Sprejeti zakoni - Izbran dokument

837-IV SPREJET PREDLOG (Ur.l. RS, št. MP 14/06)

Evidenčni podatki

Naslov: Sprejet zakon
Naslov zadeve: Zakon o ratifikaciji Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Makedonije o razvojnem sodelovanju
EPA: 837 - IV
Kratica: BMKRS
Predlagatelj: Vlada Republike Slovenije
Vrsta postopka: ratifikacija
Faza: sprejet predlog
Seja: 17. Redna (DZ)
Datum seje: 31. 5. 2006 (DZ)
Objava v Uradnem listu: MP 14/06 stran 1007
dne: 20. 6. 2006
SOP: 2006-02-0067
Vsebina

ZAKON

O RATIFIKACIJI SPORAZUMA MED VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE IN
VLADO REPUBLIKE MAKEDONIJE O RAZVOJNEM SODELOVANJU (BMKRS)


1. člen

Ratificira se Sporazum med Vlado Republike Slovenije in Vlado Republike Makedonije o razvojnem sodelovanju, podpisan 10. junija 2004 v Skopju.

2. člen

Sporazum se v izvirniku v angleškem jeziku in prevodu v slovenskem jeziku glasi:

SPORAZUM

med

VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE

in

VLADO REPUBLIKE MAKEDONIJE

o

RAZVOJNEM SODELOVANJU




Vlada Republike Slovenije in Vlada Republike Makedonije, v nadaljevanju pogodbenici, sta se

ob upoštevanju smernic Odbora OECD za razvojno pomoč, sodelovanja Evropske unije in držav, vključenih v pridružitveni in stabilizacijski proces,

v želji, da Republika Slovenija s spodbujanjem razvoja stabilnega socialnega in ekološkega tržnega gospodarstva, ki bo omogočilo trajnostni razvoj, prispeva k doseganju razvojnih ciljev Republike Makedonije s pomočjo mednarodnih organizacij, finančnih ustanov in drugih donatorjev,

ob upoštevanju pomena regionalnega razvojnega pristopa, katerega namen je prispevati k miru, varnosti, blaginji in stabilnosti v Jugovzhodni Evropi,

zaradi vzpostavitve pogodbenih odnosov med Republiko Slovenijo in Republiko Makedonijo, ki temeljijo na partnerstvu in preglednosti razvojnega sodelovanja, katerega cilj je prispevati k evropskim težnjam in usmerjenosti Republike Makedonije, z namenom, da se Republika Makedonija približa članstvu EU,

sporazumeli:

1. člen
Cilji

Ciljna področja razvojnega sodelovanja so:

a) trajnostni gospodarski razvoj,
b) osnovne socialne storitve,
c) odgovorno vodenje države,
d) socialna varnost,
e) varstvo okolja,
f) razvoj raziskovanja/znanja.


2. člen
Sredstva

Pri razvojnem sodelovanju daje Republika Slovenija Republiki Makedoniji razvojno pomoč, ki bo določena z vrednostjo načrtovanih programov in projektov.

Programi in projekti razvojnega sodelovanja na podlagi tega sporazuma bodo v skladu z dolgoročnim programom mednarodnega razvojnega sodelovanja Republike Slovenije, o njih pa se strani dogovorita v Skupnem odboru iz 3. člena tega sporazuma.

Za uresničitev dogovorjenih projektov in programov pogodbenici skleneta ločene memorandume o sodelovanju.

Vzorec (osnovne elemente) memorandumov o sodelovanju bo določil Skupni odbor.

Za namene razvojnega sodelovanja se sredstva, ki jih kot razvojno pomoč zagotovi Republika Slovenija za financiranje projektov, ne morejo uporabiti za plačevanje dajatev, davkov ali katerih koli drugih obdavčenj, ki veljajo v Republiki Makedoniji.

Koristi, storitve in druge oblike premoženja, ki se financirajo v okviru programov in projektov pomoči Republike Slovenije, so oproščene kakršnih koli dajatev, davkov ali drugih obremenitev, ki lahko veljajo v Republiki Makedoniji ali pa se povrnejo v skladu z zakonodajo Republike Makedonije.

