DZ - Predsednik Državnega zbora Janko Veber sprejel člane Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje Jugoslavije v Sloveniji

Predsednik Državnega zbora Janko Veber sprejel člane Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje Jugoslavije v Sloveniji

Datum objave: 29. 5. 2013



Predsednik Državnega zbora Janko Veber je v sredo, 29. 5. 2013, sprejel člane predsedstva Zveze zvez kulturnih društev konstitutivnih narodov in narodnosti nekdanje Jugoslavije v Sloveniji (Zveza) pod vodstvom predsednika Zveze dr. Ilije Dimitrievskega.

Sprejema so se udeležili tudi Veselin Lakić, podpredsednik Zveze in predsednik Zveze črnogorskih društev, Tahir Maliqaj, podpredsednik Zveze in predsednik Zveze albanskih društev, Fahir Gutić, podpredsednik Zveze in predsednik Zveze bošnjaških društev, Zlatomir Bodiroža, predsednik Zveze srbskih društev, Mijo Stanko, podpredsednik Zveze hrvaških društev ter dr. Vera Kržišnik-Bukić, strokovna svetovalka Zveze.

Predstavniki Zveze so predsedniku Vebru predstavili svoj pogled na njihov trenutni položaj ter podali stališča Zveze glede vprašanja priznanja kolektivnih pravic pripadnikom narodov nekdanje SFRJ, ki prebivajo v Sloveniji, za katere si institucionalizirano prizadevajo že več let. Ob tem so spomnili, da je bilo na simbolni ravni veliko storjenega s sprejemom Deklaracije Republike Slovenije o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji (2011) ter izrazili željo, da bi obnovili že doseženo in ponovno oblikovali posebno posvetovalno telo pri Vladi, kot ga predvideva Deklaracija in ki je bilo pred časom ukinjeno.

Sogovorniki so v nadaljevanju med drugim izpostavili tudi vprašanje financiranja njihovih kulturnih društev in možnosti za učenje maternega jezika posamezne narodne skupnosti ter napovedali, da nameravajo pripraviti pobudo za ustrezno pravnosistemsko ureditev vprašanj, na katere opozarjajo. Po njihovih besedah je namreč vseh pripadnikov drugih narodov in narodnosti nekdanje Jugoslavije, ki živijo v Sloveniji in so tudi njeni državljani, okoli 210.000, število vseh, torej tudi tistih brez slovenskega državljanstva, a npr. z dovoljenjem za stalno prebivanje, pa je še precej večje.

Predsednik Državnega zbora se je predstavnikom Zveze zahvalil za izčrpno predstavitev ter zagotovil, da bo s tematiko po prejemu pobude seznanil tako pristojna delovna telesa v Državnem zboru kot tudi Vlado. Za uspešen pristop k nadaljnji obravnavi njihovih predlogov pa bo, tako predsednik Veber, nedvomno pomemben strpen dialog med vsemi deležniki.