DZ - V Državnem zboru Konferenca o participaciji otrok in mladostnikov

V Državnem zboru Konferenca o participaciji otrok in mladostnikov

Datum objave: 13. 11. 2014



Ob 25. obletnici sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah je 13. 11. 2014 v veliki dvorani Državnega zbora potekala Konferenca o participaciji otrok in mladostnikov, katere rezultat so pomembne ugotovitve, priporočila in sklepi. 

Na konferenci so sodelovali predstavniki otroških parlamentov in Dijaške organizacije Slovenije iz vseh slovenskih regij, predstavniki organizacij članic Mladinskega sveta Slovenije, predstavniki nevladnih organizacij s področja otrokovih pravic, predstavniki strokovne javnosti, predstavniki državnih organov ter poslanke in poslanci Državnega zbora.

Udeležence je uvodoma pozdravili gostitelj konference, predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, ki je v svojem nagovoru poudaril:

"Čas, v katerem odraščate današnji otroci in mladostniki, ter okoliščine, v katere ste vpeti, so v marsičem bistveno drugačni od tistega pred 25-imi leti. Posledično so drugačni tudi številni izzivi, s katerimi se soočate. Kar se tiče uresničevanja pravic, zapisanih v konvenciji, je sicer stanje od države do države različno, vendar pa lahko rečemo, da je bil, vsaj pri nas, dosežen precejšen korak naprej. Prav zahvaljujoč konvenciji se o otrokovih pravicah veliko več govori in razpravlja. Analizira se njihovo uresničevanje, se jih promovira in javnost seznanja z možnostmi njihovega uresničevanja. In to je dobro! Kajti posameznica in posameznik, družbena skupina ali manjšina, ki svojih pravic ne pozna, ne more aktivno pristopati k njihovemu uresničevanju.

Naša družba je tekom let postala za vprašanja otrokovih pravic veliko bolj dovzetna, občutljiva in odzivna. In prav ta občutljivost in dovzetnost, ta razvoj, je odkril še nekaj, in sicer da za resnično dobrobit otrok, za uresničevanje otrokovih pravic ni dovolj le delati tisto, kar mislimo, da je zanje dobro, ampak je treba otrokom tudi prisluhniti, jih vključiti v odločanje in upoštevati njihovo mnenje. Otroci namreč niso le »pomanjšana izvedba« odraslih, temveč celovita človeška bitja, mlajši in manjši partner, katerega glas mora biti slišan. Zatome še posebej veseli, da se mladi vse bolj zavedate pravic, ki vam pripadajo, predvsem pa, da ste se zanje, za njihovo uresničevanje, ohranjanje in razvijanje, pripravljeni tudi angažirati."

 

 

Uvodna nagovora sta imeli tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in predsednica Zveze prijateljev Mladine Slovenije Darja Groznik.

Varuhinja človekovih pravic je predstavila postopek pritožbe v šolah in drugih zavodih, mlade pa je povabila, da poiščejo tudi pomoč varuha, če menijo, da so jim kršene temeljne človekove pravice in svoboščine.
 

 

 

V sklopu o participaciji na področju socialnih in političnih pravic sta sodelovala predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec.  

 

 

Dnevni red

 

 

Namen konference je prek dialoga z udeleženci spodbuditi razpravo o sedanji ravni in nadaljnjem razvoju participacije otrok in mladostnikov v družbi, ki je bistvenega pomena za razvoj demokracije. Razpravljavci so se osredotočili na tri vidike participacije otrok in mladostnikov: v izobraževalnem procesu, v pravnih postopkih ter na področju socialnih in političnih pravic.

Nekatera vprašanja, na katera je skušala odgovoriti konferenca

Ugotovitve, priporočila in sklepi konference

Posnetek Konference o participaciji otrok in mladostnikov je dostopen na spletni strani MMC RTV Slovenija:

1. del,  2. del, 3. del, 4. del

 

***

Mednarodne organizacije, ki se ukvarjajo s človekovimi pravicami, kot so Združeni narodi, Svet Evrope in Evropska unija, so že oblikovale pomembne standarde in smernice, ki se nanašajo na otrokove pravice do participacije in h katerim so zavezane države članice teh organizacij, tudi Slovenija. Pravica do sodelovanja pri odločitvah, ki vplivajo na posameznikovo življenje in življenje skupnosti, je ena izmed temeljnih človekovih in s tem tudi otrokovih pravic. Zagotovljena je tudi v 12. členu Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah. 

UNICEF-ova raziskava o participaciji otrok

 

Vsebinska ozadja in vsi dokumenti, povezani s konferenco, so dostopni na spletni strani Varuha človekovih pravic.