DZ - Predaja umetniškega dela Jasmine Cibic predsedniku Državnega zbora

Predaja umetniškega dela Jasmine Cibic predsedniku Državnega zbora

Datum objave: 22. 11. 2013



Slovesnost ob predaji umetniškega dela Jasmine Cibic predsedniku Državnega zbora Janku Vebru je bila v petek, 22. novembra 2013, ob 9. uri, v preddverju velike dvorane Državnega zbora.

V nedeljo, 24. novembra 2013 se v Benetkah v Italiji končuje 55. mednarodna umetnostna razstava La Biennale di Venezia/Beneški bienale. Letos se je na njem uspešno predstavila umetnica Jasmina Cibic s projektom Za naše gospodarstvo in kulturo, pri katerem je aktivno sodeloval tudi Državni zbor. V slovenskem paviljonu je bilo kot del umetniške postavitve razstavljenih enajst likovnih del, ki so bila izposojena iz umetniške zbirke Državnega zbora in predstavljen film Plodovi naše zemlje, posnet v prostorih Državnega zbora.

V zahvalo za uspešno sodelovanje je umetnica Jasmina Cibic Državnemu zboru podelila svoje umetniško delo.

Jasmina Cibic: iz serije Za naše gospodarstvo in kulturo, C-print, 2013

Janko Veber, predsednik Državnega zbora, je med drugim povedal: »Državni zbor je resda v prvi vrsti predstavniška in politična institucija, a hkrati tudi prostor, kjer se krešejo mnenja in oblikujejo politike, tudi takšne, ki spodbujajo inovacije na vseh področjih življenja. S sodelovanjem Državnega zbora v projektu Jasmine Cibic smo skušali utrditi zavedanje, da razumevanje preteklosti pomeni tudi razumevanje sedanjosti.«

Umetnica Jasmina Cibic je s projektom Za naše gospodarstvo in kulturo izhajala iz tematskega okvira letošnje bienalske razstave, »Enciklopedične palače«, in gradila na konceptu njene utopične narave ter odsotnosti procesa selekcije. Poudarila je (možne) cenzure, ki so neločljivo povezane s samim formatom tovrstnih razstav, saj kažejo na akutno držo strategij, ki sicer oblikujejo nacionalne ikonografije. 

Blaž Peršin, ki je delo Jasmine Cibic predal predsedniku Državnega zbora Janku Vebru, je ob tem povedal: »Projekt Jasmine Cibic Za naše gospodarstvo in kulturo, ki je bil predstavljen na letošnjem beneškem bienalu je bil prav gotovo eden najodmevnejših projektov, kar potrjujejo tudi številni pozitivni odmevi v domačih in tujih medijih. Zahvala gre vsem partnerjem in izvajalcem, ki so sodelovali pri tem projektu, še posebej pa Državnemu zboru Republike Slovenije za njihovo pripravljenost, da je del njihove likovne zbirke lahko zaživel v povsem novem kontekstu. Jasmina Cibic s sodelavci je pripravila odmevno likovno postavitev, ki odseva spoznanje, kaj vse je pomembno pri interpretaciji likovne zgodovine, če želimo spoznati ozadja in odnose, ki umetnost postavljajo v srž razumevanja naše kulture, gospodarstva in politike. Danes je razumevanje odnosov, ki uravnavajo pomen polja umetnosti, še toliko bolj pomembno, saj drugače ne bomo razumeli, zakaj se danes nahajamo tam, kjer smo. Umetnost je pokazatelj stanja v družbi in njegov prevodnik. Pogled Jasmine Cibic v zgodovino nam pokaže, da se stanje skozi čas bistveno ni spremenilo.«

Kurator projekta Tevž Logar je dejal: »Pri kompleksnih razstavnih projektih, kot je projekt Za naše gospodarstvo in kulturo, je, poleg same kvalitetne izvedbe postavitve, izredno pomembna »distribucija« projekta. To je vsekakor še toliko bolj pomembno, če se paviljon ne nahaja v epicentru bienalskega dogajanja (Arsenale, Giardini). Na podlagi odzivov strokovne javnosti in objav medijev  lahko brez težav zatrdim, da je bil letošnji bienalski projekt Jasmine Cibic celostno izredno pozitivno sprejet in vsekakor ena izmed bolj opaženih predstavitev Slovenije na beneškem bienalu do sedaj. Izredno zadovoljen pa sem tudi s tem, da je projekt »zaživel« tudi izven konteksta beneškega bienala, saj je bila Jasmina Cibic po predstavitvi v Benetkah povabljena na številne razstave, konference in predavanja, in prav zato sem prepričan, da bo odmev Jasmininega dela v mednarodnem polju sodobne umetnosti zvenel še kar nekaj časa.«