Leto 2019
December 2019
2. 12.
Državni zbor je na 30. izredni seji ponovno odločal o dveh zakonih, na katera je Državni svet sprejel veto, in sicer o Zakonu o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021 (ZIPRS2021) in o Zakonu o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2020 in 2021 ter izredni uskladitvi pokojnin (ZUPPJS2021). Oba zakona je potrdil z ustrezno večino.
November 2019
29. 11.
Državni zbor se je sestal na 29. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2I) in Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju trga dela (ZUTD-E) in ju sprejel.
26. 11.
Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana je Državni zbor obiskal predsednik Deželnega sveta Avtonomne dežele Furlanije - Julijske krajine Piero Mauro Zanin z delegacijo.
22. 11.
Državni zbor je na 28. izredni seji, ki jo je zahtevala skupina poslancev s prvopodpisanim Danijelom Krivcem (PS SDS), obravnaval predlog priporočila v zvezi z zaščito pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika.
20. 11. 19
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in Junior ambasadorka UNICEFa Arja Ela Hvala sta ob svetovnem dnevu otroka in 30-letnici Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah nagovorila poslanke in poslance.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je ob tej priložnosti tudi sprejel izvršnega direktorja Slovenske fundacije za UNICEF, Junior ambasadorko Unicefa, namestnika varuha človekovih pravic, predsednico Zveze prijateljev mladine Slovenije, zagovornika načela enakosti ter predsednika Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide.
18. 11.- 26. 11.
Državni zbor se je sestal na 13. redni seji, na kateri je bilo uvrščenih 21. točk dnevnega reda. Poslanke in poslanci so sejo začeli s poslanskimi vprašanji.
Osrednjo pozornost je bila namenjene obravnavi proračunskih dokumentov za leti 2020 in 2021 in zakonov, s katerimi so določena pravila za izvajanje državnega proračuna in nekateri ukrepi, vezani na proračun. Po obsežni razpravi je Državni zbor z nekaj dopolnili navedene dokumente tudi sprejel.
Po vetu Državnega sveta je ponovno odločal o Zakonu o postopku sodnega in izvensodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank (ZPSVIKOB) in ga s 47 glasovi ZA in 41 glasovi PROTI sprejel. Prav tako je pri ponovnem odločanju sprejel tudi Zakon o spremembah Zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF-F) (s 87 glasovi ZA in nihče proti. Ni pa sprejel Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre-H) – 39 glasov ZA in 20 PROTI.
18. 11.
Ob mesecu osveščanja o raku dojk so Združenje Europa Donna Slovenije ter Slovensko onkološko Društvo za moške OnkoMan in Združenje EuropaColon Slovenija v Državnem zboru opozorili na problematiko zbolevanja za rakom dojke, rakavih obolenj pri moških ter raka pankreasa. Predstavnike društev in prisotne sta nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednik Odbora za zdravstvo dr. Franc Trček.
15. 11.
Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino je v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport organiziral javno predstavitev mnenj o informiranem ustvarjanju politik in sistemski transformaciji družbe pod naslovom: Boljše politike za boljšo družbo (Znanost za politiko, politika za znanost) – Družbeni transformaciji naproti. Uvodoma sta zbrane nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in državni sekretar na Ministrstvu izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Štromajer.
Na javni predstavitvi so kot govorci nastopili predstavniki institucij, ki z znanjem podpirajo delo Evropske komisije in Evropskega parlamenta, nekateri tuji in domači znanstveni inštituti, ki nudijo strokovne podlage za politično odločanje na različnih področjih (izpostavljeno je bilo svetovanje na področju podnebnih sprememb, prehoda na krožno gospodarstvo, makroekonomsko svetovanje…). Na kratko se bila predstavljena tudi raziskovalna dejavnost v Državnem zboru. V nadaljevanju je potekala tudi seja Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino, ki je v sklepih izpostavil pomen in potrebo za sistematični začetek uvajanja pristopa na znanju temelječega in informiranega oblikovanja politik v slovenski prostor. Odbor bo začel s procesom priprave izhodišč za uvedbo takega pristopa pri svojem delu, upoštevajoč dobre prakse, ki jih na tem področju razvijajo v Evropskem parlamentu in drugih nacionalnih parlamentih.
14. 11.
Državni zbor je skupaj s Slovensko akademijo znanosti in umetnosti, Ministrstvom za okolje in prostor, klimatologinjo dr. Lučko Kajfež Bogataj, Slovensko fundacijo za trajnostni razvoj Umanotero in Odborom Državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor organiziral posvet Podnebni dogovor.
Zbrane na posvetu so nagovorili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, minister za okolje in prostor Simon Zajc in predstavnica gibanja "Mladi za podnebno pravičnost" Aja Vrenjak. Posvet je potekal v treh panelih: panel s klimatologinjo dr. Lučko Kajfež Bogataj o ukrepih prilagajanja na podnebne spremembe, panel s predstavnikom navladnega sektorja Andrejem Gnezdo (Umanotera) o blaženju podnebnih sprememb v prometu in industriji, panel z geografom ter ekologom akademikom dr. Dušanom Plutom (SAZU) o iskanju načina zagotavljanja učinkovite, varne in ogljično nevtralne proizvodnje energije.
13. 11.
Odbor za pravosodje je organiziral javno predstavitev mnenj o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK-C), EPA 703-VIII. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k navedenemu predlogu zakona kot podlago za njegovo obravnavo na matičnem delovnem telesu.
11. do 15. 11.
Ob Mednarodnem letu periodnega sistema elementov je bila v Državnem zboru v organizaciji Kemijskega inštituta in ob sodelovanju Urada za Unesco, Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, Pedagoške fakulteta, Centra Kemikum, Slovenskega kemijskega društva ter Hiše eksperimentov na ogled razstava »Elementi vsepovsod okoli nas«.
7. in 8. 11.
Člani delegacije Državnega zbora v Parlamentarni dimenziji Srednjeevropske pobude (SEP): vodja delegacije mag. Branko Grims in člana dr. Franc Trček in Maša Kociper so sodelovali na zasedanju Parlamentarne skupščine SEP v Rimu. Tematika zasedanja je bilo osredotočeno na razvoj infrastrukture v regiji in vlogi parlamentov, ki s sprejemanjem ustrezne zakonodaje prispevajo k izpolnjevanju zastavljenih ciljev.
7. 11.
Pred predsednikom Državnega zbora je priseglo 5 novih okrožnih sodnic in en sodnik.
6. 11.
Na seji Odbora za zdravstvo so poslanke in poslanci obravnavali predlog zakona Levice, s katerim bi se ukinilo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Ker poslanci koalicijskih strank predloga niso podprli, so v Levici poudarili, da sporazuma o sodelovanju z Vlado in s tem podpore manjšinski vladi ne bo več mogoče izvajati.
5. 11.
Državni svet je izglasoval veto na novelo zakona o socialnovarstvenih prejemkih, s katero želi vlada ukiniti dodatek za delovno aktivnost.
4. 11.
Skupina volivk in volivcev je s 5000 podpisi v Državni zbor vložila predlog Zakon o spremembah Zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov - EPA 0862 – VIII.
Oktober 2019
30. 10.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je bil slavnostni govornik na državni proslavi ob dnevu reformacije.
25. 10.
Državni zbor je državni praznik Dan suverenosti obeležil s poslanico podpredsednika Državnega zbora Jožeta Tanka.
24.–25. 10.
Delegacija Državnega zbora, ki jo je vodil predsednik mag. Dejan Židan, v kateri sta vodja Delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope mag. Andrej Šircelj in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar, se je udeležila Evropske konference predsednikov parlamentov v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope v Strasbourgu.
21. 10.–29. 10.
Državni zbor je 12. redno sejo pričel s poslanskimi vprašanji in pobudami. V nadaljevanju seje je obravnaval še 26 točk dnevnega reda, med drugim tako-imenovani paket davčne zakonodaje po nujnem postopku.
Obravnaval je tudi predlog zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank ter novelo zakona za uravnoteženje javnih financ, s katero se zvišuje minimalna urna postavka za študentsko delo. O obeh zakonih bo moral Državni zbor odločati še enkrat, saj je nanju Državni svet 28. 10. izglasoval odložilni veto.
Državni zbor je obravnaval in sprejel Predlog zakona o Državnem zboru, s katerim se utrjuje avtonomija Državnega zbora v vseh vidikih njene pojavnosti zakonodajne veje oblasti. Ni pa sprejel predlaganih sprememb in dopolnitev Zakona o poslancih.
Veliko časa za obravnavo so poslanke in poslanci namenili tudi sklopu zakonov s področja trga dela, socialno varstvenih prejemkov, pravic iz javnih sredstev, pokojninsko-invalidskega zavarovanja, uporabi eksplozivnih in pirotehničnih izdelkov in drugo.
V prvi obravnavi je razpravljal tudi o dveh zakonih, s katerimi je predvideno državno poroštvo, in sicer za projekt drugi tir med Divačo in Koprom in del tretje razvojne osi.
17. 10.
Državni zbor se je na zahtevo skupine poslank in poslancev (prvopodpisani Danijel Krivec, PS SDS) sestal na 27. izredni seji, na kateri je obravnaval ukrepe vlade pri dolgotrajni oskrbi. Poslanci so obravnavo zahtevali po objavi mnenja Računskega sodišča, iz katerega izhaja, da država ni bila uspešna pri dostopnosti storitev socialnega varstva.
17. 10.
Član Evropskega računskega sodišča Samo Jereb je predsedniku Državnega zbora mag. Dejanu Židanu predal Letno poročila Evropskega računskega sodišča.
13. –17. 10.
V Beogradu je potekalo 141. zasedanje Skupščine Interparlamentarne unije. Zasedanja se je udeležila delegacija Državnega zbora pod vodstvom predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana. V delegaciji so bili še vodja Nacionalne skupine Interparlamentarne unije v Državnem zboru Matjaž Nemec, člana skupine mag. Branislav Rajić in Iva Dimic ter generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar.
8. –18. 10.
Na delovnih telesih Državnega zbora je potekala obravnava proračunskih dokumentov za leti 2020 in 2021.
7. 10.
Državni zbor se je sestal na 26. izredni seji, na kateri se je seznanil s predlogom proračunskega memoranduma za leti 2020 in 20021 ter predlogom proračuna za 2020 in 2021. Na dnevnem redu je bila tudi seznanitev, da bo funkcijo ministra brez resorja, pristojnega za razvoj, strateške projekte in kohezijo do nadaljnjega opravljala Alenka Bratušek. Državni zbor je opravil tudi prvo obravnavo predlogov zakonov o spremembah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, Zakona o prevozih v cestnem prometu in Zakona o dohodnini.
2.–4. 10.
Delegacija Odbora za zunanjo politiko v sestavi: predsednik odbora Matjaž Nemec, podpredsednica Monika Gregorčič in član Nik Prebil, je na povabilo Odbora za mednarodne odnose in izseljence Skupščine Črne gore bila na uradnem obisku v Črni gori. Delegacija se je sestala z Odborom za mednarodne odnose in izseljence, Odborom za evropske integracije in Odborom za varnost in obrambo ter Skupino prijateljstva s Slovenijo, ki ji predseduje podpredsednik Skupščine Črne gore Branimir Gvozdenović. Delegacijo so sprejeli tudi predsednik Skupščine Črne gore Ivan Brajović, predsednik Vlade Črne gore Duško Marković in minister za zunanje zadeve Črne gore, Srđan Darmanović. Delegacija se je srečala tudi s predstavniki slovenske skupnosti in slovenskimi podjetniki v Črni gori.
September 2019
26. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je ob prihajajoči 30. obletnici sprejetja amandmajev IX do XC k Ustavi Socialistične republike Slovenije, ki so tlakovali pot samostojni in demokratični državi, sprejel člane takratne Komisije za ustavna vprašanja: Mirana Potrča, Valentina Dvojmoča, Milana Kučana, dr. Mirana Mihelčiča, Antona Peršaka, dr. Cirila Ribičiča in sekretarja komisije Jerneja Rovška. V nagovoru je poudaril, da se v Državnem zboru zavedamo pomena sprejetja 81 amandmajev, ki so omogočili mirno pot za prehod v parlamentarno demokracijo in tržno ekonomijo.
Predsednik Državnega zbora je ob začetku seje Državnega zbora ob 30. obletnici sprejetja ustavnih amandmajev IX do XC nagovoril poslanke in poslance. Poudaril je, da je bil sprejem ustavnih amandmajev do danes "v evropskem prostoru edinstven primer razvojne spremembe političnega in gospodarskega sistema, ki je izpostavil suverenost slovenskega naroda ter pravico, da njegovi demokratično izvoljeni državni organi odločilno vplivajo na položaj, pravice in dolžnosti Slovenije v okviru takratne Jugoslavije".
23. 9.
Državni zbor je pričel 11. redno sejo, in sicer s poslanskimi vprašanji in pobudami. Na seji, ki je trajala do 1. 10. 2019, so poslanke in poslanci obravnavali 17 točk dnevnega reda. Med drugim: Predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije, Predlog zakona o spremembah Zakona o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji, Predlog zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti. Državni zbor je tudi določil sestavo Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v zadevi Franc Kangler.
Zadnji dan seje se je seznanil z obvestilom predsednika Vlade o odstopu dr. Iztoka Puriča s funkcije ministra brez resorja, pristojnega za razvoj, strateške projekte in kohezijo, nadaljeval pa je tudi s prekinjeno točko poslanska vprašanja in pobude, v okviru katere je na zastavljena poslanska vprašanja odgovarjal predsednik vlade.
19. 9.
Odbor za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pod vodstvom podpredsednice Nine Maurovič je sprejel delegacijo Republike Severne Makedonije.
18. 9.
Člani Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor pod vodstvom predsednika Edvarda Pavliča so sprejeli delegacijo Odbora za okolje in energijo parlamenta Nemške zvezne dežele Saške-Anhalt.
17. in 18. 9.
Državni zbor je obiskal predsednik Predstavniškega doma Republike Ciper Demetris Syllouris z delegacijo. Goste je sprejel predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. Osrednja tema pogovora je bil položaj manjših držav v Evropski uniji, pri čemer sta se predsednika parlamentov strinjala o pomembnosti medsebojnega sodelovanja z vidika uveljavljanja skupnih interesov, z vidika lažjega doseganja ciljev, z izmenjavo dobrih praks in medsebojno podporo. Pogovor je tekel tudi o pomenu stabilnosti v regiji Zahodni Balkan in pomenu širitve Evropske unije ob hkratnem izpolnjevanju kriterijev. Spregovorila sta tudi o večjem sodelovanju med državama na različnih področjih skupnega interesa, pri čemer sta osvetlila predvsem možnosti gospodarskega sodelovanja. Pogovor je tekel tudi o okoljskih in podnebnih vprašanjih.
S ciprsko delegacijo se je pogovarjala tudi skupna delegacija Odbora za zunanjo politiko, Odbora za zadeve EU in Skupine prijateljstva s Ciprom .
12. 9.
Člani Odbora za obrambo so pod vodstvom predsednika Sama Bevka sprejeli predsednika Vojaškega odbora Nata generala Sir Stuarta Peacha.
12. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je v okviru uradnega obiska v Sloveniji, ki ga je gostil predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, v Državnem zboru sprejel podpredsednika Nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference (CPPCC) Yanga Chuantanga z delegacijo.
9. 9.
Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana je bila na obisku predsednica parlamenta Republike Latvije Inâra Műrniece. V pogovoru izpostavila tri razloge za obisk Slovenije: željo po okrepitvi parlamentarnega sodelovanja (ob tem izpostavila zadovoljstvo, da v slovenskem parlamentu deluje Skupina prijateljstva z Latvijo); željo po intenzivnejših in pogostejših stikih ter izmenjavah obiskov med državama; poudarila je sodelovanje na področju obrambe (Latvija lahko ponudi veliko - mednarodno okolje, dobre zmogljivosti za vojaško usposabljanje in ob tem omenila tudi njen nedavni obisk vojaške baze, kjer so naseljeni slovenski vojaki).
Pogovor je tekel tudi o možnostih krepitve gospodarskega sodelovanja, pri čemer sta izpostavila predvsem sodelovanje med tehnološko naprednimi podjetji ter se strinjala, da obstaja še veliko neizkoriščenega potenciala za krepitev sodelovanja tudi na področju lesnopredelovalne industrije, okolja, kulture in turizma.
6. 9.
V Državnem zboru je potekala okrogla miza z naslovom Temelji pravne države, ki so jo soorganizirali Državni zbor, Vrhovno sodišče in Ministrstvo za pravosodje.
Okrogla miza je potekala v treh delih; uvodni del se je začel z govoroma predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana in ministrice za pravosodje Andreje Katič ter osrednjima prispevkoma predsednika Vrhovnega sodišča mag. Damijana Florjančiča in predsednika Ustavnega sodišča dr. Rajka Kneza, sledila je razprava z naslovom Človekove pravice v sistemu delitve oblasti, ki jo je moderiral prvi predsednik Ustavnega sodišča dr. Peter Jambrek, in tretji del, ki ga je moderiral predsednik Odbora za pravosodje Blaž Pavlin in je potekal po vzoru javne predstavitve mnenj.
4.–6. 9.
Predsednik Odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec, podpredsednica Odbora za zunanjo politiko Monika Gregorčič, predsednik Odbora za obrambo Samo Bevk in član Odbora za obrambo mag. Matej Tonin so se udeležili Medparlamentarne konference o skupni zunanji in varnostni politiki ter skupni varnostni in obrambni politiki (SZVP/SVOP), ki je potekala v Helsinkih.
2. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je ob uradnem obisku v Republiki Sloveniji srečal s predsednico Republike Estonije Kersti Kljulaid.
Predsednika sta v pogovoru naslovila teme, ki so skupnega interesa obeh držav: področje digitalizacije in kibernetske varnosti, razvoj in investicije v visoke tehnologije, podnebnih sprememb, situacija na Zahodnem Balkanu in prihodnost EU ter vladavina prava.
Avgust 2019
30. 8.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je v Državnem zboru z nagovorom odprl Blejski strateški forum (BSF) za mlade, ki je letos potekal pod geslom Mladi kot vir (za prihodnost).
18. 8.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je bil na povabilo predsednika Državnega zbora Republike Avstrije mag. Wolfganga Sobotke v Salzburgu, v Mozartovem mestu, v katerem je potekal 99. poletni festival - največja poletna kulturna prireditev v Avstriji.
