DZ - Razstava Poročnik Franjo Malgaj v Državnem zboru

Razstava Poročnik Franjo Malgaj v Državnem zboru

Datum objave: 15. 12. 2014

V ponedeljek, 15. decembra 2014, je bila v preddverju velike dvorane Državnega zbora ob 120. obletnici njegovega rojstva odprta razstava Poročnik Franjo Malgaj.



POROČNIK FRANJO MALGAJ
20. 11. 1894–6. 5. 1919

ČASTNIK GENERALA RUDOLFA MAISTRA
BOREC ZA SEVERNO MEJO

15. 

 

Razstavo je odprl predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, ki je med drugim dejal:

"Franjo Malgaj je imel svojo domovino preprosto rad. O njen je pisal čuteče in s prav posebno ljubeznijo. Vendar pa o njej ni samo pisal, pesnil in razmišljal, temveč se je zanjo tudi boril – junaško, požrtvovalno in vse do konca. Zanjo je dal največ, kar človek lahko da – svoje življenje. Kljub tej neprecenljivi žrtvi kot tudi žrtvam številnih njegovih soborcev, so se »veliki« v Parizu dogovorili, da bo slovenska Koroška ostala izven slovenske etnične meje. Franjo Malgaj pa ne glede na ta bridek poraz danes ostaja junak, sicer premalo poznan, pa vendar junak. V zgodovino se je zapisal kot samozavesten in pogumen domoljub, kot eden izmed svetlih zgledov ter navdihovalcev, ki jih danes, ko si takšne požrtvovalnosti in takšne ljubezni do domovine le s težka predstavljamo, tako zelo potrebujemo. Po letih samostojnosti, ko prevladuje vtis, da je naš nacionalni interes izčrpan, da ni nikomur mar za domovino, še kako potrebujemo domoljube, ki jim ne bo vseeno in ki jim bo mar tako za domovino in njeno prihodnost kot tudi za blagostanje njenih državljank in državljanov."

Preberite govor v celoti.

V kulturnem programu so sodelovali recitatorka Lucija Luskar, fantovski kvartet Cabaret in direktorica Knjižnice Šentjur Tatjana Oset. Program je povezovala poslanka Anita Koleša.

Razstava Poročnik Franjo Malgaj je v Državnem zboru na ogled do vključno petka, 19. decembra 2014. Ogled je možen za vse obiskovalce v okviru delovnega časa Državnega zbora s prijavo v recepciji, organizirane skupine pa vsak delavnik po predhodnem dogovoru s Službo za odnose z javnostmi.
 

***

Leta 2014, ob stoti obletnici izbruha prve svetovne vojne, ki je zatresla temelje modernega sveta, se v Občini Šentjur z osebno zgodbo Franja Malgaja spominjajo slovenskih mobilizirancev, ki so z upanjem na boljši jutri v uniformi in z orožjem krenili usodi naproti. Osebna izkušnja nemoči v boju z moderno industrijo smrti, ki jo je Franjo Malgaj izkusil v bojnem metežu na Doberdobski planoti soške fronte in na tirolski fronti pri postojanki Monte Zebio, poziva človeka k razmisleku o vojni in miru. Prva svetovna vojna je močno spremenila odnose med »velikimi in malimi ljudmi« in tudi vplivala na razmah pismenosti. Vojaki na frontah so svoje vojaško življenje neposredno dokumentirali v osebnih dnevnikih, pismih, spominih in na razglednicah, ki so jih pošiljali domačim. Po zaslugah sorodnikov se je ohranila tudi obsežna korespondenca Franja Malgaja ter njegov osebni dnevnik.

Rezervni poročnik Franjo Malgaj je prvi slovenski častnik, ki je s svojo enoto prostovoljno prišel na Koroško, da bi Koroške Slovence priključil njihovi matični domovini. Malgajeva zasluga je, da je Mežiška dolina (ki danes šteje skoraj 26.500 prebivalcev) pripadla Jugoslaviji oz. matični domovini Sloveniji.

Ob 120. obletnici rojstva rojaka Franja Malgaja so v Občini Šentjur pripravili številne prireditve, mednje  sodi tudi  razstava na šestih mobilnih panojih, ki s fotografijami in zapisi obuja spomin na velikega domoljuba, borca za severno mejo  in pogumnega častnika  vojske generala  Rudolfa Maistra.  
 

Kolofon razstave:

Avtorica: Tatjana Oset, Knjižnica Šentjur
Gradivo: Knjižnica Šentjur, Domoljubno društvo Franja Malgaja Šentjur, Janko Štampfl
Oblikovanje simbola praznovanja obletnic: Janko Štampfl
Jezikovni pregled: Katja Kladnik
Oblikovanje razstave, plakata in zloženke: Jana Špendl
Razstavo omogočila: Občina Šentjur, Knjižnica Šentjur