Na hodniku v prvem nadstropju zgradbe na Tomšičevi ulici je postavljena fotografska razstava "Prelomnica trenutka" avtorjev Toneta Stojka (iz zbirke Muzeja novejše zgodovine Slovenije), Srdjana Živulovića - Boba in Joca Žnidaršiča. Razstavljenih je 31 črnobelih fotografij, ki dokumentarno sledijo dogodkom, ki so se zvrstili v sredo, 9. maja 1990, na dan ustanovne seje novoizvoljene večstrankarske Skupščine Republike Slovenije. Naslov razstave "Prelomnica trenutka" je vzet iz slavnostnega govora (PDF 3,9 MB) predsednika dr. Franceta Bučarja.

Skupno zasedanje vseh treh zborov je vodil najstarejši poslanec Karel Franko, ki se mu je kasneje pridružil dr. Ludvik Toplak. Za predsednika skupščine (protikandidat je bil Jožef Školč) je bil izvoljen dr. France Bučar, ki je v nastopnem govoru poudaril: "S konstituiranjem te skupščine lahko menimo, da se je končala državljanska vojna, ki nas je lomila in hromila skoraj pol stoletja." Podpredsednika skupščine sta postala Vane Gošnik in Vitodrag Pukl. Ob koncu zasedanja so prisegli tudi predsednik in člani predsedstva Republike Slovenije Milan Kučan, Ciril Zlobec, dr. Dušan Plut, dr. Matjaž Kmecl in Ivan Oman. Nagovor predsednika predsedstva Milana Kučana je bil tolmačen v govorico gluhih.
Na prvih demokratičnih volitvah aprila 1990 so bili v Družbenopolitični zbor tridomne Skupščine Republike Slovenije izvoljene delegatke in delegati naslednjih političnih strank:
- Koalicija Demos:
Slovenski krščanski demokrati,
Slovenska kmečka zveza – Ljudska stranka,
Slovenska demokratična zveza,
Zeleni Slovenije,
Socialdemokratska stranka Slovenije in
Obrtniška zveza Slovenije – Liberalna stranka,
- Stranka demokratične prenove,
- Zveza socialistične mladine Slovenije in
- Socialistična stranka Slovenije.
Od 240 sedežev v treh zborih jih je združena opozicija Demos zasedla 126. Delegati Zbora občin so za predsednika izvolili krščanskega demokrata Iva Bizjaka, za podpredsednika pa socialista Janeza Lukača. V Zboru združenega dela je bil za predsednika izvoljen neodvisni Jože Zupančič, za podpredsednika pa Bogo Rogina, član Slovenske obrtno-podjetniške stranke. Predsednik Družbenopolitičnega zbora je postal dr. Ludvik Toplak iz Slovenske kmečke zveze, podpredsednik pa Anton Peršak iz Slovenske demokratične zveze.
***








Kratka predstavitev avtorjev fotografij:
Tone Stojko (1947) iz Ljubljane, reportažni in umetniški fotograf, videosnemalec, mojster fotografije, lastnik podjetja Prodok d. o. o. Sodeloval je s Tribuno, četrt stoletja je delal za tednik Mladina, bil je član fotogrupe ŠOLT. Zadnjih dvajset let se posveča dokumentiranju ustvarjalnosti gledališča. Je avtor novel Zadnja molitev (1971), knjig Empty rooms (1987), Izgubljeno telo J.K. (1987), Vojna v Sloveniji (1991), Slovenska pomlad (1992), Gledališka fotografija (2002). Razstavljal je doma in na tujem (Pariz 1985). Prejel je nagrado Zlata ptica (1973) in nagrado Prešernovega sklada (1984).

Srdjan Živulović – Bobo (1959) iz Studenčic pri Medvodah, fotograf, direktor in lastnik Foto agencije Bobo. Bil je fotoreporter časopisa Delo, fotografira za domače in tuje medije, za protokol, ministrstva, je stalni član agencije Reuters. Fotografiral je obiske papeža Janeza Pavla II, Bila Clintona, Vladimirja Putina in Georga Busha, angleške kraljice, dogodke v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evrope ... Njegove fotografije so objavljene v številnih publikacijah. Dobil je nagrado za Jugoslovansko fotografijo leta 1989 (Boj žensk za delavski kruh).

Joco Žnidaršič (1938) iz Ljubljane, absolvent medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, reportažni in umetniški fotograf, mednarodni mojster umetniške fotografije – EFIAP, član Foto kluba Anton Ažbe iz Škofje Loke, svobodni fotoreporter in solastnik založbe Veduta AŽ. Delal je pri Študentski tribuni, Tedenski tribuni, Tovarišu, od leta 1974 do upokojitve pa pri časopisu Delo. Pripravil je številne monografije, med njimi Bohinj (1978, 1986), Josip Broz Tito (1980), Foto (1982), Planica (1985), Ljubljana (1987), Vojna za Slovenijo (1991), Zakladi Slovenije (1983, 1993, 2009), Slovenski vinogradi (1993, 2000), Vina Slovenije (1997), Leon Štukelj (1998), Pot k očetu (1998), Dobimo se na tržnici (1999), Deset let je Slovenija država (2001), Golf na Slovenskem (2001), Lipicanci (2004), Moja Slovenija (2004) in Večni Bohinj (2006). Prejel je več kot šestdeset domačih in tujih nagrad, med njimi World Press Photo, nagrado Prešernovega sklada, Župančičevo nagrado, Puharjevo plaketa za življenjsko delo, nagrado Consortium veritatis in zlati red Republike Slovenije za zasluge (2009).

|
|
Služba za odnose z javnostmi
Gordana Vrabec, soba 81/Š, telefon: 478 9788, e-naslov: obiski@dz-rs.si
NAJAVA OGLEDOV
Razstave si individualni obiskovalci lahko ogledajo brez predhodne najave, skupine pa morajo svoj prihod napovedati Službi za odnose z javnostmi.
Ogledi so mogoči ob delavnikih, v uradnem času od 9. do 15. ure, razen v času sprejemov in drugih organiziranih dogodkov v preddverju velike dvorane.
Ob vstopu je potrebno opraviti varnostni pregled.
Fotografiranje je mogoče.
Parkiranje pred Državnim zborom ni mogoče.
Informacije za invalide
Že pred obiskom se lahko virtualno sprehodite po poslopju Državnega zbora.
Razstavo, ki je bila ob 20. obletnici ustanovnega zasedanja sprva postavljena v preddverju velike dvorane Državnega zbora, je zasnoval in pripravil mag. Borut Peršolja iz Službe Državnega zbora za odnose z javnostmi.
|