Predsednika parlamentov sta se srečala na delovnem pogovoru z namenom utrjevanja dobrih odnosov med državama.
Julij 2019
27. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je kot častni pokrovitelj in slavnostni govornik udeležil spominske slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem.
23. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel deželnega glavarja Gradiščanske mag. Hansa Petra Doskozila z delegacijo. Sogovornika sta spregovorila o socialni politiki, največjo pozornost pa sta sogovornika namenila pomenu učinkovite evropske kohezijske politike.
22. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel delegacijo Federativne zveze evropskih narodnosti pod vodstvom predsednika Loránta Vincza. Poleg predsednika Vincza so delegacijo FUEN sestavljali članica Narodnega sveta Koroških Slovencev (NSKS) in podpredsednica FUEN Angelika Mlinar, svetovalec FUEN za evropsko državljansko iniciativo Minority SafePack Dénes András Nagy, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) dr. Valentin Inzko, predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk (SSK) Bernard Sadovnik ter predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Walter Bandelj.
Gostje so predstavili evropsko državljansko pobudo Minority SafePack in njihovo prizadevanje za izboljšanje položaja pripadnikov narodnih skupnosti. Pobuda Minority SafePack je nastala z namenom izboljšanja zaščite pripadnikov narodnih in jezikovnih manjšin ter krepitve kulturne in jezikovne raznolikosti v Evropi. Z iniciativo želijo pobudniki doseči celovito obravnavo vprašanja zaščite narodnih in jezikovnih manjšin na evropski ravni.
18. 7.
V Državnem zboru je potekala 25. izredna seja, na kateri so poslanci ponovno odločali o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja,(ZOFVI-L), EPA634-VIII, na katerega je Državni svet vložil zahtevo za odložilni veto. Zakon pri ponovnem odločanju ni bil sprejet. Državni zbor je ponovno odločal tudi o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o nepremičninskem posredovanju (ZNPosr-C), EPA 650-VIII, na katerega je prav tako Državni svet vložil zahtevo za odložilni veto, in ga z večino glasov sprejel.
16. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Republike Severne Makedonije Steva Pendarovskega, ki je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji. Osrednjo pozornost sta predsednika namenila pogovoru o približevanju Republike Severne Makedonije zvezi NATO in o pričakovanjih glede začetka pristopnih pogajanj Republike Severne Makedonije z Evropsko unijo.
9.–12. 7.
Državni zbor se je sestal na 10. redni seji, na kateri je med drugim obravnaval Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI-L), druga obravnava, EPA 634-VIII, ki je bil z večino glasov sprejet. Na zakon je Državni svet vložil odložilni veto. Prav tako je odločal o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o nepremičninskem posredovanju (ZNPosr-C), EPA 650-VIII, ki ga je z večino glasov sprejel. Tudi na ta zakon je Državni svet vložil odložilni veto.
9. 7.
Državni zbor je skupaj z Državnim svetom slovesno proslavil 100. obletnico združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom s predvajanjem dokumentarno-igranega filma »Za Prekmurje gre!«, avtorja in režiserja Štefana Celca. Film, ki je nastal v koprodukciji z Radiotelevizijo Slovenija in govori o nemirnem in dinamičnem času združevanja Prekmurcev z matičnim narodom, je nastal prav za namen obeležitve tega zgodovinskega jubileja. Zbrane so uvodoma nagovorili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca ter avtor in režiser dokumentarno-igranega filma Štefan Celec.
8. 7.
V Državnem zboru je potekala razstava »Slovenska ladja v slovenski luki«, s katero se obeležuje 60. obletnico prihoda prve čezoceanske ladje v Koper (7. december 1958). Obsegala je enajst razstavnih panojev, v slovenskem, italijanskem in angleškem jeziku, prikazuje čas od zamisli do izvedbe mednarodnega pomorskega pristanišča. Razstavo je pripravil Pokrajinski muzej Koper v sodelovanju z Luko Koper, d. d.. Na razstavi je bil prikazan tudi dokumentarni film.
5. 7.
Odbor za obrambo je organiziral javno predstavitev mnenj o Predlogu resolucije o strategiji nacionalne varnosti Republike Slovenije (ReSNV-2), EPA 496-VIII.
4. 7.
V Državnem zboru je potekalo XVIII. tradicionalno Vseslovensko srečanje z naslovom "Sloven'c, tvoja zemlja je zdrava..., pa vendar mladi odhajajo". Udeležence srečanja so pozdravili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, minister brez resorja, odgovoren za področje odnosov med Republiko Slovenijo in avtohtono slovensko narodno skupnostjo v sosednjih državah ter med Republiko Slovenijo in Slovenci po svetu, Peter Jožef Česnik ter podpredsednica Komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Karla Urh. Srečanje je obogatil glasbeni program pevske skupine Dekleta Smrtnik z avstrijske Koroške.
2.–3. 7.
Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana je bila na uradnem obisku v Republiki Sloveniji predsednica Narodne skupščine Republike Srbije Maja Gojković. Predsednik Državnega zbora je gostom predstavil aktualne zakonodajne aktivnosti, vezane predvsem na interno delovanje Državnega zbora. Obisk je bil tudi priložnost za pogovor o nadaljnjem razvoju medparlamentarnega sodelovanja ter bilateralnih odnosov, vključno s spodbujanjem gospodarskega sodelovanja. Delegaciji sta si izmenjali poglede glede ključnih notranjepolitičnih tem, aktualnih razmer v regiji Zahodnega Balkana ter globalne politične in varnostne situacije ter migracij. Izpostavljeno je bilo tudi sodelovanje v okviru regionalnih pobud.
Junij 2019
27. 6.
V Državnem zboru je bila na obisku Skupina prijateljstva z Republiko Slovenijo v Državni dumi Federalnega zbora Ruske federacije. Člane Skupine prijateljstva so ločeno sprejeli predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan ter člani Skupine prijateljstva Državnega zbora z Rusko federacijo pod vodstvom poslanke mag. Meire Hot.
26.–27. 6.
Na uradnem obisku v Republiki Sloveniji je bil predsednik švedskega parlamenta dr. Andreas Norlen. Sprejel ga je predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, predsednika sta bila v sklopu obiska slavnostna govornika na okrogli mizi z naslovom »Izzivi demokracije in vladavine prava v Evropski uniji«, ki je potekala v Hiši EU. Predsednika švedskega parlamenta so v Državnem zboru sprejeli tudi vodje poslanskih skupin, predsednik Odbora za zunanje zadeve Matjaž Nemec. Obisk je bila priložnost za pogovor o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov, ki se na najvišji parlamentarni ravni ponovno krepijo po desetih letih. Delegaciji sta si izmenjali poglede na ključne notranjepolitične teme, poudarek je bil na gospodarstvu in socialni politiki ter aktualne evropske teme, politična situacija po evropskih volitvah, migracije ter področje skupnega strateškega interesa - Zahodni Balkan ter vključevanje oz. članstvo držav v evroatlantskih povezavah.
21.–22. 6.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, ki je tudi vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Procesa sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (PS SEECP), se je z delegacijo udeležil plenarnega zasedanja skupščine v Sarajevu v Bosni in Hercegovini. Na plenarnem zasedanju PS SEECP je imel prispevek v okviru nagovorov predsednikov oz. vodij delegacij, ki so potekali pod naslovom "Boljša povezljivost za boljše življenje - kako doseči resnične spremembe v procesu regionalnega sodelovanja?" Pred zaključkom zasedanja je Parlamentarna skupščina sprejela sklepno deklaracijo. Osnovni namen Parlamentarne skupščine SEECP (South-East European Cooperation Process) je krepitev sodelovanja in usklajevanja aktivnosti med parlamenti držav članic z namenom zagotavljanja miru, varnosti, stabilnosti in sodelovanja v regiji.
21. 6.
Državni zbor je obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za obrambo Karla Viktorja Erjavca in jo z 39 glasovi proti in 35 za zavrnil.
17.–20. 6.
Državni zbor se je sestal na 9. redni seji, na kateri so poslanke in poslanci med drugim obravnavali in odločali o Predlogu zakona o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda (Ursus arctos) in volka (Canis lupus) iz narave (ZIOMVN), nujni postopek, EPA 647-VIII in ga z večino glasov sprejeli. Poslanke in poslanci so obravnavali tudi Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI-L), prva obravnava, EPA 634-VIII. Poslanke in poslanci so z večino glasov za informacijsko pooblaščenko ponovno imenovali Mojco Prelesnik. Državni zbor je odločal tudi o Predlogu za izvolitev sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije, EPA 642-VIII in z večino glasov izvolil dr. Roka Čeferina.
17. 6.
Konec leta 2018 je slovenska klekljarska tradicija dobila svoje mesto na UNESCO-vem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva. Na ta pomemben dosežek smo se v Državnem zboru spomnili s klekljarsko razstavo čipk članic Klekljarskega društva Deteljica Gorenja vas, katere rdeča nit je povest Ivana Tavčarja Cvetje v jeseni.
14. 6.
Državni zbor se je devetič pridružil Poletni muzejski noči. Letos obeležujemo 60. obletnico parlamentarne stavbe, zato je bila le-ta rdeča nit razstavnega dogajanja. Obiskovalke in obiskovalce je nagovorila generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar. Organizatorji Poletne muzejske noči so bili Skupnost muzejev Slovenije, Muzej narodne osvoboditve Maribor in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
6. 6.
V Državnem zboru je v organizaciji Odbora Državnega zbora za kulturo in Državnega sveta potekala proslava ob prazniku – dnevu Primoža Trubarja. Zbrane so nagovorili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca in podpredsednik Odbora za kulturo Marko Bandelli. V kulturnem programu je nastopil parlamentarni pevski zbor Kvorum.
5.–6. 6.
V Državnem zboru je bil na uradnem obisku predsednik Skupščine Črne gore Ivan Brajović. Sprejel ga je gostitelj, predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. Obisk je bil priložnost za pogovor o razvoju dvostranskih odnosov, zlasti na parlamentarni ravni, ter izmenjavi pogledov na nekatere ključne notranjepolitične in druge aktualne teme - regija Zahodni Balkan, vključevanje oziroma članstvo v evroatlantskih integracijah. Predsednika Skupščine Črne gore so v parlamentu sprejeli tudi vodje poslanskih skupin, nato pa še skupna delegacija Odbora za zadeve Evropske unije, Odbora za zunanjo politiko in Skupine prijateljstva s Črno goro.
5. 6.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je udeležil svečane otvoritve razstave o Emilu Korytku, mlademu poljskemu izgnancu, ki ga je s slovenskim okoljem zbližala prav kultura, spoprijateljil pa se je tudi z našim največjim pesnikom Francetom Prešernom. Zbrane na otvoritvi razstave sta nagovorila predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in predsednik Republike Poljske Andrzej Duda. V kulturnem programu je nastopila sopranistka Izabela Kniaź ob klavirski spremljavi pianista Tadeja Horvata. Razstavo in življenje Emila Korytke je predstavil profesor dr. Nikolaj Jež.
4.–5. 6.
Podpredsednik Državnega zbora Branko Simonovič se je udeležil vrha predsednikov parlamentov držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki potekal v Varšavi (Poljska), na katerem je sodeloval v razpravi s prispevkom Soočanje Srednje in Vzhodne Evrope z izzivi modernega časa.
3. 6.
V Državnem zboru je potekala razstava posvečena mlademu poljskemu izgnancu Emilu Korytku, ki ga je z našim slovenskim okoljem zbližala kultura. Razstavo je pripravil Državni svet v sodelovanju z Državnim zborom, Filozofsko fakulteto, Narodno in univerzitetno knjižnico ter Veleposlaništvom Republike Poljske.
Maj 2019
31. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Fiskalnega sveta dr. Davorina Kračuna, ki mu je predal letno poročilo.
V sodelovanju Državnega zbora, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Zavoda Republike Slovenije za šolstvo je v Državnem zboru potekal prvi odprti seminar za učitelje in učiteljice osnovnih šol »Aktivno državljanstvo – Državni zbor odpira svoja vrata«. Udeležence so uvodoma nagovorili mag. Dejan Židan, predsednik Državnega zbora, dr. Jernej Pikalo, minister za izobraževanje, znanost in šport ter dr. Vinko Logaj, direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.
30. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Komisije za preprečevanje korupcije gospoda Borisa Štefaneca, ki mu je predal letno poročilo.
29.–30. 5.
Skupina prijateljstva s Poljsko pod vodstvom Suzane Lep Šimenko je gostila delegacijo poljsko-slovenske parlamentarne skupine Sejma Republike Poljske, ki jo je vodil predsednik skupine Kazimierz Gwiazdowski. Delegacijo poljsko-slovenske parlamentarne skupine so ločeno sprejeli predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, člani Odbora za kulturo, Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor ter predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca. Delegacijo Sejma Republike Poljske so v Državnem zboru sprejeli tudi člani Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo pod vodstvom Zvonka Černača.
29. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel delegacijo Parlamentarne skupščine Mediteranskih držav pod vodstvom predsednice Skupščine Alie Bouran, ki je v pogovoru poudarila ključno vlogo te medparlamentarne organizacije, ki podpira tudi delo drugih mednarodnih organov, odgovornih za spodbujanje varnosti, stabilnosti in miru v evro-sredozemski regiji. Kot pomembno temo sodelovanja je navedla tudi področje okolja in klimatske spremembe, izpostavila pa je tudi vprašanje migracij ter druge politične in socialno-ekonomske teme skupnega interesa.
28. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Vlade Republike Severne Makedonije Zorana Zaeva, ki je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji.
23. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Republike Finske Saulija Väinämöja Niinistöja, ki je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji. Predsednika sta spregovorila o predvidenih glavnih poudarkih finskega predsedovanja Svetu EU, ki ga bodo prevzeli 1. julija. Med prednostnimi temami je finski predsednik izpostavil podnebne spremembe. Predsednika sta se v pogovoru dotaknila tudi prihodnosti Evropske unije, Brexita in evropske perspektive Zahodnega Balkana.
22. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je srečal s predsednikom Vrhovnega sodišča mag. Damijanom Florjančičem, ki mu je predal Letno poročilo o učinkovitosti in uspešnosti sodišč za leto 2018.
20.–28. 5.
Državni zbor se je sestal na 8. redni seji, na kateri so poslanke in poslanci obravnavali 19 točk dnevnega reda.
20. 5.
V Državnem zboru je potekala razstava ob svetovnem dnevu čebel - 20. maj. Razstavljeno gradivo prikazuje dokumente, povezane z idejo o mednarodnem dnevu čebel, sklepi vlade, dopisi ministrstev, gradiva pripravljena za svetovno čebelarsko organizacijo - Apimundio, na ogled pa so bile tudi pisne podpore držav članica FAO. Razstavo sta si v okviru uradnega obiska predsednice Nacionalnega sveta Švicarske konfederacije v Republiki Sloveniji ogledala predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednica Nacionalnega sveta Švicarske konfederacije Marina Carobbio Guscetti.
19.–21. 5.
Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židan je bila na uradnem obisku v Republiki Sloveniji predsednica Nacionalnega sveta Švicarske konfederacije Marina Carobbio Guscetti.
17. 5.
V Državnem zboru je potekala 23. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog priporočila v zvezi z anomalijami v sistemu plač v javnem sektorju, EPA 576-VIII.
13. 5.
V Državnem zboru je potekala 22. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali in odločali o spremembah zakonske ureditve na področju evidentiranja nepremičnin ter vrednotenja nepremičnin. Obravnavali so tudi Predlog priporočila državnim organom v zvezi z zlorabami v pravosodju in vplivih na neodvisne sodne odločitve, EPA 569-VIII.
9. 5.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Zvezne republike Nemčije Franka Walterja Steinmeierja. Na pogovoru sta bila prisotna tudi predsednik Odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec in predsednik Skupine prijateljstva z Nemčijo mag. Branko Grims. Predsednika sta spregovorila o dobrih odnosih med državama, o bližajočih volitvah v Evropski parlament. Pozornost sta namenila Skupnemu pozivu za Evropo enaindvajsetih (21) evropskih predsednikov pred volitvami v Evropski parlament kot skupnem trudu držav članic Evropske unije za čim boljšo udeležbo na volitvah.
V Državnem zboru je potekala prireditev ob dnevu Evrope z naslovom »Praznujemo dan Evrope 2019«. Udeležence prireditve sta nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednik Odbora Državnega zbora za zadeve Evropske unije Igor Peček. V kulturnem delu programa je sodeloval parlamentarni pevski zbor Kvorum.
6. 5.
Predsednik Državnega zbora je sprejel zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, ki mu je predstavil poročilo zagovornika za leto 2018.
April 2019
25. 4.
V Državnem zboru je potekala 21. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali in odločali o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2V), nujni postopek, EPA 490-VIII, o Predlogu zakona o spremembi Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2G), nujni postopek, EPA 491-VIII in o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu (ZSV-I), skrajšani postopek, EPA 492-VIII ter vse predlagane zakone tudi potrdili. S spremembami bo neto izplačilo regresa že letos višje.
23. 4.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel dijake in mentorici iz Gimnazije Rudolfa Maistra Kamnik ter Gimnazije Maribor II., ki so se marca v Merani (Italija) udeležili že 14. srečanja Mladinskega parlamenta Alpske konvencije (YPAC). Naslovna tema zasedanja je bila "Kako se spoprijeti s podnebnimi spremembami". Dijaki so bili razdeljeni v štiri odbore, v okviru katerih so poglobljeno razpravljali na področjih ekologije, zdravja, človekovih pravic in politične participacije mladih. Ob koncu so sprejeli postulate, ki so jih predsedniku Državnega zbora predali in mu nekatere med njimi tudi podrobneje predstavili. V okviru zelo aktualne teme ob bližajočih volitvah v evropski parlament – kako spodbuditi politično participacijo med mladimi - pa so spregovorili tudi o znižanju starosti za pridobitev volilne pravice na 16 let.
15.–16. 4.
Poslanci so se sestali na 7. redni seji, na kateri so obravnavali osem točk dnevnega reda. Državni zbor je med drugim po skrajšanem postopku sprejel Zakon o spremembi Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji, EPA 419 – VIII, s katerim je preimenoval praznik, s katerim se obeležuje vrnitev Primorske k matični domovini. Na zakon je Državni svet na 4. seji izglasoval odložilni veto.
