. Poslanke so obravnavale pregled dela prejšnjega predsedstva in program dela do oktobra 2020. Nagovoril jih je predsednik Državnega zbora.
17. 6.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predsednika Komisije za preprečevanje korupcije dr. Roberta Šumija. Pogovarjala sta se o nadaljnjem sodelovanju med institucijama, tudi z vidika Etičnega kodeksa za poslanke in poslance. Menita, da sprejetje kodeksa prinaša pozitivno sporočilo javnosti.
16. 6.
Poslanci so na 18. seji glasovali tudi o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih, po katerem cepljenje ne bi bilo več obvezno, pač pa prostovoljno. Poslanci so izglasovali, da zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog je Državnemu zboru predložila skupina 5 tisoč volivk in volivcev.
16. 6.
Dr. Andraž Teršek v Državnem zboru ni dobil ustrezne podpore za izvolitev za ustavnega sodnika (večina glasov vseh poslancev). Za njegovo izvolitev je glasovalo 42 poslancev, proti pa 38 poslancev. Državni zbor je o tem odločal na nadaljevanju 18. seje Državnega zbora.
16. 6.
Predsednik Odbora za zadeve EU mag. Marko Pogačnik je sodeloval v videokonferenci predsednikov odborov za zadeve EU v okviru konference COSAC. Gre za sklepni dogodek v okviru parlamentarne dimenzije hrvaškega predsedovanja Svetu Evropske unije.
15. 6.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel novega predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) akad. prof. dr. Petra Štiha. Zavzela sta se za nadaljevanje dobrega sodelovanja med institucijama.
15. 6.
S poslanskimi vprašanji in pobudami se je začela 18. seja Državnega zbora.
12. 6.
Poslanci so na Kolegiju predsednika Državnega zbora sprejeli Etični kodeks za poslanke in poslance Državnega zbora.
11. 6.
Na nadaljevanju 40. izredne seje so poslanci odločali o interpelaciji o delu in odgovornosti ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Interpelacijo je v obravnavo Državnemu zboru predložila skupina 37 poslank in poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem. Ministru za gospodarski razvoj nezaupnica ni bila izglasovana, za je glasovalo 37 poslancev, proti pa 51 poslancev.
11. 6.
40. izredna seja Državnega zbora se je začela z minuto molka v spomin na preminula poslanca dr. Janeza Kocijančiča, ki je bil poslanec Državnega zbora v prvem mandatu 1992–1996, ter Ivana Kebriča, ki je bil poslanec Državnega zbora v mandatih 1996‒2000 in 2000–2004.
8. 6.
S prispevkom predsednika Državnega zbora smo se v Državnem zboru spomnili dneva Primoža Trubarja.
5. 6.
Skupina poslank in poslancev je Kolegiju predsednika Državnega zbora v odločanje predložila Predlog etičnega kodeksa za poslanke in poslance.
2. 6.
Predsednik Državnega zbora je sprejel predsednika Ustavnega sodišča Republike Slovenije dr. Rajka Kneza.
1. 6.
Večina zaposlenih v Državnem zboruje začela z običajnim delom v prostorih Državnega zbora (pred tem jih je veliko delalo od doma).
Maj 2020
30. 5.
Na 39. izredni seji je Državni zbor k zakonom iz tretjega svežnja ukrepov za blažitev posledic epidemije COVID-19 sprejel sklepe o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma.
29. 5.
Državni zbor je na 38. izredni seji obravnaval in sprejel tako-imenovani tretji sveženj ukrepov za blažitev posledic epidemije nove koronavirusne bolezni za gospodarstvo, in sicer: Predlog zakona o poroštvu Republike Slovenije v Evropskem instrumentu za začasno podporo zmanjševanju tveganj za brezposelnost v izrednih razmerah (SURE) po izbruhu COVID-19 (ZPEIPZB), Predlog interventnega zakona za odpravo ovir pri izvedbi pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji COVID-19 (IZOOPIZG) in Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 (ZIUOOPE).
28. 5.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in predsednik republike Borut Pahor sta na delovnem razgovoru obravnavala možnosti za uveljavitev odločbe Ustavnega sodišča glede sprememb in dopolnitev volilne zakonodaje.
28. 5.
Odbor za finance je obravnaval Predlog zakona o poroštvu Slovenije v instrumentu Sure, v katerem bo članicam EU na voljo 100 milijard evrov posojil za zaščito trga dela zaradi nove koronavirusne bolezni.
