DZ - Nagovor predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča na žalni slovesnosti v spomin padlih borcev NOB, Cvibelj nad Žužemberkom

Nagovor predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča na žalni slovesnosti v spomin padlih borcev NOB, Cvibelj nad Žužemberkom

Objavljeno: 23. 10. 2021

NAGOVOR PREDSEDNIKA DRŽAVNEGA ZBORA IGORJA ZORČIČA
NA ŽALNI SLOVESNOSTI V SPOMIN PADLIH BORCEV NOB
Cvibelj nad Žužemberkom, 23. oktober 2021


Spoštovani župan Žužemberka, gospod Papež,
spoštovani predstavniki borčevskih organizacij, 
spoštovani vsi prisotni, 

v teh dneh se bomo večkrat in na različnih obeležjih spomnili vseh tistih, ki jih danes ni več z nami, ostajajo pa z nami v srcih in v spominu.

Današnji dan se še posebej poklanjamo spominu več kot dva tisoč padlih partizanov, aktivistov OF, internirancev in drugih borcev slovenske narodnoosvobodilne vojske, ki počivajo v tej največji grobnici na Slovenskem iz časa 2. svetovne vojne. Opominjajo nas, kako visoko ceno smo kot narod plačali za svobodo in mir, ali bolje povedano, kako visoko ceno so oni nesebično plačali za to, da bi tudi mi lahko živeli svobodno življenje. 

Spominjamo pa se tudi drugih hrabrih deklet in fantov, domačih partizanov in pripadnikov mednarodnih partizanskih enot, ki so se borili na slovenskem ozemlju. Vsi so imeli isti cilj – pregnati okupatorja in uničiti njegovo sprevrženo ideologijo. 
Število padlih borcev, ki so tukaj pokopani, priča o silovitosti in številu bojev, ki so potekali na tem delu Slovenije, v Suhi Krajini, in hkrati priča o domoljubju, ki je mlade fante in dekleta gnalo v boj za rodno grudo. 

Organizirani narodnoosvobodilni boj je del naše zgodovine, na katerega smo lahko Slovenci izjemno ponosni. Dokazuje, da smo znali v težkih časih prepoznati grozečo nevarnost, da nismo bili nikoli nikomur marionetna država, ker smo že na začetku vojne izbrali pravo stran, na kateri smo se borili skupaj z zavezniki, s katerimi smo sovražnika tudi premagali. 

Na današnjo obeležitev spomina na padle borce 2. svetovne vojne na Cvibelj prihajam iz Pišec, vasice v občini Brežice, kjer smo se tradicionalno spomnili na ustanovitev Brežiške čete, majhne in slabo oborožene, a zanesenjaške vojaške enote, ki je bila po dobrem mesecu ali dveh diverzantskega delovanja, po domači izdaji, obkoljena s strani nemške vojske, borci pa takoj ali kasneje ubiti. Ti mladi fantje, ki so bili iz Posavja, so na lastni koži izkusili izganjanje Slovencev iz Posavja, Obsotelja in Kozjanskega, naseljevanje Nemcev in ponemčevanje. In nobenega dvoma ni, da jih je prav to prisililo v edini obstoječ upor proti okupatorju, to pa je bil partizanski upor!

Zato ni nobenega dvoma, da so tudi heroji 2. svetovne vojne svoja življenja položili v temelje slovenstva in s tem tudi današnje svobodne Slovenije. Zato teh žrtev, teh junakov, ne smemo nikoli pozabiti.

Tudi v Sloveniji smo kot ponekod v drugih državah pogosto priča poskusom razvrednotenja narodnoosvobodilnih boja, ki je neločljivo vtkan v slovenstvo, v našo državnost, v svobodo in tudi samostojnost. Slovenci se med 2. svetovno vojno res nismo znali povsem poenotiti in skupaj stopiti v bran domovine. Nobenega dvoma ni, da se je ob boju za narodov obstanek odvijal tudi ideološki boj med nacizmom in komunizmom. A danes, 76 let po tem, ko smo premagali nacizem, in 30 let po tem, ko smo se odrekli komunizmu in se odločili za življenje v svobodni in demokratični Sloveniji, ni mogoče predrugačiti zgodovine, ne ponovno razvrščati tistih, ki so se borili na strani zaveznikov, in tistih, ki so se borili na hitlerjevi osi zla. 

Vsako tovrstno poenostavljanje zgodovine še danes, 80 let po začetku 2. svetovne vojne, pri nekaterih kaže kvečjemu na nevarno željo po obujanju mračnih ideologij, kar je lahko tudi nevarno. 

Slovensko družbo tudi danes pretresajo številne delitve. A prepričan sem, da jih lahko s kulturo dialoga tudi presežemo. Zato moj poziv: bodimo modri, kot Slovenci znamo biti in spodbujajmo tiste vrednote, ki nas povezujejo. Samo če bomo zaščitili demokracijo, pravno državo in neodvisnost institucij, bomo kot družba in posamezniki varni pred hudimi nevarnostmi in pastmi, ki jih pred nas postavlja jezik sovraštva. Samo tako bomo resnično izkazali poklon vsem tistim, ki so dali življenja za slovenstvo in za našo domovino. 

Spoštovani,

danes se tukaj v Cviblju poklanjamo padlim borkam in borcem narodnoosvobodilnega boja. 

Slava jim!