15. 4.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel Paula A. Gosarja, člana Kongresa ZDA. Sogovornika sta spregovorila o političnem sistemu v Sloveniji in v Združenih državah Amerike in o aktualnem političnem dogajanju v obeh državah. Predsednik Državnega zbora je izrazil zadovoljstvo nad ustanovitvijo skupine prijateljev Slovenije (House Friends of Slovenia Caucus) v Predstavniškem domu Kongresa. V Državnem zboru skupina prijateljstva z ZDA deluje že od leta 1993 in se je po zadnjih parlamentarnih volitvah ponovno oblikovala. Kongresnik se je srečal tudi z njenimi člani pod vodstvom predsednika Matjaža Nemca. V Državnem zboru je potekala pregledna razstava dosedanjih volitev poslank in poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament. Razstavo je pripravila Informacijska točka Europe Direct Savinjska.
11. 4.
Ob svetovnem dnevu Romov je v Državnem zboru potekala slovesnost, na kateri so se s kulturnim programom predstavili romski otroci iz pripravljalnega vrtca in večnamenskega centra v naselju Kerinov grm v Občini Krško, ki delujeta v okviru projekta Skupaj za znanje, katerega je na dogodku podrobneje predstavila vodja projekta dr. Barbara Kejžar.
9. 4.
Člani Odbora za zunanjo politiko pod vodstvom predsednika Matjaža Nemca so sprejeli ministra za zunanje zadeve, Evropsko unijo in sodelovanje Kraljevine Španije Josepa Borrella.
8.–12. 4.
Vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope (PSSE) mag. Andrej Šircelj in članica Violeta Tomić sta se udeležila spomladanskega zasedanja PSSE, ki je potekalo v Strasbourgu v Franciji.
8.–9. 4.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je udeležil Konference predsednikov parlamentov držav članic Evropske unije in Evropskega parlamenta, ki je potekala na Dunaju (Avstrija). V prvem delu konference so predsednice in predsedniki nacionalnih parlamentov razpravljali na temo Evropske unije in njenih sosednjih držav, in pri tem izpostavljali predvsem perspektivo držav Zahodnega Balkana v Evropski uniji. V drugem delu pa so razpravljali o Evropski uniji pred evropskimi volitvami 2019 – nadaljnji razvoj sodelovanja med nacionalnimi parlamenti in evropskimi institucijami.
8. 4.
V Državnem zboru je potekalo zasedanje 29. nacionalnega otroškega parlamenta, ki ga tradicionalno prireja Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Osrednja tema letošnje razprave je bila »Šolstvo in šolski sistem«, ki so jo mlade parlamentarke in parlamentarci obravnavali v štirih vsebinskih sklopih: »Šola za življenje«, »Odnosi v šoli«, »Metode in načini poučevanja/učenja« in »Učne vsebine«. Uvodoma je mlade parlamentarke in parlamentarce ter njihove mentorje nagovorila podpredsednica Državnega zbora Tina Heferle.
Ob svetovnem dnevu Romov je bila v Državnem zboru postavljenafotografska razstava Vsi otroci so naši otroci/Sa čhavora hile mengare čhavora« in spremljajočim dogodkom. Fotografije so delo avtorjev Boštjana Colariča, članic Društva zaveznikov mehkega pristanka Julije Minet in Charlene Bijou ter iz foto-arhiva zaposlenih.
5.–10. 4.
Delegacija Državnega zbora se je udeležila 140. zasedanja Skupščine Interparlamentarne unije, ki je potekalo v Dohi (Katar). Zasedanja so se udeležili člani stalne delegacije Državnega zbora Iva Dimic, Suzana Lep Šimenko in Vojko Starović.
5. 4.
V Državnem zboru je potekala okrogla miza na temo kulture dialoga in sovražnega govora, ki jo v okviru 11. Dijaške nacionalne konference organizira Dijaška organizacija Slovenije. Uvodoma je zbrane nagovorila podpredsednica Državnega zbora Tina Heferle.
Člani Komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu pod vodstvom predsednice Ljudmile Novak so sprejeli učitelje dopolnilnega pouka slovenščine v tujini.
Marec 2019
27. 3.
Člani Odbora Državnega zbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide ter Odbora Državnega zbora za zdravstvo so sprejeli člane Odbora Skupščine Črne gore za zdravstvo, delo in socialno skrbstvo.
25.–28. 3.
Poslanci so se sestali na 6. redni seji, na kateri so obravnavali 10. točk dnevnega reda. Med drugim so na predlog predsednika Vlade Marjana Šarca za ministra za zdravje imenovali Aleša Šabedra in Simona Zajca za ministra za okolje in prostor.
22. 3.
V Državnem zboru je potekala razstava o kraških ovčarjih, najstarejši slovenski avtohtoni pasmi psov, ki je zato pod posebnim varstvom države. Avtor razstave je akademski slikar Blaž Vehovar.
V okviru projekta Aktivno državljanstvo je v Državnem zboru je potekala okrogla miza z naslovom »Zakaj z znanjem in podjetništvom odločati o prihodnosti Evropske unije?«.
21. 3.
V Državnem zboru je potekala javna predstavitev mnenj o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper, ki jo je organiziral Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti glede izgradnje, upravljanja in gospodarjenja z drugim tirom železniške proge Divača-Koper.
V Državnem zboru je bila na delovnem obisku delegacija Odbora za človekove pravice in svoboščine Skupščine Črne gore. Z delegacijo se je sestala Komisija Državnega zbora za peticije, človekove pravice in enake možnosti pod vodstvom predsednice Eve Irgl.
20. 3.
Državni zbor se je sestal na 20. izredni seji, na kateri je ponovno odločal o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019, ki ga je z večino glasov tudi sprejel. Na seji Državnega zbora je po nujnem postopku potekala obravnava Predloga zakona o ureditvi določenih vprašanj v primeru izstopa Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske iz Evropske unije brez sporazuma o izstopu (ZUVIZK), EPA 471-VIII, za je glasovalo 50 in proti 4. Predsednik Vlade Republike Slovenije je Državni zbor obvestil o odstopu Sama Fakina s funkcije ministra za zdravje in o odstopu Jureta Lebna s funkcije ministra za okolje in prostor.
19.–21. 3.
Na uradnem obisku v Republiki Sloveniji je bila delegacija Skupine prijateljstva Avstrija-Slovenija parlamenta Republike Avstrije pod vodstvom predsednice skupine Martine Kaufmann. Delegacija se je sestala s predsednikom Državnega zbora mag. Dejanom Židanom, s člani Skupine prijateljstva z Republiko Avstrijo, s člani Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in s člani Odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino.
19. 3.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je udeležil 16. konference predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude (JJP), ki je potekala v Budvi, v Črni gori. Osrednji temi konference sta bili »Turizem in kultura kot skupni imenovalec, prednost in strateška zaveza držav Jadransko-jonske pobude« in »Parlamenti kot pomemben vir krepitve sodelovanja na prioritetnih področjih Jadransko-jonske pobude«, na katerih je s prispevkom sodeloval tudi predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. Predsednik mag. Dejan Židan se je na dvostranskih srečanjih sestal tudi s predsedniki parlamentov Republike Srbije, Republike Albanije, Republike Severne Makedonije in Republike Črne Gore. Skupno vsem pogovorom je bilo približevanje držav Evropski uniji in evroatlantskim povezavam.
11. 3.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je na Ljubljanskem gradu sprejel predsednika Republike Bolgarije Rumena Radeva, ki se je mudil na uradnem obisku v Sloveniji. Oba predsednika sta spregovorila o odnosih med državama na različnih področjih, kakor tudi o prihodnosti in izzivih Evropske unije.
7. 3.
V Državnem zboru je že drugič, v organizaciji Kluba parlamentark, potekal Dan s poslanko. Namen dogodka je bil spodbujanje mlajših žensk za vstop v politiko. Udeleženke so sodelovale tudi na seji Kluba parlamentark, kjer je potekala razprava na temo »Ženske v politiki«.
6. 3.
Na povabilo predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana je bil na uradnem obisku v Sloveniji predsednik Državnega zbora Republike Avstrije mag. Wolfgang Sobotka z delegacijo. Predsednika sta spregovorila o dobrem bilateralnem sodelovanju med državama na različnih področjih skupnega interesa. Strinjala sta se, da državi delita enako vizijo Evropske unije, da mora biti uspešna, učinkovita in tudi solidarna, prav tako delita tudi interes za stabilnost Zahodnega Balkana. Predsednik Državnega zbora Avstrije se je med drugim v slovenskem parlamentu vpisal v Zlato knjigo gostov in si ogledal potek plenarnega zasedanja v veliki dvorani, kjer so ga pozdravili tudi poslanke in poslanci Državnega zbora.
4. 3.
V Državnem zboru je potekala slovesnost ob 60. obletnici parlamentarne zgradbe. Navzoče so nagovorili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca ter generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar.
Slovesnosti so se udeležili nekateri, še danes živeči kamnarji in kamnoseki iz Koprive na Krasu in iz Hotavelj, ki so sodelovali pri gradnji Palače Ljudske skupščine, avtor knjige Kraški kruh Božidar Premrl in dr. Tomaž Sajovic, slovenski jezikoslovec in pedagog, ki je bil leta 1957 kiparju Karlu Putrihu model za enega bronastih kipcev na portalu stavbe.
4.–8. 3.
V Državnem zboru je potekala 5. redna seja, na kateri so poslanke in poslanci med drugim z večino glasov sprejeli rebalans proračuna Republike Slovenije za leto 2019 in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019. Poslanke in poslanci so na seji Državnega zbora sprejeli tudi Predlog deklaracije o usmeritvah za delovanje Republike Slovenije v institucijah Evropske unije v obdobju januar 2019–junij 2020. Prav tako je Državni zbor sprejel Sklep o sestavi in imenovanju predsednika, podpredsednika, članov in namestnikov članov Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v DUTB, za predsednika je imenoval dr. Anžeta Logarja (SDS). Državni zbor je potrdil mandat poslancu Niku Prebilu (LMŠ). Nadomestil je poslanca dr. Darija Krajčiča, ki je odstopil. Državni zbor je z večino glasov za ministra za kulturo imenoval mag. Zorana Pozniča. Državni zbor je za kandidata za sodnika na Splošnem sodišču Evropske unije v Luksemburgu izvolil prof. dr. Marka Pavliho.
Februar 2019
27. 2.
V Državnem zboru je v sklopu projekta Aktivno državljanstvo pred majskimi evropskimi volitvami potekala javna tribuna z mladimi v sodelovanju z mladinskimi organizacijami Mladinski svet Slovenije, Študentska organizacija Slovenije, Dijaška organizacija Slovenije, Mladinska mreža MaMa, Sindikat Mladi plus in Pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji. Razprava je potekala v treh sklopih: Sodelovanje in udeležba mladih pri upravljanju javnih zadev, Izobraževanje in zaposlovanje in V kakšni Evropi želimo živeti?.
25. 2.
Članice in člani Odbora Državnega zbora za zadeve Evropske unije pod vodstvom predsednika dr. Darija Krajčiča, Odbora Državnega zbora za finance pod vodstvom predsednika Roberta Polnarja in Odbora Državnega zbora za gospodarstvo pod vodstvom predsednika Gregorja Periča so v Državnem zboru sprejeli evropsko komisarko za konkurenco Margretho Vestager.
23. 2.
Državni zbor je v okviru dogajanja ob 60. obletnici parlamentarne zgradbe – podobno kot številni parlamenti po svetu – začel z uporabo instagrama na naslovu @drzavnizbor. Objave so namenjene krepitvi ugleda Državnega zbora, zato bomo predstavljali zlasti parlamentarno zgradbo, njeno arhitekturno in umetniško dediščino, obeleževali bomo državne praznike ter pomembne obletnice, povezane z oblikovanjem in razvojem slovenske države.
21. 2.
Predsednik Državnega zbora Republike Slovenije mag. Dejan Židan in predsednik Državnega zbora Republike Madžarske dr. Lászlo Kövér sta bila na skupnem obisku Prekmurja in Porabja. Predsednika sta se srečala s predstavniki slovenske manjšine na Madžarskem, prav tako sta obiskala dvojezično šolo Gornji Senik. To je bilo prvo tovrstno srečanje dveh predsednikov parlamentov v zgodovini Slovenije in Madžarske.
20. 2.
Varuhinja človekovih pravic Vlasto Nussdorfer je predsedniku Državnega zbora mag. Dejanu Židanu predala letno poročilo Varuha človekovih pravic za leto 2018. Prav tako mu je izročila poročilo Državnega preventivnega mehanizma za leto 2018 in pregled uresničevanja priporočil v obdobju njenega mandata.
19. 2.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel generalnega sekretarja Srednjeevropske pobude (SEP) Roberta Antonioneja z delegacijo. Na pogovoru sta ga sprejela tudi predsednik delegacije Državnega zbora v Parlamentarni dimenziji SEP mag. Branko Grims in članica Maša Kociper.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel tradicionalne pustne like in maske s Ptujskega, na čelu s kurenti.
14. 2.
V Državnem zboru je ob 60. letnici dvojezičnega šolstva v Prekmurju potekal posvet z naslovom Dvojezično šolstvo – pogled z več zornih kotov. Posvet je organizirala Komisija za narodni skupnosti. Udeležence so uvodoma pozdravili predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan, predsednik Komisije za narodni skupnosti Ferenc Horváth, podpredsednik Komisije Felice Žiža in veleposlanica Republike Madžarske. Posvet je bil priložnost za seznanitev širše javnosti z omenjeno tematiko in za izmenjavo stališč ter iskanje rešitev na odprta vprašanja na tem področju.
11. 2.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Sobranja Republike Makedonije mag. Talat Xhaferija, ki je bil na uradnem obisku. Naslednji dan je predsednik Sobranja nagovoril poslanke in poslance Državnega zbora. Ta je na izredni seji ratificiral pristopni protokol Severne Makedonije k zvezi NATO.
6. 2.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Zveznega sveta Republike Avstrije Inga Appéja. Namen obiska je bila seznanitev s postopkom vpisa pravice do pitne vode v Ustavo, ki ga je Slovenija kot druga država Evropske unije izvedla leta 2016.
5. 2.
V Državnem je v organizaciji Kluba parlamentark potekala okrogla miza z naslovom Dolgotrajna oskrba, ki jo je vodila mag. Bojana Muršič, podpredsednica kluba. Udeležence okrogle mize sta nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in podpredsednica Državnega zbora in članica Kluba parlamentark Tina Heferle. Na okroglo mizo so bili vabljeni strokovnjaki s področja zdravstva in socialnega varstva ter drugi poznavalci področja dolgotrajne oskrbe z namenom izmenjave mnenj, predlogov in primerov dobre prakse na tem področju.
Januar 2019
28.–31. 1.
V Državnem zboru je potekala 4. redna seja na kateri so poslanke in poslanci obravnavali 20 točk dnevnega reda.
Državni zbor je na pobudo skupine poslank in poslancev s prvopodpisanim Danijelom Krivcem (PS SDS) obravnaval predlog obtožbe predsednika Vlade Republike Slovenije pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije zaradi kršitev Ustave in hujših kršitev zakona in ga z večino glasov zavrnil.
Med drugim je tudi zavrnil Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi migracij, EPA 265-VIII, ki ga je predlagala skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Danijelom Krivcem (PS SDS).
Državni zbor je sprejel sklep o sestavi dveh preiskovalnih komisij, in sicer: Sklep o sestavi in imenovanju predsednika (Jani (Janko) Möderndorfer), podpredsednika, članov in namestnikov članov Preiskovalne komisije o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM d.d., domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke SDS in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje SDS za predčasne volitve poslancev v Državni zbor 2018, EPA 379-VIII ter Sklep o sestavi in imenovanju predsednice (Jelka Godec), podpredsednika, članov in namestnikov članov Preiskovalne komisije o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij na programu otroške kardiologije ter področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom, EPA 381-VIII.
Prav tako je Državni zbor na predlog skupine poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožefom Horvatom (PS NSi) obravnaval in potrdil Akt o odreditvi parlamentarne preiskave za ugotovitev in oceno dejanskega stanja za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma, da so posredno ali neposredno vplivali na domnevno negospodarne ali protipravne odločitve Družbe za upravljanje terjatev bank, d. d., (v nadaljevanju: DUTB) v zvezi s prenosom, upravljanjem in prodajo terjatev bank ali drugega premoženja, drugimi ukrepi iz njene pristojnosti ter upravljanjem družbe, vplivali na odločitve Banke Slovenije, vlade, državnega zbora, drugih državnih organov, ter na odločitve drugih domačih in tujih pravnih oseb, ki so povezane s prenosom, nakupom, prodajo in upravljanjem terjatev bank ali drugega premoženja DUTB, EPA 343-VIII.
Državni zbor je odločal o predlogu predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, da za varuha človekovih pravic izvoli Petra Svetino. Predlog so poslanci soglasno sprejeli.
31. 1.
Članice Kluba parlamentark so sprejele županje slovenskih občin. Zbrane sta nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednica Kluba parlamentark Suzana Lep Šimenko, ki je uvodoma županjam predstavila delo in glavne dejavnosti kluba.
24. 1.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan z delegacijo se je v Trstu srečal s predstavniki avtohtone slovenske narodne skupnosti ter s predstavniki Avtonomne dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK). V delegaciji predsednika Državnega zbora sta bila predsednica Skupine prijateljstva z Italijansko republiko mag. Meira Hot in poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Žiža. Slovenska delegacija se je v okviru obiska srečala tudi s predsednikom Deželnega sveta Avtonomne dežele Furlanije-julijske krajine Pierom Maurom Zaninom, predsednikom Avtonomne dežele Furlanije-julijske krajine Massimilianom Fedrigo in županom Občine Trst Robertom Dipiazzo. Obiskali so tudi uredništvo Primorskega dnevnika ter Srednjeevropski inštitut za zgodovino in kulturo Josip Pangerc.
23. 1.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel državno ministrico za evropske zadeve Irske Helen McEntee. Prav tako sta jo sprejela predsednik Odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec in predsednik Odbora za zadeve EU dr. Darij Krajčič.
21. 1.