Strokovnjaki, državljani Republike Slovenije, ki sodelujejo pri uresničevanju programov in projektov pomoči, ki jih financira Republika Slovenija, in njihovi družinski člani dobijo vstopne vizume za Republiko Makedonijo brezplačno.

3. člen
Skupni odbor

S tem sporazumom se ustanovi Skupni odbor, ki bo predlagal in sprejemal prednostne naloge, programe in projekte mednarodnega razvojnega sodelovanja. Odbor bo spremljal in nadziral izvajanje programov in projektov ob upoštevanju ocenitve že končanih projektov in programov razvojnega sodelovanja.

Področje dela in poslovnik Skupnega odbora sta določena v pravilniku za delovanje Skupnega odbora. Sprejmeta ga pogodbenici.

Skupni odbor sestavljata po dva člana vsake pogodbenice. Člane Skupnega odbora za Vlado Republike Slovenije imenuje minister za zunanje zadeve, za Vlado Republike Makedonije pa Sektor za evropske integracije v sodelovanju z makedonskim zunanjim ministrstvom.


4. člen
Ocenjevanje in spremljanje

Pogodbenici za ocenjevanje in spremljanje razvojnih programov in projektov upoštevata merila in postopke, ki jih uporablja Evropska unija.

5. člen
Skladnost s politikami Evropske skupnosti

Pri izvajanju tega sporazuma Republika Slovenija spoštuje svoje obveznosti, ki izhajajo iz pravnega reda Evropskih skupnosti.

Projekti in dejavnosti, ki se financirajo v okviru programa razvojne pomoči, so skladni s politikami Evropske skupnosti, vključno s politikami o varstvu okolja, proizvodnji zdrave hrane, enakosti med spoloma, prometu, čez evropskih mrežah (TREN), konkurenci in javnih naročilih.

6. člen
Usklajenost z drugimi donatorji

Pogodbenici se strinjata, da lahko pri finančni podpori za izvajanje projektov in dejavnosti po tem sporazumu sodelujejo druge države in/ali mednarodne organizacije tako iz sistema Združenih narodov za razvoj kot tudi druge ter ustanove za regionalno sodelovanje.

Finančna podpora drugih partnerjev ne sme presegati 90% vrednosti projekta.

7. člen
Ovire in višja sila

Če se pri izvajanju tega sporazuma v praksi pride do ovir zaradi višje sile, ki jo priznata pogodbenici (npr. vojna, družbeni nemiri ali naravne nesreče), se pogodbenici lahko odločita za začasno ustavitev programov in projektov, ki se izvajajo.

8. člen
Reševanje sporov

Spori v zvezi z izvajanjem tega sporazuma se rešujejo po diplomatski poti.

9. člen
Spremembe

Pogodbenici lahko spremenita ta sporazum. Vsaka sprememba začne veljati po postopku iz prvega odstavka 10. člena.

10. člen
Začetek veljavnosti

Ta sporazum začne veljati z dnem prejema zadnjega od uradnih obvestil, s katerima se pogodbenici obvestita, da so končani notranje pravni postopki, potrebni za začetek njegove veljavnosti.

Ta sporazum se sklene za nedoločen čas, razen če ga katera od pogodbenic pisno ne odpove s pisnim uradnim obvestilom po diplomatski poti. Sporazum preneha veljati šest mesecev po prejemu takega obvestila.


Sestavljeno v Skopju 10. junija 2004 v dveh izvirnikih v angleškem jeziku.



ZA VLADO ZA VLADO
REPUBLIKE SLOVENIJE REPUBLIKE MAKEDONIJE

Matej Lahovnik, l.r. Rahim Jakimovski, l.r.

3. člen

Za izvajanje sporazuma skrbi Ministrstvo za zunanje zadeve.

4. člen

Ta zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije – Mednarodne pogodbe.



Številka: 630-02/06-25/1
Ljubljana, dne 31. maja 2006
EPA 837-IV



Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
France Cukjati, dr.med.

Postopek sprejemanja