DZ - Proslava ob slovenskem kulturnem prazniku v Državnem zboru

Proslava ob slovenskem kulturnem prazniku v Državnem zboru

Datum objave: 4. 2. 2016

V preddverju velike dvorane Državnega zbora je v četrtek, 4. februarja 2016, potekala kulturna proslava ob slovenskem kulturnem prazniku, ki jo tradicionalno organizira Odbor za kulturo.



Zbrane sta nagovorila predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez in predsednik Odbora za kulturo dr. Dragan Matić.

Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je med drugim v nagovoru dejal, da kultura spada v samo bit slovenskega naroda. Kultura je po njegovih besedah pred političnim, saj je konstituirala politično in politične zahteve. Poudaril je, da se moramo kulturi zahvaliti, da smo ohranili tako svojo identiteto kot svoj jezik, skozi katerega lahko danes naslavljamo politične zahteve tudi v svet.

8. februarja proslavljamo Prešernov dan, dan poeta, ki je z jezikom uspel enakovredno izražati tisto, kar se je v tedanjemu svetu dogajalo, hkrati pa je bil po besedah dr. Brgleza tudi daljnoviden. Himna, ki jo imamo na podlagi Zdravljice, je himna majhnega naroda, ima pa svetovne razsežnosti. Po Brglezovih besedah je naša himna danes, ko se soočamo s številnimi problemi, kot so nestrpnost ter preprečevanje oziroma odpravljanje konfliktov, tako znotraj kot v mednarodni skupnosti, še kako zelo aktualna. Himna, ki govori o svobodi in sožitju, je dediščina, ki se jo velja spomniti ob današnjem dnevu, je še dejal predsednik Državnega zbora.  

Kultura je po predsednikovih besedah tudi področje, ki ima številne razsežnosti, tudi tiste, ki so povezane s trajnostnim razvojem. Na eni strani ima potencial kreativnosti, na drugi strani pa tudi potencial, ki lahko ustvarja delovna mesta, ki pa jih je treba, tako dr. Brglez, s to kreativnostjo šele razviti in ustrezno podpreti. Izrazil je prepričanje, da velja ta potencial ohranjati in da je današnji dan praznik teh številnih možnosti, zato je prav, »da ga slavimo, da slavimo vse, ki so in še delajo v kulturi, in, ne nazadnje, tudi nas, ki to kulturo sprejemamo, jo podoživljamo in s tem tudi ohranjamo.«

Ob koncu nagovora se je predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez zahvalil Odboru za kulturo, ki je organiziral današnjo proslavo, zahvalil se je pevskemu zboru Slava Klavora, ki nas je počastil s pesmijo, in tudi Roku Slani, katerega sliko Povodnega moža lahko občudujemo te dni v Državnem zboru.

Predsednik Odbora za kulturo dr. Dragan Matić je v govoru med drugim dejal: "S poezijo Franceta Prešerna, pesnika, kateremu posvečamo današnjo prireditev, smo se Slovenci v literarnem in širšem pogledu postavili ob bok tistim, ki so nam med drugim očitali, da je slovenske literature samo toliko, da bi se je dalo prinesti v kranjski deželni parlament v žepnem robčku. Občutek jezikovne zmožnosti, ki jo je pesnik posredno podaril svojim rojakom, je v drugi polovici 19. stoletja porajal vse tisto, kar danes s ponosom imenujemo kulturna dediščina – na področju jezika in literature so to dela slovenskih klasikov in modernistov, ki so ubesedovali slovenske navade in like. In šele kontinuirano literarno ustvarjanje, ki ga je motiviral Prešernov genij, je našemu jeziku dalo izoblikovano podobo in trdnejše temelje."

Govor predsednika Odbora za kulturo dr. Dragana Matića v celoti si lahko preberete tukaj.

V kulturnem programu je nastopil Moški pevski zbor Slava Klavora iz Maribora pod vodstvom zborovodje prof. Sama Podbrežnika. Zbor je predstavil mag. Franci Pivec.

Program:

Himna (Stanko Premrl - dr. France Prešeren)

Soči (Oskar Dev)

Slovenec sem (dr. Gustav Ipavec, Jakob Gomilšek)
                    
Oj, Triglav, moj dom (Jakob Aljaž, Matija Zemljič)

Gozdovi v mesečini (Slavko in Vilko Avsenik, Elza Budau, prir. Engelbert Logar)
    
Tam dol na ravnem polju (slovenska ljudska, Jože Gregorc)

Nmau čriez jizaro (koroška ljudska, prir. Luka Kramolc)

Strunam (Davorin Jenko, dr. France Prešeren)