Grb Republike Slovenije | ||
V sredini ščita je na modri podlagi lik Triglava bele barve, pod njim sta dve valoviti modri črti, ki ponazarjata morje in reke, nad njim pa so v obliki navzdol obrnjenega trikotnika razporejene tri zlate šesterokrake zvezde. Ob stranicah je ščit rdeče obrobljen. V grbu se tako pojavljajo vse barve slovenske tribarvnice: bela, modra in rdeča. Zlata barva zvezd ohranja tudi spomin na zlato barvo v zgodovinski zastavi dežele Kranjske, ki velja za predhodnico tribarvnice. |
Avtor grba je akademski kipar Marko Pogačnik. Po avtorjevi razlagi je grb zasnovan kot kozmogram, pri oblikovanju pa se je oprl tudi na zapuščino Franceta Prešerna in Jožeta Plečnika. Zvezde izhajajo iz grba grofov Celjskih.
Grb je oblikovan po določenem geometrijskem in barvnem pravilu.
Grb, zastava in himna Republike Slovenije označujejo pripadnost Republiki Sloveniji. Grb Slovenije ima obliko ščita; na njem so simbolno upodobljeni: Triglav, najvišja gora Slovenije, morje in reke ter zlate zvezde.
Zastava Slovenije je belo-modro-rdeča; na njej je v ustreznem razmerju tudi grb Republike Slovenije. Himna Slovenije je sedma kitica pesmi Zdravljica. Avtor Zdravljice je sloviti slovenski pesnik France Prešeren. Vse državne simbole določa 6. člen Ustave Republike Slovenije, njihovo uporabo pa ureja Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi.
Poleg slovenskih državnih simbolov se pogosto uporabljajo tudi simboli Evropske unije (zastava in himna), s čimer Slovenija od leta 2004 izkazuje svoje članstvo v EU. Uporabo teh simbolov določa Uredba o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji.