Poslanci iz Republike Slovenije v Evropskem parlamentu se v skladu s Poslovnikom Državnega zbora lahko udeležujejo sej Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za zunanjo politiko. Stalni predstavnik, ki ga ima Državni zbor pri Evropskem parlamentu, spremlja plenarna zasedanja in delo odborov v Evropskem parlamentu ter o tem redno in neposredno obvešča Državni zbor.
Sodelovanje z Evropskim parlamentom: pravica do razprave
Poslanci iz Republike Slovenije v Evropskem parlamentu se v skladu s Poslovnikom Državnega zbora lahko udeležujejo sej Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za zunanjo politiko, kadar ta odloča o zadevah Evropske unije. Na sejah lahko razpravljajo, nimajo pa pravice glasovanja.
Podobno velja za sodelovanje poslancev nacionalnih parlamentov pri delu odborov Evropskega parlamenta. Kadar so vabljeni, imajo tudi poslanci Državnega zbora pravico do razprave na sejah teh odborov v Evropskem parlamentu.
Evropski parlament mora v skladu z lastnim poslovnikom o svojem delovanju redno obveščati nacionalne parlamente držav članic. Predsednik Evropskega parlamenta lahko na podlagi vzajemnosti sprejema tudi ukrepe za poglobljeno sodelovanje z nacionalnimi parlamenti.
Poslanci iz držav članic v Evropskem parlamentu zastopajo državljane Evropske unije. Delo Evropskega parlamenta in njegovih poslancev lahko spremljate na spletu.
Stalni predstavnik Državnega zbora pri Evropskem parlamentu: neposredno obveščanje
Stalni predstavnik, ki ga ima Državni zbor pri Evropskem parlamentu, spremlja plenarna zasedanja in delo odborov v Evropskem parlamentu ter o tem redno in neposredno obvešča Državni zbor. Pravico do lastnega stalnega predstavnika imajo vsi nacionalni parlamenti držav članic Evropske unije.
Stalni predstavnik Državnega zbora v Evropskem parlamentu