V Državnem zboru je potekal posvet z naslovom Aktivno državljanstvo: Zakaj na EU volitve. Posveta se je udeležilo vseh osem slovenskih poslank in poslancev v Evropskem parlamentu; Franc Bogovič, mag. Tanja Fajon, Alojz Peterle, dr. Igor Šoltes, Patricija Šulin, Romana Tomc, Ivo Vajgl, dr. Milan Zver. Udeležence posveta je nagovoril in se jim zahvalil za sodelovanje gostitelj predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan.
21. – 25. 1.
Delegacija Državnega zbora v sestavi: vodja mag. Andrej Šircelj, člana dr. Milan Brglez in Violeta Tomič ter nadomestni članici Andreja Zabret in Maša Kociper (PSSE), se je udeležila zimskega zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PSSE) v Strasbourgu v Franciji.
11. 1.
V Državnem zboru je potekala javna predstavitev mnenj o pomenu znanosti, raziskav in inovacij za družbeni in gospodarski razvoj Slovenije, ki jo je organiziral Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti glede navedenih področij,kot podlago za pripravo Predloga zakona o znanstveno raziskovalni dejavnosti.
10. 1.
V veliki dvorani Državnega zbora je potekala slavnostna akademija, ki sta jo ob 25. obletnici sprejema Republike Slovenije v Svet Evrope organizirala Državni zbor in Društvo poslancev 90. Uvodoma je navzoče nagovoril in pozdravil predsednik Društva poslancev 90, dr. Mitja Slavinec. Slavnostni govornik pa je bil predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. Prav tako so bili na slavnostni akademiji vabljeni govorci nekdanji poslanci Državnega zbora Lojze Peterle, Darja Lavtižar Bebler in Ivo Hvalica. Za pester kulturni program slavnostne akademije je poskrbel parlamentarni ansambel Parlament Dixie band.
9. 1.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Republike Ciper Nicosa Anastasiadesa, ki je bil na uradnem obisku v Sloveniji. Predsednika sta se pogovarjala predvsem o prihodnosti EU in bližajočih se evropskih volitvah, o zdravstvenem sistemu obeh držav, pomembnosti izboljševanja zdravstvene oskrbe za državljane, prav tako pa o dogajanju na Bližnjem vzhodu in drugih mednarodnih aktualnih temah ter o krepitvi medparlamentarnega sodelovanja.
8. 1.
Predsednik Državnega zbora je sprejel kolednike iz Misijonskega središča Slovenije. Koledniki po starodavnih običajih prinašajo mir, pogum in blagoslov ter sprejemajo darove za dobrodelne namene, tokrat bodo zbrana sredstva namenili za več projektov slovenskih misijonarjev.
Leto 2018
December 2018
21. 12.
V Državnem zboru je potekala 18. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali in sprejeli Predlog zakona o spremembi Zakona o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva (ZPŠOIRSP-A), druga obravnava, EPA 303-VIII in Predlog odloka o spremembi Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2018 do 2020 (OdPSD18–20-C), EPA 316-VIII.
V Državnem zboru je potekala slavnostna seja ob dnevu samostojnosti in enotnosti, slavnostni govornik na seji je bil predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. V okviru kulturnega programa so nastopili Duo harmonik Miha Debevec in Dejan Kušer ter Parlamentarni pevski zbor Kvorum pod vodstvom zborovodkinje Ane Marie Beguš.
20. 12.
Državni zbor je skupaj s Čebelarsko zvezo Slovenije v preddverju velike dvorane Državnega zbora priredil slovesnost v počastitev prve obletnice razglasitve svetovnega dneva čebel v Združenih narodih. Zbrane na slovesnosti sta uvodoma nagovorila predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan in predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
18. 12.
Predstavniki Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov so že tradicionalno prinesli plamen Luči miru iz Betlehema v Državni zbor. Navzoče je nagovoril podpredsednik Državnega zbora Branko Simonovič.
17. 12.
V počastitev 100-letnice Ivana Cankarja - klasika slovenske literature in enega največjih slovenskih pisateljev, je v Državnem zboru potekala kulturna slovesnost. Zbrane je nagovoril predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan. Pisateljevo življenje in delo je predstavil velik poznavalec Cankarja ddr. Igor Grdina, z recitalom Cankarjevih del je nastopila poslanka Violeta Tomić, z glasbenim nastopom pa sta slovesnost obogatili mladi glasbenici.
14. 12.
Državni zbor se je sestal na 3. redni seji, na kateri so poslanci med drugim obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS-V), nujni postopek, EPA 282-VIII in ga tudi sprejeli. Prav tako so na predlog predsednika Republike Slovenije z večino glasov imenovali mag. Boštjana Vasleta za guvernerja - člana Sveta Banke Slovenije. Poslanci so na predlog Vlade potrdili dr. Iztoka Puriča za ministra brez resorja, pristojnega za razvoj, strateške projekte in kohezijo.
13. 12.
V Državnem zboru je potekala 17. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019 (ZIPRS1819-A), nujni postopek, EPA 278-VIII in Predlog zakona o spremembah Zakona o minimalni plači (ZMinP-B), druga obravnava, EPA 228-VIII, ter ju tudi sprejeli. Prav tako so obravnavali Predlog zakona o spremembi Zakona o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva (ZPŠOIRSP-A), prva obravnava, EPA 303-VIII.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je udeležil ustne razglasitve odločitve Ustavnega sodišča v postopku za oceno ustavnosti 4. člena Zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v Državni zbor in nekaterih drugih členov Zakona o volitvah v Državni zbor.
11.–12. 12.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je skupaj s predsednikom Komisije Državnega zbora za nadzor javnih financ dr. Anžetom Logarjem in predsednikom Skupine prijateljstva z Republiko Srbijo Predragom Bakovićem mudil na uradnem obisku v Republiki Srbiji. V Narodni skupščini se je predsednik Državnega zbora z delegacijo srečal s predsednico Majo Gojković in podpisal memorandum o sodelovanju med Narodno skupščino ter Državnim zborom. Sogovornika sta poudarila, da so odnosi med državama odlični, izrazila sta tudi zadovoljstvo, da sta v obeh državah oblikovani številčni parlamentarni skupini prijateljstva. Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je z delegacijo srečal tudi s predsednico Vlade Republike Srbije Ano Brnabić. V sklopu obiska so se člani delegacije udeležili sprejema ob odprtju 5. dnevov slovenskega filma in ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja, kjer so se srečali s predstavniki slovenske skupnosti, predstavniki slovenskega gospodarstva in drugimi gosti s področja kulture v Republiki Srbiji.
7. 12.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je bil na delovnem obisku na Portugalskem, kjer se je v Lizboni srečal s predsednikom portugalskega parlamenta Eduardom Ferrom Rodriguesom, s predsednikom Vlade Portugalske republike Antoniem Costo in drugimi visokimi predstavniki Portugalske republike. Osrednje teme pogovorov so bile aktualni izzivi in prihodnost Evropske unije. Obisk je bil tudi priložnost za pogovor o prioritetah naslednjega predsedovanja Svetu EU, v katerem bosta državi skupaj z Nemčijo sestavljali trojko predsedstev.
6. 12.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je srečal s predsednikom vlade Katalonije Quima Torro. S predsednikom Katalonije se je srečal tudi predsednik Odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec skupaj s člani odbora.
5. 12.
V Državnem zboru je potekala 14. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog priporočila v zvezi z odgovornostjo vlade Mira Cerarja kot skupščine SDH-ja, za škodo, ki je slovenskim davkoplačevalcem nastala zaradi zamud od decembra 2016 do novembra 2018 pri prodaji večinskega deleža v NLB d. d., EPA 261-VIII. Po zaključeni 14. izredni seji je potekala še 16. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2H), prva obravnava, EPA 247-VIII, ki ga je v zakonodajni postopek vložila skupina poslancev. Državni zbor je ugotovil, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
1. 12.
Članica delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini foruma jugo-vzhodnega evropskega procesa sodelovanja (SEECP) Nataša Sukič se je udeležila zasedanja Stalnega odbora Parlamentarne skupščine SEECP. Zasedanje je potekalo v Sarajevu (Bosna in Hercegovina).
November 2018
29. 11.
V Državnem zboru je potekala 15. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali dva predloga zakona. Predlog zakona o spremembah Zakona o minimalni plači (ZMinP-B), prva obravnava, EPA 228-VIII so poslanci z večino glasov potrdili kot primernega za nadaljnjo obravnavo. Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2G), prva obravnava, EPA 191-VIII pa so zavrnili, zato je v tem primeru zakonodajni postopek končan.
26.–28. 11.
Predsednica Kluba parlamentark Državnega zbora Suzana Lep Šimenko (PS SDS) in podpredsednica kluba Andreja Zabret (PS LMŠ) sta se udeležili letnega svetovnega vrha Globalnega foruma voditeljic (The Women Leaders Global Forum), ki je potekal v Reykjavíku na Islandiji.
27. 11.
Državni zbor je na 2. redni seji obravnaval tudi predlog predsednika Republike Slovenije za izvolitev sodnice Ustavnega sodišča. Dr. Katja Šugman Stubbs je bila z večino glasov vseh poslank in poslancev izvoljena za sodnico Ustavnega sodišča Republike Slovenije.
21. 11.
V Državnem zboru je potekala 13. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog priporočila v zvezi z Globalnim dogovorom o varnih, urejenih in zakonitih migracijah ter obveščanju javnosti in Državnega zbora RS o mednarodnih zavezah, ki se nanašajo na meddržavne nezakonite migracije, EPA 226-VIII.
20. 11.
Predsednik Komisije za narodni skupnosti Ferenc Horváth je sprejel ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Pétra Szijiártó.
19.–28. 11.
V Državnem zboru je potekala 2. redna seja, na kateri so poslanci med drugim obravnavali in z večino glasov sprejeli Poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije o izvajanju nalog državnega preventivnega mehanizma po Opcijskem protokolu h Konvenciji OZN proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju za leto 2017 s predlogom priporočila in Triindvajseto redno letno poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2017 s predlogom priporočila. Potrdili so tudi Zaključni račun Proračuna Republike Slovenije za leto 2017.
Državni zbor je na seji tudi ponovno odločal o Zakonu o nepremičninskem posredovanju, na katerega je Državni svet vložil zahtevo za odložilni veto še v prejšnjem mandatu (20. marec 2018). Zakon pri ponovnem odločanju ni bil sprejet.
16. 11.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je v Pliberku udeležil slovesnosti ob 30. obletnici Kmečke izobraževalne skupnosti. Ob tej priložnosti se je srečal tudi z deželnim glavarjem avstrijske zvezne dežele Koroške dr. Petrom Kaiserjem ter predstavniki avtohtone slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem.
9. 11.
V Državnem zboru je potekala 12. izredna seja, na kateri so poslanci obravnavali Predlog priporočila v zvezi s črpanjem evropskih kohezijskih sredstev finančne perspektive 2014-2020, EPA 222-VIII in Vladi priporočili, da v roku 30 dni pripravi načrt pospešitve črpanja sredstev evropske kohezijske politike in ga predstavi Državnemu zboru. Prav tako so obravnavali in z večino glasov po nujnem postopku sprejeli Predlog zakona o spremembi Zakona o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre-G), EPA 195-VIII.
Oktober 2018
19. 10.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel predsednika Madžarske Jánosa Áderja, ki je bil na uradnem obisku v Sloveniji. Osrednja tema pogovora med predsednikoma je bilo vprašanje migracij. Na pogovoru je bil prisoten tudi predsednik Komisije Državnega zbora za narodni skupnosti Ferenc Horváth.
14.-18. 10.
V Ženevi (Švica) je potekalo 139. zasedanje Skupščine Interparlamentarne unije. Zasedanja se je udeležil mag. Branislav Rajić, vodja stalne delegacije Državnega zbora, ki je predstavil slovensko stališče v okviru Odbora za demokracijo in človekove pravice na temo krepitve medparlamentarnega sodelovanja za boljše upravljanje mednarodnih migracij.
9. 10.
Državni zbor se je sestal na 10. izredni seji Državnega zbora, na kateri je glasoval o predlogu predsednika republike za imenovanje Primoža Dolenca za guvernerja Banke Slovenije (EPA 168-VIII). Predlagani kandidat je na tajnem glasovanju dobil 30 glasov, za izvolitev bi jih potreboval 46.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel generalnega sekretarja zveze NATO Jensa Stoltenberga, ki je bil na povabilo predsednika Vlade Marjana Šarca na uradnem obisku v Republiki Sloveniji. Generalni sekretar zveze NATO je nagovoril poslanke in poslance in pri tem poudaril, da ceni predanost Slovenije k zvezi NATO in prispevek Slovenije k skupni varnosti.
6. 10.
Slovenski član v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope poslanec mag. Andrej Šircelj in nadomestna članica, poslanka Violeta Tomić sta se udeležila jesenskega zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PSSE), ki je potekala v Strasbourgu v Franciji.
5. 10.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je v Budimpešti udeležil 5. podonavske parlamentarne konference, in sicer na temo blaženja učinkov podnebnih sprememb na kmetijstvo in vprašanja modernih sistemov upravljanja in rabe voda. Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je imel govor v okviru prvega panela s področja podnebnih sprememb in kmetijstva. Ob robu konference je imel predsednik Državnega zbora tudi bilateralni srečanji, in sicer s predsednikom madžarskga parlamenta Lászlom Kövérjem in s predsednico Narodne skupščine Republike Srbije Majo Gojković, kratko pa se je srečal tudi z zagovornico slovenske narodne skupnosti v madžarskem parlamentu Eriko Köles Kiss.
Poslanec dr. Milan Brglez se je udeležil konference Preoblikovanje zahodno-balkanske regije: parlamentarna perspektiva o vlogi in prihodnosti EU pristopnega procesa, ki je potekala v Sofiji (Bolgarija), na kateri je sodeloval pri razpravi na temo regionalnega sodelovanja v imenu Trojke PS SEECP.
September 2018
26. 9.
V Državnem zboru je potekala 9. izredna seja, na kateri so poslanci najprej potrdili mandate nadomestnim poslancem, ki opravljajo funkcijo poslank oziroma poslancev namesto poslancev, ki opravljajo funkcijo ministrov oziroma predsednika vlade. V poslanski skupini LMŠ je Marjana Šarca nadomestila Karla Urh (Državni zbor ji je potrdil mandat že na 6. izredni seji), Rudija Medveda je nadomestila Nina Maurovič. V poslanski skupini SMC je dr. Mira (Miroslava) Cerarja nadomestil Jani (Janko) Möderndorfer in Zdravka Počivalška je nadomestil Gregor Židan. V poslanski skupini SAB je Petra Jožefa Česnika nadomestila Maša Kociper, Marka Bandellija pa je nadomestil Andrej Šušmelj. V nadaljevanju so obravnavali Predlog priporočila v zvezi s problematiko škodljivih in uničujočih ukrepov zoper slovenske podjetnike, ki so dogovorjeni v koalicijski pogodbi ter napadov oziroma ogrožanja slovenskega gospodarstva in s tem blaginje vseh državljanov.
25. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je z delegacijo mudil na delovnem obisku v Republiki Makedoniji. V delegaciji so bili še poslanka Iva Dimic, poslanec dr. Darij Krajčič in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar. V Sobranju Republike Makedonije je predsednika Državnega zbora z delegacijo na pogovoru sprejel predsednik Sobranja Republike Makedonije Talat Xhaferi. Predsednik Državnega zbora se je z delegacijo na pogovoru sestal tudi s predsednikom Vlade Republike Makedonije Zoranom Zaevom. Prav tako se je predsednik Državnega zbora sestal tudi z vodjo makedonske opozicije, predsednikom VMRO-DPMNE Hristijanom Mickoskim. V pogovoru je izpostavil, da bosta »sporazum z Grčijo in vstop v evroatlantske povezave Makedoniji prinesla ohranitev makedonskega jezika, identitete, hitrejšo gospodarsko rast in večjo blaginjo za vse državljane. Delovni obisk je slovenska delegacija zaključila s srečanjem z gospodarstveniki slovenskih podjetij v Republiki Makedoniji in predstavniki slovenskih društev v Republiki Makedoniji. Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan se je v sklopu obiska srečal tudi z vodjo delegacije Evropske unije v Republiki Makedoniji Samuelom Žbogarjem in vodjo Natove povezovalne pisarne v Skopju kapitanom bojne ladje mag. Gorazdom Bartolom. Pogovor je tekel predvsem o prihodnosti Makedonije v Evropski uniji in približevanju Natu.
13. 9.
V Državnem zboru je potekala 8. izredna seja, na kateri so poslanci z večino glasov potrdili predlagano listo kandidatk in kandidatov za ministrice in ministre Vlade Republike Slovenije, EPA 99-VIII pod vodstvom Marjana Šarca (LMŠ).
12. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel ministra brez listnice Vlade Republike Makedonije, zadolženega za izseljenstvo Edmonda Ademija. Sogovornika sta poudarila dobro parlamentarno sodelovanje med državama. Izpostavila sta pomen uspešnosti bližnjega referenduma o imenu Makedonije, saj rešitev vprašanja o imenu pomeni korak naprej pri članstvu Makedonije v NATO in v EU, kar je med drugim pomembno tudi za večji gospodarski napredek, blaginjo, varnost in stabilnost države.
10. 9.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je sprejel glavnega pogajalca Evropske unije za brexit Michela Barniera. Osrednja tema pogovora je bila predstavitev trenutnega stanja pogajanj glede izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije. Glavnega pogajalca Michela Barniera so v Državnem zboru sprejeli tudi člani Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za zunanjo politiko.
4. 9.
V Vili Podrožnik je potekalo uradno srečanje predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja in predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana.
Avgust 2018
31.8.
Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je ob pričetku mandata vljudnostno sprejel predsednika Državnega sveta Alojza Kovšco.
29.8.
Državni zbor je na 7. izredni seji sprejel Predlog odloka o ustanovitvi in nalogah delovnih teles Državnega zbora (OdUNDTDZ-6), EPA 95-VIII. Na seji je bil z večino glasov za tretjega podpredsednika Državnega zbora izvoljen Branko Simonovič (DeSUS). Prav tako je Državni zbor z večino glasov za generalno sekretarko Državnega zbora ponovno imenoval Uršulo Zore Tavčar.
23. 8.
Na nadaljevanju 5. izredne seje je Državni zbor za podpredsednico izvolil Tino Heferle (LMŠ). Poslanci so obravnavali in sprejeli Predlog odloka o spremembi Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2018 do 2020 ter s tem namenili dodatnih 35 milijonov evrov sredstev za skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu.
