DZ - Predsednik Državnega zbora Janko Veber sprejel predstavnike romske skupnosti

Predsednik Državnega zbora Janko Veber sprejel predstavnike romske skupnosti

Datum objave: 5. 4. 2013



Predsednik Državnega zbora Janko Veber je v petek, 5. aprila 2013, sprejel predstavnike romske skupnosti. Tradicionalnega srečanja pri predsedniku Državnega zbora ob svetovnem dnevu Romov so se udeležili predstavniki Sveta romske skupnosti Republike Slovenije pod vodstvom Janje Rošer, predstavniki Zveze Romov Slovenije pod vodstvom Jožka Horvata Muca, predstavniki Združenja Forum romskih svetnikov pod vodstvom Darka Rudaša, predstavniki Romskega informacijskega centra Anglunipe pod vodstvom Harisa Tahirovića in predstavniki Romskega akademskega kluba pod vodstvom Tine Friedreich. Na pogovoru je sodelovala tudi predsednica Komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl.

Predstavniki romske skupnosti so kot ključna področja težav Romov v Sloveniji izpostavili bivanjske razmere, izobraževanje, zaposlovanje in sovražni govor, pri čemer ugotavljajo, da je bilo na omenjenih področjih z različnimi programi in projekti storjeno marsikaj pozitivnega, a da bo potrebnega še veliko dela za izboljšanje razmer. Poudarili so, da je romska skupnost z minulim uspešnim delom dokazala, da so Romi sposobni sami oblikovati predloge in iskati rešitve, pogrešajo pa sogovornika na strani države, ki bi jim prisluhnil in odigral vlogo posrednika med romsko skupnostjo in državnimi institucijami. V tem smislu obžalujejo ukinitev Urada za narodnosti in si želijo, da bi Državni zbor pogosteje razpravljal o romski tematiki. Menijo, da je Zakon o romski skupnosti v Republiki Sloveniji potreben določenih sprememb in dopolnitev, predstavnik Foruma romskih svetnikov Darko Rudaš pa je predsedniku Državnega zbora izročil uradno pobudo za spremembo Ustave RS, v skladu s katero bi se romski skupnosti uradno priznal status manjšine, Rome pa bi po vzoru madžarske in italijanske narodne skupnosti zastopal poslanec v Državnem zboru. Kot je poudarili Rudaš, se je institut romskih svetnikov izkazal za zelo pozitivnega, saj so največji napredek pri reševanju romske problematike dosegle občine, ki so pokazale interes za dialog in sodelovanje.

Predstavniki Romov so opozorili, da romsko prebivalstvo zelo občuti gospodarsko krizo in med drugim pozvali, naj država ne krči sredstev za projekte, ki so se izkazali za zelo uspešne, pri čemer so izpostavili predvsem romske vrtce, romske izobraževalne inkubatorje in romske pomočnike, ki pomagajo pri premagovanju jezikovnih težav in bistveno izboljšujejo pismenost med Romi. Poudarili so, da bi morala učna pomoč Romom postati del sistema, med konkretnimi predlogi za izboljšanje razmer pa so navedli tudi romske obrtne cone, štipendije in dostopnost do študentskih domov za Rome študente, legalizacijo romskih naselij, ustanovitev posebnega fonda za romske organizacije ter večjo zastopanost in avtonomnost Romov v organih odločanja o romski problematiki in pri sodelovanju na razpisih.   

Predsednik Državnega zbora Janko Veber in predsednica Komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl sta pojasnila, da delovna telesa Državnega zbora pogosto obravnavajo romsko problematiko, pri čemer je razprava na delovnih telesih zaradi prisotnosti zainteresiranih skupin lahko bolj poglobljena kot na plenarni seji Državnega zbora. Predsednik Veber je pozdravil predloge, ki gredo v smer večje izobraženosti in zaposlenosti Romov in dejal, da bo pobudo za ustavno spremembo skrbno preučil in z njo seznanil poslanke in poslance.  

***

Državni zbor je svetovni dan Romov tokrat obeležil tudi s projekcijo nagrajenih filmov na temo enakosti. Filmi so nastali v produkciji Društva zaveznikov mehkega pristanka, ki se od leta 2001 ukvarja z medijskim usposabljanjem mladih. Vsako leto prejmejo preko 70 kratkih filmov, v katerih mladi avtorji odsevajo današnjo družbo ter na ta način širši javnosti predstavljajo svoja mnenja in svoje poglede na svet. Med avtorji so tudi predstavniki različnih manjšin, še posebej aktivni pa so mladi Romi, ki s tem dobijo možnost sooblikovanja lastne medijske podobe.

Udeležence projekcije sta uvodoma nagovorila predstavnik Društva zaveznikov mehkega pristanka Tom Gomizelj in predsednica Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl, ki je avtorjem filmov zaželela, naj jim ne zmanjka ustvarjalnega poguma za ustvarjanje filmov, s katerimi pomembno prispevajo k romski kulturi in identiteti in so posneti v duhu "strpnosti, ki nas vodi in drugačnosti, ki nas bogati". Na projekciji je sodelovala tudi protagonistka predstavljenega filma "Na dolžnosti" Nataša Brajdič.