DZ - Poslanica predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini in mednarodnemu dnevu demokracije

Poslanica predsednika Državnega zbora mag. Dejana Židana ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini in mednarodnemu dnevu demokracije

Datum objave: 15. 9. 2019



Dragi Primorke in Primorci,
spoštovani državljanke in državljani,


v svojem imenu in v imenu Državnega zbora vam iskreno čestitam ob našem skupnem prazniku vrnitve Primorske k matični domovini. Soglasni smo, da si Primorska zaradi zvestobe slovenstvu zasluži posebno spoštovanje. Na današnji praznik, ki je globoko zasidran v zavest ljudi, še posebej ponosno izrekamo besede priznanja več desetletnega boja Primork in Primorcev za pravico do življenja v skupni domovini.

Vse preveč je bilo žrtev napačnih presoj in odločitev realiziranih v Rapalski pogodbi, ki je novembra leta 1920 del slovenskega ozemlja priključila Kraljevini Italiji. Svetovni vojni sta zarezali v generacije, družine in življenja posameznikov, dolžni pa smo se spomniti predvsem na trpljenje, ki so ga Primorke in Primorci doživeli zaradi ločenosti od matične države. Pogosto, nevarno zatopljeni v udobje vsakdana pozabljamo, da je bila naša zgodovinska pot združitve dolga in težka.

Danes praznujemo duh svobodne Primorske, ki je duh borbe in duh zmage. Kljubovala je času, ko se je nad celino zgrinjala agresija fašizma in nacizma. Šele nova evropska zavest, ki je na primorskem prostoru gradila svoje temelje prav v najstarejšem antifašističnem gibanju v Evropi,  nam je omogočila, da smo stopili na pot združevanja in skupnih vrednot. Slediti njenemu izročilu pomeni slediti vrednotam svobode, demokracije, enakosti in strpnosti.

Zato naj bo današnji dan, ko pomembno obeležujemo tudi mednarodni dan demokracije, namenjen premisleku o bolj demokratični in vključujoči skupnosti, občutku za družbeno pravičnost in človekovo dostojanstvo. Zgodovina in zanos preživetja, prizadevanja in ustvarjanja Primork in Primorcev nas lahko navdaja s ponosom in z močjo, da skupaj premagujemo izzive pred nami.

mag. Dejan Židan,
predsednik Državnega zbora

 

***


S praznikom se spominjamo 15. septembra 1947, ko je bila uveljavljena mirovna pogodba z Italijo in 21 državami, ki je takratni Jugoslaviji in s tem tudi Sloveniji dodelila velik del Primorske. Dan vrnitve Primorske k matični domovini praznujemo od leta 2006 in ni dela prost dan.

Kraljevina Italija je z Rapalsko pogodbo novembra 1920 priključila slovenska ozemlja, zahodno od meje Peč–Triglav–Blegoš–Hotedrščica–Planina–Snežnik–Kvarner. Po koncu 2. svetovne vojne so potekala pogajanja o mirovni pogodbi, ki je bila podpisana 10. februarja 1947 v Parizu.

Celoten primorski prostor (od Istre, Trsta, Krasa, Goriške, Benečije, Posočja in Kanalske doline) na zahodu Slovenije je skozi lastno identiteto, oblikovano v preizkušnjah polni zgodovini, znal vedno ohraniti zvestobo slovenstvu. Trpljenje 300.000 Slovencev pod italijanskim fašizmom po prvi svetovni vojni in najstarejši antifašizem v Evropi sta izjemno zaznamovala novejšo zgodovino Slovencev. Ozemeljskem siromašenju navkljub pa je to bogat duhovni in ustvarjalni prostor na stiku različnih kultur, ki slovenstvo odpira svetu.


Vsem Primorkam in Primorcem doma in po svetu, vsem državljankam in državljanom čestitamo ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini!