DZ - Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji

Predsednik Državnega zbora sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji

Datum objave: 15. 5. 2013



Predsednik Državnega zbora Janko Veber je v sredo, 15. maja 2013, sprejel predstavnike slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem in Štajerskem.

S strani narodne skupnosti so se pogovora udeležili dr. Marjan Šturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij na Koroškem (ZSO), Nanti Olip, podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev, Bernard Sadovnik, predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk, Branko Lenart, namestnik predsednice Kulturnega društva člen 7 za avstrijsko Štajersko - Pavlova hiša ter Ana Blatnik, podpredsednica ZSO in članica Zveznega sveta. Pogovora se je udeležil tudi predsednik Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Danijel Krivec.

Predsednik Veber je predstavnikom izrekel dobrodošlico na tradicionalnem srečanju, s katerim matična država izkazuje svojo skrb glede položaja slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem in Štajerskem.

Predstavniki organizacij narodnih skupnosti so se predsedniku Državnega zbora zahvalili za povabilo in ocenili, da se njihov položaj izboljšuje, kar dokazuje tudi znaten porast vpisa v dvojezične šole, saj dvojezičnost tudi na Koroškem postaja prednost. Menili so, da je bil v zadnjih letih v dvostranskih odnosih med Slovenijo in Avstrijo dosežen napredek, kljub temu pa ostaja nekaj vprašanj še nerešenih (npr. financiranje glasbene šole, raba slovenščine v državnih organih in drugo). Predstavniki narodnih skupnosti so ob tem med drugim posebej izrazili željo tudi po tesnejšem sodelovanju s slovenskimi strokovnjaki, predvsem na področju izobraževanja.

Letošnje marčevske volitve prinašajo v Avstriji in tudi na Koroškem ter Štajerskem precejšnje spremembe, so si bili edini predstavniki narodnih skupnosti, saj je tokratna vlada, kot so ocenili, resnično naklonjena manjšinam in pripravljena sodelovati pri iskanju rešitev za izboljšanje njihovega položaja. Poudarili so, da so glede urejanja razmer na Koroškem in Štajerskem optimistični, želijo pa si tudi čim boljših odnosov med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo ter čim hitrejše okrevanje slovenskega gospodarstva, saj je ugled matične države najboljše priporočilo za popularizacijo učenja slovenskega jezika.

Sogovorniki so v pogovoru tudi ocenili, da bo v prihodnje vse bolj pomembno čim bolj konkretno čezmejno sodelovanje med državama, ne le na kulturnem, pač pa tudi na gospodarskem področju, na primer v turizmu, pri skupnih projektih pa bo dobrodošlo uspešno črpanje evropskih sredstev. Gre za skupen interes, so poudarili, za čim boljše življenje prebivalcev v regiji, na obeh straneh meje in pri tem opozorili, da so za čezmejno sodelovanje potrebne tudi zakonske osnove.

Predsednik Državnega zbora Veber se je strinjal, da je za napredek pomembno sodelovanje ter ocenil, da sta trenutek in politična volja na obeh straneh ugodna za reševanje odprtih vprašanj. Zavzel se je za razrešitev omenjenih težav ter zagotovil, da se bo pred dvostranskimi srečanji z avstrijskimi kolegi na najvišji ravni posvetoval s predstavniki slovenske narodne skupnosti v Avstriji.