DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel direktorja Evropske organizacije za jedrske raziskave 

Predsednik Državnega zbora sprejel direktorja Evropske organizacije za jedrske raziskave 

Datum objave: 18. 8. 2015

Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je ob 11. uri v sobi 112 sprejel direktorja  Evropske organizacije za jedrske raziskave  (CERN) dr. Rolfa-Dieterja Heuerja.



Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je v torek, 18. avgusta 2015, sprejel direktorja Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN) dr. Rolfa-Dieterja Heuerja.

Osrednja pozornost je bila v pogovoru namenjena vprašanju članstva Slovenije v CERN, s katerim so slovenski znanstveniki prek različnih oblik sodelovanja sicer že več let uspešno povezani, sklep vlade o začetku postopkov za pridobitev statusa Slovenije kot kandidatke za članstvo v CERN iz leta 2009 pa zaradi spremenjenih političnih in ekonomskih razmer do danes ni bil realiziran. Ključna pri tem so proračunska zagotovila vlade glede sredstev za plačilo članarine, najprej za pridruženo, nato za polno članstvo. Članarina neke države se sicer izračuna glede na celotni proračun CERN za vsako državo posebej in je sorazmerna neto nacionalnemu dohodku po metodologiji in podatkih OECD.

Dr. Brglez je poudaril politično voljo Slovenije za članstvo v CERN, prav tako pa tudi naravnanost za razvoj v smeri visoke tehnologije, ki jo CERN na nek način pooseblja. Izrazil je pričakovanje, da se po okrevanju Slovenije zaradi posledic nekajletne gospodarsko-finančne krize vendarle najde način za okrepitev znanstvenega sodelovanja, saj se pozitivni učinki le-tega nedvomno prelijejo tudi na področje gospodarstva, v nasprotnem primeru pa lahko izpustimo veliko priložnosti.

Dr. Heuer je uvodoma pohvalil odlično sodelovanje s slovensko znanstveno skupnostjo, ki je kljub temu, da je maloštevilna, s svojimi dosežki zelo opazna. Izpostavil je, da ima članstvo v CERN za državo pozitivne posledice na več področjih, saj poleg izmenjave znanja vpliva tudi na zanimanje tujih investitorjev za državo in poveča možnosti podjetij iz držav članic, da preko prijav na razpise sodelujejo pri visokotehnoloških projektih. Kot je dejal, se države premalo zavedajo, da kot članice CERN pridobijo delež v ogromnem laboratoriju, ki ga lahko prek tega nadzirajo, čeprav ni na njihovem ozemlju. Pojasnil je, da poleg dosežkov na področju eksperimentalne in teoretične fizike delcev, astrofizike in kozmologije, po katerih je CERN najbolj poznan, CERN s svojim odkritji prispeva tudi k prebojem na drugih področjih, pri čemer je kot primer izpostavil odkritje novih načinov zdravljenja rakavih obolenj.   

Sogovornika sta se strinjala, da je treba spodbujati globalno sodelovanje na področju znanosti ter težiti k tesnemu povezovanju naravoslovne in družboslovne znanosti. Po njunem mnenju je pomemben tako aspekt znanosti, ki se neposredno povezuje z gospodarstvom, kot tudi temeljna znanost, znanje kot občečloveška dobrina, ki je del dediščine človeštva.       

Prof. dr. Rolf-Dieter Heuer se od 17. do 22. avgusta 2015 v Ljubljani udeležuje 27. Mednarodne konference fizike visokih energij (LEPTON PHOTON 2015), ki je najpomembnejša konferenca na področju fizike visokih energij. Organizacija omenjene konference je veliko priznanje vlogi, ki jo imajo slovenski raziskovalci na tem področju znanosti.