Odbor za infrastrukturo in okolje pa je obravnaval predlog interventnega zakona za odpravo ovir pri izvedbi pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji COVID-19.
26. 5.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predsednika Računskega sodišča RS Tomaža Vesela.
26. 5.
Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide je na nočni seji obravnaval predlog Zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 – EPA 1173-VIII. Nosilni ukrep je subvencioniranja skrajšanega delovnega časa, s katerim naj bi gospodarstvo spodbudili, da se po koncu epidemije znova zažene.
Ker z obravnavo celotnega predloga zakona ni zaključil, je sejo nadaljeval še 27. 5..
25.–27. 5.
Državni zbor se je sestal na 17. redni seji, ki jo je pričel s poslanskimi vprašanji. Na prva 4 vprašanja je odgovarjal predsednik Vlade. Vsa štiri vprašanja so bila povezana z epidemijo COVID-19, njenimi posledicami za socialni položaj ljudi in javnofinančno sliko države ter z ukrepi vlade za zajezitev teh posledic.
V nadaljevanju seje so poslanke in poslanci med drugim govorili o predlogu sprememb Zakona o ohranjanju narave, s katerimi se zaostrujejo pogoji za sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih postopkih. Obravnavali so tudi predlog zakona, ki so ga v zakonodajni postopek vložili poslanci Levice in ki predvideva zaprtje trgovin ob nedeljah in praznikih in ga v prvi obravnavi podprli. Nadaljevali so z obravnavo predloga sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje. Ker predlog na matičnem delovnem telesu ni prejel zahtevane podpore, so se poslanke in poslanci s tem le seznanili, niso pa o sklepu odločali.
Na delno zaprti seji so obravnavali tudi vmesno poročilo vmesno poročilo o opravljeni parlamentarni preiskavi o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v Družbi za upravljanje terjatev bank.
21. 5.
Predsednik Državnega zbora je obiskal mestno občino Novo mesto kot prvo, ki jih namerava obiskati v okviru načrta delovnih obiskov mestnih občin. Namen delovnih obiskov je seznanitev s problematiko občin in ljudi, ki tam živijo, približanje zakonodajne veje oblasti ljudem, njihovim problemom in pomoč pri iskanju konkretnih rešitev in izboljšav.
20. 5.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je sprejel predsednika Vrhovnega sodišča RS mag. Damijana Florjančiča, ki mu je predstavil Letno poročilo o učinkovitosti in uspešnosti sodišč za leto 2019.
15. 5.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je ob mednarodnem dnevu družine sprejel varuha človekovih pravic Petra Svetino.
14. 5.
Državni zbor je 37. izredni seji nadaljeval z obravnavo Predloga sklepa o seznanitvi s Poročilom o stanju, razlogih, zalogah in naročilih osebne zaščitne ter kritične medicinske opreme ob razglasitvi epidemije SARS-CoV-2 (COVID-19) ter nabavah, ki so omogočile Sloveniji uspešen spopad z njo. Državni zbor je poročilo sprejel soglasno (s 50 glasovi). Pred glasovanjem o poročilu so poslanci opozicije (Levica, SD, LMŠ in SAB, razen poslancev SNS) napovedali obstrukcijo. Izpostavili so, da bi se s poročilom, skladno s poslovnikom in negativnim mnenjem Zakonodajno-pravne službe, Državni zbor lahko le seznanil, na pa o njem odločal.
12. 5.
Odbor za infrastrukturo in okolje je obravnaval Predlog zakona o spremembah zakona ohranjanju narave in amandma PS SNS, s katerim se spreminjajo pogoji za sodelovanje nevladnih organizacij v upravnih in sodnih postopkih. Pred poslopjem Državnega zbora se je popoldne zbralo okrog 300 protestnikov in opozarjalo na posledice za naravo, ki naj bi jih imena predlagana sprememba.
11. 5.
Državni zbor je na 37. izredni seji obravnaval spremembe Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2020 do 2022, po katerih bi država letos zaradi učinkov epidemije nove koronavirusne bolezni in z njo povezanih ukrepov namesto presežka ustvarila javnofinančni primanjkljaj v višini 8,1 odstotka bruto družbenega proizvoda.
5. 5.
Poslanke in poslanci koalicijskih strank (SDS, NSi, DeSUS in SMC) so vložili zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave o stanju, ravnanju, zalogah, naročilih in nabavah zaščitne in kritične medicinske opreme za učinkovito zoperstavljanje okužbam z nalezljivimi boleznimi ter delovanju institucij in nosilcev javnih funkcij v zvezi s pravočasno zajezitvijo epidemije COVID-19 za obdobje od 1. 2. 2020 do 30. 4. 2020.
