Zaradi nadaljnjega zaostrovanja mednacionalnih in drugih nasprotij v Jugoslaviji je Demosova parlamentarna večina hotela, da se čim hitreje in čim radikalneje odpravi stara socialistična zakonodaja. Pri projektu vzpostavitve neodvisne slovenske države sta Demos in opozicija v glavnem sodelovala. Rezultat tega sodelovanja je bila parlamentarna odločitev za ljudski plebiscit za samostojno in neodvisno slovensko državo.
6. decembra 1990 je Skupščina Republike Slovenije na skupni seji vseh treh zborov z veliko večino (204 za, nihče proti in 4 vzdržani) sprejela Zakon o plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Plebiscit je bil izveden v nedeljo, 23. decembra 1990, in se ga je udeležilo 93,2 % volilnih upravičencev, med katerimi je "ZA" samostojno in neodvisno državo Slovenijo glasovalo 88,2 % vseh volivcev oz. 95 % tistih, ki so se udeležili plebiscita. Rezultat je sprožil med Slovenci veliko navdušenje. S tem aktom narodne samoodločbe je bil postavljen temelj za kasnejšo državno osamosvojitev Slovenije.
Slovesna razglasitev plebiscitarnega rezultata je potekala na seji Skupščine Republike Slovenije 26. decembra 1990. V svoj fotografski objektiv je takratno dogajanje ujel Tone Stojko, fotografije pa so razstavljene v prostorih Službe za odnose z javnostmi.





|
|
NAJAVA OGLEDOV
Služba za odnose z javnostmi
Gordana Vrabec, soba 81/Š, telefon: 478 9788, e-naslov: obiski@dz-rs.si
Razstave si individualni obiskovalci lahko ogledajo brez predhodne najave, skupine pa morajo svoj prihod napovedati Službi za odnose z javnostmi.
Ogledi so mogoči ob delavnikih, v uradnem času od 9. do 15. ure, razen v času sprejemov in drugih organiziranih dogodkov v preddverju velike dvorane.
Ob vstopu je potrebno opraviti varnostni pregled.
Fotografiranje je mogoče.
Parkiranje pred Državnim zborom ni mogoče.
Informacije za invalide
Že pred obiskom se lahko virtualno sprehodite po poslopju Državnega zbora.
|