DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike Romov v Sloveniji

Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike Romov v Sloveniji

Datum objave: 4. 4. 2012



Predsednik Državnega zbora dr. Gregor Virant je v sredo, 4. aprila 2012, ob prihajajočem svetovnem dnevu Romov sprejel predstavnike Romov v Sloveniji.

 

Predsednik Državnega zbora dr. Gregor Virant je ob prihajajočem svetovnem dnevu Romov sprejel predstavnike Romov v Sloveniji. Romsko skupnost so na pogovoru zastopali predstavniki Sveta romske skupnosti Republike Slovenije, Zveze Romov Slovenije, Foruma romskih svetnikov Slovenije, Zveze romske skupnosti Umbrella-Dežnik ter Romskega akademskega kluba. Predsednika Državnega zbora so seznanili s položajem romske skupnosti v Sloveniji, z njenimi težavami in načrti za prihodnost.

 

Po besedah predsednice Sveta romske skupnosti Republike Slovenije Janje Rošer se Romi srečujejo z največ težavami na področju izobraževanja, zaposlovanja ter bivanjskih razmer. Dostop do pitne vode in elektrike sta osnovna pogoja za dostojno življenje vsakega človeka, do česar pa je, kot je dejala Rošerjeva, veliko Romov prikrajšanih. Dejala je tudi, da normativno romski položaj sicer ureja Zakon o romski skupnosti v Republiki Sloveniji iz leta 2007 ter da temelje za njegovo izvedbo postavlja vladni Nacionalni program ukrepov za Rome za obdobje 2010–2015, vendar pa je v praksi izvedba obeh zelo šibka. Vsi sogovorniki so se strinjali, da bi zakon bilo potrebno revidirati, pri čemer upajo, da bodo lahko aktivno vključeni. Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc je v nadaljevanju opozoril tudi na problematiko visoke stopnje diskriminacije, segregacije ter sovražnega govora proti Romom, pri čemer meni, da bi morali tem pojavom nameniti večjo pozornost.

 

Predstavniki romske skupnosti so povedali, da je skupnost zelo raznolika. Obstajajo različne romske civilne organizacije, ki si prizadevajo za izboljšanje bivanjskega, socialnega ter ekonomskega položaja pripadnikov romske skupnosti, za ohranjanje njihove identitete ter se zavzemajo za enakopravno vključevanje in integracijo Romov v javno življenje. Te si želijo, da bi lahko bile formalno zastopane tudi v Svetu romske skupnosti, ki predstavlja interese skupnosti v razmerju do državnih organov.

 

Predsednik Državnega zbora dr. Gregor Virant se je zahvalil za temeljito predstavitev problematike romske skupnosti ter se strinjal z besedami Aljoše Rudaša iz Romskega akademskega kluba, da je v znanju in izobraževanju ključ do uspešnega razvoja romske skupnosti. Promoviranje izobraževanja ter razvijanje potenciala vsakega posameznika je zato izrednega pomena. Glede spremembe Zakona o romski skupnosti je sogovornikom svetoval, da počakajo na oblikovanje Komisije Vlade Republike Slovenije za zaščito romske skupnosti, ki bo predstavljala njihovega glavnega sogovornika pri oblikovanju predlogov za spremembo zakona. Za čim hitrejšo in zadovoljivo spremembo zakona pa je pomembno tudi njihovo enotno zastopanje stališč romske skupnosti.