DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike romskih skupnosti v Sloveniji

Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike romskih skupnosti v Sloveniji

Datum objave: 3. 4. 2014



Tradicionalnega srečanja pri predsedniku Državnega zbora ob bližnjem svetovnem dnevu Romov, 8. aprilu, so se udeležili predstavniki Sveta romske skupnosti Republike Slovenije s sekretarko Natašo Horvat, predstavniki Zveze Romov Slovenije pod vodstvom Jožka Horvata Muca, predstavniki Združenja Forum romskih svetnikov pod vodstvom Darka Rudaša, predstavniki Romskega informacijskega centra Anglunipe pod vodstvom Harisa Tahirovića in predstavniki Romskega akademskega kluba pod vodstvom Tine Friedreich.

Predstavniki romske skupnosti so opozorili na številne težave, s katerimi se danes Romi v Sloveniji soočajo, pri čemer so posebej izpostavili bivanjske razmere, izobraževanje, zaposlovanje in celo sovražni odnos nekaterih sokrajanov do Romov. Ugotavljajo, da je bilo na omenjenih področjih z različnimi programi in projekti že marsikaj narejeno, da pa pogrešajo sodelovanje z Vlado pri uresničevanju Nacionalnega programa ukrepov za Rome v Republiki Sloveniji in vključevanje predstavnikov romske skupnosti ter njihovih organizacij pri iskanju konkretnih rešitev, tudi pri skupnem iskanju finančnih (evropskih) za posamične projekte. Med konkretnimi predlogi za izboljšanje razmer so navedli romske obrtne cone, štipendije za mlade, legalizacijo romskih naselij ter večjo zastopanost in avtonomnost Romov v organih odločanja o romski problematiki in pri sodelovanju na razpisih. Ob tem so poudarili, da je romska skupnost z minulim uspešnim delom dokazala, da so Romi sposobni sami oblikovati predloge ter iskati rešitve in da je položaj Romov v tistih občinah, kjer ima romska skupnost svoje predstavnike, svetnike, bistveno bolj urejen kot drugod. Povedali so tudi, da se je institut romskih svetnikov izkazal kot koristen, saj so največji napredek pri reševanju romske problematike dosegle občine, ki so pokazale interes za dialog in sodelovanje.

V pogovoru s predsednikom Državnega zbora so predstavniki romske skupnosti izrazili željo po tesnejšem sodelovanju z Državnim zborom in predlagali, da bi na delovnih telesih Državnega zbora poslanci pogosteje razpravljali o romski tematiki ter ob tem opozorili, da bi bilo dobro prevetriti tudi Zakon o romski skupnosti v Republiki Sloveniji.

Predstavnica Romskega akademskega kluba Tina Friedreich je posebej izpostavila potrebo po ohranitvi sredstev za izobraževalne projekte, kot so romski vrtci in romski pomočniki, ki otrokom pomagajo pri premagovanju jezikovnih in drugih učnih težav ter bistveno izboljšujejo pismenost med Romi.

Predsednik Državnega zbora Janko Veber je pozdravil predloge glede večje izobraženosti in zaposlenosti Romov, še posebej pa idejo o poslovnih oz. obrtnih conah, v ureditvi katerih vidi tudi možnost, ki bi v prihodnosti morda lahko pripomogla k prostorski ureditvi in legalizaciji romskih naselij na robu urbanih mest. Predsednik je predstavnike Romov povabil tudi k sodelovanju v okviru javnih predstavitev mnenj v Državnem zboru, saj bi bili tudi na ta način predstavniki Romov lahko vključeni v zakonodajni postopek že ob nastajanju zakona. Ob koncu je predsednik Veber poudaril, da je naloga Državnega zbora res sprejemanje zakonov, vsekakor pa je pomembno tudi spremljanje izvajanja le-teh oz. njihovega uresničevanja.

Državni zbor je svetovni dan Romov tokrat obeležil s fotografsko razstavo Romi nekoč in danes, ki je na ogled poslancem in obiskovalcem Državnega zbora do vključno 7. aprila.