DZ - Predsednik Državnega zbora je nagovoril udeležence srečanja ob Svetovnem dnevu starejših

Datum objave: 1. 10. 2013

V ponedeljek, 30. septembra 2013, je v veliki dvorani Državnega zbora, od 10. do 13. ure, potekalo srečanje, ki ga je ob Svetovnem dnevu starejših organizirala Zveza društev upokojencev Slovenije. Zbrane sta ob pričetku srečanja nagovorila predsednik Državnega zbora Janko Veber in evropski poslanec Jelko Kacin.

Predsednik Državnega zbora Janko Veber je med drugim dejal:

"Staranje prebivalstva je nedvomno izziv, s katerim se soočajo vse razvite družbe, tudi Slovenija. Posledice tovrstnih sprememb v demografski sestavi prebivalstva pa so številne. Segajo tako na ekonomsko in zdravstveno kot tudi družbeno in kulturno področje življenja. Posledic vse hitrejšega staranja prebivalstva se zavedajo in se jim intenzivno posvečajo tudi v različnih mednarodnih organizacijah, kot so na primer Združeni narodi in OECD, če omenim le dve večji. Zavedajo pa se jih tudi Evropska unija in njene članice. Prav z namenom opozarjanja na problematiko staranja prebivalstva, je tako Evropska unija lansko leto, torej leto 2012, razglasila za Evropsko leto aktivnega staranja in solidarnost med generacijami.

Aktivno staranje, osrednja tema današnjega srečanja, je po opredelitvi Svetovne zdravstvene organizacije proces, v katerem se optimizirajo možnosti za zdravje, sodelovanje in varnost, da bi izboljšali kakovost življenja v procesu staranja. Aktivno staranje torej omogoča ljudem, da uresničijo možnost telesne, socialne in duševne blaginje v obdobju vsega življenja in sodelujejo v družbi, hkrati pa jim omogoča ustrezno varstvo, varnost in oskrbo, ko jo potrebujejo. V Sloveniji nas na tem področju zagotovo čaka še kar nekaj dela in truda. Da pa bi bili pri iskanju odgovorov na tovrstne demografske izzive uspešni, se moramo problematike lotiti širše in več razsežnostno, ne le parcialno in ne le zgolj za posamezno generacijo, saj je medgeneracijska solidarnost - kot dvosmerni proces - pri tem ključnega pomena."

Preberite govor v celoti.

PROGRAM SREČANJA UPOKOJENCEV V DRŽAVNEM ZBORU V POČASTITEV SVETOVNEGA DNEVA STAREJŠIH 2013, 30.09.2013, DRŽAVNI ZBOR
Z naslovom KAKO ZAGOTOVITI STAREJŠIM V SLOVENIJI MOŽNOSTI ZA ZDRAVO IN AKTIVNO STARANJE

 9:30 do 10:00 Prihod starejših v parlament

 10:00 do 10:15 Pozdravni nagovor predsednika Državnega zbora, g. Janka Vebra