Zahtevo je podpisalo 46 poslank in poslancev.
Svojo zahtevo za parlamentarno preiskavo je vložila tudi skupina poslank in poslancev iz opozicijskih poslanskih skupin (LMŠ, SD in SAB). Namen je preiskati nabave v času od 12. marca 2020 naprej.
4. 5.
Opozicijski poslanci iz vrst LMŠ, SD, Levica in SAB (sedemintrideset poslank in poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovičem) so v Državni zbor vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška, nanaša pa se na očitke pri nabavi zaščitne opreme v epidemiji.
April 2020
30. 4.
Pred predsednikom Državnega zbora Igorjem Zorčičem je zapriseglo 11 novoimenovanih sodnic in sodnikov.
30. 4.
Poslanke in poslanci so na 36. izredni seji obravnavali in na podlagi drugega odstavka 90. člena Ustave Republike Slovenije, 21.a člena Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi in 112. člena Poslovnika državnega zbora sprejeli sklepe o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19, EPA 1120-VIII, o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, EPA 1122 in o Zakonu o spremembi in dopolnitvah Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19), EPA 1121-VIII.
Poslanska skupina Levice, PS LMŠ, PS SD in PS SAB so po glasovanju o predlogu sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 napovedale obstrukcijo in sejo zapustile.
29. 4.
Državni zbor je nadaljeval s 35. izredno sejo. Obravnaval in sprejel je spremembe in dopolnitve zakonov: s področja gradnje (podaljšal roke za pridobitev zahtevane izobrazbe), izkoriščanja energetskega potenciala Spodnje Save (zaradi zahtev pri gradnji HE Mokrice), energetskega zakona in zakona o vodah ter zakona o divjadi in lovstvu, zakona o dodatnih ukrepih za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov.
S predstavitvijo stališč poslanskih skupin se je zaključila obravnava Predloga zakona o dopolnitvah zakona o nadzoru državne meje in Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu javnega reda in miru. Predloga zakonov na matičnem delovnem telesu nista dobila zadostne podpore, zato je bila druga obravnava obeh predlogov zakonov na seji delovnega telesa končana. Državni zbor je tako ugotovil le, da je zakonodajni postopek pri obeh predlogih zakonov končan.
28. 4.
Poslanke in poslanci Državnega zbora so se sestali na 35. izredni seji. Med 12 točkami dnevnega reda velja izpostaviti: predloga zakonov, s katerima spreminjajo in dopolnjujejo interventna zakona na področju sodnih, upravnih in drugih javnopravnih zadev za obvladovanje širjenja COVID-19 ter zakona o že sprejetih interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo. Poleg tega pa so obravnavali in sprejeli tudi predlog zakona o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije COVID-19 (ZDLGPE). Na podlagi zakona bo oblikovana jamstvena shema v višini dveh milijard evrov, s katero bo država jamčila za najem posojil podjetij pri poslovnih bankah. Z zakonom se občinam za približno šest odstotkov zvišuje povprečnina. Obravnavali so tudi več kadrovskih zadev: imenovali so sedem članov Programskega sveta RTV Slovenija, sprejeli sklepe o spremembah v sestavi in imenovanju predsednika, podpredsednika, članov in namestnikov članov preiskovalnih komisij, na novo so imenovali predsednike in podpredsednike delovnih teles Državnega zbora, sprejeli sklep o izvolitvi predsednika, podpredsednika in članov Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Na začetku seje se je Državni zbor seznanil s prenehanjem poslanske funkcije Nuši Ferenčič (s 17. 4.) in s ponovnim opravljanjem funkcije poslanca Franca Breznika, in sicer od 18. 4. dalje.
24. 4.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je predsednikom parlamentov držav članic Evropske unije, držav EFTA, Velike Britanije, držav Zahodnega Balkana in predsedniku Evropskega parlamenta (skupaj 38 pisem) poslal pismo podpore v boju za zamejitev koronavirusne bolezni.
20. 4.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič podpisal odlok o razpisu nadomestnih volitev v Državni svet. Nadomestne volitve člana Državnega sveta – predstavnika lokalnih interesov v 3. volilni enoti za volitve predstavnikov lokalnih interesov v državni svet, bodo v četrtek, 18. 6. 2020.
