DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel evropsko komisarko za promet

Predsednik Državnega zbora sprejel evropsko komisarko za promet

Datum objave: 12. 12. 2014

Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je v petek, 12. decembra 2014, v Državnem zboru sprejel evropsko komisarko za promet mag. Violeto Bulc.



Predsednik Državnega zbora in evropska komisarka za promet sta se v pogovoru v Državnem zboru dotaknila več različnih tem, ki se nanašajo predvsem na učinkovito sodelovanje med Evropsko komisijo in nacionalnimi parlamenti. Predsednik Državnega zbora je ob tem dejal, da je v procesu sodelovanja Evropske unije in držav vedno večja potreba po tem, da je v proces vse bolj in vse jasneje vključen tudi sam parlament. Evropska komisarka za promet mag. Violeta Bulc je uvodoma dejala, da ji je v veliko zadovoljstvo in v čast, da je na prvem formalnem obisku v Državnem zboru. Kot je dejala, si je Komisija zadala, da vzpostavi kakovostne odnose z vsemi parlamenti držav članic, in sicer predvsem z namenom izboljšanja procesov nastajanja dokumentov oziroma regulativnih okvirov za boljše delovanje Evropske unije. Temu je, kot je poudarila, namenjen tudi današnji obisk, »da se te vezi izboljšajo in da se dogovorijo morda še dodatni koraki, ki bodo omogočali, da bo delo bolj učinkovito«. Evropska komisarka za promet je dejala, da je glede tega zelo optimistična, saj so, tako Bulčeva, v parlamentih, ki jih je že obiskala, odzivi zelo dobri, zelo pozitivni. Dodala je, da verjame, »da bomo tudi s slovenskim parlamentom navezali kakovostne odnose in potem to seveda tudi dobro izkoristili za uspešno delo naprej«. Poudarila je, da se bo prav na prometnem področju, ki ga pokriva skozi svojo komisarsko funkcijo, dogajala velika dinamika. Veliko bo priložnosti za investicije in ravno zato so tesni stiki z državami članicami zelo pomembni, je še dodala.

V izjavi za javnost, ki je sledila pogovoru, je posebej predstavila različne finančne mehanizme, ki so, kot je dejala, med seboj neodvisni in imajo vsak svoja pravila za prijavo projektov. Zato bo zelo pomembno, da razumemo, kaj je namen vsakega od teh mehanizmov in kakšna so pravila, pod katerimi se bodo zbirali projekti. Med mehanizmi je tako predstavila kohezijski sklad in CEF mehanizem na področju prometa ter mehanizem za strateški razvoj, strateške investicije, ki je novejši in je namenjen predvsem, tako Bulčeva, da zažene še dodaten ritem v evropsko gospodarstvo. Kot je dodala, je namenjen projektom, ki se lahko realizirajo v treh letih, poleg tega pa je še pomembno, da ti projekti ustvarjajo zelo jasno definirano dodano vrednost, kar pomeni, da pritegnejo pozornost privatnih investitorjev in da ustvarjajo socialno ekonomski učinek v regiji, v kateri se bodo realizirali. V ta mehanizem je CEF, kot je še dejala evropska komisarka za promet, vložil 2,6 milijarde evrov, z namenom, da bi dobili petnajstkratni multiplikativni učinek. Verjamejo namreč, da imajo projekti v okviru evropskih infrastrukturnih projektov, pa tudi nekateri projekti, ki so bili sicer že registrirani kot CEF projekti, potencial, da pritegnejo privatni kapital in da s tem dobijo še toliko večji nabor investicij. Nosilec projekta se bo torej, kot je poudarila Bulčeva, moral odločiti, v kateri mehanizem bo svoj projekt prijavil. Poleg omenjenih mehanizmov še vedno obstajajo, kot je dejala, standardni krediti Evropske investicijske banke, ki so vedno odprti za investicijske projekte, postavlja pa se še nov mehanizem za dolgoročne projekte. »Evropa mora začeti investirati, drugače bo razvojno zaostala, hkrati tudi socialno ne bo zdržala, če ne bo rasti in če ne bo razvojne dinamike«. Ob tem je dodala, da pa si vsi želimo, da se ohranijo socialne pravice in statusi in da smo še vedno vodilni v svetu v odnosu do narave, v povečevanju zavesti za zmanjševanje CO2 odtisov. To sta dve stvari, kot je še dejala evropska komisarka, ki jih ima Evropa v primerjavi z drugim celinami na zelo visokem nivoju. »To želimo ohraniti in še povečevati«, je zaključila.

Po srečanju s predsednikom Državnega zbora je evropska komisarka za promet sodelovala na skupni seji Odbora za zadeve Evropske unije, Odbora za gospodarstvo, Odbora za finance in monetarno politiko ter Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bo poslancem predstavila naložbeni načrt Evropske komisije.