Izjemno kamnoseško delo
V poslopje Državnega zbora so vgrajeni izključno slovenska gradiva – kamen in les. Prav izbrani kamen, gre za 14 različnih gradbenih kamnov iz vseh slovenskih pokrajin, daje parlamentarnemu poslopju videz palače. Pri gradnji je sodelovala vsa takratna slovenska kamnoseška industrija in posamezni mojstri. Zahtevna je bila tudi montaža, ki je vsebovala nekatere inovativne tehnike sider.

Pročelje
Vznožje poslopja gradi kraški apnenec iz Koprive. Isti kamen s pravokotnimi venci tudi loči vsa štiri nadstropja. Nizi oken so med seboj navpično ločeni s kraškim rudistnim apnencem iz Vrhovelj. Zelena polja med stebrički so iz pohorskega čizlakita. Vrhnji rob stavbe, ki je iz kamnitih plošč, zaključujejo masivne kape iz apnenca iz Koprive.

Vhodno preddverje
Vhodno preddverje vsebuje tlak, ki ga v pravokotnih pasovih gradijo granodiorit in čizlakit s Pohorja, apnenec iz Koprive in rdeči apnenec iz Hotavelj. Stopnice so iz granodiorita, stene pa iz rumenkastega apnenca iz Adlešičev. Vhoda v stranska prostora so iz apnenca iz Podpeči. Šest visokih stebrov je iz sivega hotaveljskega apnenca. Različne kamnine (tako po barvi kot masivnosti) je arhitekt premišljeno združil v elegantno kompozicijo.
Hodniki
Ob hoji po hodnikih se oko ustavlja ob nepopisno zanimivih vzorcih, ki jih je narava ustvarila v kamnu. Delo narave je še vedno sveže in ne bo nikoli zastarelo.
Pritličje
V pritličju so stene obložene s temnim podpeškim apnencem (najdemo dve vrsti: sivega, z rumenimi in belimi stiloliti ter školjčnega, z množico fosilnih ostankov litiotid). Tlak je iz sivega hotaveljskega apnenca.

Prvo in drugo nadstropje
Prvo nadstropje krasijo obloge iz rdečega hotaveljskega apnenca, drugo pa sivi in rožnati hotaveljski apnenec. Tlak v prvem nadstropju je iz sivega apnenca iz Podzemlja v Beli krajini, v drugem nadstropju pa iz kraške apnenčaste breče sive barve iz Rubije na Krasu. V obeh nadstropjih je približno 15 cm nad tlemi uporabljen ozek pas črnega apnenca iz Drenovega Griča.

Tretje nadstropje
Stene tretjega nadstropje so obložene s ploščami iz kalcitne sige iz Gorjanskega na Krasu (Jama v kamnolomu na Miršcah). Tej kamnini daje toplino sveža medena barva in zanimiva, plastovita tekstura, ki spominja na les. Svetloba povzroča svetlikanje posameznih kalcitnih kristalov. Tlak je iz čvrstega kraškega apnenca iz vasi Kopriva.
Glavni stopnišči
Tlak na glavnih stopniščih je iz čizlakita z granodioritno obrobo. Stopnice so iz masivnega granodiorita, izdelane iz enega kosa. Stene so od spodnje do vrhnje etaže obložene s sivo rožnatim hotaveljčanom.

Stranski stopnišči
Stranska stopnišča so obložena s tremi vrstami apnenca. Stene so iz rudistnega apnenca iz vasi Vrhovlje na Krasu. Stopnice so obložene s ploščami črnega apnenca iz vasi Kazlje na Krasu z množico fosilnih ostankov školjk. Nastopne ploskve in tlaki podestov so iz apnenca iz Koprive na Krasu.
|
|
Besedilo je povzeto in prirejeno po Kunc, M., Furlan, S. (1997): Kamnite obloge v slovenskem parlamentu.
Oglejte si oddajo Slovenski parlament – galerija kamna iz cikla U3nek, avtorice Darje Mihalič in režiserja Primoža Meška iz Izobraževalnega programa TV SLO (dolžina: 6 min. 54 s.):
http://4d.rtvslo.si/arhiv/u3nek/174523308
Služba za odnose z javnostmi
soba 81/Š, telefon: 478 9788, e-naslov: obiski@dz-rs.si
NAJAVA OGLEDOV
Razstave si individualni obiskovalci lahko ogledajo brez predhodne najave, skupine pa morajo svoj prihod napovedati Službi za odnose z javnostmi.
Ogledi so mogoči ob delavnikih, v uradnem času od 9. do 15. ure, razen v času sprejemov in drugih organiziranih dogodkov v preddverju velike dvorane.
Ob vstopu je potrebno opraviti varnostni pregled.
Fotografiranje je mogoče.
Parkiranje pred Državnim zborom ni mogoče.
Informacije za invalide
Že pred obiskom se lahko virtualno sprehodite po poslopju Državnega zbora.
|