16. 4.
Kolegij predsednika Državnega zbora je na 65. seji sprejel terminski program dela Državnega zbora za mesec maja. Z njim je za mesec maj predvideno, da se bo Državni zbor sestal na redni seji, kar pomeni tudi postopen prehod v smeri običajne dinamike dela.
7. 4.
Na 34. izredni seji je Državni zbor je sprejel Predlog zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (ZRLI-E), EPA 1098-VIII, s katerim se omejuje možnost razpisa referenduma v nekaterih primerih. Sprejel je tudi Predlog sprememb in dopolnitev Poslovnika Državnega zbora (PoDZ-1F), EPA 1105-VIII. Razpravo o Predlogu sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje, EPA 1097-VIII, pa je na predlog koalicije prestavil na eno od prihodnjih sej.
3. 4.
Skupina poslank in poslancev je v zakonodajni postopek vložila Predlog sprememb in dopolnitev Poslovnika Državnega zbora. Z njimi se vzpostavlja pravna podlaga za način dela Državnega zbora, Kolegija predsednika Državnega zbora in delovnih teles v času razglašene epidemije, da v izjemnih okoliščinah zaradi zmanjšanja tveganja v zvezi z varnostjo in zdravjem poslancev lahko izvede seje na daljavo. Predvidena je le obravnava nujnih zadev (npr. aktov vlade za omejitev ali odpravo posledic epidemije) in možnost, da tisti poslanci, ki se sej zaradi upravičenih razlogov ne morejo udeležiti, sodelujejo s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije (ta omogoča sodelovanje v razpravi in glasovanje, če glasovanje ni možno, se poslanec izreče na drugače predpisan način).
2. 4.
Državni zbor se je sestal na 33. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP), EPA 1095-VIII. Zakon je Državni zbor sprejel s 53 glasovi za in enim glasom proti.
Poslanke in poslanci so se seznanili z mirovanjem funkcije poslanca Franca Breznika in poslanke Jelke Godec zaradi imenovanja za državnega sekretarja/sekretarko. Namesto njiju opravljata funkcijo poslanke oz. poslanca Ljubo Žnidar in Nuša Ferenčič.
1. 4.
V zakonodajni postopek je Vlada vložila Predloga zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi, EPA 1098-VIII. Predlog zakona ureja postopek odločanja Državnega zbora v primeru, ko referenduma ni dopustno razpisati.
Ustava namreč določa, da referenduma med drugim ni mogoče razpisati o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč. Državni zbor mora v 14 dneh po tem, ko prejme referendumsko pobudo za zakon, za katerega referenduma ni dopustno razpisati, sprejeti sklep, s katerim to ugotovi in ga nato objavi v uradnem listu.
1. 4.
Odbor za obrambo je obravnaval Predlog sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje, EPA 1097-VIII in ga zavrnil.
1. 4.
Odbor za finance je nadaljeval z obravnavo Predloga zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP), nujni postopek, EPA 1095-VIII.
Marec 2020
31. 3.
Odbor za finance je na 36. nujni seji pričel z obravnavo Predloga zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP), nujni postopek, EPA 1095-VIII.
19. 3.
Poslanke in poslanci so se zbrali na 32. izredni seji. Obravnavali so paket predlogov zakonov o interventnih ukrepih za delno povračilo nadomestila plače, ukrepov na trgu kmetijskih pridelkov, ukrepov v zvezi s sodnimi, upravnimi in javnoupravnimi zadevami za obvladovanje širjenje COVID-19, ukrepi na javnofinančnem področju in interventnimi ukrepi odloga obveznosti kreditojemalcev in jih sprejeli. Obravnavali so tudi več kadrovskih zadev, in sicer so se seznanili s prenehanjem funkcije poslancev, mirovanjem poslanske funkcije in spremembami v sestavi Preiskovalne komisije o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM d.d., domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke SDS in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje SDS za predčasne volitve poslancev v Državni zbor 2018.
Novi poslanci in poslanke Državnega zbora so postali: Leon Merjasec, Mojca Škrinjar, Elena Zavadlav Ušaj in Jure Ferjan (SDS), Mihael Prevc in Andrej Černigoj (NSi), za preostanek mandata namesto dr. Mirota (Miroslava) Cerarja Jani (Janko) Möderndorfer (SMC) ter namesto Petra Jožefa Česnika Maša Kociper (SAB).
16. 3.
