Državni zbor obravnava predloge stališč Republike Slovenije in sodeluje pri oblikovanju tistih stališč Republike Slovenije, ki v primeru zadev EU po ustavi in zakonih spadajo v njegovo pristojnost. Posebej pomembno področje so predlogi sprememb pogodb, na katerih temelji EU, ter obravnava vseh vprašanj, povezanih s širitvijo Evropske unije.
Za obravnavo zadev EU sta v Državnem zboru pristojna:
– Odbor za zadeve Evropske unije, ki obravnava vse zadeve EU, razen zadev s področja zunanje in varnostne politike EU;
– Odbor za zunanjo politiko, ki obravnava zunanjepolitične in varnostne zadeve EU.
Pri obravnavi zadev oba odbora sodelujeta z matičnimi delovnimi telesi Državnega zbora. Matična delovna telesa so v tem primeru tista delovna telesa, ki sprejmejo mnenje o določeni zadevi EU s svojega področja in ga posredujejo pristojnemu odboru. O zadevah EU Državni zbor razpravlja tudi na plenarnem zasedanju, če to zahteva najmanj četrtina poslancev, pristojni odbor ali če tako sklene Kolegij predsednika Državnega zbora.
Državni zbor na podlagi vladnih izhodišč in poročil redno, praviloma tedensko, obravnava zadeve, ki so na dnevnem redu institucij in organov EU. Vlada obvešča Državni zbor o aktualnih zadevah EU in o odločitvah njenih predstavnikov v institucijah in organih EU. Na predlog Vlade ali po lastni izbiri lahko Državni zbor obravnava tudi druge zadeve EU.
Delegacija Odbora za zadeve Evropske unije sodeluje na plenarnih zasedanjih Konference odborov parlamentov Evropske unije za evropske zadeve (COSAC), predsednik odbora pa se udeležuje tudi srečanj predsednikov teh odborov. Zasedanja so namenjena izmenjavi informacij, mnenj, dobrih praks ter krepitvi sodelovanja med temi odbori oziroma nacionalnimi parlamenti ter med temi odbori oziroma nacionalnimi parlamenti in Evropskim parlamentom.
|
|
Državni zbor je pristojen tudi za obravnavo:
– sklepanja mednarodnih pogodb, ki so v izključni pristojnosti EU oziroma Evropske skupnosti za atomsko energijo,
– sklepanja mednarodnih pogodb, ki jih Republika Slovenija sklene z ostalimi državami članicami EU, z EU oziroma z Evropsko skupnostjo za atomsko energijo
– predlogov deklaracije o usmeritvah za delovanje Republike Slovenije v institucijah EU, ki odraža prednostne naloge Republike Slovenije za posamezna področja njenega delovanja.
Za obravnavo zadev EU so lahko na seje pristojnih odborov in matičnih delovnih teles povabljeni tudi predstavniki strokovne javnosti, civilne družbe, gospodarstva in združenj, katerih delo je povezano z vsebino obravnavanih vprašanj.
Na zasedanjih Konference odborov parlamentov Evropske unije za evropske zadeve so sprejeti pomembni prispevki za prihodnji razvoj EU.
|