DZ - Predsednik Državnega zbora nagovoril zbrane na odprtju razstave »Rožnati oktober 2018«

Datum objave: 13. 11. 2018

Odprtje razstave je bilo ob 13.30 v preddverju velike dvorane.

Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je v torek, 13. novembra 2018, v preddverju velike dvorane Državnega zbora nagovoril zbrane na odprtju razstave »Rožnati oktober 2018«, ki jo je pripravilo Združenje Europa Donna Slovenija z namenom osveščanja o raku dojk.

Predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan je uvodoma izrazil zadovoljstvo, da gosti v Državnem zboru predstavnice Združenja Europa Donna Slovenija, ki letos obeležujejo, zelo pomembno, že 10. obletnico delovanja programa DORA. Dejal je, da so ga predvsem impresionirale nekatere številke oziroma podatki, kot sta, da se je vabilu na presejalno mamografijo odzvalo okoli 180.000 žena in da je na presejalnem testu bilo odkritih okoli 2000 primerov, ki so potrebovali nadaljnjo obravnavo. Mag. Dejan Židan je ob tem dejal, da verjame, da je tudi program prispeval k izboljšanju kvalitete življenja bolnic, marsikatera med njimi pa je, tudi zaradi tega programa, ozdravela. In za to gre, kot je dejal predsednik Državnega zbora, velika zahvala Združenju Europa Donna Slovenija, ki so na tem področju opravile veliko dela. Predsednik Državnega zbora je ob tem poudaril tudi velik pomen, ki ga imata tudi druga dva programa, in sicer program ZORA in program SVIT.

V nadaljevanju je predsednik Državnega zbora izpostavil zavedanje, da je lepo in dobro, če živimo v državi, kjer je dostop do zdravstvenih storitev človekova pravica. In to je treba, kot je še dejal, ohranjati in razvijati. Vendar pa je javni zdravstveni sistem, tako predsednik mag. Židan, premalo. Prvi korak mora namreč po njegovih besedah narediti vsak od nas sam, in se odzvati vabilu na pregled.

Ob koncu se je predsednik Državnega zbora mag. Dejan Židan predstavnicam Združenja Europa Donna Slovenija iskreno zahvalil v imenu Državnega zbora, in ob tem dejal, da je njihovo delo zelo pomembno in cenjeno: »Ohranite to energijo in zavedanje, da to kar počnete, je izjemno pomembno in koristno«. Predsednik Odbora za zdravstvo dr. Franc Trček je dodal, da je predstavnicam Združenja Europa Donna Slovenija vredno prisluhniti in da je Odbor za zdravstvo za njih vedno odprt.

Ob tej priložnosti so predstavnice Združenje Europa Donna Slovenija Državnemu zboru podarile tudi zvonce za kolo, ki so jih poslikale z rožnatimi motivi. Z zvonci želijo, kot je dejala predsednica združenja Europa Donna dr. Tanja Španić, opozoriti na pomen gibanja in skrbi za svoje zdravje. Ob tem pa je poudarila tudi velik pomen sodelovanja in dejala: »Skupaj lahko naredimo več!«

***
Razstavo "Rožnati oktober 2018" si je mogoče ogledati v preddverju velike dvorane Državnega zbora do vključno ponedeljka, 19. novembra 2018, in sicer ob delavnikih, v uradnem času od 9. do 15. ure, razen v času sprejemov in drugih organiziranih dogodkov.

Več o razstavi si lahko preberete tukaj.