Po končani 5. izredni seji se je Državni zbor sestal na 6. izredni seji, na kateri je bil z večino glasov za podpredsednika Državnega zbora izvoljen Jože Tanko (SDS). Prav tako je Državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov za predsednika Državnega zbora izvolil mag. Dejana Židana (SD). Novoizvoljeni predsednik Državnega zbora se je v kratkem nagovoru poslankam in poslancem zahvalil za podporo in izvolitev.
17.8.
V Državnem zboru je potekala 5. izredna seja, na kateri so poslanci z večino glasov izvolili Marjana Šarca (LMŠ) za predsednika Vlade Republike Slovenije.
Julij 2018
27. 7.
Državni zbor se je na 4. izredni seji seznanil z obvestilom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, da ne bo predlagal kandidata za predsednika vlade, EPA 54-VIII.
19. 7.
Državni zbor se je sestal na 3. izredni seji, na kateri je sprejel Predlog zakona za zaščito vrednosti kapitalske naložbe Republike Slovenije v Novi Ljubljanski banki d.d., Ljubljana (ZVKNNLB), nujni postopek, EPA 42-VIII ter Sklep o razglasitvi odločitve, ki je bila sprejeta na ponovnem glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper (ZIUGDT).
13. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Matej Tonin je razpisal redne volitve v občinske svete in redne volitve županov.
11. 7.
Predsednik Državnega zbora mag. Matej Tonin je ob pričetku mandata vljudnostno sprejel predsednika Državnega sveta Alojza Kovšco. Na pogovoru sta bila prisotna tudi generalna sekretarka Državnega zbora in sekretar Državnega sveta.
10. 7.
Državni zbor se je sestal na 2. izredni seji, na kateri je po nujnem postopku obravnaval Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o zdravniški službi (ZZdrS-G), EPA 16-VIII in ga z 48 glasovi za ter 12 proti tudi sprejel.
3. 7.
Državni zbor se je sestal na 1. izredni seji, na kateri je sprejel Predlog odloka o ustanovitvi in nalogah delovnih teles Državnega zbora (OdUNDTDZ-5), EPA 17-VIII , s katerim je ustanovil tri delovna telesa: Skupni odbor, Odbor za zadeve Evropske unije in Odbor za zunanjo politiko.
Junij 2018
27. 6.
V Vili Podrožnik je potekalo srečanje predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja in predsednika Državnega zbora mag. Mateja Tonina.
24. 6.
V veliki dvorani Državnega zbora je potekala slavnostna seja ob dnevu državnosti. Slavnostni govornik je bil predsednik Državnega zbora mag. Matej Tonin.
22. 6.
Poslanke in poslanci, ki so bili izvoljeni na predčasnih volitvah 3. junija 2018, so se zbrali na konstitutivni seji Državnega zbora VIII. mandata. Državni zbor in navzoče je nagovoril predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Državni zbor je z večino glasov sprejel Sklep o imenovanju predsednika in podpredsednice Mandatno-volilne komisije. V nadaljevanju je na predlog Mandatno-volilne komisije potrdil mandate vsem 90-im poslankam in poslancem, in sicer: 25 mandatov Slovenska demokratska stranka – SDS; 13 mandatov Lista Marjana Šarca – LMŠ; 10 mandatov Socialni demokrati – SD; 10 mandatov Stranka modernega centra – SMC; 9 mandatov Levica – Levica; 7 mandatov Nova Slovenija – NSi; 5 mandatov Stranka Alenke Bratušek – SAB; 5 mandatov Demokratična stranka upokojencev Slovenije – DeSUS; 4 mandate Slovenska nacionalna stranka – SNS in po en mandat za madžarsko in italijansko narodnostno skupnost – IMNS. Na predlog 50 poslank in poslancev s prvopodpisanim Marjanom Šarcem je Državni zbor z večino glasov za predsednika Državnega zbora izvolil mag. Mateja Tonina. Novoizvoljeni predsednik Državnega zbora se je v kratkem nagovoru poslankam in poslancem zahvalil za podporo in izvolitev.
Kronologija dogodkov za sedmo mandatno obdobje 2014–2018
Leto 2018
Maj 2018
24. 5.
Državni zbor se je sestal na 65. izredni seji, na kateri so poslanci obravnavali Končno poročilo o opravljeni parlamentarni preiskavi o ugotavljanju domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma, jedrske proliferacije ter financiranja aktivnosti tujih obveščevalno-varnostnih služb v Novi Ljubljanski banki d.d. ter domnevnega pranja denarja v Novi Kreditni banki Maribor d.d., EPA 2826-VII. Predlagani sklep in ugotovitve so z večino glasov potrdili.
22. 5.
Državni zbor je na 64. izredni seji obravnaval Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi z izrednimi razmerami na področju zdravljenja otrok s prirojenimi srčnimi napakami v Sloveniji, EPA 2816-VII.
16. 5.
V Državnem zboru je v okviru slavnostne obeležitve Dneva Evrope potekalo srečanje mladih iz osmih evropskih držav z naslovom »Evropa v šoli«, ki je zaključni dogodek Erasmus+ projekta The Bridge, katerega osnovni namen je povezovanje mladih Evropejcev in njihovo spodbujanje k premisleku in izmenjavi mnenj o Evropski uniji. Udeležence dogodka sta nagovorila predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez in predsednik Odbora za zadeve Evropske unije Kamal Izidor Shaker.
9. 5.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar sta ob dnevu Evrope sprejela in nagovorila udeležence projekta Europe Sings Together/ Evropa poje skupaj, ki so pred poslopjem Državnega zbora zapeli evropsko himno. Projekt Europe Sings Together/Evropa poje skupaj je že drugo leto v okviru programa ERAZMUS+ pripravil Javni zavod za mlade Ruše/CEZAM. Mladi udeleženci projekta iz šestih evropskih držav - Grčije, Bolgarije, Litve, Latvije, Portugalske in Slovenije in trobilni orkester Brass Band Slovenija so s pesmijo želeli izraziti podporo ideji Evropske unije ter spoštovanju evropskih vrednot.
7. 5.
Državni zbor se je sestal na 63. izredni seji, na kateri so poslanci obravnavali Poročilo o delu Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v letu 2017, stopnje »TAJNO«, in ga z večino glasov tudi potrdili.
April 2018
26. 4.
Državni zbor se je sestal na 62. izredni seji, na kateri so poslanci obravnavali Končno poročilo Preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji, EPA 2737-VII in ga z večino glasov potrdili.
Članice in člani Odbora za zadeve Evropske unije pod vodstvom predsednika Kamala Izidorja Shakerja ter Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor pod vodstvom predsednika Igorja Zorčiča so sprejeli podpredsednika Evropske komisije, pristojnega za energetsko unijo, Maroša Šefčoviča.
24. 4.
Državni zbor se je zbral na 61. izredni seji, na kateri pa so poslanci glasovali proti sprejetju dnevnega reda (od prisotnih 79 jih je 44 glasovalo proti in 35 za sprejem). Zato je predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez končal sejo, na kateri bi odločali o 14 poslanskih predlogih zakonih (SMC 10, Levica 2 in Desus 2).
23.–24. 4.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez se je udeležil Konference predsednikov parlamentov držav članic Evropske unije in Evropskega parlamenta v Talinu (Estonija). Na konferenci je sodelovala tudi generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar. Konferenca je bila razdeljena na dva tematska sklopa: »Prihodnost Evropske unije » in »Evropska varnost in obramba«. Predsednik Državnega zbora se je ob konferenci sestal na bilateralnih srečanjih s predsednikom nemškega Bundestaga Wolfganom Schäublejem, predsednikom avstrijskega Narodnega sveta Wolfganom Sobotko ter s predsednikom grškega parlamenta Nikosom Voutsisem.
19. 4.
V Državnem zboru je potekala prireditev ob čebelarski razstavi v počastitev prvega svetovnega dne čebel. Pričujoča razstava je nastala v podporo bogati ter neprecenljivi slovenski čebelarski tradiciji. Zbrane je nagovoril predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan. V kratkem kulturnem program je sodeloval moški komorni pevski zbor Čebelarske zveze Slovenije.
16. 4.
Državni zbor se je sestal na 60. izredni seji, na kateri je med drugim ponovno glasoval o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o igrah na srečo (predlagatelj Branko Zorman, poslanec SMC), na katerega je Državni svet izglasoval veto. Zakon pri ponovnem glasovanju ni dobil potrebne večine 46 glasov (35 glasovi za in 26 proti ).
13.–14. 4.
Državni zbor je gostil 5. plenarno zasedanje Parlamentarne skupščine Procesa sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (PS SEECP). Plenarnega zasedanja, ki ga je vodil predsednik Državnega zbora in predsedujoči PS SEECP dr. Milan Brglez, se je udeležilo trinajst delegacij parlamentov PS SEECP. Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je poudaril, da smo za moto predsedovanja izbrali geslo »SEE4FUTURE«, s katerim želimo partnerjem v regiji sporočiti, da podpiramo in spodbujamo razprave ter se zavzemamo za vse-vključujoče sodelovanje, ki je usmerjeno predvsem v prihodnost. Prav zato so bile vsebinske prioritete »Razširjena Evropa«, »Varna Evropa«, »Mlada Evropa« in »Digitalna Evropa« usmerjene na področja širitve Evropske unije, varnosti, pozitivne perspektive mladih in digitalne preobrazbe družbe. Predsedujoči Stalnemu odboru PS SEECP Branko Zorman je podal poročilo o sodelovanju delegacije PS SEECP na zasedanju Baltske skupščine in Baltskega sveta v Talinu (Estonija) ter o sodelovanju delegacije PS SEECP na zasedanju PABSEC v Kijevu (Ukrajina).
14. 4.
Predsednik republike je razpustil Državni zbor in razpisal predčasne volitve, ki bodo 3. junija 2018.
12. 4.
Odbor za obrambo je organiziral javno predstavitev mnenj o Predlogu zakona o obrambi (ZObr-1) druga obravnava, EPA 2180-VII, ki ga je v obravnavo predložila Vlada. Namen javne predstavitve mnenj je pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k navedenemu predlogu zakona kot podlago za njegovo obravnavo na matičnem delovnem telesu.
11. 4 .
Državni zbor se je sestal na 59. izredni seji, na kateri se je seznanil, da Državnemu zboru ni bil predlagan kandidat za predsednika vlade na podlagi tretjega odstavka 111. člena Ustave Republike Slovenije. Seja se je nadaljevala 13. 4. Ker Državni zbor v roku iz četrtega odstavka 111. člena Ustave Republike Slovenije ni sklenil, da se izvedejo volitve predsednika Vlade (ni bilo predlaganega kandidata), je predsednik Državnega zbora o tem v skladu z drugim odstavkom 220. člena Poslovnika Državnega zbora takoj obvestil predsednika republike.
Člani Odbora za obrambo pod vodstvom predsednika Žana Mahniča so sprejeli predsedujočega Obrambnemu odboru NATO Petra Pavla.
10. 4.
Državni zbor se je sestal na 58. izredni seji, na kateri je obravnaval Zaključno poročilo o opravljeni parlamentarni preiskavi na področju ugotavljanja zlorab v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic, EPA 2718-VII in končno poročilo o investiciji v blok TEŠ 6, EPA 2721-VII in ju tudi z večino glasov potrdil.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer, ki mu je predala letno poročilo Varuha človekovih pravic in poročilo Državnega preventivnega mehanizma za leto 2017.
9. 4.
V Državnem zboru je potekal 28. nacionalni otroški parlament, ki ga je tradicionalno priredila Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Udeležence je sprejel in nagovoril predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez. Pozdravne nagovore sta imela tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednica ZPMS Darja Groznik. Na otroškem parlamentu so sodelovali otroci iz vse Slovenije, ki so tekom šolskega leta že razpravljali v otroških parlamentih na razredni, šolski, mestni, občinski in regijski ravni. Osrednja tema letošnje razprave je bila »Šolstvo in šolski sistem«. Po odprtju zasedanja je delo potekalo v štirih delovnih skupinah. Na plenarnem delu zasedanja so udeleženci najprej poročali o delu v skupinah, sledila pa je plenarna razprava, ki so se ji pridružili predsednik Vlade dr. Miro Cerar ter ministrice in ministri, ki opravljajo tekoče posle, drugi predstavniki Vlade, predstavniki nevladnih organizacij ter poslanke in poslanci.
6. 4.
Na podlagi zahteve poslank in poslancev bi se moral Državni zbor sestati na 57. izredni seji, na kateri bi obravnaval Predlog sklepa o priznanju Palestine (palestinskih ozemelj) kot neodvisne in suverene države, EPA 609-VII. Odbor za zunanjo politiko je na seji 4. aprila ugotovil, da ni pravne podlage za odločanje o predlogu sklepa, ker Vlada kot edina legitimna predlagateljica sklepa o priznanju nove države le-tega ni predložila, k čemur je bila sicer pozvana. Tudi na naslednji seji Odbora za zunanjo politiko 5. aprila, ki jo je sklical predsednik Državnega zbora, odbor ni sprejel stališča v zvezi s priznanjem Palestine. Pred začetkom 57. izredne seje Državnega zbora je skupina poslancev umaknila svoje podpise k zahtevi za sklic, zato seje ni bilo.
4. 4.
V Državnem zboru je potekal delovni obisk članic in članov Odbora Evropskega parlamenta za regionalni razvoj pod vodstvom Lamberta Van Nistelrooija. Delegacijo so sprejeli podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec ter člani in članice Odbora za gospodarstvo in Odbora za zadeve Evropske unije. Teme pogovora so bile trenutno stanje črpanja evropskih sredstev v finančni perspektivi 2014–2020, prihodnost kohezijske politike in prihodnje financiranje po Brexitu ter delovanje makroregij.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je ob prihajajočem svetovnem dnevu Romov tradicionalno sprejel predstavnike Sveta romske skupnosti, Zveze Romov Slovenije, Združenja Forum romskih svetnikov, Romskega informacijskega in raziskovalnega centra Anglunipe, Romskega Akademskega Kluba in Zveze Romov za Dolenjsko, ki so ga seznanili z aktualno romsko problematiko.
Marec 2018
29. 3.
V Državnem zboru je potekal redni letni zbor članov Društva poslancev 90. Zbrane je pozdravil podpredsednik Državnega zbora Primož Hainz. Za kulturni program zbora je poskrbela glasbena skupina Parlament Dixie band.
27. 3.
Državni zbor se je sestal na 56. izredni seji, na kateri je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor poslanke in poslance seznanil, da Državnemu zboru ne bo predlagal kandidata za predsednika Vlade.
26. 3.
Predsednik Odbora Državnega zbora za obrambo Žan Mahnič je sprejel predsedujočega Vojaškemu odboru Evropske unije Mikhaila Kostarakosa.
21. 3.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Senata Republike Poljske Stanislawa Karczewskega. Sogovornika sta ocenila, da so politični odnosi med državama zelo dobri in prijateljski, k čemur po besedah predsednika Senata Republike Poljske veliko pripomore tudi redna parlamentarna diplomacija. Državi uspešno sodelujeta tudi na gospodarskem področju, kjer je opazno povečanje medsebojne blagovne menjave.
20. 3.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel posebnega odposlanca predsednika Vlade Kanade za Evropsko unijo in Evropo Stéphana Diona, ločeno pa so ga sprejeli tudi člani Odbora za zunanjo politiko pod vodstvom predsednika Jožefa Horvata in člani Skupine prijateljstva s Kanado pod vodstvom dr. Franca Trčka.
19.–27. 3.
Državni zbor se je sestal na 39. redni seji, na kateri dr. Miroslav Cerar obvestil Državni zbor o svojem odstopu s funkcije predsednika Vlade Republike Slovenije. Državni zbor je na tej seji med drugim sprejel tudi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o igrah na srečo, na katerega je Državni svet izglasoval odložilni veto. Obravnaval in sprejel je tudi Resolucijo o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018–2028 in Resolucijo o nacionalnem programu varnosti in zdravja pri delu.
16. 3.
Državni zbor se je sestal na 55. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi s prihodnostjo Slovenije, EPA 2675-VII, ki ga je v obravnavo predlagala skupina poslancev s prvopodpisanim mag. Matejem Toninom.
Odbor za pravosodje je organiziral javno predstavitev mnenj o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK-C), druga obravnava, EPA 2551-VII. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k navedenemu Predlogu zakona kot podlago za njegovo obravnavo na matičnem delovnem telesu.
14. 3.
Predsednik Državnega zbora je sprejel predsednika Senata Irske Denisa O'Donovana, ki je bil na povabilo predsednika Državnega sveta na delovnem obisku v Sloveniji. Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je izrazil zadovoljstvo nad krepitvijo parlamentarnih vezi, na kar po njegovih besedah kaže tudi nedavno ustanovljena skupina prijateljstva s Slovenijo v irskem parlamentu. Predsednika Senata Irske je ločeno na pogovoru sprejela tudi Skupina prijateljstva z Irsko pod vodstvom poslanca Branka Zormana.
8.–9. 3.
Skupina prijateljstva z Izraelom pod vodstvom poslanca Jerneja Vrtovca je gostila delovni obisk delegacije Skupine prijateljstva s Slovenijo v izraelskem parlamentu. Delegacijo je sprejel tudi predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez.
7. 3.
Članice Kluba parlamentark so sprejele predsednico Nacionalne zveze zahodnosaharskih žensk Fatmo Mehdi Hassam. Pogovor je vodila članica Kluba parlamentark Violeta Tomić.
V Državnem zboru je potekal Dan s poslanko, ki ga je organiziral Klub parlamentark. Mlade ženske so s poslankami preživele en delovni dan v parlamentarnem življenju; spremljale so jih pri vsakodnevnih poslanskih obveznostih in se z njimi udeležile sej delovnih teles. Udeleženke Dneva s poslanko sta nagovorila podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec in predsednica Kluba parlamentark Suzana Lep Šimenko.
5. 3.
Državni zbor se je sestal na 54. izredni seji, na kateri je obravnaval in odločal o Predlogu priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi s stanjem v Slovenski vojski. Na podlagi 107. člena Ustave in 223. člena Poslovnika je z 68 glasovi za in 3 proti zahteval mnenje predsednika republike o tem vprašanju, ki ga je predsednik Borut Pahor podal na nadaljevanju seje 7. marca.
Februar 2018
27. 2.
