DZ - Predsednik Državnega zbora nagovoril udeležence slovesnosti ob odprtju fotografske razstave Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna

Predsednik Državnega zbora nagovoril udeležence slovesnosti ob odprtju fotografske razstave Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna

Datum objave: 23. 9. 2016

Prireditev je bila ob 9.30 v preddverju velike dvorane Državnega zbora.



Državni zbor je tudi letos obeležil svetovni mesec boja proti raku dojk in s kratko otvoritveno slovesnostjo fotografske razstave z naslovom Lep je dan v organizaciji Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna vstopil v Rožnati oktober. Ob današnji otvoritvi razstave je bil na ogled tudi kratek film, v katerem nastopajo bolnice z rakom dojke in ozdravljene Slovenke, ki brez zadržkov, a z veliko mero optimizma govorijo o svoji bolezni. To so resnične ženske: žene, matere, hčere, prijateljice, tete, babice in aktivne ustvarjalke naše družbe. Video opozarja, da rak niso samo številke. Ta slogan spremlja tudi infografika (PDF 110 KB), ki so jo prejeli vsi poslanci in s katero ključne deležnike v onkologiji pozivajo, "da skupaj sedemo za mizo in poišemo skupne ter učinkovite rešitve, zato #gemovakcijo".

***

Zbrane udeležence so nagovorili predsednik Državnega  zbora dr. Milan Brglez, predsednica slovenskega združenja Europa Donna Mojca Senčar in generalna sekretarka združenja Tanja Španić ter predsednik Odbora za zdravstvo Tomaž Gantar.

Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je članicam združenja Europa Donna izrekel toplo dobrodošlico in izrazil zadovoljstvo, da jih po letu dni ponovno lahko sprejme v Državnem zboru. Zahvalil se je pomembno in optimistično sporočilo, ki ga prinaša predvajani film. Rožnati oktober se je uveljavil kot tradicionalni mesec boja oziroma ozaveščanja o raku dojk, a temu bi morali, kot je dejal predsednik dr. Brglez, nameniti vse leto, ne le oktober. Zdravje je dragoceno in ni samoumevno, rak dojk pa bolezen, ki je tudi v naši družbi prepogosta. Zgodnje odkrivanje ter preventiva sta v tem primeru še posebej izjemnega pomena, ključno vlogo pri tem pa imajo predvsem ženske. Dr. Brglez se je v nadaljevanju vsem bolnicam zahvalil za optimizem in pogum, da so se bile pripravljene javno izpostaviti in predstaviti svojo izkušnjo, s čimer pa so lahko tudi zgled celotni slovenski družbi. Pričujoča razstava namreč prikazuje konkretne bolnice, konkretne ženske z imeni in obrazi, pogumne in odločene za življenje, ženske, ki so ostale močne in pripravljene, da se soočijo z boleznijo ter da svojo izkušnjo delijo z drugimi.

Predsednica združenja Mojca Senčar je v svojem nagovoru med drugim poudarila, da slovensko združenje Europa Donna, ki bo naslednje leto praznovalo svojo 20. obletnico, sledi ciljem evropskega združenja, ki ima svoje članice v kar 47 evropskih državah. Ključno pri tem je zgodnje odkrivanje raka, združenje pa ob tem želi opozoriti slovensko prebivalstvo tudi na pomen zdravega načina življenja. Prizadevajo so, da bi imele vse ženske, ne glede na njihovo vero, starost in narodnost enake možnosti pri odkrivanju in zdravljenju te bolezni.  Prva skrb združenja, kot je še povedala predsednica združenja Mojca Senčar, pa tudi v bodoče ostajajo bolnice z rakom in njihovi svojci.

Predsednik Odbora za zdravstvo v Državnem zboru Tomaž Gantar se je članicam združenja zahvalil tako za čudovito razstavo »Lep je dan« kot tudi sicer za lep dan, ki so ga danes pripravile v Državnem zboru, ter za voljo in optimizem, s katerima dokazujejo, kaj vse je mogoče in česa naši družbi žal pogosto primanjkuje. Izrazil je prepričanje o tem, da se slovenska družba pa tudi politika vse bolj zavedata pomena preprečevanja bolezni z zdravim načinom življenja. Javno zdravje oziroma obstoječi sistem sta v Sloveniji pogostokrat na preizkušnji, a verjame, da se politika zaveda pomena zdravja in da bo v letu dni že moč občutiti želene pozitivne rezultate.

Zaključne besede je zbranim namenila generalna sekretarka slovenskega združenja Europa Donna Tanja Španič. Med drugim je povedala, da bodo glede na statistiko danes vsaj tri ženske v Sloveniji izvedele, da so zbolele za rakom dojk in da je Slovenija po pojavnosti raka, glede na raziskavo OECD za leto 2012, med 25 analiziranimi evropskimi državami uvrščena na visoko sedmo mesto. Na to, je poudarila Tanja Španič, ne moremo biti ponosni, še manj pa na podatek, da je po številu smrti zaradi raka Slovenija glede na podatke iste raziskave zasedla skoraj najvišje, drugo mesto med 23. državami. Pojavnost raka se na splošno zvišuje in Slovenija tu ni nobena izjema, saj se zahvaljujoč različnim dejavnikom življenjska doba podaljšuje. Trenutno so na prvem mestu kot razlog umrljivosti še vedno kardiovaskularne bolezni, vendar se bo tehtnica, kot vse kaže, že kmalu prevesila na stran raka. Zato mora naša družba poiskati nove vire financiranja, morda tudi iz davka na tobak, saj se po znanih podatkih pri nas iz trošarin za tobak v proračun steče 450 mio €, v zdravstvo od tega pa zelo malo. Generalna sekretarka združenja Tanja Španič je glede na zaskrbljujočo statistiko prisotnim ob zaključku predstavila tudi konkreten predlog, s katerim jih je pozvala, da naj Državni zbor ustanovi poseben odbor, ki bi bil pristojen za onkologijo in v katerega naj imenuje tri člane Državnega zbora. ”Ti naj bodo naši sogovorniki v vašem imenu, zdaj in v prihodnje.” je zaključila.

Kot so v nadaljnjem pogovoru še predstavile članice slovenskega združenja Europa Donna, je ključnega pomena stabilen zdravstveni sistem, ki ne rešuje samo življenj, ampak vpliva tudi na izboljšanje kakovosti življenja in ekonomskega statusa bolnikov, njihovih družin in družbe kot celote. V Sloveniji vsako leto namreč zboli skoraj 1300 žensk in šest do deset moških. V ta namen v slovenski Europi Donni tradicionalno pripravljajo številne aktivnosti, s katerimi želijo opozoriti na pomen preventive, zgodnjega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja bolezni.