V pritličju parlamentarne stavbe na Šubičevi ulici je mala dvorana. Pred prenovo je imela dvorana 120 sedežev, danes jih ima 90 in lahko služi tudi kot rezervna dvorana za zasedanje Državnega zbora.

Tudi po prenovi se dvorana spušča proti predsedniški mizi, na obeh straneh dvorane ostajata balkona; eden je namenjen obiskovalcem in novinarjem, drugi prevajalcem. Značilnost male dvorane, opuščanje ostrih kotov, je ohranjena tudi po prenovi, prav tako so ohranjeni izvirni elementi dvorane: celotna lupina dvorane, v največji možni meri pa so s konservatorsko-restavratorskimi deli ohranjeni leseni deli dvorane – opaži in vrata iz jesena, okrasne letve in pokončne obloge s kanelurami ob oknih iz lesa hruške. Nove mize so obložene s hrastovim furnirjem, sedeži so iz bež usnja. V dvorani so nameščeni tudi nov konferenčno-glasovalni sistem, televizijske kamere in zasloni.

Prenovljena dvorana sledi trem motivom: klasju, zorenju žita in rešetu. Motiv “sita in rešeta” ponazarjajo okrogle odprtine v stropu dvorane, Državni svet, ki deluje kot korektiv, pa simbolično predstavlja kot presejalnico v Državnem zboru sprejetih zakonov.

Preddverje male dvorane

Preddverje male dvorane je namenjeno sprejemom, izjavam, razstavam in drugim dogodkom. V preddverju so obnovljeni opaži iz jesena in vrata iz orehovega lesa, nov garderobni pult je iz hrasta, prenovljeni niši pa sta obloženi s sivo luženim furnirjem. Tla so novo obložena s sivo rožnatim hotaveljskim apnencem.
V stekleni vitrini ob garderobi je razstavljena zbirka vzorcev štirinajstih vrst slovenskega kamna, ki krasijo parlamentarno poslopje in prihajajo iz kamnolomov različnih slovenskih pokrajin. Vzorce kamnov je posebej za Državni zbor ob praznovanju 60. obletnice stavbe izklesal in ročno obdelal kamnosek Gabrijel Jeram iz Štorij pri Sežani, ki je še kot vajenec sodeloval pri gradnji skupščinske palače.

|
|