Kolegij predsednika Državnega zbora je v zvezi z epidemijo COVID -19 sprejel nekatere spremembe v organizaciji dela Državnega zbora in delovnih teles.
Sklenil je, da se bo Državni zbor v marcu in aprilu sestajal le na izrednih sejah. Zadeve, ki so bile predvidene za obravnavo na redni marčevski in redni aprilski seji, bodo tako poslanci obravnavali na redni seji, ki je predvidena za maj.
13. 3.
Državni zbor se je sestal na 31. izredni seji. Poslanke in poslanci razpravljali o predlaganih kandidatih in kandidatkah za ministre in z 52 glasovi za in 31 glasovi proti potrdili 14. slovensko vlado.
10. 3.–13. 3.
V delovnih telesih Državnega zbora so potekale predstavitve kandidatov za ministrice in ministre nove vlade. Vsi predlagani kandidati so dobili podporo.
6. 3.
Mandatar za sestavo nove vlade Janez (Ivan) Janša je v Državni zbor vložil kandidatno listo za ministrice in ministre 14. slovenske vlade.
6. 3.
Na predlog koalicijskih poslanskih skupin je Kolegij predsednika Državnega zbora sprejel sklep, s katerim se je spremenila sestava nekaterih delovnih teles. Povečalo se je število mest, ki jih zasedajo predstavniki koalicijskih poslanskih skupin.
Predsednik Državnega zbora Igor Zorčič je javnost seznanil, da so v Državnem zboru že sprejeli preventivne ukrepe proti morebitni okužbi z novim koronavirusom, v prvi vrsti predvsem povezane s higieno kašlja, rok in prostorov. Sprejet je tudi sklep o omejitvi obiskov v parlamentarnih prostorih, predvsem vodenih ogledov parlamentarnih prostorov in drugih nenujnih obiskov, kjer se sreča veliko število ljudi.
5. 3.
Državni zbor je z 48 glasovi za in 29 proti za svojega predsednika izvolil Igorja Zorčiča (SMC).
3. 3.
Na predlog predsednika republike je Državni zbor na tajnem glasovanju z 52 glasovi za, 31 proti za novega predsednika Vlade izvolil Janeza (Ivana) Janšo (SDS).
V nadaljevanju seje je predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan podal svojo odstopno izjavo. Državni zbor se je na podlagi 112. in 202. člena Poslovnika zbora seznanil z odstopom.
2. 3.–3. 3.
Državni zbor se je sestal na 16. redni seji, na kateri je obravnaval 13 točk dnevnega reda. Sejo je Državni zbor pričel s točko vprašanja poslank in poslancev.
Februar 2020
28. 2.
Ob svetovnem dnevu redkih bolezni je predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan odprl fotografsko razstavo z naslovom Srčne zgodbe malih borcev v organizaciji Društva za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan.
26. 2.
Predsednik republike Borut Pahor je na podlagi prvega odstavka 111. člena Ustave in po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin Državnemu zboru za novega predsednika Vlade predlagal Janeza Janšo, predsednika SDS.
26. 2.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel člana Lordske zbornice Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske in predsednika parlamentarnega zbora britanskega parlamenta Lorda Germana. Gost se je srečal tudi z generalno sekretarko Uršulo Zore Tavčar.
24. 2.
Poslanci SMC so vložili predlog novele Zakona o nalezljivih boleznih, s katerimi želijo stopnjo precepljenosti dvigniti na vsaj 95 odstotkov. Ta delež po medicinski doktrini namreč omogoča kolektivno imunost.
Stranka Za zdravo družbo pa je zbrala 5000 podpisov predlog zakona, s katerim predlagajo odpravo obveznega cepljenja.
20.–21. 2.
Vodja delegacije v Parlamentarni skupščini Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi Gregor Perič in nadomestni član Zmago Jelinčič Plemeniti sta se udeležila zimskega zasedanja PS OVSE na Dunaju.
18.–19. 2.
Predsednik Odbora za gospodarstvo Gregor Perič, podpredsednik Odbora za finance Luka Mesec in predsednik Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide Vojko Starović so se udeležili Evropskega parlamentarnega tedna 2020.
Evropski parlamentarni teden sestavljata Konferenca o evropskem semestru in Medparlamentarna konferenca o stabilnosti, gospodarski koordinaciji in upravljanju v Evropski uniji. Poslanci so obravnavali možnosti krepitve ekonomske in monetarne unije ter položaj Evropske unije pri spopadanju s podnebnimi spremembami. Sodelovali so tudi pri izmenjavi mnenj glede uspešnih praks za doseganje vključujoče rasti.
