DZ - Konferenca ob prvi obeležitvi Evropskega dne za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo

Konferenca ob prvi obeležitvi Evropskega dne za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo

Datum objave: 11. 11. 2015

Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo obeležujemo s konferenco, ki je od 9. ure do 13.30 potekala v veliki dvorani Državnega zbora.



Danes poteka v Državnem zboru konferenca ob obeležitvi prvega Evropskega dne za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo z naslovom "Spolne zlorabe otrok ne smejo ostati tabu". Z dogodkom želimo spodbuditi k ukrepanju in delovanju na vseh ravneh, ki bo dosledno sledilo načelu največje koristi otroka.

Konferenco organiziramo Ministrstvo za zunanje zadeve, Državni zbor, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in Združenje proti spolnemu zlorabljanju. Namen dogodka je prekiniti molk o dejanjih zoper spolno nedotakljivost otrok, ozavestiti širšo javnost o problematiki spolnih zlorab otrok in njihovih posledicah tako za otroka, njegovo družino kot širšo okolico. Z njim želimo tudi spodbuditi odločevalce in izvajalce v pristojnih vladnih institucijah in drugih državnih organih za sprejetje zavez za bolj učinkovito preprečevanje spolnih zlorab otrok in ukrepanje, ko se le-te zgodijo.

Poleg gostiteljev konference - predsednika Državnega zbora dr. Milana Brgleza, državne sekretarke na ministrstvu za zunanje zadeve Dragoljube Benčina in predsednice Združenja proti spolnemu zlorabljanju Katje Bašič – je udeležence preko video sporočila nagovoril komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Mužnieks.

Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je med drugim dejal, da je konferenca, ki jo danes gosti Državni zbor, ki je – na kar je izjemno ponosen – od leta 2009 kot prvi parlament na svetu tudi Unicefova varna točka za otroke, korak v pravo smer, a ne zadosten. "Pogovor o spolnih zlorabah ne sme ostati le del parlamentarne stavbe, ampak se mora razširiti tudi v javnem diskurzu. Postati mora tema, o kateri ne bomo govorili za štirimi stenami, ampak javno. Poudaril je, da bomo le tako lahko naše otroke zaščitili pred temi početji, v njih vzgojili prepričanje, da se položaja žrtve ne smejo sramovati ter da morajo o tem s svojimi zaupniki tudi spregovoriti. Hkrati bomo s tem storilce opozorili, da vemo, da obstajajo, da poznamo njihove namene ter da njihova zavržna dejanja nikoli več ne bodo ostala skrita in prikrita."

Predsednik dr. Brglez je opozoril, da imamo danes priložnost pomembno prispevati v smeri občega ozaveščanja javnosti o tem, kako se boriti proti spolnim zlorabam in kako ukrepati, če do njih pride. "A to je le prvi korak. Narediti moramo več, predvsem zato, ker smo to našim otrokom dolžni. Brez proaktivnega ravnanja bodo namreč vse politične zaveze neučinkovite. Bodimo torej pogumni in se ne bojmo odpirati teh tem, četudi so težke in boleče. Naša družba, predvsem pa naši otroci nam bodo za to v prihodnosti hvaležni", je dejal

Preberite govor v celoti.

Državna sekretarka Dragoljuba Benčina je v uvodnem nagovoru poudarila, da Slovenija veliko pozornost posveča varstvu in promociji otrokovih pravic. Svet Evrope je 12. maja 2015, na pobudo Slovenije, razglasil Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo, ki bo odslej obeležen vsako leto 18. novembra. Slovenija si bo za napredek na tem področju prizadevala tudi kot novoizvoljena članica Sveta za človekove pravice.

Med uvodnimi govorci je nastopila Katja Bašič, predsednica Združenja proti spolnemu zlorabljanju in pobudnica evropske dne za zaščito otrok. V svojem nagovoru se je zahvalila slovenskemu Ministrsrtvu za zunanje zadeve pa tudi evropskim nevladnim organizacijam za pomoč in spodbudo pri odpiranju poti, ki so privedle do današnjega dogodka. Poudarila je, da je neozaveščeno okolje tisto, ki omogoča, da prihaja do zlorab otrok, ki krepi moč storilcev in otrokov molk ter njegovo nemoč. Otroci oziroma vse žrtve spolnega nasilja pričakujejo podporo in pomoč, ustrezen odnos do njih, pa tudi pravico in zadoščenje. Zloraba žrtev vpliva na cele generacije, za njihovo varnost in zaščito pa je odgovorna tudi država.  
 

Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks je udeležence nagovoril  z video nagovorom.

Z osebno izpovedjo in pogumom je udeležence prevzel slovenski igralec Boris Cavazza, ki z avtobiografskim romanom in osebnim zgledom spodbuja slovensko javnost k ukrepanju zoper spolno nasilje nad otroci in nad drugimi žrtvami.

Evropska poslanka Tanja Fajon se konference ni mogla udeležiti, zato je zbrane nagovorila z video sporočilom.

V okviru konference sta potekali dve panelni razpravi. Prva je bila posvečena zaščiti in podpori otrokom žrtvam spolnih zlorab od hitrega prepoznavanja, razkrivanja, raziskovanja, postopkov in podpore okrevanju otroka in družine, druga pa preventivi, kaznovalni politiki, zakonodaji in sodni praksi. Na prvi panelni razpravi so nastopajoči govorili o prepoznavanju zlorab otrok v različnih okoljih, o načinih ukrepanja v primeru suma spolnih zlorab, o ustreznosti zakonodaje in ukrepanja vseh pristojnih za zaščito otrok in o sodelovanju med njimi ter nenazadnje tudi  o mnenju otrok in mladih o problematiki spolnih zlorab otrok.

V drugi panelni razpravi pa je bilo govora o načinih preprečevanja spolnih zlorab otrok, ustreznosti zakonodaje, podzakonskih aktov, kaznovalne politike in postopka pregona storilcev, o dobrih praksah  pri preprečevanju spolnih zlorab in pri pregonu storilcev ter o vplivu sodnih praks na preprečevanje spolnih zlorab otrok.

Med govorci na današnji konferenci so med drugimi nastopili: ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak, ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič, predsednik Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide Uroš Prikl, član delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope in nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, predsednica Komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl.

***

Maja letos je Svet Evrope razglasil 18. november za Evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Pobudo za razglasitev evropskega dne je na predlog Združenja proti spolnemu zlorabljanju podala konec leta 2011 Slovenija.

Spolno nasilje in spolne zlorabe otrok predstavljajo kaznivo dejanje, zlasti pa hudo kršitev otrokovih pravic in imajo dolgotrajne negativne posledice vse njihovo življenje. Namen evropskega dne je ozaveščati, da sta spolno izkoriščanje in spolna zloraba še vedno tragična realnost v vseh družbah. To zavedanje je namreč pogoj, da bomo tovrstne zločine uspešneje preprečevali in storilce teh dejanj preganjali, hkrati pa prisluhnili žrtvam, jih zaščitili ter preprečevali njihovo stigmatizacijo.

Ob robu konference so v preddverju balkona velike dvorane razstavljene otroške risbe in spisi na temo spolne zlorabe otrok. Razstava risb bo v Državnem zboru na ogled do 18. novembra 2015.

 

Program konference (PDF 425 KB)

Dogodek je odprt za javnost.