Predsednik Državnega zbora je sprejel predsednika Svetniške zbornice Parlamenta Kraljevine Maroko Abdelhakima Benchamacha, ki je bil na obisku v Sloveniji na povabilo predsednika Državnega sveta. Med drugim sta se pogovarjala tudi o boju proti terorizmu in varnostnih vprašanjih, obvladovanju nezakonitih migracij, okoljskih vprašanjih, itd. Predsednika Svetniške zbornice Parlamenta Kraljevine Maroko sta ločeno na pogovoru sprejela tudi predsednik Skupine prijateljstva z Marokom Matjaž Nemec in član skupine Marko Ferluga.
20. 2.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Sveta Evrope. Obisk delegacije v Sloveniji je bil namenjen pregledu stanja slovenske demokracije na lokalni in regionalni ravni z vidika skladnosti z načeli Evropske listine lokalne samouprave.
12.–20. 2.
Državni zbor se je sestal na 38. redni seji. Dnevni red je obsegal 26 točk.
Državni zbor je med drugim sprejel Predlog resolucije o družinski politiki 2018–2028 »Vsem družinam prijazna družba« in Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1B). S področja gospodarstva, infrastrukture in urejanja premoženjskih razmerij je sprejel Predlog zakona o spodbujanju investicij (ZSInv), Predlog zakona o evidentiranju dejanske rabe zemljišč javne cestne in javne železniške infrastrukture (ZEDRZ), in Predlog zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti (ZSPDSLS-1). Državni zbor je prav tako obravnaval in tudi sprejel Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-L), s katerim je otežena oz. preprečena možnost, da bi zaradi izterjave manjših dolgov prišlo do rubeža nepremičnine, v kateri dolžnik prebiva.
Državni zbor je na seji obravnaval tudi nekaj drugih predlogov zakonov, ki so jih vložili posamezni poslanci, med drugim tudi: v prvi obravnavi Predlog zakona o nujni sanaciji posledic čezmerne obremenitve okolja na območju Celjske kotline (ZSPOKCK), in Predlog zakona o uresničevanju kolektivnih kulturnih pravic narodnih skupnostih pripadnikov narodov nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije v Republiki Sloveniji. Opravil pa je tudi prvo obravnavo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK-C).
Tudi na področju davčne ureditve je Državni zbor obravnaval nekaj predlogov zakonov: med drugim Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1K), ki ga je v obravnavo vložila Vlada; in pa dva predloga zakonov, ki so ju v obravnavo vložili opozicijski poslanci: Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2P) in Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o dohodnini (ZDoh-2V).
12. 2.
V mali dvorani Državnega zbora je potekala predstavitev nagrajenega dokumentarnega filma skupine učencev Osnovne šole Bičevje o trajnostnem razvoju in človekovih pravicah z naslovom »Majhen korak za človeka, velik nasmeh za človeštvo«. Dokumentarni film je na številnih mednarodnih festivalih prejel več nagrad.
7. 2.
Odbor za kulturo je ob slovenskem kulturnem praznik pripravil prireditev s kulturnim programom, v katerem so nastopili učenci in učitelji Glasbene šole v Zavodu sv. Stanislava. Zbrane sta nagovorila podpredsednik Državnega zbora Primož Hainz in predsednik Odbora za kulturo dr. Dragan Matić. Arheološko razstavo Dolenjskega muzeja o jantarju, ki gostuje v Državnem zboru, pa je predstavila direktorica Dolenjskega muzeja Novo mesto Jasna Dokl Osolnik.
6. 2.
Podpredsednik Državnega zbora Primož Hainz je sprejel pustne like in maske s Ptuja, na čelu s kurenti.
5. 2.
V tednu, ko praznujemo slovenski kulturni praznik, je v Državnem zboru potekala arheološka razstava Jantar – dragulji Baltika v Novem mestu Avtor razstave arheolog Borut Križ je nazorno predstavil raznovrstno gradivo, ki sega v čas od bronaste dobe do poznoantičnega obdobja in ga hranijo različne slovenske muzejske ustanove, ki skrbijo za varovanje kulturne dediščine.
V Državnem zboru je potekala predstavitev Društva za otroke, očetovstvo in resnico (DOOR), ki si prizadeva za družini, partnerstvu, otroku prijazno zakonodajo, državno in lokalno politiko ter enakost staršev pred zakonom. Na predstavitvi z naslovom Kaj je največja korist otrok ob ločitvi? je bila posebna pozornost namenjena problematiki sodno-socialnih postopkov v ločitvenih pravdah.
1.– 2. 2.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je bil na uradnem obisku v Portugalski republiki. V delegaciji sta bila tudi poslanka Andreja Potočnik (SMC) in poslanec dr. Matej Tašner Vatovec (Levica). Delegacijo je sprejel predsednik parlamenta, prav tako jih je sprejel predsednik republike Portugalske, srečala pa se je tudi z ministrom za zunanje zadeve, z državnim sekretarjem za parlamentarne zadeve, vodjo največje opozicijske stranke PSD ter s predsednico društva Portugalsko-slovenski kulturni center in lektorico na Lektoratu za slovenski jezik na Univerzi v Lizboni mag. Matejo Rozman.
Januar 2018
22. 1.
Predsednik Državnega zbora je odprl razstavo likovnih in pisnih izdelkov otrok iz slovenskih vrtcev, osnovnih šol in srednjih šol, ki so nastali v okviru človekoljubnega projekta z naslovom »Mednarodni dan strpnosti – dan za strpnost in prijateljstvo«. Rdeča nit razstave je bila Prikrita nestrpnost – ignoriranje in izključevanje. Odprtje razstave je spremljal krajši kulturni program, podeljene so bile tudi plakete zagovornikom strpnosti v okviru projekta »Mi smo ZA STRPNOST!« in plaketa Ambasador strpnosti.
Državni zbor se je sestal na 37. redni seji.
18. 1.
Člani Odbora za zadeve Evropske unije in člani Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so se srečali z evropsko komisarko za digitalno gospodarstvo in družbo Mariyo Gabriel.
17. 1.
V sklopu obeležitve 25. obletnice Državnega zbora je potekalo srečanje poslank in poslancev 1. sklica Državnega zbora (1992−1996). Zbrane sta pozdravila in nagovorila predsednik Državnega zbora in generalna sekretarka Državnega zbora. Nagovoril jih je tudi nekdanji podpredsednik 1. sklica Državnega zbora mag. Miroslav Mozetič, ki je izpostavil, da so po njegovem mnenju takratni poslanci postavili pravo smer razvoja slovenskega parlamentarizma. V kulturnem programu je nastopila zasedba Mencarija, ki se s svojo kantavtorsko gipsy swing glasbo loteva predvsem ljubezenskih, samoironičnih in aktualnih družbenih problematik.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Vlade Portugalske republike Antónia Costo, ki je bil na delovnem obisku v Republiki Sloveniji.
9. 1.
Državni zbor se je sestal na 53. izredni seji, na kateri je obravnaval in odločal o Predlogu obtožbe predsednika Vlade Republike Slovenije pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije
zaradi kršitev Ustave Republike Slovenije in zakona, EPA 2356-VII, ki je bil z 18 glasovi za in 52 proti zavrnjen.
5. 1.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je tradicionalno sprejel kolednike iz Misijonskega središča Slovenije, ki so s svojo trikraljevsko akcijo pod sloganom Česar se mi veselimo, radi z drugimi delimo tokrat v Državni zbor prišli iz župnije Kranj-Šmartin.
Leto 2017
December 2017
KRONOLOGIJA
22. 12.
V Državnem zboru je potekala slavnostna seja Državnega zbora ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Na seji je prisegel novoizvoljeni predsednik republike Borut Pahor, ki je po prisegi nagovoril navzoče na slavnostni seji. V okviru slavnostne seje je bila obeležena tudi 25. obletnica Državnega zbora. Podeljene so bile zahvalne plakete predsedniku Skupščine dr. Francetu Bučarju (posthumno) in predsednikom treh zborov 1990–1992, dr. Ludviku Toplaku, mag. Ivanu Bizjaku ter Jožetu Zupančiču, podeljena pa je tudi spominska plaketa predsedniku prvega Državnega zbora mag. Hermanu Rigelniku. V okviru kulturnega programa je nastopil moški pevski zbor Vres iz Prevalj in pet mladostnikov v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije.
20. 12.
V Državnem zboru je v okviru dogodkov ob 25-letnici Državnega zbora potekalo srečanje poslank vseh dosedanjih mandatov Državnega zbora. Poslanke so se srečale ob izidu publikacije Poslanke Državnega zbora: uradno in osebno od prvega do sedmega mandata (1992–2017). Prisotne so nagovorili: predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, predsednica Kluba parlamentark dr. Simona Kustec Lipicer, dr. Jure Gašparič, raziskovalec zgodovine parlamentarizma na Inštitutu za novejšo zgodovino, nekdanji poslanki Nada Skuk in Vika Potočnik. O vlogi poslank v družbi je spregovorila odgovorna urednica revije Ona Sabina Obolnar. V okviru kulturnega programa je s pesmimi Pa da bi znal (Srečko Kosovel) in Slovenska pesem (Karel Destovnik Kajuh) ter pesmijo Lenora (France Prešeren) nastopila nekdanja poslanka Jerica Mrzel.
19. 12.
Predsednik Državnega zbora je sprejel predstavnike Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, ki so že tradicionalno prinesli plamen Luči miru iz Betlehema v Državni zbor. Letošnja dobrodelna akcija poteka pod geslom »Pustiva se VNETI«.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel prvega podpredsednika vlade in ministra za zunanje zadeve Republike Kosovo Behgjeta Pacollija, ki je bil na delovnem obisku v Republiki Sloveniji. Sogovornika sta se strinjala, da imata Slovenija in Kosovo zelo dobre odnose, brez odprtih vprašanj.
16. 12.
V Državnem zboru je zasedal Stalni odbor Parlamentarne skupščine SEECP (PS SEECP). S 1. julijem 2017 je Slovenija pričela enoletno predsedovanje Procesu sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (SEECP), ki ga je 30. junija v Dubrovniku prevzela od Hrvaške. Zasedanje odbora je vodil poslanec Državnega zbora in član Stalnega odbora PS SEECP Branko Zorman.
11. 12.
Državni zbor se je sestal na 36. redni seji. Dnevni red seje je obsegal 29 točk. Med drugim je sprejel Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, Zakon o spremembi in dopolnitvi Zakona o lekarniški dejavnosti, Zaključni račun Proračuna Republike Slovenije za leto 2016 ter Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
V Državnem zboru je potekala razstava ob 200. obletnici začetka katastra »Geodetski instrumenti in oprema na Slovenskem«. Razstavo je pripravila Zveza geodetov Slovenije, Geodetska uprava Republike Slovenije, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani ter Geodetski inštitut Slovenije.
6. 12.
V Državnem zboru je potekala okrogla miza z naslovom Prihodnost in politika sta ženski, ki jo je priredil Klub parlamentark.
5.–6. 12.
Na povabilo predsednika Predstavniškega doma Irske Seána Ó Fearghaíla je bil predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez z delegacijo na uradnem obisku na Irskem. V delegaciji predsednika Državnega zbora sta bila poslanca Branko Zorman in Anja Bah Žibert. Delegacijo je sprejel predsednik Predstavniškega doma Seán Ó Feargháil, sprejel pa jo je tudi predsednik Senata Denis O'Donovan. Delegacija je imela pogovor s člani Odbora za zunanje zadeve in Odbora za zadeve Evropske unije, udeležila se je zasedanja Predstavniškega doma in tudi zasedanja Senata. Predsednika Državnega zbora in delegacijo je sprejel predsednik Irske Michael D. Higgins. Srečali so se tudi z državno ministrico za zadeve Evropske unije na Ministrstvu za zunanje zadeve in trgovino ter z namestnikom predsednika Predstavniškega doma Patom the Cope Gallagherjem. Obisk je predstavljal priložnost za izmenjavo izkušenj s področja parlamentarnega delovanja, za pogovor o krepitvi odnosov med državama na področjih skupnega interesa, aktualnih izzivih Evropske unije, razmerah na Zahodnem Balkanu, razvijanju vezi in ohranjanju stikov z diasporo ter o aktualnih globalnih izzivih, kot so med drugim vloga mednarodnega prava, človekove pravice, migracije, varovanje okolja idr.
4. 12.
Državni zbor se je sestal na 52. izredni seji. Pri ponovnem odločanju o Zakonu o spremembah Zakona o financiranju občin (ZFO-1C), na katerega Državni svet 21. novembra izglasoval veto, ga je s 51 glasovi za in 23 proti potrdil. Prav tako so poslanci po izglasovanem vetu Državnega sveta ponovno odločali o Zakonu o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019 (ZIPRS1819) in ga s 52 glasovi za ter 21 proti sprejeli.
November 2017
23.–24. 11.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je bil na povabilo predsednika Državnega zbora Madžarske dr. Lászla Kövérja na uradnem obisku na Madžarskem. Člana delegacije sta bila tudi poslanca dr. László Göncz in Franc Laj. Obisk je bil namenjen krepitvi in razvoju dvostranskih odnosov, zlasti na parlamentarni ravni, reševanju aktualnih vprašanj položaja obeh narodnih skupnosti ter izmenjavi pogledov na nekatere ključne aktualne teme obojestranskega interesa (prihodnost Evropske unije, razmere na Zahodnem Balkanu, migracije idr.).
Predsednika Državnega zbora z delegacijo je v Budimpešti sprejel predsednik Državnega zbora Madžarske dr. Lászlo Kövér. Sogovornika sta se strinjala, da so odnosi med državama na visoki ravni, prav tako sta izrazila zadovoljstvo nad napredkom pri urejanju življenjsko pomembnih vprašanj obeh narodnih skupnosti. Izmenjala sta tudi poglede na nekatere ključne aktualne mednarodne teme.
Predsednik Državnega zbora se je srečal tudi s predsednikom Madžarske Jánosem Áderjem, z ministrom za zunanje zadeve in trgovino Madžarske in z županom Budimpešte. Na Veleposlaništvu Republike Slovenije se je med drugim srečal tudi s predstavniki slovenske skupnosti. Prav tako se je v Državnem zboru Madžarske udeležil konference ob 25. obletnici slovensko-madžarskega sodelovanja pri varstvu manjšin.
V Monoštru v Porabju je v prostorih Generalnega konzulata Republike Slovenije potekalo srečanje s predstavniki slovenske narodne skupnosti.
14. 11.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Vlade Republike Makedonije Zorana Zaeva. Sogovornika sta osrednjo pozornost v pogovoru namenila prizadevanjem Makedonije za članstvo v EU in v zvezo NATO.
13.–28. 11.
Državni zbor se je sestal na 35. redni seji, na kateri je obravnaval 43. točk dnevnega reda.
Državni zbor je med drugim obravnaval in sprejel Spremembe proračuna Republike Slovenije za leto 2018 in Proračun Republike Slovenije za leto 2019. Poslanci so prav tako sprejeli Zakon o spremembah Zakona o financiranju občin in Zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2018 in 2019, na katera pa je Državni svet izglasoval veto, (kritični so bili zlasti do višine povprečnine za občine).
Državni zbor je sprejel tudi štiri zakone, vezane na uveljavitev odločitve arbitražnega sodišča s 43 glasovi za in 6 proti je sprejel Zakon o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi Arbitražnega sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Hrvaške. Prav tako je sprejel Zakon o spremembah Zakona o morskem ribištvu, Zakon o spremembah Zakona o zemljiški knjigi in Zakon o evidentiranju državne meje z Republiko Hrvaško. Poslanska skupina SDS je pri teh točkah napovedala obstrukcijo in ni sodelovala pri obravnavi in odločanju o zakonih.
Državni zbor je na seji obravnaval in sprejel tudi paket davčnih zakonov, in sicer: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem potrjevanju računov, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku, Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb ter Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini.
Državni zbor je obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za pravosodje mag. Gorana Klemenčiča in jo s 47 proti in 18 glasovi za zavrnil.
Obravnaval in glasoval je o predlogih sklepov Vmesnega poročila o opravljeni parlamentarni preiskavi na področju ugotavljanja zlorab v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic in o bistvenih ugotovitvah parlamentarne preiskave iz vmesnih poročil in ju tudi potrdil.
Državni zbor je na seji med drugim obravnaval tudi Predlog za začetek postopka za dopolnitev Ustave Republike Slovenije z osnutkom ustavnega zakona in ga tudi sprejel.
Državni zbor je na seji imenoval sodnico na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije in štiri člane Državnotožilskega sveta.
9. 11.
Državni zbor se je sestal na 51. izredni seji, na kateri je obravnaval in odločal o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2E) in o Predlogu zakona o spremembi Zakona o visokem šolstvu (ZViS-L) ter oba zakona z veliko večino tudi sprejel. Prav tako je obravnaval Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (ZUPJS-G).
7. 11.
V Državnem zboru je v soorganizaciji Parlamentarne skupščine NATO in Državnega zbora potekal 96. Rose-Roth seminar z naslovom »Zahodni Balkan: pretekla zmotna prepričanja, aktualni izzivi in prihodnja prizadevanja. Seminarja se je udeležilo prek 70 predstavnikov nacionalnih parlamentov iz 23 držav. Namen Rose-Roth seminarjev je seznaniti zakonodajalce s ključnimi aktualnimi varnostnimi in obrambnimi vprašanji. S povezovanjem predstavnikov parlamentov iz držav zavezništva z njihovimi kolegi iz parlamentov držav, ki imajo znotraj skupščine drugačen status, Rose-Roth seminarji pripomorejo k razvijanju občutka za partnerstvo in sodelovanje na zakonodajni ravni. Udeležence so med drugim nagovorili predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, predsednik Parlamentarne skupščine NATO Paolo Alli, ministrica za obrambo Republike Slovenije Andreja Katič ter vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini NATO dr. Jasna Murgel.
Oktober 2017
23. 10.
Državni zbor se je sestal na 50. izredni seji, na kateri je obravnaval in odločal o Predlogu zakona za urejanje položaja študentov (ZUPŠ) in ga tudi sprejel. Obravnaval je tudi Akt o razširitvi obsega parlamentarne preiskave za morebitno spremembo zakonodaje, ki ureja preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma, ter za ugotovitev in oceno dejanskega stanja za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma vplivanja oziroma vpletenosti v domnevno pranje denarja in financiranje terorizma, financiranje jedrske proliferacije ter financiranje aktivnosti tujih obveščevalno-varnostnih služb v tujini v Novi Ljubljanski banki d.d. s strani državljanov Islamske republike Iran in z njimi povezanimi gospodarskimi subjekti ter za domnevno neizvajanje omejevalnih ukrepov proti Islamski republiki Iran, ki so jih sprejeli Združeni narodi in tudi Evropska unija.