18. 2.
Ob mednarodnem letu zdravja rastlin 2020 in delovanju prvih EU referenčnih laboratorijev na Nacionalnem inštitutu za biologijo je v Državnem zboru v organizaciji Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) in Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in zdravje rastlin potekal dogodek z udeležbo mednarodno priznanih strokovnjakov iz EU.
V kulturnem programu je nastopil Biološki oktet.
17.–18. 2.
Člana Nacionalne skupine Interpalamentarne unije Nataša Sukič in mag. Branislav Rajić sta sodelovala na tako-imenovanem parlamentarnem »hearingu« v Organizaciji združenih narodov v New Yorku.
14. 2.
Državni zbor so obiskali kurenti in drugi tradicionalni pustni liki in maske s Ptujskega. Pred glavnim vhodom v zgradbo Državnega zbora jih je sprejel podpredsednik Državnega zbora Jože Tanko.
10.–11. 2.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan z delegacijo je bil na povabilo predsednika Sobranja Republike Severne Makedonije mag. Talata Xhaferija na uradnem obisku v Republiki Severni Makedoniji. V delegaciji sta bila tudi predsednica Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter predsednica Skupine prijateljstva z Republiko Severno Makedonijo Iva Dimic in predsednik Odbora za zadeve Evropske unije ter član Skupine prijateljstva z Republiko Severno Makedonijo Igor Peček.
7. 2.
V organizaciji Odbora za kulturo je potekala kulturna prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku – Prešernovem dnevu.
Zbrane sta nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednica Odbora za kulturo Violeta Tomić. Nastopili so Parlamentarni pevski zbor Kvorum ter mladi glasbeni ustvarjalci iz Bele krajine: pevka Tina Pezdirc in recitator Rok Babič ob spremljavi kitarista Natka Štiglića.
Januar 2020
29. 1.
Državni zbor se je seznanil z obvestilom Marjana Šarca o odstopu s funkcije predsednika Vlade Republike Slovenije. S tem so prenehale tudi funkcije ostalim članom Vlade. Do izvolitve novega predsednika Vlade in imenovanja novih ministrov
opravljajo tekoče posle.
27. 1.–29. 1.
Državni zbor se je sestal na 15. redni seji, na kateri je obravnaval 12 točk dnevnega reda.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je na začetku seje v poslanici ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta izpostavil, da letos ta dan nosi še posebno težo, saj mineva 75 let od osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, v katerem je umrlo več kot 1 milijon ljudi. Poslanke in poslanci so se z minuto molka poklonili njihovemu spominu in spominu vseh žrtev holokavsta.
Sejo je Državni zbor pričel s točko vprašanja poslank in poslancev. Na prva štiri vprašanja je odgovarjal predsednik Vlade RS Marjan Šarec, ki je pred tem dopoldan napovedal svoj odstop z mesta predsednika vlade. Tekom prvega dne seje je obvestilo o njegovem odstopu tudi prispelo v Državni zbor.
Največ časa na seji so namenili tretji obravnavi Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-O), ki je predvideval ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Zakon ni bil sprejet (za je glasovalo 32, proti 51 poslank in poslancev).
Na zahtevo Državnega sveta je Državni zbor ponovno odločal o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na tonažo. Za zakon je glasovalo 41, proti pa 44 poslank in poslancev. Zakon ni bil potrjen.
27. 1.
Ob jubilejni 100-letnici organiziranega dela slepih in slabovidnih v Sloveniji in svetovnem dnevu brajice je bila v Državnem zboru odprta razstava, ki prikazuje življenje in delo slepih in slabovidnih. Dogodek je bil namenjen tudi predstavitvi brošure o čebelarstvu v brajici, ki jo je pripravila Čebelarska zveza Slovenije v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije.
17. 1.
V okviru uradnega obiska v Sloveniji je evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson obiskala tudi Državni zbor. Srečala se je s predsednikom Državnega zbora mag. Dejanom Židanom in s člani Odbora za zadeve Evropske unije ter Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.
Glavna tema obiska evropske komisarke je bilo oblikovanje novega pakta o migracijah in azilu, ki naj bi ga pripravila komisarka.
6. 1.
Predsednik Državnega zbora je sprejel kolednike Misijonskega središča Slovenije, ki želijo s svojim delovanjem še naprej pomagati pomoči potrebnim in ohranjati kulturo solidarnosti.
.
|