16. 10.
Državni zbor se je sestal na 34. redni seji, katere dnevni red je obsegal 26 točk. Med drugim je obravnaval in odločal o dvaindvajsetem rednem letnem poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2016 s predlogom priporočila in ga tudi sprejel. Prav tako je obravnaval in odločal o Posebnem poročilu Varuha človekovih pravic Republike Slovenije o kršitvah človekovih pravic oseb z duševno motnjo pri njihovem neprostovoljnem nastanjevanju in obravnavi v varovanih oddelkih socialnovarstvenih zavodov s predlogom priporočila in ga prav tako sprejel.
6.–20. 10.
Državni zbor v letu 2017 praznuje 25 let od prvega oblikovanja Državnega zbora konec leta 1992. Državni zbor je tej obletnici namenil pozornost s sklopom različnih obeležitev in dogodkov.
Predsednik Državnega zbora in generalna sekretarka Državnega zbora sta 9. oktobra sprejela nekdanje predsednike Državnega zbora in generalne sekretarje Državnega zbora. V okviru 25. obletnice Državnega zbora je istega dne potekalo neformalno srečanje poslank in poslancev z diplomatskim zborom. Diplomatski zbor je slavnostno sprejel in nagovoril predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez.
V sklopu obeležitve 25. obletnice Državnega zbora je 10. oktobra potekala predstavitev raziskovalnega projekta »Avtonomija Državnega zbora v vseh vidikih njene pojavnosti«. Raziskovalna skupina Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani pod vodstvom dr. Vasilke Sancin je predstavila vmesne, predhodne ugotovitve raziskovalnega projekta. Projekt, ki je del ciljnega raziskovalnega programa "CRP 2016" Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, raziskuje položaj Državnega zbora v odnosu do drugih vej oblasti in položaj Državnega zbora glede petih vidikov avtonomije: regulativne, upravne in finančne avtonomije, avtonomije na področju zagotavljanja lastne varnosti ter avtonomije udejanjanja na področju zunanje politike, evropskih zadev in mednarodnih odnosov.
V Državnem zboru je 11. in 12. oktobra potekal dogodek z naslovom »Znanost Sreča Parlament« (Science Meets Parliament). Dogodek je organiziralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v soorganizaciji s Skupnim raziskovalnim središčem Evropske komisije in Državnim zborom. Pogovor med tujimi strokovnjaki in predstavniki države je osvetlil dve aktualni temi, povezani z znanostjo in gospodarstvom ter družbo kot celoto, in sicer »Učinki vlaganj v raziskave in razvoj na gospodarstvo in širšo družbo« in »Potrebne spremembe z vidika integracije vseh nacionalnih politik, da bi v prihodnje dosegali višjo rast na podlagi učinka raziskav in inovacij«.
V Državnem zboru je 14. oktobra potekal Dan odprtih vrat. Glede na to, da je letos Plečnikovo leto in da je Jože Plečnik povezan s snovanjem slovenskega parlamenta, je bil na dan odprtih vrat poleg vodenih ogledov parlamentarnega poslopja organizirano tudi predavanje prof. dr. Petra Krečiča o velikem slovenskem arhitektu in ogled dveh filmov: 50. obletnica zgradbe Državnega zbora in Katedrala svobode (avtor: Kristijan Tavčar).
Ob 25. obletnici je bila pripravljena tudi razstava, ki obsega izbor publikacij Državnega zbora, izdana je bila brošura »25 podatkov za 25 let Državnega zbora«, ki prikazuje statistične podatke o delu Državnega zbora v obdobju 1992–2017. Podatki iz dela sedmih mandatov Državnega zbora so predstavljeni besedilno in grafično. Zasnovana in izdelana je bila igra Spomin v treh različicah (Vhodni portal, Pengovova freska in Ustava v stripu).
11. 10.
Državni zbor se je sestal na 49. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi z zlorabo organov odkrivanja in pregona ter sodne veje oblasti.
5. 10.
Državni zbor se je sestal na 48. izredni seji, na kateri je potekala predstavitev proračunskega memoranduma 2018-2019, Predloga sprememb proračuna Republike Slovenije za leto 2018 in Predloga proračuna Republike Slovenije za leto 2019.
2.–4. 10.
Na povabilo predsednika Državnega zbora dr. Milana Brgleza je bil na uradnem obisku v Sloveniji predsednik estonskega parlamenta Eiki Nestor z delegacijo. V Državnem zboru se je srečal z gostiteljem, z vodji poslanskih skupin in s predstavniki največje opozicijske poslanske skupine. Obenem pa je ločeno potekalo tudi srečanje generalnega sekretarja estonskega parlamenta z generalno sekretarko Državnega zbora. Predsednik Parlamenta Republike Estonije z delegacijo se je udeležil tudi delovnega zajtrka s skupno delegacijo Odbora za zunanjo politiko in Odbora za zadeve Evropske unije Državnega zbora pod vodstvom Jožefa Horvata in Kamala Izidorja Shakerja. Obisk je predstavljal priložnost za pogovor in izmenjavo mnenj o možnostih krepitve odnosov med državama na področjih skupnega interesa, izmenjavi izkušenj s področja parlamentarnega delovanja, o aktualnih izzivih Evropske unije ter drugih aktualnih zunanjepolitičnih dogajanjih.
2. 10.
Predsednik Državnega zbora je določil 35-dnevni rok (do 6. novembra) za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis referenduma o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti (EPA 1930-VII), v katerem morajo pobudniki referenduma zbrati 40.000 podpisov podpore.
September 2017
18.–26. 9.
Državni zbor se je sestal na 33. redni seji. Dnevni red seje je obsegal 31 točk. Med drugim je obravnaval in odločal o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstveni dejavnosti, EPA 1930 -VII in o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o pacientovih pravicah, EPA 1984-VII ter oba tudi sprejel. Prav tako je obravnaval Predlog deklaracije o usmeritvah za delovanje Republike Slovenije v institucijah Evropske unije v obdobju julij 2017–december 2018 in ga tudi sprejel.
13. 9.
Državni zbor je obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za zdravje Milojke Kolar Celarc in jo s 42 proti in 23 glasovi za tudi zavrnil.
11.–12. 9.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je bil z delegacijo na uradnem obisku v Črni gori in v Republiki Makedoniji. V delegaciji Državnega zbora sta bila tudi poslanca Tomaž Lisec (SDS) in Uroš Prikl (DeSUS).
Delegacijo je v Podgorici gostil predsednik Skupščine Črne gore Ivan Brajović. Med obiskom se je delegacija Državnega zbora srečala s Slovenci, živečimi v Črni gori, Slovenskim poslovnim klubom ter častnim konzulom Republike Slovenije v Črni gori. Predsednik Državnega zbora se je srečal tudi z ministrom za zunanje zadeve Črne gore in s predsednikom Črne gore.
Gostitelj delegacije Državnega zbora v Skopju je bil predsednik Sobranja Republike Makedonije Talat Xhaferi. Predsednik Državnega zbora se je srečal tudi s predsednikom Vlade Republike Makedonije, s podpredsednikom Vlade, ministrom za evropske zadeve Republike Makedonije in predsednikom Republike Makedonije.
8. 9.
Predsednik Državnega zbora je podpisal Odlok o razpisu volitev v Državni svet in volitve članov Državnotožilskega sveta, ki jih izvoli Državni zbor na predlog predsednika republike izmed pravnih strokovnjakov.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel Lóránta Vinczeja, predsednika Federalne unije evropskih narodnosti (FUEN), največje krovne organizacije avtohtonih narodnih skupnosti in etničnih skupin v Evropi.
5. 9.
V okviru 12. Strateškega foruma Bled ter v sklopu razprav o prihodnosti Evropske unije sta bila na obisku v Državnem zboru prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans in visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednica Evropske komisije Federica Mogherini. Obisk obeh gostov je bila priložnost za pogovor o političnih, finančnih, varnostnih, obrambnih in drugih vprašanjih prihodnosti Evropske unije.
V Državnem zboru je bil na delovnem obisku generalni sekretar Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Ángel Gurría, ki je nagovoril poslanke in poslance ter javnost.
4. 9.
Državni zbor se je sestal na 46. izredni seji, na kateri so obravnavali Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi z vzpostavitvijo pogojev za zagotavljanje enakosti položaja v referendumski kampanji, pri financiranju referendumske kampanje in uravnoteženost možnosti predstavitve stališč, EPA 2159-VII.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel Visokega komisarja OZN za človekove pravice Zeida Ra'ada Al Husseina, ki se je v Sloveniji mudil v okviru 12. Strateškega foruma Bled. Srečanje je bila priložnost za pogovor o zunanjepolitičnih in drugih aktivnostih, ki jih Slovenija izvaja na področju človekovih pravic.
Avgust 2017
11. 8.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je podpisal odlok o razpisu volitev za predsednika republike. S tem je določil dan razpisa volitev, 21. avgust 2017, s katerim začnejo teči roki za volilna opravila, in dan volitev predsednika republike, ki bodo potekale v nedeljo, 22. oktobra 2017.
Julij 2017
30. 7.
Podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec se je v imenu Državnega zbora udeležil spominske slovesnosti pri Ruski kapelici pod Vršičem.
6. 7.
V Državnem zboru je pod okriljem Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu potekalo XVII. Vseslovensko srečanje z naslovom Slovenec sem.
4. 7.
Državni zbor se je sestal na 45. izredni seji, na kateri so razpravljali in odločali o Odloku o razpisu zakonodajnega referenduma o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača – Koper (EPA 2094 – VII) in ga s 50 glasovi za in 18 proti sprejeli. Določili so datum glasovanja na referendumu – 24. september 2017.
3. 7.
V Državnem zboru je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pripravilo priložnostno razstavo Vojna za Slovenijo: poročanje slovenskih tiskanih medijev. V razstavi so bili predstavljeni časopisni članki Dnevnika in Dela, iz katerih je neposredno razvidno dogajanje ob razglasitvi samostojne Slovenije, agresiji JLA, ki je temu sledila, ter obrambi slovenske suverenosti. Razstava se konča z obdobjem Brionske deklaracije.
Junij 2017
28. 6.
Predsednik Državnega zbora je sprejel delegacijo Skupine prijateljstva Parlamenta Kuvajta s Slovenijo. Sogovorniki so se v pogovoru dotaknili zlasti aktualnih varnostnih razmer v Zalivu in podprli mirno reševanje trenutnega spora. Na pogovoru je bil navzoč tudi član Skupine prijateljstva Državnega zbora s Kuvajtom mag. Marko Ferluga.
27. 6.
Pobudnik referenduma o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača - Koper (ZIUGDT) Vili Kovačič je v Državni zbor vložil več kot 48 tisoč zbranih podpisov za razpis referenduma.
24. 6.
V veliki dvorani Državnega zbora je potekala slavnostna seja ob dnevu državnosti. Slavnostni govornik je bil podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec.
19. 6.
Državni zbor se je sestal na 31. redni seji. Po določitvi dnevnega reda (dnevni red seje je obsegal 18 točk) je delo nadaljeval s poslanskimi vprašanji in pobudami.
Državni zbor je gostil projekt Skupaj smo večji. V okviru projekta otroci in mladostniki iz vse Slovenije ustvarjajo največjo sestavljeno risbo na svetu s ciljem, da bi se vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov. Udeleženci projekta bodo tako deležni izkušnje, da lahko v življenju uresničimo pomembne in velike cilje. Avtor zamisli in koordinator projekta je dr. Kristijan Musek Lešnik, projekt pa oživljajo učenci, zaposleni in starši Osnovne šole Brezovica pri Ljubljani.
Ob državnem prazniku, dnevu državnosti, je Javni zavod Park Škocjanske jame, v Državnem zboru pripravil fotografsko razstavo z naslovom Škocjanske jame – svetovna dediščina, zavedajoč se dragocenosti in edinstvenosti Škocjanskih jam.
17. 6.
Državni zbor je tudi letos sodeloval v Poletni muzejski noči. Obiskovalcem je ponudil na ogled razstavo Cvetlična tihožitja največjih slovenskih slikarjev,
15. 6.
Odbor za zadeve Evropske unije je organiziral javno predstavitev mnenj o Beli knjigi o prihodnosti Evrope. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti do pet scenarijev možnega razvoja Unije, ki jih je predstavila Evropska komisija v omenjeni beli knjigi, in do drugih možnih poti prihodnosti za Evropo, ki bodo služila kot podlaga za obravnavo bele knjige in z njo povezanih dokumentov na pristojnem odboru.
14. 6.
Na povabilo predsednika Državnega zbora dr. Milana Brgleza je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji predsednik Parlamenta Portugalske Eduardo Ferro Rodrigues. Obisk je predstavljal priložnost za pogovor in izmenjavo mnenj o razvoju dvostranskih odnosov med državama s poudarkom na medparlamentarnem sodelovanju, o aktualnih izzivih Evropske unije ter drugih aktualnih zunanjepolitičnih dogajanjih.
13. 6.
Odbor za pravosodje je organiziral javno predstavitev mnenj o Predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku (ZKP-N)- druga obravnava,. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k predlaganim rešitvam.
9. 6.
Državni zbor se je sestal na 44. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi z okoljsko katastrofo, ki jo je povzročil požar v podjetju Kemis d.o.o.,
8.–10. 6. Predsednik Državnega zbora, ki je tudi vodja delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Procesa sodelovanja v Jugovzhodni Evropi (PS SEECP), se je z delegacijoudeležil plenarnega zasedanja skupščine v Zagrebu. Ob tej priložnosti se je s predsednikom hrvaškega Sabora Gordanom Jandrokovićem in vodjo delegacije Narodne skupščine Bolgarije Snežano Dukovo udeležil zasedanja »Trojke« PS SEECP. Osnovni namen Parlamentarne skupščine SEECP je krepitev sodelovanja in usklajevanja aktivnosti med parlamenti držav članic z namenom zagotavljanja miru, varnosti, stabilnosti in sodelovanja v regiji.
Slovenija je članica od leta 2010, s 1. julijem 2017 pa bo prevzela tudi predsedovanje. V delegaciji predsednika Državnega zbora je bil tudi poslanec in član Stalnega odbora PS SEECP Branko Zorman.
7.–8. 6. Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez z delegacijo je bil na uradnem obisku v Izraelu in v Palestini. V delegaciji sta bila tudi poslanca Kamal Izidor Shaker (SMC), predsednik Odbora za zadeve EU, in Jernej Vrtovec (NSi), predsednik Skupine prijateljstva z Izraelom, ter generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar. Obisk v Izraelu je bil priložnost za izmenjavo pogledov in stališč glede prihodnjih odnosov med parlamentoma obeh držav ter oceno možnosti za krepitev sodelovanja na različnih ravneh. Program uradnega obiska v Izraelu se je zaključil s srečanjem s predsednikom Izraela Reuvenom Rivlinom. V Palestini se je uvodoma srečal s predstavniki Palestinskih oblasti, obisk pa nadaljeval s srečanjem s članico Palestinskega zakonodajnega sveta in izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije dr. Hanan Ašravi..
4.–6. 6.
Na povabilo predsednika Državnega zbora je bila na uradnem obisku v Republiki Sloveniji predsednica finskega parlamenta Maria Lohela z delegacijo. Predsednica finskega parlamenta je opravila ločene pogovore z vodji poslanskih skupin, s poslansko skupino največje opozicijske stranke in s skupno delegacijo Odbora za zunanjo politiko ter Odbora za zadeve Evropske unije. Prav tako je obiskala Kobilarno Lipica in se srečala s predsednikom Skupine prijateljstva Državnega zbora s Finsko mag. Branislavom Rajićem.
1. 6.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je vljudnostno sprejel predsednika Senata Republike Poljske Stanisława Karczewskega.
Maj 2017
29. 5.
V Državnem zboru je potekal 27. nacionalni otroški parlament, ki ga je že tradicionalno priredila Zveza prijateljev mladine Slovenije. Na otroškem parlamentu so sodelovali mladostniki iz vse Slovenije, ki so tekom šolskega leta že razpravljali v otroških parlamentih na razredni, šolski, mestni, občinski in regijski ravni. Osrednja tema letošnje razprave je bila »Otroci in načrtovanje prihodnosti«. Na plenarnem delu zasedanja so se razpravi poleg predsednika Državnega zbora pridružili tudi predsednik vlade, ministrice in ministri, drugi predstavniki vlade, predstavniki nevladnih organizacij ter poslanke in poslanci.
24. 5.
Predsednik Državnega zbora je sprejel zveznega predsednika Republike Avstrije dr. Alexandra Van der Bellena, ki je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji.
22. 5.
Državni zbor se je sestal na 30. redni seji. Dnevni red seje je obsegal 47 točk. Med drugim je po nujnem postopku obravnaval Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2017 in 2018 (ZIPRS1718-A) in ga s 73 glasovi za in nič proti tudi sprejel. Državni zbor je je s sprejetjem zakona zagotovil nekoliko višjo povprečnino za občine ter letni dodatek za vse upokojence.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je imel na začetku seje Državnega zbora nagovor ob 25. obletnici članstva Republike Slovenije v Organizaciji združenih narodov.
19. 5.
Predsednik Državnega zbora je določil 35-dnevni rok (do 22. junija) za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis referenduma o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača - Koper (ZIUGDT), v katerem morajo pobudniki referenduma zbrati 40.000 podpisov podpore.
16. in 17. 5.
Delegacija Državnega zbora pod vodstvom predsednika dr. Milana Brgleza (člana delegacije sta bila tudi poslanca Danijel Krivec (SDS) in Peter Vilfan (DeSUS) je bila na uradnem obisku v Litvi, kjer se je srečala s predsednikom Parlamenta Republike Litve Viktorasom Pranckietisem. Z gostitelji se je med drugim pogovarjala o možnostih regionalnega sodelovanja ter izmenjala izkušnje s področja parlamentarnega delovanja in oceno parlamentarnih dimenzij multilateralnih organizacij.
15. 5.
Vodja civilne iniciative Davkoplačevalci se ne damo Vili Kovačič je v Državni zbor vložil 4.500 podpisov državljanov za začetek zbiranja podpisov za referendum o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača - Koper (ZIUGDT).
9. 5.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez se je na Trgu narodnih herojev v Ljubljani kot slavnostni govornik udeležil odkritja spomenika dr. Francetu Bučarju.
8. 5.
Državni zbor se je sestal na 43. izredni seji. Pri ponovnem odločanju o Zakonu o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača - Koper (ZIUGDT), na katerega je Državni svet 26. aprila izglasoval veto, ga je s 49 glasovi za in 25 proti potrdil. Prav tako so poslanci po izglasovanem vetu Državnega sveta ponovno odločali o Zakonu o vajeništvu (ZVaj) in ga s 56 glasovi za in 19 proti sprejeli.
4. 5.
Na povabilo predsednika Državnega zbora je bil na uradnem obisku predsednik Parlamentarne skupščine NATO Paolo Alli. Sogovornika sta izmenjala mnenja glede pomena širitve evro-atlantskih integracij, razmer na Zahodnem Balkanu, pregledu dogajanja na vzhodnem in južnem krilu NATO in migracijam.
April 2017
26. 4.
Predsednik Državnega zbora je bil slavnostni govornik na državni proslavi ob dnevu upora proti okupatorju v Delavskem domu v Trbovljah.
24. 4.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sodeloval na Konferenci predsednikov parlamentov držav Evropske unije v Bratislavi na Slovaškem, katere namen je bil krepitev medparlamentarnega sodelovanja, izmenjava pogledov o aktualnih temah, povezanih z delovanjem Evropske unije in glede razvijanja vloge nacionalnih parlamentov pri obravnavi skupnih evropskih vprašanj.
21. 4.
V počastitev svetovnega dneva Zemlje je v Državnem zboru potekalo odprtje razstave Prirodoslovnega muzeja Slovenije z naslovom Zakladnica narave. Razstava prikazuje delček dragocenega dediščine, ki jo muzej skrbno hrani tudi za prihodnje generacije.
20. 4.
Državni zbor se je sestal na 29. redni seji. Dnevni red seje je obsegal 21 točk. Državni zbor je po nujnem postopku obravnaval Predlog zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača - Koper (ZIUGDT) in ga z 49 glasovi za in 24 proti tudi sprejel. Državni svet je 26. aprila na zakon izglasoval veto.
19. 4.
Člani Društva poslancev 90 so se zbrali na rednem letnem zboru. Nagovorili so jih predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, člana upravnega odbora Društva 90 Ivo Hvalica in Jožef Horvat ter predsednik prve slovenske Vlade Lojze Peterle.
8. 4.
Predsednik Državnega zbora je v Plečnikovi hiši sprejel senatorja Združenih držav Amerike Johna McCaina, ki je bil na obisku v Republiki Sloveniji.
7. 4.
Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino je organiziral javno predstavitev mnenj o predlogu Zakona o športu. Namen javne predstavitve mnenj je bil pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k navedenemu predlogu kot podlago za obravnavo predloga zakona na odboru.
5. 4.
Predsednik Državnega zbora je tradicionalno sprejel predstavnike Romov. Predsednik je bil na ta dan tudi slavnostni govornik na osrednji prireditvi ob svetovnem dnevu Romov, ki je potekala v Kulturnem centru (KINO) v Kočevju.
4. 4.
Predsednik Državnega zbora se je na povabilo Kulturnega društva člen 7 mudil na obisku pri predstavnikih avtohtone slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Štajerskem. Pred tem se je v Gradcu srečal s predsednico Deželnega zbora avstrijske Štajerske dr. Bettino Vollath. Med ključnimi temami pogovora so bili položaj slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Štajerskem, delovanje Skupnega odbora Slovenija-Štajerska, kjer je bilo posebej izpostavljeno dobro sodelovanje v letošnjem letu, posebej pa sta sogovornika izpostavila begunsko problematiko.
3. 4.
Predsednik Državnega zbora se je srečal s predstavniki avtohtone slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem. Srečal se je z deželnim glavarjem Koroške dr. Petrom Kaiserjem in predsednikom Deželnega zbora Koroške Reinhartom Rohrom. Med ključnimi temami pogovora so bili postopki za sprejem nove deželne ustave avstrijske Koroške, delovanje Skupnega odbora Slovenija-Koroška in begunska problematika oziroma izzivi, ki jih prinaša njihova integracija.
Marec 2017
27.–30. 3.
Delegacija Državnega zbora v sestavi predsednik dr. Milan Brglez, poslanca Simon Zajc in mag. Marko Pogačnik je bila na uradnem obisku v Latviji in na Poljskem. Obiska sta bila priložnost za pogovor o odnosih med državama, prihodnosti EU in sodelovanju nacionalnih parlamentov v okviru EU, prav tako pa tudi za izmenjavo mnenj o drugih aktualnih izzivih, kot so tudi varnostna vprašanja in migracije.
27. 3.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Republike Poljske Andrzeja Duda, ki je bil na uradnem obisku v Republiki Sloveniji.
24. 3.
V Državnem zboru je v okviru fotografske razstave Primoža Lavreta »Nič drugačne mame«, ki je nastala v okviru Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije – Sonček, potekala zaključna prireditev razstave. Zbrane je nagovoril predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, nato pa še podpredsednica Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide Jasna Murgel. Na dogodku sta nastopila Nina Pušlar in Matjaž Robavs, povezoval pa ga je Damjan Kolovrat.
23. 3.
Predsednik Državnega zbora je sprejel Komisarja za človekove pravice Sveta Evrope Nilsa Muižnieksa. Po mnenju komisarja Muižnieksa je del begunskega vprašanja, ki se je nanašal na prehod čez naše ozemlje, Slovenija opravila dobro in opozoril, da sedaj prihaja težji del, in sicer integracija v družbi. Komisarja so sprejeli tudi člani Komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti in člani delegacije Državnega zbora v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope.
Na 28. redni seji so poslanci in poslanke odločali tudi o Predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o omejitvi priseljevanja in zavrnitvi kvotnega sistema dodeljevanja ilegalnih migrantov po Evropski uniji, ki ga je v obravnavo predložil nepovezani poslanec Andrej Čuš in ga s 15 glasovi za ter 47 proti zavrnili.
22. 3.
Državni zbor je na 28. redni seji na predlog predsednika države imenoval 4 nove sodnike Ustavnega sodišča Republike Slovenije. Imenovani so bili: dr. Matej Accetto s 75 glasovi za in 11 proti, dr. Rajko Knez z 71 za in 13 proti, ddr. Klemen Jaklič s 57 glasovi za in 27 proti ter dr. Marijan Pavčnik s 76 glasovi za in 8 proti. Državni zbor je na predlog Vlade z 51 glasovi za in 17 proti imenoval novega generalnega državnega tožilca, Draga Šketo.
21. 3.
Poslanke in poslanci so na 28. redni seji na predlog Vlade s 73 glasovi za in 11 proti imenovali Fiskalni svet: dr. Davorina Kračuna za predsednika, mag. Tomaža Peršeta in Alenko Jerkič pa za člana. Poslanci in poslanke so obravnavali in sprejeli Družinski zakonik.
20. 3.
V Državnem zboru je potekala slavnostna seja Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za zunanjo politiko ob 60. obletnici podpisa Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za jedrsko energijo, s katerima sta bili ustanovljeni Evropska gospodarska Skupnost (EGS) in Evropska skupnost za jedrsko energijo (EURATOM). Udeležence so nagovorili predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, ustavni sodnik dr. Ernest Petrič, izredna profesorica prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru dr. Janja Hojnik in izvršna direktorica Združenja Manager mag. Sonja Šmuc. V kulturnem delu programa je nastopila dijaška glasbena skupina Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik.
Državni zbor se je sestal na 28. redni seji. Po določitvi dnevnega reda (dnevni red seje je obsegal 18 točk) je delo nadaljeval s poslanskimi vprašanji in pobudami.
16.–17. 3.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez se je udeležil konference predsednikov parlamentov držav članic Evropske unije v Rimu ob 60. obletnici podpisa Rimskih pogodb. Konferenca je priložnost za pogovor o skupnih načelih in vrednotah, za oceno dosedanjih dosežkov in izmenjavo idej o temah, ki so ključne za sedanjo in prihodnjo Evropo. V delegaciji sta bila tudi predsednik Odbora za zadeve Evropske unije Kamal Izidor Shaker in generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar.
8. 3.
Podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec in predsednik Skupine prijateljstva Državnega zbora s Črno goro Uroš Prikl sta sprejela ministra za zunanje zadeve Črne gore dr. Srđana Darmanovića. Gostitelja sta izpostavila podporo Slovenije Črni gori v procesu približevanja evro-atlantskim povezavam, spremljanju razmer v regiji in priložnostim za okrepitev gospodarskega sodelovanja med državama. Ministra Črne gore sta sprejela tudi predsednik Odbora Državnega zbora za zunanjo politiko Jožef Horvat in predsednik Odbora Državnega zbora za zadeve Evropske unije Kamal Izidor Shaker.
3. 3.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je v Vili Podrožnik sprejel predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija. Na srečanju sta sodelovala tudi predsednik Odbora Državnega zbora za zunanjo politiko Jožef Horvat in predsednik Odbora Državnega zbora za zadeve Evropske unije Kamal Izidor Shaker. Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je poudaril velik pomen odnosa Evropskega parlamenta s posameznimi nacionalnimi parlamenti in spomnil, da je ob 60. obletnici Rimske pogodbe izjemno pomembno kakšno bo skupno in enotno sporočilo sedanjim in prihodnjim rodovom.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, ki je poudaril velik pomen parlamentarne dimenzije v procesu razprave o Beli knjigi o prihodnosti Evrope. Na srečanju sta sodelovala tudi predsednik Odbora Državnega zbora za zunanjo politiko, Jožef Horvat in predsednik Odbora Državnega zbora za zadeve Evropske unije, Kamal Izidor Shaker.
Februar 2017
23. 2.
Predsednik Državnega zbora in predsednik Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ivan Hršak sta sprejela predstavnike Zveze hrvaških društev v Sloveniji.
22. 2.
Na uradnem obisku v Sloveniji je bil prvi podpredsednik Vlade in minister za zunanje zadeve Srbije Ivica Dačić. Sprejel ga je tudi predsednik Državnega zbora.
20. 2.
Člani Odbora za pravosodje so se pod vodstvom Jana Škoberneta sestali z delegacijo iz Kirgizije.
13. 2.
Državni zbor se je sestal na 27. redni seji. Po določitvi dnevnega reda, ki je obsegal 19 točk je med drugim obravnaval in sprejel Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije, Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o občinskem redarstvu in Predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Za predsednika Vrhovnega sodišča je bil imenovan mag. Damijan Florjančič.
9. 2.
Državni zbor se je sestal na 42. izredni seji, na kateri so obravnavali Predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi s problematiko napotenih delavcev in prevoznikov pri opravljanju dela v Republiki Avstriji in ga tudi sprejeli.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel tradicionalne pustne like in maske s Ptuja, na čelu s kurenti.
7. 2.
Ob slovenskem kulturnem prazniku je v preddverju velike dvorane Državnega zbora potekala prireditev, ki jo tradicionalno organizira Odbor za kulturo. Zbrane sta nagovorila predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez in predsednik Odbora za kulturo dr. Dragan Matić. V okviru kulturnega programa je s himno in z izborom pesmi nastopila Ženska vokalna skupina Zarja pod vodstvom zborovodje prof. Jožefa Slavička. Zbrane je nagovoril tudi stripar Zoran Smiljanić.
1. in 2. 2.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, poslanca dr. Mitja Horvat (SMC) in Ljudmila Novak (NSi) ter generalna sekretarka Državnega zbora Uršula Zore Tavčar so bili na delovnem obisku pri Svetem sedežu. Obisk je bil namenjen obeležitvi 25. obletnice mednarodnega priznanja Slovenije s strani Svetega sedeža, razvoju dvostranskih odnosov med državama ter izmenjavi pogledov in izkušenj na nekatere aktualne teme (migrantska kriza, prihodnost Evropske unije, mirno reševanje sporov, območje Zahodnega Balkana, arbitražni sporazum..).
1. 2.
V Državnem zboru so bili na študijskem obisku predstavniki Pokrajinskega sveta Bolzano/Bozen iz italijanske Avtonomne dežele Tridentinsko - Gornje Poadižje pod vodstvom podpredsednika Pokrajinskega sveta Thomasa Widmana. Študijski obisk je bil priložnost za seznanitev z delom Državnega zbora, izmenjavo pogledov na sistem varstva narodnih skupnosti ter možnost za krepitev sodelovanja na področju kmetijstva. Razgovore z delegacijo Pokrajinskega sveta Bolzano/Bozen so imeli podpredsednik Državnega zbora Matjaž Nemec, vodje poslanskih skupin, predsednik in člani Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter predsednik in člani Komisije za narodni skupnosti Robertom Battellijem.
Januar 2017
27. 1.
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta je bila v Državnem zboru na ogled razstava likovnih del rojaka Romana Ericha Petscheta, sicer častnika nemške vojske, ki ga je organizacija Yad Vashem leta 1982 nagradila z nazivom Pravičnik med narodi za njegovo požrtvovalno in tvegano reševanje Judov.
26. 1.
Poslanci in poslanke so na 26. redni seji obravnavali Zakon o spremembi in dopolnitvah Zakona o tujcih in ga s 47 glasovi za in 18 proti tudi sprejeli. Na morebitno spornost nekaterih zakonskih rešitev z vidika spoštovanja pravice do azila ter mednarodnega prava so tekom obravnave in postopka sprejemanja zakona opozorili posamezniki in organizacije civilne družbe ter predstavniki Sveta Evrope.
25. 1.
Državni zbor je na 26. redni seji ponovno obravnaval in glasoval o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o lokalni samoupravi, EPA 482-VII, s katerim je bil določen postopek za odpoklic župana. Ker je Državni svet nanj izglasoval veto, bi za sprejetje le-tega moralo glasovati najmanj 46 poslancev. Za je glasovalo 37 in proti 38 poslancev, tako zakon pri ponovnem glasovanju ni bil sprejet.
23. 1.
Državni zbor se je sestal na 26. redni seji. Dnevni red seje je obsegal 18 točk.
17. 1.
V Državnem zboru je bila delegacija Deželnega sveta Avtonomne dežele Furlanije - Julijske krajine, ki jo je vodil predsednik Franc Iacop. Delegacijo je sprejel predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez, srečala pa se je tudi z vodji poslanskih skupin, s predsednikom Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Ivanom Hršakom ter člani komisije in predsednico Odbora za gospodarstvo Andrejo Potočnik. Namen obiska je predstavljal priložnost za pogovor o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov med državama, pogovoru o položaju obeh avtohtonih narodnih skupnosti, slovenske v Italiji in italijanske v Sloveniji, hkrati pa bo tudi priložnost za izmenjavo ocen in pogledov na nadaljnji razvoj čezmejnega sodelovanja in povezovanja obmejnih območij.
6. 1.
Predsednik Državnega zbora je tradicionalno sprejel kolednike iz Kulturno prosvetnega društva Stane Petrovič Hajdina. Društvo letos obeležuje že 104. leto aktivnega delovanja. Zbrane je pozdravila tudi poslanka Suzana Lep Šimenko.
Leto 2016
December 2016
23. 12.
Državni zbor se je sestal na slavnostni seji ob dnevu samostojnosti in enotnosti. Slavnostni govornik na seji je bil podpredsednik Državnega zbora Primož Hainz. Na slavnostni dogodek so bili vabljeni poslanci Državnega zbora, predstavniki Državnega sveta, drugi predstavniki Republike Slovenije, predstavniki drugih držav in številni visoki predstavniki političnega, družbenega in verskega življenja.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez se je ob 25. obletnici razglasitve Ustave Republike Slovenije srečal s predsednico Ustavnega sodišča dr. Jadranko Sovdat. Ob tej priložnosti sta se predsednik Državnega zbora in predsednica Ustavnega sodišča svečano vpisala v Zlato knjigo gostov Državnega zbora.
22. 12.
Državni zbor se je sestal na 41. izredni seji, na kateri je obravnaval Predlog zakona o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2017 in drugih ukrepih v javnem sektorju, in ga z 48 glasovi za in 1 proti tudi sprejel.
14. 12.
Državni zbor je obravnaval interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, dr. Anje Kopač Mrak in jo s 53 proti in 20 za zavrnil.
13.12.
Pred nadaljevanjem redne seje je Državni zbor na 40. izredni seji obravnaval Predlog zakona o spremembi Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji (ZPDPD-D), skrajšani postopek. S sprejetjem je ponovno uzakonil 2. januar kot dela prosti dan.
12. 12.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sprejel predsednika Črne gore Filipa Vujanovića.
12.12.
Državni zbor se je sestal na 25. redni seji, na kateri je bilo 29 točk dnevnega reda.
9. 12.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je na novoletnem srečanju sprejel nekdanje predsednike Državnega zbora. Srečanje je bilo namenjeno tudi pogovorom o preteklih izkušnjah pri delu Državnega zbora. Odkar je bil leta 1992 konstituiran prvi Državni zbor, je njegovo delo v sedmih mandatih do sedaj vodilo deset predsednikov: mag. Herman Rigelnik, Jožef Školč, Janez Podobnik, Borut Pahor, Franc (Feri) Horvat, France Cukjati, dr. Pavel Gantar, Ljubo Germič, dr. Gregor Virant in Janko Veber.
6. 12.
Državni zbor je na 39. izredni seji po vetu Državnega sveta ponovno odločal o Zakonu o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2017 in 2018 in ga z 51 glasovi za in 26 proti potrdil.
5. 12.
Predsednik Državnega zbora dr. Milan Brglez je sodeloval na predstavitvi delovanja Parlametra – spletnega orodja, ki analizira podatke Državnega zbora in so ga razvili v skupnosti Danes je nov dan. Razvoj Parlametra je v okviru razpisa DNI Innovation Fund podprl Google. S pomočjo inovativnih prijemov spletnega, zlasti vizualnega komuniciranja, je javnosti na voljo dodaten vpogled v delo Državnega zbora.
1. 12.
Predsednik Državnega zbora je v predsedniški palači s predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem in predsednikom Vlade dr. Mirom Cerarjem ob mednarodnem dnevu invalidov sprejel predstavnike invalidskih organizacij.
|